CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: cikedee

normal atau ceaser?

saya pon nak tye.. bpe lama tempoh betul2 nak hilang sakit bhgn ceaser ni? coz saya 1st bby ni cser.. dah nak masuk 5 bulan.. tapi still sakit part kena cser tu.. pnh bgtau dr..tapi dia cakap benda tu normal coz dah byk urat2 dalam dah putus..huhu  

Originally posted by SaL1980 at 16-6-2008 12:14 PM
nak tanya... kalau kes yg caesar tu kan kalau kat tempat jahitan tu bernanah disebabkan ape ye?? sbb salah makan ke atau sbb salah jaga kat tempat jahit? camna nak jaga yekk sebenarnya???

kal ...

kes camni 1st sebab makan x jaga.. 2nd sebab salah jaga.. i mean tempat tu xleh basah cam peluh.. bakteria mudah membiak..
kalau nak basahkan (mandi) pastikan lap betul2 kering.. kalau kat hospital mmg dorang paksa suruh mandi, tapi kalau bernanah atau ape ke.. kita sdri yg bertanggungjawab..dia pun mmg pesan jgn biarkan basah..
tukang urut dekat rumah saya, sebulan lgsg tak kena air part yg jahit tu.. sampai doktor cakap bagus n dktor tye cner dia jaga..
cam saya.. nak mandi part tu balut ngn plastik..but i cuci ngn air suam..

[ Last edited by  ammar_7e at 16-6-2008 12:32 PM ]

Originally posted by ammar_7e at 16-6-2008 12:31 PM

kes camni 1st sebab makan x jaga.. 2nd sebab salah jaga.. i mean tempat tu xleh basah cam peluh.. bakteria mudah membiak..
kalau nak basahkan (mandi) pastikan lap betul2 kering.. kalau kat h ...

huhhhhh.. camtu ke... susah nye nak jaga...

kalau nak pregnant selepas caesar yg pertama berapa kena jarakkan? my fren anak tak sampai sethaun dia dah pregnant.. camna nak tau kiter dah boleh pregnant tu i mean jahitan kat dalam dah tul2 ok camna nak tau?

aku dulu pun x mandi dlm seminggu pas ceaser. tmpt jahit ke bawah aku mandikan mcm biasa cuma part atas jer lap. pastu kalu mandi mmg tmpt jahit kena lap kering2.. nak senang..anginkan ajer kejap guna kipas angin..jgn lama2 sgt plak..nanti badan masuk angin. yg bagus nya misi klinik kesihatan dtg umah utk check tmpt jahit. masa kat hukm, kawan aku chinese lady bagitau kalu xnak tmpt jahit tu x cantik (berparut tahap huduh..) jgn makan halia for the mean time. so far..betul gak sbb aku dah praktik..

hari ke2 pas ceaser, mmg aku bwk diriku berjalan2 dlm ward.. jalan pelan2.. xleh manjakan diri. doc pun cakap, nak baik cepat kena bawak berjalan..

bernanah maybe sbb makan.. kalu ikut doc, suma boleh makan. tp kita still guna petua org2 tua. insya Allah x bernanah.

Originally posted by SaL1980 at 16-6-2008 12:35 PM

huhhhhh.. camtu ke... susah nye nak jaga...

kalau nak pregnant selepas caesar yg pertama berapa kena jarakkan? my fren anak tak sampai sethaun dia dah pregnant.. camna nak tau kiter dah b ...

u ceaser ke? doktor xde bgtau ke? paling cepat biasanya dalam 2-3 tahun kena jarak.. kawan kakak saya dia pon yg cser, after 3-4 years, dia prgnant lagi.. tapi masa pgnant tu, dia cakap akan rasa sakit coz urat2 & kulit perut kita akan mengembang bila perut membesar..
kawan saya yg chinese cakap anak dia dah 8 tahun.. tapi still sakit kat perot tu..
ada kawan saya plak 1st bby ceaser.. setahun lepas tu cser lagi.. 3rd pon ceaser jugak (yg ni selang 2 tahun).. tapi dia punya rahim dah kena buang coz dah rosak.. doktor cakap sebab dia x merancang.. then mkn plak xde pantang2.. cam i dah 5 bulan still xley mkn daging coz tgn akan jadi kebas.. then ais pun x minum-perut masih buncit..
i pon xtau.. but u trylah tye forumer kat sini if diorg xde ape2 problem..

