CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: thieo

No absolute freewill in Islam

saya nak meroyan japs. Last edited by Abangcute on 18-1-2014 11:08 AM

thieo posted on 18-1-2014 09:29 AM
fallacy yang wujud dalam agama itu sendiri, yakni merangkumi sifat tuhan.

contoh fallacy yang f ...
Dalam kes 1, sebenarnya terdapat fallacy dalam premise yg dinyatakan. Saya pernah postkan link menerangkan kelemahan premise tersebut sebelum ini. Link tersebut terletak di sini: http://www.islamic-life.com/forums/atheism-agnosticism/god-create-stone-lift-559 . @unhas ada copy kan salah satu post dari forum tersebut dan letakkannya di forum Cari : http://mforum.cari.com.my/forum.php?mod=redirect&goto=findpost&ptid=772965&pid=55135379&fromuid=1873387
Dari post tersebut anda akan dapati 'contradiction' itu diwujudkan oleh fallacy dari premise yg dinyatakan. Jadi yg demikian, premise-premise yg diberi adalah tidak tepat to begin with. Kesimpulannya sudah tentulah menjadi salah kerana ianya dibina dari premise yg salah.

Dalam kes 2, fallacy hanya akan berlaku jika manusia boleh mengubah ketetapan Tuhan. Bagi saya, permasalahannya terletak dalam premise nombor 2 anda. Adakah 'kudrat yg diberi' itu bermaksud manusia diberi kemampuan utk mengubah ketetapan Tuhan atau manusia diberi free will dalam bentuk perspektif manusia yg mana kita panggil 'choice/pilihan'? Di sini saya berpendapat, kudrat yg merujuk kepada 'choice/pilihan' dalam perspektif manusia adalah lebih tepat, logikal dan tiada fallacy.

Last edited by mashimaru83 on 18-1-2014 11:09 AM

mashimaru83 posted on 18-1-2014 11:05 AM
Dalam kes 1 tersebut sebenar terdapat fallacy dalam premise yg dinyatakan. Saya pernah postkan lin ...
Dalam kes 2, fallacy hanya akan berlaku jika manusia boleh mengubah ketetapan Tuhan. Bagi saya, permasalahannya terletak dalam premise nombor 2 anda. Adakah 'kudrat yg diberi' itu bermaksud manusia diberi kemampuan utk mengubah ketetapan Tuhan atau manusia diberi free will dalam bentuk perspektif manusia yg kita mana panggil 'choice/pilihan'? Di sini saya berpendapat, kudrat yg merujuk kepada 'choice/pilihan' dalam perspektif manusia adalah lebih tepat, logikal dan tiada fallacy.

itu lah yang thieo mahu discuss kan dari awal. so far hanya ngko yang argue dari segi logik.

ok back to discussion.

thieo mahu tanya, jika tuhan sudah tahu sesuatu itu, mampu kah manusia mengubah nya?

kalu mampu, bererti tuhan tidak tahu perkara baru. kalau tuhan tahu juga, itu bererti manusia tidak ubah apa2 sebenar nya.

yang thieo mahu tekan kan, wujud contradiction antara sifat tuhan dan juga kebebasan manusia.

mashimaru83 posted on 18-1-2014 11:05 AM
Dalam kes 1, sebenarnya terdapat fallacy dalam premise yg dinyatakan. Saya pernah postkan link mener ...

Alhandullillah. tq for sharing

lol. kenapa saya ketawa?

1) Allah menamakan diriNya Allah, perlu tanya ke sekiranya Dia mahu menggunakan perkataan makhluk bagi diriNya?
2) Allah menyatakan sifatNya, perlu tanya ke sekiranya kita ini sekadar perlu tahu perihalNya dlm maksud kefahaman makhluk?
3) Allah itu pencipta, yg dicipta perlu tahu ke makna pencipta sedangkan diri sendiri hanyalah makhluk ciptaanNya?

beriman dlm Islam itu hanya mendengar dan taat perintahNya. diluar sana, nama Islam tapi tak taat pun ada. yg menariknya yg freewill keduniaan mengajar org2 Islam yg kurang taat utk tidak mentaati perintahNya. contoh boleh diberikan. last skali, mereka2 yg freewill duniawi jualah yg merengek berkata itu silap dan ini silap.

kelakar bila saya baca. Last edited by Abangcute on 18-1-2014 11:27 AM

okeylah saya nak basuh baju dan masak makanan utk anak2 saya. belajar memahami anak amat sukar tanpa petunjukNya jika sekadar menggunakan logik akal yg tiada manfaatnya.

