CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ajinomotonosuga

Mother and Baby

Originally posted by tina^^ at 17-2-2006 12:36 PM
nowadays kan...i rasa, anak pompan ker anak laki ker kena ajar dan treat mereka the same lesson. wat do you guys think???

maksodnyer, bukan anak pompan ajek soh ajo masak kat dapo (contoh aje).  ...

based experience aku dan adik badik seme jantan..DISURUH tu silap tina..ko kene CULTIVATE desire depa..kalo depa takmoh..tokleh suruh or paksa or bebel..btuii

dalam ampat anak jantan..aku jek soang salu pi dapuq..tolong masak potong apa patut..basuh baju sidai kain lipat kain..malah tahap rajin aku sampai adik bapak aku yakni pakcik aku perli kata ko nak tunjuk rajin kaa hanya sebab aku sapu laman..setakat pujian makcik2 estet aku duk dulu biasalaa tinaa..kan nak riak but pengalaman..basuh jamban basuh kolah buat kebun sayur kecik di bakang umah cabut bulu ayam..

yang aku sedor aku suka perhati sejak keje tok nenek wat keje umah apa pun..dari masak dodol wat minyak dari kelapa..salai kelapa tolong depa tenguk atuk settle ayam potong buang isi perut seme2..sampai laaaaa ni habit aku cam tu tina..takdok soang adik badik lain sama cham aku..seme ni mak pak aku tak suruh pun ..aku SUKA SENDIRI nak buat aaa ok?

so maybe btui laa around 7 years pertama tu kene btui tenguk minat anak tu..then cultivate apa depa suke..kalo suka nari nyanyi main music berikan saja..bukan bend depa ikut apa ko dan suami suke..but cultivate apa depa suka nak buat selagi molek ler

so buang elemen suruh tuh. observe and cultivate minat depa.

Rate

1

Reply #21 ajinomotonosuga's post

inspiring betoi onyang nih :bgrin:

wat dodol, masak kelapa wat minyak??? tahun bila tuh? :hmm:
minyak nyok byk kolestrol ler onyang :lol

Originally posted by ajinomotonosuga at 17-2-2006 12:51 PM

based experience aku dan adik badik seme jantan..DISURUH tu silap tina..ko kene CULTIVATE desire depa..kalo depa takmoh..tokleh suruh or paksa or bebel..btuii

dalam ampat anak jantan..aku  ...

humm...menarik...cultivate their interest instead of SURUH...i kindda agree...

BUT.....aku teringat satu ayat  imam shafie cakap, kalau nak suruh anak solat (misalnyer), walau anak tak nak solat, kiter kena jugak SURUH @ PAKSA tak kesah depa suka tak suker.tapi  kena SURUH. (at the same time kena cultivate jugaklah, makpak pon kena solat sama).....

pehtu org Question lagik...kalau dah suruh @ paksa @ terpaksa rela, mana pulak datangnyer keikhlasan nanti dalam perbuatan mereka? sebab kena suruh kan...bukan rela hati nak buat sendiri?

pehtu jawapan dier, first stage, kiter suruh @ order walau terpaksa. biler hari2 kiter bentuk dier sampai satu tahap yg tak payah disiruh, nanti dier tukar jadik habit.hari hari dah buat. masa tue, tayah suruh tayah aper. sudah tahu sendiri. sudah biasa.

aper pendapat pak aji? to cultivate the weather naturally, i think that's the best , but, to nurture them naturally tue...humm....waddoyou think??

Rate

1

Originally posted by ajinomotonosuga at 17-2-2006 12:51 PM

dalam ampat anak jantan..aku  ...

or...cultivate desire mereka tue maksodnyer make them
hunger of sumthing"???

:hmm:

Reply #17 ajinomotonosuga's post

Dalam Quran pun kita boleh baca tentang tanggungjawab seorang ayah mendidik anak ie. Luqman al-Hakeem.  Itu guideline peranan seorang ayah dan ilmu/panduan apa yang harus ditanam dalam diri anak.

Bagi akaklah, role seorang ayah is less instinctive than seorang ibu sebab tu lah seorang ayah tu lebih perlukan social guidelines berbanding dgn  ibu.  Walaupun kita boleh banyak apply common sense dan experience tapi still tak senang nak didik anak dalam dunia sekarang.  Jadi bukanlah hanya para ibu yang harus belajar selok-belok nak jadi ibu yang baik tapi ayah pun perlu jugak...nak kata lebih perlu takut overstatement pulak nanti controversial.

