CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 5430|Reply: 13

Traffic Light Lembab

Salam all,

Aku nk mintak pendapat (dan nk meroyan sket - xpe kan Mod...hehe...) dan dekat mana patut aku buat aduan pasal traffic light. Kepada sesape yang duduk dekat area Kapar/Meru, especially dekat area sekolah menengah pompuan kapar tu atau pernah lalu dkt kawasan tu, mungkin tau dkt situ ada satu traffic light simpang tiga (bukan yang besar tu, yg T-junction tu) yang ke arah meru tu (if dari kapar). Ceritanya dulu dekat area simpang tiga tu dulu mmg tak pernah ada traffic light. Tapi tak silap aku, dalam 1-2 tahun lepas time jalan dibuat dan dibesarkan depan sekolah pompuan tu, so, ada la pasang skali traffic light ni. Memula pasang mmg berfungsi, tapi kejap je then tros xberfungsi sampai la baru2 ni (dlm sebulan lepas rasanya) berfungsi balik.

Masalah aku la ni, sejak berfungsi balik traffic light tu, jalan ke situ makin jem. Especially time nk gi keje pagi2 tu. Tambah pulak dengan budak nk pegi sekolah. Aku pulak dok kuala selangor keje dkt damansara so, selalu la lalu situ sbb nk msk ke highway nkve senang lalu situ je. Sebelum ni sepanjang ketidakberfungsinya traffic light tu, sepanjang aku lalu situ xpenah la nk jem dkt situ. Now, mmg menyusahkan aku (dan kemungkinan pemandu2 lain yang menggunakan jln tersebut) pagi2. Dah la situ byk lori, pas2 dgn mak bpk parking sesuka hati nak anta anak gi sekolah, ditambah pulak dengan bas sekolah, ditambah lagi dgn budak sekolah nk lintas jln sesuka hati mak bapak diorg, so kawasan tu tros jadi busy n jem. Lane ada 2, tp bile smpai je hujung jadi satu lane. so, ramai la yg potong q, xpun xbagi laluan pd aku yg nk potong q ni, pastu dgn lori yg bwk camharamnye. Dahla lori besar2 gedabak. Aku lak bwk kete kecik, so, mmg slalu la kena buli.

Satu lagi yang aku btol2 nk meroyan ni, traffic light tu punyelah LEMBAB yang amat!!! Bile turn lane aku je (dari arah kapar nk ke meru) sekejap nak mampos. Actually, xde la kejap tp sbb jln tu dah kena makan anai2, berlobang sana sini, so, kereta pun akan berjalan dgn lembab la, sometimes 4 kereta je lepas then tukar merah. Pastu kalo lane dari simpang nk ke kapar tu, bukan main lama la. Padahal situ xde la byk mana pun kereta yang lalu.

Now, kalau boleh nk mintak pendapat semua dekat mana patut aku adukan pasal hal ni, sbb biasanya dkt tiang traffic light tu selalu ada nombor telepon untuk buat aduan psl kerosakan (sahaja?), tp seingat aku lalu situ xpenah la pulak nampak ada. Kalo ada pun punye lah kecik, lalu aku dengan xkuasanya nk bentikan kete dan ambik nombor tu satu2... Ada lak member aku yg ckp buat aduan dkt majlis perbandaran, ada yg ckp dkt jkr, so now aku xtau mana satu yg btol. So, di sini mintak jasa baik anda2 semua utk membantu saya. If nk bantu buatkan aduan terus pun xpe. Saya terima dgn rela hati... hehe...

Sekian, terima kasih.

Rate

1

Kat setiap traffic light selalunya ada dilekatkan nombor telefon utk aduan sekiranya lampu tak berfungsi. Cer ko try......

Reply 2# RedAlert

ko tak baca abis ker ceter tt nih???

sbb biasanya dkt tiang traffic light tu selalu ada nombor telepon untuk buat aduan psl kerosakan (sahaja?), tp seingat aku lalu situ xpenah la pulak nampak ada. Kalo ada pun punye lah kecik, lalu aku dengan xkuasanya nk bentikan kete dan ambik nombor tu satu2...

Kalau duk Klang try Call Majlis Bandaran Klang......Biasanya yg setting timer ni depa2 ni......

Aduan hanya boleh dibuat jika lampu isyarat tersebut menyebabkan kemalangan yang kerap, atau ianya tidak berfungsi----itu ajer.
Tindakan akan diambil dengan segera jika terdapat 50 aduan berkenaannya dalam masa sebulan.