Follow Us
thieo posted on 18-1-2014 09:29 AM

contoh fallacy yang f ...

contoh fallacy yang famous [yang thieo rasa agak flawed];

Premise 1 : Tuhan mampu membuat apa saja dengan mengguna kan kuasa dia.
Premise 2 : Mampu kah tuhan membuat something yang sangat berat sehingga tuhan sendiri tak mampu mengangkat nya?

Conclusion 1 : Jika tuhan tidak mampu membuat something yang seberat itu, bermakna tuhan bukan maha berkuasa
Conclusion 2 : Jika tuhan mampu membuat, tetapi tidak mampu mengangkat nya, itu juga bermakna tuhan tidak berkuasa.

Contradiction2 premises ini lah yang thieo maksud kan. dalam kes ini;

Premise 1 : Tuhan tahu segala nya apa yang manusia akan buat.
Premise 2 : Tuhan yang beri kudrat kepada manusia.
Premise 3 : Ilmu tuhan tak kan salah, yakni, jika tuhan tau ngko mahu jawab jawapan A, ngko tak kan pilih jawapan lain.

Adakah manusia ada lagi freewill dari perspektif tuhan?
Thieo, thieo...maaf mencelah sambil bertanya sket je.
- yg thieo huraikan bla, bla, etc. ni utk tuhan agama mana?

Dzulqarnain posted on 18-1-2014 11:58 AM
- yg thieo huraikan bla, bla, etc. ni utk t ...

Dia sedang dalam proses creating one just for himself...mengikut acuannya.....

Abangcute posted on 18-1-2014 11:29 AM
okeylah saya nak basuh baju dan masak makanan utk anak2 saya. belajar memahami anak amat sukar tanpa ...

Nko cerai hidup kah cerai mati?

thieo posted on 18-1-2014 11:09 AM
itu lah yang thieo mahu discuss kan dari awal. so far hanya ngko yang argue dari segi logik.

...
thieo
thieo mahu tanya, jika tuhan sudah tahu sesuatu itu, mampu kah manusia mengubah nya?
kalu mampu, bererti tuhan tidak tahu perkara baru. kalau tuhan tahu juga, itu bererti manusia tidak ubah apa2 sebenar nya.
Secara logikalnya, perubahan itu bermaksud mengubah sesuatu keadaan yg asal (original condition) kepada keadaan yg lain (new condition). Dalam konteks merubah ketetapan Tuhan, kita mestilah tahu apakah ketetapan tersebut sebelum kita manusia boleh mengubahnya menjadi ketetapan yg lain. Memandangkan kita tidak boleh tahu ketetapan tesebut, jadi adalah mustahil utk kita mengubahnya.

Saya menggambarkan flow utk persoalan 'perubahan ketetapan' ini seperti di bawah:
1) Premis: Manusia boleh tahu ketetapan Tuhan.
2) Soalannya: Memandangkan manusia boleh tahu ketetapan Tuhan, bolehkah manusia mengubah ketetapan tersebut?
Premisnya sudah salah, maka dengan itu soalan yg diwujudkan dari premis yg salah ini sudah tentulah menjadi salah.

thieo
yang thieo mahu tekan kan, wujud contradiction antara sifat tuhan dan juga kebebasan manusia.
Memandangkan kesimpulan 'contradiction' ini wujud berasaskan premis/soalan yg salah, jadi secara automatiknya kesimpulan 'contradiction' ini juga adalah salah.

crankshaft posted on 18-1-2014 12:20 PM
Dia sedang dalam proses creating one just for himself...mengikut acuannya.....

Ye ke? Itu saya xtau plk...
- but ofkos freewill jgk khen

crankshaft posted on 18-1-2014 12:27 PM
Nko cerai hidup kah cerai mati?

hehehe. apa da. tgh merancang displin anak2 ikut acuan agama aje ler nih. selesai tugas ini, saya akan serahkan 100% tugas ini kpd isteri saya.

hantar tadika pun tak mampu nak uruskan displin (tanpa paksaan) dlm beragama. lebih baik yg tahu makna petunjukNya lakukan apa yg terbaik. lagipun anak2 saya semua perempuan. kurang2 calon suami tak ler rugi dpt isteri yg solehah gitu?

syarat nak berkawen dgn anak2 saya mudah aje, jika diri sendiri beriman, amat2 dialu2kan. jika berlakon baik depan saya, sorry, cari org lain. apa pun lambat lagi kot? celah lagi jika diri sendiri Tuhan, jgn harap.

pelan2 mengubah ubah mind set unfreewill kepada willing or freewill. apa pun, manusia hanya mampu merancang, Allah yg tentukan. Last edited by Abangcute on 18-1-2014 05:18 PM

mashimaru83 posted on 18-1-2014 01:48 PM
Secara logikalnya, perubahan itu bermaksud mengubah sesuatu keadaan yg asal (original condition) k ...

again, ngko amik dari perspektif manusia. apa memang ahlul2 agama tak bulih berbicara pasai tuhan ka?

