CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: freekey

Kenderaan Auto atau Manual?

terima kasih encik medang..
semangat pulak sy nak mengepost..hehe..

satu lagi, kalo bawak auto, sy tak berani langsung nak bawak lelaju..

sy takut..yelah, kita nak laju..dibuatnya ada apa-apa kat tengah jalan..?
kalau brek, betul2 harap pada kuasa brek tu..

kalau manual, at least, boleh tukar2 gear, harapan pada brek n enjin keta jugak..
takla brek keje sorang2..rasa selamat sket..

Rate

1

auto la..manual ni fail byk..bukan sikit2

korang brangan la sket nak pakai keta mewah mahal2.. so korg pasti akan vote auto. ehehe

kalo kete gear auto jem tgh jalan still boleh tolak ketepi la..
letak je pada N, pastu tolak la...

keta sewa mmg mostly keta manual eh?

sian wife kena drive bebaru ni sbb aku tak reti bw keta sewa manual..

oncik freekey sewa masa ge honeymooonn eh?

kt mana tu...
syerlah keta apa dan beraper sewanya...

Follow Us
keta sewa mmg mostly keta manual eh?

sian wife kena drive bebaru ni sbb aku tak reti bw keta s ...
freekey Post at 15-3-2011 12:01 PM

A'aaaah......kete Myvi tu tak bley gi Honeymoon ke Priki??

BTW....sewa kete apa???ada je kedai yg sewa kete auto..

memandangkan kelas memandu lesen auto akan keluar tak lama lagi,
saya dengan hormatnya mengundi AUTO

Manual lebih murah...jimat minyak, pickup, kalau battery weak boleh tolak utk start, kalau gear box rosak spare parts murah..tak pernah teringin nak beli Auto

aku vote auto..lepas dapat lesen aku terus pakai yg auto, jadi skang aku dah tak konfiden nak bawa yg manual..rasa rugi plak..mybe nak kena blaja bwa manual balik pasni..

keta auto mmg sng..tp klu gear box rosak mau telan liur nk membayornye..

Auto. kalo takde keta auto smpai sekarang aku taktau bawak keta. tapi Gear Box rosak.. gulpp.. mahal kan nak tukar (pandai bawak je, nak bukak tengok enjin pon tatau)

Bini saya kata kereta auto lagi senang, cuma nak pandai jaga, pasal tak boleh suka suki letak mintak gear. Lepas tu enjin terjaga, dia kata la. Saya tak reti bawak kereta, tak tahu.

Masa muda bolehlah bawa kereta manual tapi bila dah berumur ni dah tak larat nak tekan clutch bila time jam. Dan aku juga tak konfiden kalau anak aku bawa kereta manual, takut berundur kebawah masa kat bukit dan traffic light.

vote 4 auto...

bmw-auto

kenari-auto...

Manual piluhan hati ku.
  Tak tahu kenapa lebih selesa membawa kereta manual daripada kereta auto.Kalau nak beli kereta yang lebih besar lepas ni kalau tak der manual terpaksalah pakai auto.

Bini saya kata kereta auto lagi senang, cuma nak pandai jaga, pasal tak boleh suka suki letak mintak ...
sauffie Post at 18-4-2011 13:21

bini awak reti drive tp awak tak tahu?

bistu klu pegi memana bini yg tolong drive ke?

Reply 77# freekey
Ye, kalau nak ke mana-mana, nak buat "study group" dkt rumah kawan-kawan kelas, dia yang hantar. Saya jadi tukang baca papan tanda dan tengok trafik kiri kanan.

zaman skrg ni byk auto jer...bukan sebab nak hadapi jem jer.....mmg skrg kenderaan keretani byk di syorkan auto... zaman automatik...x lama lagi kereta krg x payah nak pgg strring....pandu kereta dgn menggunakan alat  canggih hanya setting destination dan tekan butang jer kih kih kih kih

Kedua2nya ada kelebihan & kekurangan masing2.     Keputusannya terletak kepada keperluan, citarasa, gaya pemanduan, & tujuan bila anda mengambil keputusan utk m'beli sesuatu kenderaan.     Anda membeli kenderaan itu utk apa ?.    Utk kemudahan pergerakan atau Kepuasan memandu ?

Berdasarkan pengalaman memandu selama +/- 25 tahun, (3 tahun m'mandu otomatik & 22 thn m'mandu kenderaan manual), saya merasakan kelebihan utama kenderaan dgn transmissi otomatik adalah dari segi kemudahan pegendalian/pemanduan dlm bandar dgn keadaan trafik yg sesak, pemanduan santai, & sebagai mod pengangkutan dari point a ----> B (dlm bandar).

Menerusi pengalaman, daya pecutan 'pick-up' & reserved power kereta2 otomatik sgt tidak memuaskan bagi saya, (terutamanya kenderaan dgn kapasiti injin kecil + dibawah 2.5 ~ kecuali injin anda ada Turbocharged/Supercharged).   

Pandangan saya ialah, m'mandu kereta otomatik lebih kurang sama dgn m'mandu kenderaan transmisi manual dgn injin yang dah lost engine compression (kondem) + clutch plate yang dah nak haus.   

Paling utama ialah, kenderaan dgn transmisi manual (dgn good engine compression) selalunya m'punyai daya pecutan yg sgt baik dan ini dpt m'pastikan jangkamasa yg paling singkat sewaktu kenderaan keluar simpang kearah jalanraya utama, di lampu isyarat, naik bukit & semasa memotong barisan kenderaan dilaluan 2 hala.    Ini adalah saat2 yg sgt kritikal bagi seseorang pemandu/penumpang/kenderaan.    Sbb itu, kita sgt perlukan masa se-singkat yg boleh ~  Lebih lama masa yg kita ambil utk melakukan perkara2 diatas, lebih besar risiko utk kita terdedah kepada bahaya berlakunya kemalangan.

Rate

1