Traffic light ni ada yang berfungsi menggunakan timer, dan ada yang menggunakan kiraan kenderaan yang lalu merentasi sensor yang di pasang pada jalan, dan ada yang menggunakan lighting sensor dan ada yang menggunakan kamera litar.

Jadi pada kiraannya traffic light yang TT mentioned tu pasti menggunakan timer.

Penggunaan timer sering kedapatan di kawasan yang kurang kenderaan selalunya yang berstatus desa atau kampung.

Penggunaan sensor terdapat pada jalan jalan utama.

Penggunaan lighting sensor terdapat pada jalan jalan yang selalu terdapat kecemasan seperti jalan ke hospital ( activated pada waktu malam jam 7 )

Penggunaan kamera litar selalu terdapat di kawasan sesak yang banyak persimpangan utama ( seperti UKM dan Puduraya )

Rate

1

Follow Us
Traffic light ni ada yang berfungsi menggunakan timer, dan ada yang menggunakan kiraan kenderaan yan ...
rdzaccess Post at 24-7-2011 02:43

bagusnya info nie.

beza light sensor dgn sensor biasa tu tak berapa faham.
yang light sensor tu diactivatekan kul 7mlm
maknanya masa sebelum malam dia akan berfungsi mcm traffic light lain lah yek?
dan yang jenis light sensor nie - mcm mane plak dia berfungsi?

betul kata rd tu....yg berasaskan kepada sensor.....aku cukup hangen kalau ada kete yg tak tau nak park kete dia atas line sensor tu...park agak jauh dr trafic light tu.......kalau jadik camnih.....sensor mebe akan baca yg takder langsung kete kat laluan tu....dan akibatnya lampu tu bertukar hijau ( laluan kita )....laluan lain yg hijau dulu walaupun kalau ikut turn sepatutnya laluan kete kita.....

aku pernah wat eksperimen bila aku guna motor.....aku sajer je nak tgk betul atau tak mende ni...rupenya mmg betui.....aku kedepan skit dan letak tayar motor aku ni bebetui kat atas sensor...terus lepas tu lampu jadik ijau...

Penah dgr jgk psl sensor ni... Tp ni rasanye dkt sini mmg guna timing. Sbb semlm pun blk mlm belah yg nk ke meru tu berderet kete. Padahal yg belah satu lg tu xde pun kete. Dah tanye my sis about this (sbb dia keje mpk), now tgh tggu dia reply abt this...

Anyway, ada sesape x lenlain yg ada pengalaman berhadapan dgn traffic light yg cam hampeh ni boleh la story sket. Mane tau next time akan lalu dkt kwsn tu, so bole la avoid tmpt2 tu. Huhu... Sbb aku lagi sanggup lalu jln yg jauh n bertol2 asalkan xlalu tmpt yg ada traffic light. Aku sebenarnye mmg anti sgt dgn traffic light ni walopun ianye satu keperluan dlm kehidupan kita...

Reply 3# anieszack

oopppss ... sorry... aku scan jer masalah dia tadi, tak prasan pulak...

Lagi satu saman langgar lampu isyarat merah.
Bila sampai di line lampu isyarat dia tukar kuning maka diteruskan perjalanan tapi tak sampai hujung dah merah maka dapatlah gambar....dan saman....

Seorang penyelidik dari luar negara ada buat komen berkenaan dengan sistem trafik di Malaysia ( ada aku baca dalam akhbar ).Dia ni kerja dia menganalisa tarfik...
Komen dia ...penyelenggaraan trafik di Malaysia adalah "thumbs down".

Kalau nak terus lampu isyarat ni bertukar ijau bila kita lalu, ( yg menggunakan line sensor )
lekatkan magnet kat bawah kenderaan ( yang paling bagus adalah magnet dari hard drive )
Boleh juga di gunakan untuk boom gate.
Nak pisahkan magnet hard drive ni bukan mudah kerana daya lekatannya amat kuat ( tiada gam ) jadi pastikan korang lapik plastik keras di antara magnet ngan body kenderaan.
Nanti kalau nak tanggalkan tarik plastik tu ngan magnet sekali.
Ini penting kalau kenderaan korang nak gi inspection Puspakom.

Reply 13# rdzaccess

nice info rd thanks