CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 8895|Reply: 3

Akikah menggunakan lembu

salam ye kengkawan semua,
saya nak tanye beberapa kemusykilan...

awal bulan ni saya ada rezeki sikit dan ingin buatkan akikah untuk anak2 saya nak mak ayah saya tetapi saya menggunakan seekor lembu, soalan saya adalah :
1. Seekor lembu bersamaan dengan 7 orang atau 7 bahagian, dimana kalo 7 orang tak kira lelaki atau perempuan yang penting dia mesti 7 orang atau 7 bahagian, dimana lelaki 2 bahagian perempuan 1 bahagian

2. Daging lembu seekor tu agak banyak kalo kite masa di dalam satu masa, memandangkan jemputan saya kenduri akikah saya hanya 300 orang, yang setahu saya seekor lembu boleh makan di dalam satu majlis kawin, boleh kah saya simpan sedikit untuk masak pada keesokanya harinya....dan saya sedekah kepada anak2 yatim. atau saya perlu masak kesemuanya sekaligus di dalam satu hari masa kenduri tersebut????...

sesiapa yg ada pengalaman membuat akikah menggunakan lembu...sila tolong saya bagikan pandangan..jasa mu akan kenang dan dihargai

soklan 1..masa me blajar kafa dolu rasanya ustazah ckp 7 bahagian...contoh ada 3 anak  laki, satu anak pompuan dah boleh sembelih lembu.....kalu tak silap larrr

sokla dua tu mintak sapa2 yang lebih berilmu menjawab...yg me tau kalu kend. kawin tu kene elakkan jemputan yg bukan islam ..... muslim je bleh makan kekah nih

kpd TT tahniahlah pasal ada hajat nak buat akikah... mudah2an dipermudah hajat TT oleh Allah untuk menyempurnakannya... Amin.

Betullah seekor lembu, baik utk korban atau utk akikah, ada 7 bahagian, makna kata, boleh dinamakan kpd 7 orang, nak kurang dpd 7 pun boleh, yg tak boleh nak lebih dpd 7.

Ikut sunnah, kenduri akikah ni, daging sembelihan tu dimasak, masakannya tu pula hendaklah yg ada manis2... kalau kita sini, mungkin boleh masak kurma atau masak beryani... (kalau nak makan dgn nasi.) buat satay pun boleh jugak kot...! kemdian, masakan itu dijamu kpd jemputan... kot nak sedekah pun, sedekah daging yg sudah dimasak!...

Bab mesti masak sekali, atau boleh masak uncit-uncit... tak tahulah pulak... pasal jarang orang buat kenduri akikah lembu ni cuma kenduri akikah saja... biasanya, kalau akikah lembu ni disekalikan dgn kenduri kahwin, tidak pun orang buat sumbangan utk jamuan sambut maulud, gitu2...lah...

Boleh saja kot, masak uncit2 ni... masak pertama utk kenduri, masak kedua, utk bagi sedekah... hantar ke asrama ke, hantar ke rumah anak2 yatim ke... yg masak kenduri tu, makan dgn nasi, masaklah kurma/beryani... yg kedua tu, buat satay!...

Cuma satu kena ingat, akikah ni ibadah kita kpd Allah, jadi, yg boleh kita jemput makan, atau yg boleh kita bagi sedekah makan, hanya untuk orang2 Islam... orang bukan Islam, boleh jemput, tapi, kita sediakan dia lauk yg sama dpd daging lain... (bukan daging sembelihan akikah tadi!)...

kpd TT tahniahlah pasal ada hajat nak buat akikah... mudah2an dipermudah hajat TT oleh Allah untuk m ...
tokwan_jantan Post at 8-5-2012 11:45

terima kasih banyak2...TAPI AWAK KATA 7 bahagian, maknanya kena diambil kira perempuan 1 bahagian lelaki 2 bahagian ker atau 7 orang tak kira lelaki atau perempuan