Reply #165 ammar_7e's post

bila baca citer org ceasar...
rasa syukur sgt dulu tak kena ceasar....
bersalin normal pun mkn tak baper nak pantang...kalo ceasar tak tau la cam ner...

Follow Us
aku dulu ceaser, pun x mandi seminggu.. lap2 je bdn. takut sgt luka kena air. bila da mandi..cepat2 je lap kat bahagian bedah tu... doktor pesan mmg part tu kena jaga kering je.

alhamdulillah xde problem... dlm seminggu nurse dtg umah cek kesan bedah tu, elok je kering.

aku minum parti ikan haruan polleney tu + sup ikan haruan yg mak aku masak.

i dulu 20 hari luka kering alok je.. hari ke 22 ada gak nanah skit coz i mkn ayam masa wat kenduri kawen kat umah mak.. ambik ubat ok ah.. tapi dah nak dekat 40 hari tu ada lagi luka tu.. siap ada darah lagi..sampai sekarang kalau gatal part tu mmg x berani nak garu.. parut muda lagi..

Balas #167 cikedee\ catat

aku pun minum pati ikan haruan tu yg plus ginseng.. tp kena stop minum sbb nurse cakap anak aku g6pd deficient so xleh ar minum yg ada ginseng..

ammar, aku duk spital lama sbb anak kena tahan lama sket.. spital plak menu best2.. chicken chop kulihat sahaja dimakan oleh sedara mara ku..

Reply #167 cikedee's post

betul.. mmg lap2 bdn jer dlm seminggu tu..
rimas toksah ckp ler..
pastu gi jumpa doc balik.. dia ckp ok dah boleh mandi
sbb kulit luar dah bercantum cantik...
barulah mandi dgn puasnya... masa lepas mandi
terus lap kering2 tempat jahit tu.. guna hair dryer..

time tu amik pati ikan haruan polleney tu 2 kotak..
pastu ayah ku belikan pil ikan haruan kat pkns shah alam..
mkn sepanjang dlm pantang

mor dulu pun seminggu x mandi... just lap jer... bila dpt mandi mcm satu nikmat jer... hari

adnil dah 4x ceaser.. thn 1995, 1996, 2004 & april 2008, during the 4th ceaser, doc buat tubal ligation, ie production dah kena stop sebab kat dalam dah ala ala hancur ler, so for health reason doc soh ikat. even hubby nak masuk to capture the moment pun dia tak kasi, although yg 3rd tu dia allowed him videotaping the whole procedure.  sebab i kena ceaser, first child songsang, second tali pusat terbelit, graf turun, third & fourth terus jer lah..  alhamdulillah all went well, now pulih nearly 100% tak sakit dah, dukung anak no 3 pun orait.  1st and 2nd minum air pati ikan haruan polleney tu, 3rd and 4th minum jeli gamat.. tapi tetap makan ikan haruan kukus with akar kayu yg beli kat singseh tu during all confinement.. mandi, hari last kat spital aku dah mandi dah, tak tahan, tapi of coz lah kena make sure lap tempat tu kering kering, tekap dgn tuala tu.. aku lepas 2 minggu dah masak sendiri, masa anak 1, 2, 3, after 2 weeks dah boleh wat kerja rumah (asalkan yg tak berendam air cam basuh baju by hand, or basuh bilik air etc) dah dekat habis pantang tu dah boleh buat sit up pelan pelan.. ye lah kita tak leh berbengkung sgt, paling paling pun pakai corset beautiful atau girdle jer.. tu pun memula perit gak, tapi nak sliim balik punya pasal, tahan jer lah... part pantang makan aku cuma beratkan tak makan yg gatal, yg sejuk.. yg lain semua aku makan, tapi yg patut dielakkan selama setahun ialah telur itik (tak kiralah masak lauk atau telur masin tuh) dan ikan berbisa like sembilang, keli etc.. sebab wound tu katanya boleh terbuka balik..

Reply #172 adnil's post

patut la bila makan telor masin ada rasa s/thing s/how.... tapi susah nk describe... lepas ni nk kena stop la mkn telor masin....

