CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123
Return to list New
Author: Greenbottle3

literary fiction

Originally posted by noraidil_06 at 6-4-2006 09:08 PM

o ye ke? mcm very the heavy je. mungkin klu i baca ade berbulan nak habiskan tu. Kat mana ade buku dia? Borders ade tak?

Dante menulis dalam bahasa Itali, jadi pembaca terjemahan mungkin tak dapat nak menikmati keindahannya. Terjemahannya banyak cuma kalau beli, saya cadangkan cari yang ada bahasa Itali asal dan terjemahan bersebelahan, supaya walau tak faham sepenuhnya, tapi bila dibaca, lenggok bahasa asalnya dapat dirasa.

Tapi kalau nak terjemahan yang paling mudah difaham cari yang dibuat oleh Prof Mark Musa, Penguin Classics (Penguin Classics ada dua terjemahan, satu dari Mark Musa dan satu lagi Oleh Dorothy Sayers, yang oleh DS susah sikit nak difaham)

Kalau nak tambahkan pemahaman tentang Dante, saya cadangkan baca Islam and the Divine Comedy oleh Miguel Asin Palacios (sp?),  esei-esei tentang Dante oleh Jorge Luis Borges, penulis-penulis kontemporari Dante seperti Boccacio (The Decameron - cerita pendek yang bersambung-sambung) dan Petrarch (puisi). Sejarah Itali di zaman itu juga akan membantu, jadi kau akan tahu mengapa Dante menulis dalam bahasa Itali (bahasa dominan orang terpelajar waktu itu ialah Latin), latar belakang The Divine Comedy serta watak-watak di dalamnya.

Rate

1

Originally posted by pessoa at 11-4-2006 12:43 PM

Dante menulis dalam bahasa Itali, jadi pembaca terjemahan mungkin tak dapat nak menikmati keindahannya. Terjemahannya banyak cuma kalau beli, saya cadangkan cari yang ada bahasa Itali asal dan  ...

bahasa itali?o my god.this is really heavy man.but i m up to the challenge

[ Last edited by  noraidil_06 at 13-4-2006 07:35 PM ]

cik noraidil..no offence taken...dan saya harap orang lain tak lah terasa sangat dgn apa yg saya kata... blackmore tu lain la..dia minat sidney sheldon... nak kata apa lagi (heh heh heh)...and cik nhuda... jangan kerap sangat setuju dgn blackmore tu... dia ni umur 70 tahun dan gatal ....

anyway  'manga' tu buku2 katun jepun (mungkin ada yg tinggi kualiti nya..saya tak tau sebab tak pernah baca)..mangga pula kalau tak silap majalah gossip hiburan melayu...

and by the way here is a good quote:...

The world is full of fourth rate writers,
But it抯 also full of fourth 杛ate readers