Dzulqarnain posted on 18-1-2014 11:58 AM
- yg thieo huraikan bla, bla, etc. ni utk t ...

semua agama yang mempunyai tuhan yang omniscience terpakai dalam isu ini.

thieo posted on 18-1-2014 05:52 PM
again, ngko amik dari perspektif manusia. apa memang ahlul2 agama tak bulih berbicara pasai tuhan  ...

Cik ni ke yg menciptakan Tuhan?

Kita semua makhluk aje. jika mahu bincang perihal Tuhan, tak cukup quota data nak dibincangkan diforum ini.

apa punya soklan da.

semua agama yang mempunyai tuhan yang omniscience terpakai dalam isu ini.

Tuhan itu ada dua pengertian. majoriti manusia hanya kenal Tuhan yg mereka pilih berdasarkan ilmuNya.

utk kenal Tuhan yg sebenar, manusia perlu convert dirinya kpd cahaya. ada harganya bila diconvert samaada roh hilang di alam yg Dia kehendaki dan jasad yg tinggal di alam ini dikira kosong diisi dgn entiti yg lain.

tak perlu berkata universal atau apa pun kerana kita masih lagi memakhlukkan Allah yg menciptakan apa yg kita perkatakan.

dunia makhluk pasti memakhlukkan Tuhan pencipta dan segala yg diciptakan. Jalan selamat jgn berbicara Tuhan yg tidak boleh dimakhlukkan melainkan apa yg dikatakan olehNya. kerana hak memakhlukkan diri Allah itu menerusi petunjukNya Alquran.

jika ada guru mursyid mampu nyatakan ilmu Tuhan, itu sekadar Tuhan pada maksud makhluk samaada Allah redho ataupun tidak, hindarkan bertanya dan menjawab soalan memakhlukkan Tuhan melainkan apa yg Dia maksudkan sahaja.

sekian, tq

Allah itu Maha Besar. itu apa yg Dia nyatakan supaya makhluk faham pada pandangan makhluk sedangkan hakikatnya utk kefahaman makhluk yg lemah.

harap theo tak perlu panjangkan hal ini.

again, ngko amik dari perspektif manusia. apa memang ahlul2 agama tak bulih berbicara pasai tuhan  ...
Itu adalah pendapat anda sahaja. Bukankah kita sedang berbincang mengenai Tuhan?
Adakah premis 1 menunjukkan saya ambil dari perspektif manusia? Jika dari perspektif Tuhan sekali pun, manusia tetap tidak boleh mengetahui tentang ketetapan Tuhan tanpa Tuhan sendiri memberitahu manusia. Jadi perspektif manusia apakah yg anda maksudkan? Huraikan.

mashimaru83 posted on 18-1-2014 10:51 PM
Itu adalah pendapat anda sahaja. Bukankah kita sedang berbincang mengenai Tuhan?
Adakah premis 1 me ...

maksud thieo, thieo ingin menegas kan bahawa tiada freewill dari pandangan tuhan.

cuba bayang kan ngko berkuasa omniscience, tahu segala2 nya, dan ilmu ngko tak pernah salah. ngko tgok kawan ngko. ngko tahu apa dia akan buat selepas itu. dan ngko juga lah yang bagi kudrat kepada kawan ngko. kawan ngko try membuat pilihan lain, namun gagal kerna ilmu ngko tak kan salah. ngko siap boleh gelak lagi kalu kawan ngko try nak buat pilihan lain. tapi gagal.

adakah kawan ngko ada freewill dari pandangan ngko? or hanya mengikut skrip hidup yang sudah tersedia ada dalam kepala otak ngko?

dari pandangan akai setitik kawan ngko tu, sebab kan dia tak tahu ngko tahu, sudah tentu dia menyangka dia ada freewill dan boleh memilih. namun pilihan dia sudah lama diduga, dan diberi kudrat oleh ngko.

mengerti?

thieo posted on 18-1-2014 11:53 PM
maksud thieo, thieo ingin menegas kan bahawa tiada freewill dari pandangan tuhan.

cuba bayang k ...

Memang nko lazimnya lepas setiap kali habis game of snooker...dok terconggok  kat tepi table snooker terbayang kalau nko jadi TUHAN kah boshi?