CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: weta_studio

Bang..takde duit kecik ke?

Aku pnh kena gak tp yg paling menyampah masa tambah nilai kat TOL..Nak reload RM20 so aku kasik RM50 katanya takda duit kecik nak kasik balik..Last2 aku kena reload RM50
Lari bajet aku

Post Last Edit by camrey at 25-5-2011 22:19

Dekat kedai dobi ' Drop n Wash'  kat area umah aku pun sama
Dulu ok jaa skg ni cashier filipino ckp ' we got no small change' klau aku kasik RM10 utk dobi single comforter RM6
Tapi sb kedai tu je charge murah banding kedai lain yg charge RM8..So aku pergi jugaklah tp dah sediakan RM6

Aku pun hangin gak bab ini .... selalu kejadian ni berlaku. Kekadang bila kita nak membeli bila ada duit besar, kita pulak jadi macam orang bersalah bila membayar. Sepatutnya peniaga mesti ada tukaran walaupun baru membuka peniagaan diawal pagi. Masa aku kerja part time dulu di sebuah restoran .... awal pagi mesti ada RM500 dalam laci cashier, dlm bentuk RM50, RM10 dan seterusnya berbagai nilai hingga syiling .... dan RM500 ni akan ada setiap hari bila memulakan perniagaan. Bermakna pendapatan yg lebih dari RM500 yg diambil untuk simpanan atau dikira pendapatan untuk hari itu.

Bukan semua duit diambil selepas kedai ditutup atau bila habis bisnes untuk hari tu .... dan esok pagi mula bisnes dgn 0.00 sen dlm laci cashier.

Sesiapa nak berniaga, lihatlah masalah masalah ni .... bukan banyak nak sediakan tukaran ... coz paling besar hanya note RM100 aje bukan macam dulu .... RM1000 note pun ada

Renung-renungkanlahhhhh

Rate

1

{:2_66:}mintak free jer xyah pakei duit...ade ker boleh cenggitu...

minggu lepas pergi satu kedai ni..beli laaa suratkhabar... masa tu pukul 10.30 pagi camtu.. aku bagi duit RM100.50 kat tauke tu. mula-mula bagi dia 50 sen dulu. lepas tu slow-slow aku hulur RM100 ..(nampak sangat laaa nak pecahkan duit kan? haha). tauke tu cakap "haiyaa, manyak besar...takpa takpa, ada tukar"... tapi muka tauke tu ketat semacam masa kira duit baki. saja je nak test tauke tu sebenarnya... selama ni kalau beli paper kat kedai dia, memang aku bagi duit cukup-cukup .

kat klinik gigi pun pernah kena mintak duit kecik jugak..... sebab datang awal pagi, (memang tunggu klinik tu bukak, dapat giliran kedua / ketiga kadang tu).. ada sekali tu kena bayar RM60, bagi dia duit RM100.. pembantu klinik tu kata takde duit tukar untuk baki...dia ada RM50 sekeping, aku pulak memang bawak duit RM100 tu je la. duit RM1 ada la dua tiga. duit RM10 takde langsung.. nasib baik ada seorang apek Cina yang prihatin..(dia duduk dekat dengan kaunter bayaran tu).. apek tu tgh tunggu giliran nak jumpa doktor.... dalam poket seluar pendek apek yang lusuh tu, ada banyak duit RM10, RM5, RM50... huhuhu.

Rate

1

aku selalu gak kena macam ni tapi salu aku cakap je sori aku memang tak ada duit kecik, so kalo dia nak duit aku pepandai la dia carik duit pecah kalau tak aku blah jer..tapi penah sekali aku gi 7-e, tengah2 aku cari barang aku dengar la suara budak cashier ni tengah sound ada sorang makcik nih..dengan cara yang kurang hajar la pada aku sebab budak cashier ni budak lagi and makcik tu makcik la kan..hehe..orang dah berumur..