Bagi akaklah, tak best way to cultivate is by modelling. Ibu bapa kena jadi the "bestest" role model untuk anak-anak.  Walaupun sesetengah anak tu dilahirkan dengan naluri untuk menolong membuat kerja rumah misalnya (bagi anak lelaki) tapi kalau pengaruh persekitaran terlalu kuat, lama-kelamaan hilang jugak.  Kalau dia tengok ayah pun rajin ke dapur tolong mak, dia akan ambik benda tu as a norm. Tak payah nak suruh-suruh dah.  

Tapi bab suruh-suruh ni memang perlu jugak especially untuk anak-anak yang tak makan saman.  Tak dinafikan memang ada..tak kiralah lelaki ke perempuan.  Kena sentiasa diingatkan berulang-kali.  Tapi bila disuruh berulangkali lama-lama  boleh jadi habit forming.  Lama-lama tak payah suruh dah. Tapi kenalah ada rationale/justifikasi di sebalik kita suruh-suruh tu.  Kenapa kita suruh dia buat cam tu.  Kalau main leter je itu yang buat dengan tidak ikhlas. Macam cerita Imam shafie yang Tina cerita tu lah.  Thanks ek Tina.

Akak ada baca  seorang child psychologist barat tulis: "Children are not to be moulded, but they are there to be unfold".  Lebih kurang begitulah.  Any comments/thoughts? (Akak bukanlah pro psychologist barat cuma nak tahu pendapat orang lain ttg kata-kata dia)

[ Last edited by KakFie at 17-2-2006 03:55 PM ]

Rate

1

Follow Us
Children

(Kahlil Gibran)

Your children are not your children.

Anakmu bukanlah anakmu.

They are the sons and daughters of Life抯 longing for itself

Mereka adalah anak-anak Hidup yang mahu dirinya

They come through you but not from you,

Mereka datang melalui kamu tetapi bukan dari kamu,

And though they are with you yet they belong not to you

Dan sungguhpun mereka bersama kamu tetapi mereka bukan milik kamu

You may give them your love but not your thoughts,

Kamu boleh beri mereka kasihsayang kamu tetapi bukan fikiran,

For they have their own thoughts

Kerana mereka punyai pemikiran sendiri

You may house their bodies but not their souls,

Kamu mungkin rumahkan badan mereka tetapi bukan jiwa mereka,

For their souls dwell in the house of tomorrow,

Kerana jiwa mereka terletak di rumah hari esok,

Which you cannot visit, not even in your dreams

Yang kamu tidak boleh lawat, walaupun dalam mimpi2 kamu

You may strive to be like them, but seek not to make them like you

Kamu mencuba sedaya menjadi macam mereka, tetapi jangan jadikan mereka spt kamu

For life goes not backward nor tarries with yesterday

Kerana hidup tidak akan berundur atau berlengah bersama semalam

You are the bows from which your children as living arrows are sent forth

Kamulah busar dimana anak-anak kamu adalah panah hidup yang dilepaskan

The archer sees the mark upon the path of the infinite,

Pemanah melihat tanda di lorong infinit

And He bends you with His might that His arrows may go swift and far

Dan Dia lentur kamu sekuat tenagaNya agar panah2Nya tangkas dan jauh

Let your bending in the archer抯 hand be for gladness;

Biar lenturan kamu dlm tgn pemanah untuk kesyukuran;

For even as He loves the arrow that flies,

Kerana biarpun Dia sayang panah yang berterbangan

so He loves also The bow that is stable

Dia juga sayang akan busar yang berketetapan.

ps. taken from Kata2 Hikmat di bod ini juga...kali ini saya sertakan alihan bahasa saya...

[ Last edited by seribulan at 17-2-2006 06:23 PM ]

Rate

1

satu lagi yg terkenal..."Jika anak diajar dengan..."...
tgh lapang ni...nanti saya akan pos lagi...

kasih sayang ibu dibentuk sejak sebelum kelahiran lagi.
keajaiban 'bonding' ini dapat melangsungkan survival spesis manusia.
bayangkan jika manusia bersikap spt ibu penyu,
selepas bertelur meninggalkan anak2nya utk hidup bersendirian...

Originally posted by mysara at 19-2-2006 09:56 AM
kasih sayang ibu dibentuk sejak sebelum kelahiran lagi.
keajaiban 'bonding' ini dapat melangsungkan survival spesis manusia.
bayangkan jika manusia bersikap spt ibu penyu,
selepas bertelur menin ...

better cigu explain ..kan manusia pun kekadang lepas dilahirkan mak dia mati even nabi masa masih kecil lagik mak ayah dah takdok..yatim piatu.

so ada manusia nasib cam anak penyu gak cigu..tentu ada rahasiaNYA..napa cigu sangsi, nak marah mak penyu plak? :cak:

lupa nak mention aaa cam bayi di buang..malah ada sampai mati..hanyut jumpa masa oang pi pancing aaa kan? maksud cigu kes cam ni ler ek cam mak penyu....bukan kes anak yatim piatu tu ke?

