CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 5212|Reply: 11

Tarik balik tawaran kerja

Cite nye cenggini... Tunang aku kerja dgn satu kilang ni almost setahun. Baru2 ni dia dapat tawaran kerja dkt company supplier (kepada kilang tmpt dia keje tu). Dia pun after dapat call confirm dia dpt keje tu, terus hantar surat berhenti keje dkt kilang dia. Disebabkan dia dah confirm, so, kena la bagi notis sebulan. However, disebabkan company baru ni nk suruh dia start keje awal, so dia pun mintak la benti awal iaitu notis 2 minggu, lagi 2 minggu tu dia sanggup byr ganti rugi...
Yg menjadi masalahnye, n nk mintak sgt pendapat u all, berlaku perkara yg amat menyakitkan hati, iaitu ada yg dengki dgn dia gi bgtau pihak atasan dia nk benti sbb dpt keje dgn supplier. Disebabkan itu, bakal company baru ni tarik balik tawaran keje tu. Alasan sbb kilang yg dia keje skrg ni xsuka org dia gi ke supplier (ni secara ringkasnye la, tp sbenarnya ada sbb lain lg). So, aku nk mintak pendapat :-

1) Boleh x tunang aku buat aduan/saman/apape yg patut pada yg berkenaan.
2) Yg berkenaan dlm no. 1 ni sapa. Current employer @ company yg offer dia keje tu.
3) If no. 1 xle buat, apa solution lain yg dia bole buat utk claim balik ganti rugi dia sbb dah hantar notis (selain tarik balik notis n keje dkt kilang tu balik).

Btw, tunang aku ni keje technician je pun. Gaji ciput. Senang kata mmg org xpenting pun dlm kilang tu. Tp sbb benda ni jadi kes besar sampai dgr kata kilang dia tu nk tarik blk kontrak dgn supplier la, apa la.... Walaupun benda ni hanya ckp2 org, xde hitam putih pun, tp sbb ni la supplier tu tarik balik tawaran keje tu. Anyway, tunang aku xsign any agreement/offer letter lg sbb dia just ckp mulut n based on trust.

Terima kasih.

Rate

1

perkara pertama......agak sukar utk buat aduan kalau just based on dengar2 org cakap....sbb takder black & White...takleh dijadikan bukti...berkenaan dengan tawaran keje dr supplier tu plak....pun bermasalah sbb takder sign apa2 agreement...hanya verbal info jah..

kesian..
tp aku pon penah kena jgk
ditarik balik offer keje
buat mcm mana, aku redha ja la
bak kata org yg dikejar xdpt, yg dikendong berciciran.
n susah sangat masa tu. sakit hati pon ada sbb ada black and white masa tu.
tp aku malas nk panjang2 sbb xsyok la bermasam muka n paksa2 kompeni yg xnak aku tu ambik juga aku.
keje kt kompeni aku bekerja kt masa tu pon aku berenti.
jadilah penganggur terhormat sikalang.
tunggu mau masuk belajar balik ja skrng

Rate

1

kesian..
tp aku pon penah kena jgk
ditarik balik offer keje
buat mcm mana, aku redha ja la
bak k ...
Atifan Post at 24-3-2012 12:32

tadak utang bes le nk masuk sambung blaja..huhuu

Reply 4# arel_ahmad

hutang dgn mak pak
smpai mati pon xabis bayau..
hehe

Post Last Edit by Al-Patih at 25-3-2012 07:15

Reply 1# Craver

1) Boleh x tunang aku buat aduan/saman/apape yg patut pada yg berkenaan.

Tak ada issu bolih dibangkit.

2) Yg berkenaan dlm no. 1 ni sapa. Current employer @ company yg offer dia keje tu.

Juga tidak ada issue bolih dibangkit.

3) If no. 1 xle buat, apa solution lain yg dia bole buat utk claim balik ganti rugi dia sbb dah hantar notis (selain tarik balik notis n keje dkt kilang tu balik).

Tidak ada pampasan dapat sebab notis berhenti kerjah sudah diterima dengan rasmi.  Terpeluang  budi bicara majikan untuk mempertimbangkan permintaan itu.

Dua perkara harus TT patut faham:

1. Ini munkin modus operandi majikan hendak berhentikan perkerja atas sesuatu sebab. Peluang tiba bila perkara ini timbul.

2. Pihak majikan tidak mau supplier ada inside connection, lebih2 lagi bekas staff mereka berkerja dengan supplier.
    Kod Atika persaingan perniagaan.  

Ini pendapat saya yang munkin tidak benar atau tepat kerana berdasar cerita TT. Harap maaf kalau salah.

Follow Us
aku xtau sgt kalo ikut law atau channel yg benar camne prosedur..
tapi rasanya cam susah skit sbb xde black n white....

pada pendapat akula kan.. jgn skali2 antar surat resign slagi korang tak sign
offer letter dr co baru. kecuali la korang memang dah fed up nak benti keje or
kalo benti keje pon duit simpanan/atau parents leh sara idup korang sampai mati.

mcm mana manis skali pon janji co baru tu kat korang, silalah bersabar n tnjuk
professional skit kat dorang. so that org xleh kotak katikkan kita kemudian hari.

thanx all sbb bg pendapat... Tu la, dah tanye ramai org mmg dpt jwpn sama jgk. Arrgghhh....!!!! Aku lak yg tensen. Dah la ktorg dah nk kawen. Nk wat cemane kan, dah xde rezeki dia dkt tempat baru tu... Redha je la...

Reply  arel_ahmad

hutang dgn mak pak
smpai mati pon xabis bayau..
hehe
Atifan Post at 24-3-2012 14:47

sama la kita semuakan..

Biasa yg aku alami, org yg nak resign jarang bagitau nak pergi kerja kat mana especially macam kes tunang TT ni. Lain lah nak sambung belajar @ bisnes sendiri. Moralnya kalau nak berenti senyap2 jek utk elakkan kes camni.

Atau tunang TT berenti je kemudian apply semula kat company supplier tu. Ni kena deal dgn company supplier tu la.

Reply 10# maximus_01

aku setuju pendapat ko

look forward dan jgn buang ms dgn masalah remeh temeh ni lg.

secara jujurnya mmg tunang ko dah teranianya tp ckp bnyk tanpa buat apa2 pun akan membuatkan dia terus teranianya.

cadangan aku, cukupkan notis resign 1 bulan. x perlu tunggu 2 minggu n bayar ganti rugi. at the same time cr keje lain selain drp supplier tu.

walaupun ada possibilities tunang ko leh tarik balik notice resign tp aku x brp syorkan sbb management kilang tu mesti da aim yg tunang ko nak lari. so ini x brp baik..