CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: obelisk

[Tempatan] Bodoh, Bangang Pnya Polis Trafik.. UPDATE #31 Org Msia pergi masjid naik BABI

Missy_la replied at 23-2-2016 10:50 AM
Saya baca 3-4 kali reply awak ni. Tak faham sgt mesej yg awak nak sampaikan. Maaf, saya ni lembap  ...

Yerla, klo ko study nlp ke bab public speaking ke, depa amik kira details cam.grooming ko. Ko ckp.btui camna tp.klo.selekeh pakai ko susah oang nk caya, ni pun gantung jenis manusia, oang cam.budak acong tu tak sama langsung oang cam aku ,so klo misal.dia tgk.label.oang tu dulu tp.oang cam aku tgk.isi cite tu dulu

Dlm dunia komersil bnyk la mende aku maksudkan tu. Misal.bab BY ASSOCIATION, aku tanyA ko ok, apa kene mengene kereta baru dengan awek pakai bikini dok lentikkkkk tepi kete mkn.jilattttt aiskrimmmm, sedappppp dia kata, misal ler, so tu sme hape??

Nk kasik ko rasa best, feel good, jadikan.ko lalaiiiii, khayal nikmatttt tgk tu sme walo.di campak taikkkkkk pun.ko akan kata wangiiiii, mati pun sanggup pertahan belief ko.ni, ni ler di sebut AUTO SUGGESTION, korang dok bebel.pasal PUKAUUUUU sme tu, ni ler asbabnya, histeria tu pun konsep ni

Aku dah study bnyk bab sme tu,klo nk buat korang ikut ckp akuuuu, telan apa aku ckpsenangggg je, politician sme wajib tau.mende ni. Public tu luas mcm mcm manusia tp.ada standard.yg.mana setiap.manusia to leh lepas dari hukum semulajadi yg camna tuhan dah jadikan

Oang kata tu takat nk kencinggggg korang tu pejam mata jek tp.nk wat per? Untung apa aku. Bukan dpt jd mufti or kuo tb dpt duitttt kan??

Tk kisah sapa cakap.anwar ke tun ke zaid brahim.ke guan eng mat sabu ostad roti jala ostad boliwood ostad rebina ostazah sapa pun, tu sme label je, ko selidik dulu apaaaaaa yg dia kata tuh ok?tok maza pun.ade mende aku terima ada tidak, nabi masa hijrah pun guna tracker bukan.islam, dah dia expert abis, bukan tk de oang islam yg tau jalan haaaaa ok?

marah kena saman kot...

indahnya bahasa ustaz ni. mcm ustaz zamihan pulak gayanya.

FB ustaz ni apa?

Kulaih ikut nafsu, ceni la jd nya.

tak patut betul laa ustaz ni

Follow Us
so, dah kena lempang belum ostat ni?...

ajinomotonosuga replied at 23-2-2016 02:30 PM
Yerla, klo ko study nlp ke bab public speaking ke, depa amik kira details cam.grooming ko. Ko ckp. ...

Ok encik ajinomoto (walaupun pening dgn bahasa encik yg berbelit2 ni haha )

Betul memang kita kena tengok isi mesej yang disampaikan, bukan penampilan seseorang tu. Kalau dia pakai serebeh2 tapi ucapan dia benar tak salah kalau kita dengar dan terima. Sama la kalau seorang ustaz ingin menyampaikan dakwah ada berbagai cara- cara lembut, kasar, perli dan sebagainya.

Tapi pada pandangan saya kalau menyampaikan ceramah agama, bukan ke baik kalau bahasa yang lebih indah digunakan. Terutama sekali kalau dia bergelar ustaz dan secara amnya dipandang sebagai orang berilmu dan berakhlak. Kalau benar dia dah mengkaji pelbagai aspek agama sehingga diyakini untuk sampaikan ilmu tersebut kepada orang awam, bukan ke sepatutnya dia juga dah arif tentang jenis akhlak yang menjadi amalan Rasulullah dan dituntut baginda? Dan kalau dia bukan ustaz sekalipun kenapa mesti dia mencaci maki orang lain, terutama sekali dalam satu ucapan awam?

So, ye betul, kita kena dengar apa isi mesej seseorang itu. Tapi cara penyampaian itu penting jugak. Encik Ajinomoto mention pasal auto suggestion. Yes, that is true. Komersil dan public speaking semua ajar pasal penampilan yang baik. Sebab manusia menerima sesuatu mesej bukan hanya dengan minda, tetapi dengan deria lain juga. Kalau mata tak suka melihat, mesej susah nak hadam, begitu juga kalau telinga rasa perit dgr kata2 kesat. It's human nature, pusing kat mana pun kalau bergelar manusia, inilah hakikatnya. Kalau belajar dari sudut psikologi pun, kalau nak berdakwah dan memberi nasihat lebih baik dalam bahasa dan keadaan yang sopan. Kalau memberi nasihat dalam keadaan memaki hamun bukan ke org yg nak menerima tu pun rasa repellent nak ambil nasihat anda.

Bottom line is, agama Islam dan budaya Melayu tak mengajar panggil orang bodoh, bangang, kondem babi ni, walaupun apa sekali pandangan kita pada orang itu. Kalau setakat informal macam bersama kawan2 dan ahli keluarga pun tidak digalakkan, apatah lagi dalam perucapan awam macam ni. Rasulullah macamana marah dia pun pada seseorang, dia tak pernah mengeji sebegitu rupa. Kata ustaz, mengajak pada kebaikan, kenapa tidak mula dengan sunnah Rasul dalam berbicara?

Soo... mesej dan penyampaian kena seiring. Just my two cents

Missy_la replied at 24-2-2016 01:40 PM
Ok encik ajinomoto (walaupun pening dgn bahasa encik yg berbelit2 ni haha )

Betul memang k ...

Btui la tuuu kne se iring. Baru btui sempurna

Pada aku takdok.ruang individualism.dlm.islam, pendapat aku la islam titi.beratkan jemaah or.manusia lain.gak

Seiring mesej dan cara sampaikan tu kire gull marks laaa tp.mcm.ko tauuuu KALO NK TIPU, PENYAMPAIAN BAIK pun bleh sukses haaa
So ko dlm dilema ni , klo ko.tekankan mesti se iring

Kopun tau politician.memana pun kuat.bohonggggggg tp.tgk cara depa sampaikan, tgk.pakaian depa haaa, oang tak tau  bleh di tipu ok?

Misal soang pakai kemas bersih peramahhhhhh sopannnnn pemurahhhh dia mintak ko labur 100 rm je tp.pulangan dia dlm 1 bulan.ko akan dapat 500 haaa, dlm ati ko tk sedap rasa, rasa cam.kon man tapi otak ko  dok suh percaya, so ko nk decide apa? Conned men.ramai.cengini kan?

Tu akhirnya aku decide tgk.isi cakap duluuuuu dan bukan siapa orang tu, walo dia iblis menyamar ostad hihihihi

Tp ko ckp tu btui la tp.pada aku.masih akan.undang.masalah misal.isu con man tuh,.kne scammmm gitu. Tu.yg. takut tu

bakpe lah ustaz ni ada mulut rempit begitu.
bernanah terlinga kita ni mendengar.
harrey sunggoh..