cashier: eh..kak!!..boleh tak  jangan buat lawak...takde duit kecik ker???? (dgn intonasi yg kuanghajar ye)

makcik : memang tak ada dik (dgn gaya terkulat2 kompius kat situ sebab tak sangka kot dgn ayat budak tuh)

cashier: akak jangan buat lawak la!!..tak kan beli roti dua ringgit lebih pun nak guna rm50 (suara tinggi ni sambil dia tolak roti gardenia ats kaunter tuh)

aku hangin jer tengok kan...seven-e takkan tak ada duit kecik..yang aku tak bleh terima nih sebab dia cakap kuang hajar bkn sebab 7-e tak ada duit kecik jer..ehhhh dah la kau perempuan pastu bercakap kurang hajar dengan orang tua..kau tak reti nak cakap elok2 ker....

kalo betul la si peniaga memang tak ada duit kecik and cakap elok2 kat customer mesti la kita ni bleh paham..jangan la nak tunjuk muka eksen ayat plak kuang hajar..kalo dengan customer yang penyabar seperti kes makcik diatas memang bernasib baik la kan..kalo silap orang mau ko kena penampar selipar..tp kalau customer plak yang eksen bila peniaga dah cakap elok2 tuh..harap si peniaga bleh la suruh dia pi beli tempat lain..

Rate

1

Follow Us
sebagai peniaga aku mmg sediakan duit kecik.... dulu 2ribu duit rm10 dah prepare setiap hari tuk staff dan penah gak hilang duit 2 ribu tu bersama staff aku tu hilang skali......
kdg2 peniaga ni saja tanya, kalau pembeli tak ada duit kecik tak apa, sbb mudahkan transaksi aje, ..... jangan la emo plak kalo tanya je, kalau duit xde ke takpe, kalo duit ade tapi jauh dalam kereta parking kat luar pun aku ckp xpe xyah amik....... aku biasa mintak duit kecik kalo ade syiling sen-sen kurang rm0.50 je contoh nya harga barang tu rm2.10 so aku mintak la rm0.10 biar senang aku bagi balance Rm 98.00 drpd rm 97.90 kalo dia bg aku rm100.10 kan senang tu.... tapi customer ni kdg2 aku tolong kasi pecahkan duit dia pd duit kecik byk2 pun dia marah jugak cth nya RM 97.90 tu aku bagi seringgit 17 keping, sepuluh ringgit 8 keping pastu syiling rm0.10 ade 9 keping... tebalkan wallet dia plak dia cakap... nak buat camne, sales lak masa tu dapat byk duit kecik... duit besar sudah save drop.... utuk safety yek... pencurik mmg banyak sana sini....

Rate

1

pernah sekali rasa bersalah sgt.............saya g klinik. sementara menunggu saya pun g kedai kecik jual paper kt sebelah. beli paper hulur RM50. india tu ty ade duit kecik ka...sy ckp xde. dia pn buka laci sambil tgn cari2x dlm tuh......pas tu seluk poket baju, poket seluar...........masih x cukup,..............pastu ty plak bini dia, bini dia pn godek2x  dlm beg tgnnya. seme bekas kt meja tu dibukanya. kesiannya saya tgk. akhirnya cukup jugalah baki saya tuh..........tp dlm hati sy rasa sgt bersalah, kesian.

pernah ........nk beli nasi lemak tepi jln pepagi, tgk duit ade rm100 sekeping. x jadi beli walau lapar dan teringin sgt masa tuh ............
sendiri rasa melampau beli rm1 bg rm100. habis dah note tu yg ade time tuh.

Rate

1

kadang2 ada gak cashier yg betul2 takde duit kecik.
sebabnya, pembeli semuanya bagi duit besar...
lama2 duit kecik dah bertukar jadi duit besar semuanya.
takleh nak salahkan diorang 100% juga.
maybe diorang tak sempat nak pegi tukar.
daripada kita sakit hati, baik kita fikir positif

Saya pun pernah mengalami kisah duit kecil ni..masa nak pergi keja naik LRT ke Masjid Jamek..tambangnye RM2.40, saya bagi RM5.00..siap penjual tiket tanya saya duit kecik tak ada ke? Mau tak hangin... saya kata..hai dari subuh pagi kaunter dh buka skrg dh pukul 9 pagi masih tak ada tukar ke? Pemalas lah tu..keja taknak buat nk tido dan sombong bodoh!!!