cigu kene selidik bab berserah. kene selidik camna tarzan and the wolf boy buleh survive walo cite dongeng kemungkinan tu ada tak agaknya..misal kalo ada baby tertinggal lam utan or satu grup monyet curik depa bela jadik cam tarzan? :cak:

[ Last edited by ajinomotonosuga at 19-2-2006 01:17 PM ]

Reply #30 ajinomotonosuga's post

ya.. sara terlupa akan qada dan qadar yg ditentukanNya
ada fadhilat di sebalik 'kesengsaraan' ditinggal oleh ibu.
namun begitu, nawaitu sara mengeluarkan idea sebegitu adalah generalisasi persepsi norma masyarakat kini.  Ibu dan anak umpama irama dan lagu yg tak dapat dipisahkan, si anak memerlukan ibu sbg sumber memenuhi keperluan fisiologi, manakala si ibu pula memerlukan si anak lantaran fitrah hidup manusia, kasih sayang yg tersedia terjalin dan terbentuk.

anak yg ditinggalkan oleh si ibu penyu (sifatnya shj) akan kekurangan salah satu drpd keperluan fisiologinya iaitu keselamatan dan kasih sayang. lantas si anak akan mencari 'bentuk ibu' yg baru drpd sesiapa yg dekat dgnnya, sama ada ibu angkat baru, kakak, opah hatta org asing yg tidak dikenali.  sensori kasih sayang yg secara tuntas dipersembahkan oleh 'bentuk' baru tadi akan mencambahkan kasih sayang yg dipupuk dan sebaliknya jika si anak dibesarkan dgn kekurangan kasih sayang maka si anak itu tidak akan pandai utk berkasih sayang. :ah:

Rate

1

Originally posted by mysara at 19-2-2006 01:39 PM
ya.. sara terlupa akan qada dan qadar yg ditentukanNya
ada fadhilat di sebalik 'kesengsaraan' ditinggal oleh ibu.
namun begitu, nawaitu sara mengeluarkan idea sebegitu adalah generalisasi perseps ...

cinta ibu memang abadi but notice please..sebelum word ibu tu di dahului word CINTA:cak:

mende2 cam ni ler kene aa discern bebetui cigu kalo buleh sampai kuman pun kene bleh lihat dengan mata kasor hihihhihi ok?

Reply #32 ajinomotonosuga's post

mana boleh kita lahir2 terus cinta jer nyang..
cinta itu juga dipelajari
cinta itu juga matang
cinta itu juga obsesi

Originally posted by mysara at 19-2-2006 02:50 PM
mana boleh kita lahir2 terus cinta jer nyang..
cinta itu juga dipelajari
cinta itu juga matang
cinta itu juga obsesi

masa LAHIR tu ler paling patut sedar kenal dan belajar apa tu CINTA cigu

bila ko makin dewasa , otak tu dah tak natural ..banyak dah masuk..so naturality tu kene bius dah, macam2 label brand prejudis seme2 mengaku dia ler cinta so camna nak belajo masa tu haa?

pasal pa  nabi kata ibu bapa yang jadikan baby tu majusi nasrani or yahudi?

pasal pa setiap hari guruuu jekkk ketua pengawas aku sik bodek dengan ucapan dia..aaaa kami sedar kami ni ibarat kertas putih yang menunggu dicorak oleh guru guru..blaa blaa bla

pasal apa?

mana buleh lahir2 trus cinta? kelahiran bayi tu tanda kelahiran cinta and cigu masih tak faham yer?:gila:

pasal tu kene salu sedorkan diri kita cigu..observe bayi budak kecik taaatih kanak2 sek rendah kanak2 remaja bermain budak2 dewasa..depa seme cinta yang duk mencari arah..once dah tua cam aku dah bangka da karat suuuuuusah nak apa pun nantik tauu hihihihi

Reply #34 ajinomotonosuga's post

yups.. ibu bapa yg mencorak anak2 mereka sama ada anak mereka menjadi nasrani, yahudi, atau majusi.. persoalannya sekarang, apa yg sara paham, baby masa kecil mmg perlukan kasih sayang, tetapi baby melahirkan kasih sayang nya dgn queeekkkk queeeekkkk menagis ajer le.. nak makan mennagis, nak erk erk pon menangis, nak susu menangis,... menyebabkan ibunya jadi post natal depressed le pulak.. dah jadi kes dera.. sbb mummy tu sayangkan baby tapi baby tu yg trigger emosi mummy jadik mcm tuh.. so, mcm mana tu nyang? :hmm:

