CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 2970|Reply: 2

Masalah keracunan makanan.

Salam 1Malaysia,
Saya nak tanya skit ttg mslh food poisoning ini.

hari rabu yang lepas,adik saya mula cirit-birit & muntah2.rasanya,hari tu saja dkt 10 kali dia ke tnds.
dan mslh ni masih berlanjutan pd keesokan harinya.Jd,adik saya decide utk pergi ke klinik swasta yg berdekatan.
Di klinik tu, doktor diagnose kata adik saya itu terkena food poisoning.

So,doktor tu pon bagi la antibiotik chloramphenicol dan ubt lain utk thn cirit &muntah.Alhamdullilah,lps ambik ubat tu dah takde mslh cirit dan muntah2.Tapi keesokannya,adik saya mula cirit balik.Dan saya pon bawak la adik saya tu ke hospital kerajaan.

Sampai kat hospital,doktor kat situ kata slalunya utk mslh food poisoning,doktor di hospital kerajaan takkan bagi antibiotik dan ubt thn cirit utk pesakit yg food poisong sbb mslh tu akan stop dgn sendirinya slps 2-3 hari.
Dan dia jugak advice adik saya utk stop ambik smua ubt2 tu sbb ubat2 tu akan prolong hidup bakteria dlm perut dan blh menyebabkan bakteria tu berjangkit ke organ2 bdn yg lain.Last skali,dr tu ada bagi ORS utk adik saya.

Alhamdullilah,lps tu adik saya dah tak cirit dan muntah2.keadaan dia skrg dah mula ok cuma agak lemah skit.

Dan saya nak tanya kat doktor2 kat sini kalau2 bakteria tu berpotensi utk merebak ke organ2 lain dlm bdn.kalau ya,apakah tanda2 awal yg mungkin adik saya alami?

oo mcm tu ke...humm ni baru first time tau yang kalau kene food poisoning stop ambik makan ubat...

kalo anak2 or aku sendiri cirit/muntah...telan oRS..tp ORS pun bukan sedap kan..telan la air...sbb kite kene maintain hydration..kalo dio nak terkincit..bior je la..10x pun 10x la pi toilet..bior seme kuman tuh kuar...dairy based food elakkan..mkn mende simple n mudah hadam..mcm plain porridge ka..cuma aku penah kene muntah tak berenti..msk air kosong pun uwek..terpaksa la cucuk ubat thn muntah...