Post Last Edit by cloudy_83 at 2-6-2011 12:02

aku terkena! benci la...
aku bungkus nasi goreng kat satu kedai makan ni.. aku memang dah takde duit kecik sebab duit kecik aku buat bayar fotostat sebelum tu..
bila aku bagi duit RM50 tu, aku cakap la aku takde duit kecik.. pekeja tu gi tanya kat bos dia..
korang tau tak bos dia leh buat muka pastu geleng2... dah la bawak MPV besooo... pakai spek itam...  duit kecik takde!!!  petang lagi.. kedai baru 1 jam bukak bai...  hangin aku...
lepas tu taknak gi pecah!!!!  sudahnya aku yang kena gi kedai sebelah2 pecahkan duit...{:3_84:}

tensen aku dapat peniaga camni..  Selamat la aku dah blacklist kedai nih...

Siyes aku takleh lupa muka kerek bosss dia yang tgh pakai spek itam lepak2 kat kedai... poyoooo!!!!

aku penah keje kat pizza hut dlu, jadik cashier la, mmg cust suka bayar pkai duit besar, mcm ada brader ni ckp la, klu seploh org bg duit besar segala- camne xabes duit,penah sampai satu tahap rest  bz giler dari bukak kedai sampai tutup kedai, smpai duit tinggal not 50 je.. camne nk bagi baki terpaksa la jugak mintak cust duit kecik.. xpon ckp kat dak2 waiter jgn lupe inform cust sediakan duit kecik- da la ritu ri jumaat baru, nk nunggu sampai senin bank bukak- saba je la.. tp mmg ada pon cust yg merungut sebb xde duit kecik, klu yg pkai kredit kad selamat la..

kesimpulannye
-ada sesetengah yg mmg mls nk kira or pulang baki
-ada yg mmg xde duit kecik langsung, mmg da abes sbb sume cust bg duit besar,,

*bertolak ansur la ye

Reply 169# amirezu

aku penah mengalaminyeeeeeeeeeeeeee

aku penah keje kat pizza hut dlu, jadik cashier la, mmg cust suka bayar pkai duit besar, mcm ada bra ...
epalgebuu Post at 2-6-2011 12:42

betul tu. tapi kalau pizza hut boleh pakai kad kredit.
kalau warung makan tepi2 jalan ni...bagi kad kredit ternganga tokey kedai tu hehe.
tapi kita sebagai customer kenalah bertolak ansur. fikir2 jugalah pekedai tu macam mana.
kalau semua bagi duit besar, macam mana pekedai nak ada duit kecik, betul tak?
sebelum beli tu kita rancang dulu duit ada berapa. paling tak pun bagi RM10, jangan RM50
untuk harga barang yang tak sampai pun RM5.
biasanya kalau aku nak pecah duit ni aku g isi minyak. Isi RM30 tapi bagi RM50.
Dapatlah not RM10 dua keping. Kalau nasib baik, dapatlah RM5 tak pun RM1.

in case kalau betul2 tak mampu atau susah nak dapatkan, explain elok2 pada customer.
cik_es Post at 13-5-2011 01:02

aku rasa la, yang tak puas hati kat sini pasal tkder duit kecik. Tak kiralah macam mana kita explain... maki ataupun elok2..
kadang2 empati tu penting jugak. Betul ke kedai cina india tak tanya macam ni? yeeekee.. macam exaggerated je ..

bersabar ajelah..........kawan2

Reply 174# amirezu

tu la- kne bertolak ansur skitla- tp  lainla klu kita nmpk duit dia berkepok2 dia pegang pastu lagi mau tanya duit kecik mmg free la kne sembur dgn aku hihihihiihihihiihi

tu la- kne bertolak ansur skitla- tp  lainla klu kita nmpk duit dia berkepo ...
epalgebuu Post at 3-6-2011 12:45

haha..betul tu. buat2 takde duit kecik memang nak kena sound sedas orang tu gamaknya eheh

Reply 1# weta_studio

Rasa2 aku mungkin tahu beberapa sebab1=memang takde duit kecik

2=malas nak layan muka kita
3=budak jaga kaunter malas kerja
4=peniaga tu dah untung besar

kalau aku pun akan buat prkara sama macam yang ko buat  tu...

melayu bru nk niaga kot. yg ckp camtu