CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 1970|Reply: 13

Mak Pak... Tolong Jangan Pentingkan Diri

Aku perasan sorang anak murid aku ni, asyik termenung aje, pastu lepas abis sekolah tak mau balik umah. Nak dok lepak kat sekolah sampai petang, baru nak balik. Dalam kelas pun mcm lost je. Dia ni, kategori pandai gak dan apa yg aku perasan sebelum2 ni, budak ni selalu sangat sakit kepala. Dah la nak ambik SPM.

Aku pun slow talk tanya apa masalah...

Sambil bercerita, sambil berderai air mata... Aku pun jadi sedih jugak. Masalahnya tak lah besar sangat, cuma mak pak tak sehaluan dan asyik bergaduh kat umah. Mak Pak tak boleh bertemu muka, asyik bergaduh aje. Sampaikan budak ni jadi org tengah antara mak pak kalau nak mintak apa2.

Kesian sangat, rumah dah jadi tempat yg tak lagi rasa selamat dan aman. Nasib baik budak ni, ada rakan2 di sekolah yg baik2 dan guru2 yg prihatin yg sentiasa memberi perhatian dan nasihat...
Kawan2 dia kata, tahun lepas budak ni pernah nak lari drp rumah sebab dah tak tahan dgn perangai mak pak yg asik bercakar tu. Agaknya, kalau tak fikir panjang dan dapat pulak kawan yg tak senonoh, mudah la seorang lg anak bangsa kita hanyut...

Balas #1 bayumentari\ catat

hmmm....kesian lak bila dgr kes cenggini...kesian kat anak2..mak bapak ni pun 1 hal kot ye nak gaduh b'tekak bagai jgn la wat depan anak2 sbb ia bole m'pengaruhi minda n perasaan anak tu sendiri..padahnya nti mak bapak jugak anak lari dr uma la pastu t'jebak lak dgn gejala sosial yg teruk... mcm mana dgn masa depan anak2?? sengal btol mak bapak budak ni la..

aku pun harap agar ada parents klu nk bergaduh ke nk bertumbuk ke biar dlm bilik je..jgn la dpn anak2..dan jgn smpi dorg dgr..psiko dorg nanti..aku pun ada ngajar bdk2 yg ada prob parents ni..ada yg dh bercerai la..yg nk bercerai pun ada..aku tgk dorg ni pendiam..ske menyendiri dan xder keyakinan diri lgsg..kesian sungguh..

kesiannya... aku amat memahami situasi bdk 2 sbb aku pn pernah alaminya...

Reply #4 nafham's post

aku pun cian kat ko

Originally posted by bayumentari at 4-3-2009 22:44
Aku perasan sorang anak murid aku ni, asyik termenung aje, pastu lepas abis sekolah tak mau balik umah. Nak dok lepak kat sekolah sampai petang, baru nak balik. Dalam kelas pun mcm lost je. Dia n ...

Hakikat sebenar yang banyak berlaku harinih...samada dalam keadaan sedar ataupun tidak ibu bapa itu.........

Follow Us
siannya...:cry:

memanglah ...bila ibu bapa tak sehaluan
anak-anak jadi mangsa keadaan
tambah-tambah pulak
parents yg suka bergaduh depan anak-anak
lagi la mendatangkan kesan mendalam pada diorg

nak gaduh pun jangan lah libatkan anak2.

anyway, kalau dah kes2 macam ni, yang dah berbulan/  bertahun gaduh (budak tu dah pernah lari thn lepas kan? maknanya dah berlarutan lama jugak ni), dan memang tak boleh nak capai perdamaian, better off berpisah.

kes2 macam ni lah yang "demi anak" lebih baik berpisah, drp tinggal sebumbung. orang suka bagi pendapat, JGN bercerai, fikirkan anak2, tapi banyak jugak kes yang kalau fikirkan anak2, better divorce. parents tka perlu duduk serumah, tapi boleh lah tinggal berdekatan, dan anak2 can take turns minggu ni duduk kat rumah ibu, minggu depan kat rumah ayah.

saya ada few friends yang parents divorced tapi anak2 baik dan rapat dgn both moms & dads, dan gilir2 tidur kat rumah parents masing2. parents bahagia, anak2 pun ok with that.

all children tak nak ibu bapa berpisah, but in some cases, better off separated. JMO.

la... kesian kat budak tu kan...

ksiannya.........aku paham apa perasaan budak tu.....aku ada pengalaman la....tapi bukan ku......
kesian la kat budak tu...nanti dia membesar jadi orang yg sentiasa negatif....emosi dia....dan yang paling teruk sekali.....ialah apabila dia dwasa kelak...dia akan rasa rendah diri...

aku adalah salah satu dari 'mangsa' itu.. mmg membesar dgn negative, rendah diri, pesimis...

tp aku berjaya bangun kerana support kawan2 yg baik di sekeliling.. kalau keliling aku yg jenis menjahanam mmg jahanam la aku... bukan foundation tak strong tetapi rebel dlm diri..

dedulu mak ayah kita gaduh gak kan.. tapi depan anak2 tak tunjuk.. anak2 pon tak tau bila masa mak ayah bergaduh..

Originally posted by bayumentari at 4-3-2009 22:44
Aku perasan sorang anak murid aku ni, asyik termenung aje, pastu lepas abis sekolah tak mau balik umah. Nak dok lepak kat sekolah sampai petang, baru nak balik. Dalam kelas pun mcm lost je. Dia n ...

waht can we do yek kalau jempa budak2 camni... berikan depa hope and faith ke that there is still love around somewhre for him/ her?

Originally posted by ev700 at 5-3-2009 10:47

waht can we do yek kalau jempa budak2 camni... berikan depa hope and faith ke that there is still love around somewhre for him/ her?

bring back the spirit to live in them first.......(especially for extreme cases)