Originally posted by mysara at 19-2-2006 04:48 PM
yups.. ibu bapa yg mencorak anak2 mereka sama ada anak mereka menjadi nasrani, yahudi, atau majusi.. persoalannya sekarang, apa yg sara paham, baby masa kecil mmg perlukan kasih sayang, tetapi baby ...

mak dia tak faham..menangis tu komunikasi cinta ketika masih bayi hihihihi komunikasi oang lemah manusia serba lemah..kalo cigu macam tokleh tolong tokleh wat per pun rasa lemah..apa mampu ko buat..meleleh air mato huwaaaaaa opahhh huwaaaaaaa kan?

cinta hanya boleh faham another cinta aaaa ni dasar komunikasi cinta ok..paham btui2 ni penting aa k?

so kalo aku kata baby lahir tu cinta..dia nangis dia berkomunikasi dan untuk jawap kene dengan another cinta gak lah kan?

now ko paham btui2..TAK KENAL MAKA TAK CINTA..apa kenal disini maksudnya?

tak lain tak bukan is ILMU ler..ok? tak belajo tak mengetahui tak amik tahu tak sedor tak mahu memerhati takmo berfikir tak mau analisa tak mahu susah dulu so tak kenal laa apa tu cinta so tadak komunikasi so anak tu tetap nangis.

now kalo baby nangis APA pengetahuan kita ajor banyak bab ni

dia sakit
dia lapor
dia takut
dia nak mak dia
dia terberak buchukkk nak dibersihkan hihihi
dia terganggu titun..suh diammm ssyhhhhh
dia nak memain so pangey mak dia
dan banyak lagik ler..pengalaman dan pelajaran buleh ajor seme tu k?

but yang penting cam aku kata awalnya cinta, lahir cinta ko leh tenguk dari bayi kendian meningkat jadik manusia dewasa..masalah kalo otak dah tua dah terbentuk pelbagai faith ideoloji..susah karang pasal tu aku always back to nature..pasal tu kene tenguk observe nature..depa cam baby ler..to me ler..ws.

Reply #36 ajinomotonosuga's post

betul.. tapi opah sara kata.. kalu budak kuat nangis kena sampuk jin
ada le 'mende' yg menumpang tuh :cak:
walaupun nampak mcm mitos, tapi betul gaks.. sbb syaitan nih sentiasa nak menggoda manusia.. budak kecik pon habis kena kaco :hmm:

Originally posted by mysara at 19-2-2006 05:15 PM
betul.. tapi opah sara kata.. kalu budak kuat nangis kena sampuk jin
ada le 'mende' yg menumpang tuh :cak:
walaupun nampak mcm mitos, tapi betul gaks.. sbb syaitan nih sentiasa nak  ...

tu kes kene ganggu ler..kalo seme sebab2 lain tu tokleh pakai dah..dah buat..biasa gak tu

budak2 kecik kan immune sistem masih lemah aaa neuro depa masih tak kuat..depa bersih jin tu depa berak tak basuh kut..buchukk muke huduh takut laa depa hihihihi

oang kata dak kecik or baby leh nampak syaitan aaa maybe btui pasal kita masa baby tokleh ingat apa pun..kalo bleh ingat sure takut kan cigu aaa but another logic is masa baby tu otak lom kuat tali memori tu kut hihihi

lojiknya oang bersih jiwa leh nampak apa saja..tuhan bukak hijab tu aa gitu so kalo dah makin tua tapi bersih menten cam masa baby tu yang susah nak di buatkan cigu esp salu tenguk drama tamil korea jepun nak cintan cintun susah lerr wakakakaka

[ Last edited by ajinomotonosuga at 19-2-2006 05:25 PM ]

Reply #38 ajinomotonosuga's post

,
dgn filem, kita akan belajar pemikiran, etos, bahasa dan budaya mereka lar onyang..
sara tak kisah baby apa pun, janji jgn hidung berselemuih ngan hingus dah ler.. kalu tak geli seh :puke:

Originally posted by mysara at 19-2-2006 05:30 PM
,
dgn filem, kita akan belajar pemikiran, etos, bahasa dan budaya mereka lar onyang..
sara tak kisah baby apa pun, janji jgn hidung berselemuih ngan hingus dah ler.. kalu tak geli seh :puke:

geliii? apo laa ko

apa nak geli lak? abis tu kalo warga tua yang dah tak larat badan..berakkk main keluar jek taikk..ko volunteer keje amal kat umah oang tua..ko geli laa nak cuci untuk depa ek hihihihi

mana cinta ko cigu? kalo de cinta buleh ada geli kaa ? mana buleh kondisi kondisi..kasikkkk jekk apa sajaa..pure love tadak kondisi ler cigu hihihihi