Originally posted by adnil at 17-6-2008 09:52 AM
adnil dah 4x ceaser.. thn 1995, 1996, 2004 & april 2008, during the 4th ceaser, doc buat tubal ligation, ie production dah kena stop sebab kat dalam dah ala ala hancur ler, so for health reason d ...

ishhh tul ke x leh makan telur itik... huhuhu... bila belik nasi kerabu sure ada telur masin tu... saya dah caesar lebih kurang setahun setengah dah ikut umur anak.. hmmm... memang kena pantang ke ??? leh terbuka balik ke jahitan tu... risaunyeee...

bukan tak leh makan langsung seumur hidup, tapi setidak tidaknyer 1 thn after ceaser lah.. if after that terasa nak makan, try skit skit dulu, kalau okay then belasah ler..

hmm...after 3 csects - 2001, 2005, 2007 -- Cukup la...badan ni pun dah rase lain. Gynae bgtau can have another 2 kids... Ha, tuan empunya badan yg nak menanggung, tambah pula dah makin tua ni....healing process is slower...Kalau diikutkan dah 5 times undergo major Operations. Lepas 3rd csect ie 5th operations ni, belakang selalu sakit..bawah pinggang tu, tak yah citer le...my mom yg 2 times csect pun sakit camtu gaks.... With 2 girls & 1 boy...cukup la dulu...

Mase tgh operet yg latest ni, Gynae tanye nak ikat? I said no, cause who knows in future tetibe teringin nak berbaby...we never knos, He knows better..

sape2 yg bleh beranak normal tu...amatle beruntung....

aku br 6 bln dpt 1st baby...ceaser sbb overdue dh 10 hari n jln x bukak..3 ari sakit selang 5 minit tp jln bukak 1 cm je.....3 ari jugakla aku xleh tido tahan sakit....masa masuk labor room jln buka 5 cm itu pon dh VE...masuk kul 12 mlm, detect2 jantung baby lemah so dia xleh bg aku injection pethidine..sakit dh x tertahan sampai aku dh x larat nk buat ape2......lps subuh esoknya br diaorg decide nk ceaser kan aku.....itupon kul 9.30 br masuk operation room..

aku bersalin hosp kjaan, diaorg ckp kalo mandi kasi lap kering je tp jgn sabun or buat ape2...so aku ikut je la nasihat tu...lps mandi aku lap kering2, Alhamdulillah nurse dtg check pon dia kata ok kering...hari ke 3 aku dh x sakit sbb mkn pati haruan polleney tu......tp mkn mmg aku pantang...mkn ikan n sayur je...n yg penting mkn orange sbb kata doctor cepat sembuhkan luka.....hari ke 20 ade nanah sket, aku gi private dia ckp sbb aku mandi x sabun dkt luka..katanye infected....aku kata arahan contradict ngn doc hospital.....heheh....dia kata 4 hari pertama mmgla xleh sentuh luka tu...pastu ok je nk sabun ke ape....so lps tu aku sabun cam biasa..just lap sampai kering n letak ubat....lps tu ok je xde ape2......

aku pantang mkn sampai 90 hari especially telur....lps tu aku mkn la slow2..mana2 yg aku rasa gatal ke ngilu ke aku x mkn la...tp so far Alhamdulillah, aku dh blh mkn sume bende.......

doc advise after 2 years la br boleh nk pegnent blk tp depends pd org jgkla....dia ckp the best way, 1st year tu amik injection la..then guna kondom...tp aku kalo blh xnak guna ape2 famili planning yg effect hormon..sbb aku still breastfeed baby.....naturally je la setakat ni...jgn aku terkucil sudahla...

[ Last edited by  izati_abc at 18-6-2008 08:42 AM ]

Originally posted by SaL1980 at 17-6-2008 10:33 AM

ishhh tul ke x leh makan telur itik... huhuhu... bila belik nasi kerabu sure ada telur masin tu... saya dah caesar lebih kurang setahun setengah dah ikut umur anak.. hmmm... memang kena panta ...

i makan lepas pantang ok ajer...ikut badan masing2...

iam pun dah 2x caesar.. tp mmg mandi lah tiap2 hari.. just that masa nak mandi tu kena ala2 buat gimnastik sket la taknak bg part luka tu kena air.. hahah...

pastu mkn plak mmg ikan haruan je la hari2.. haruan goreng dgn lada hitam, pill haruan, pati haruan polliney, minum air haruan rebus dgn ginseng n akar2 kayu apa ntah.. tu la hari2.. hehe.. nasib baik la ku mmg suka mkn haruan ni.. tp pati haruan tu la rasa nak nangis la bila kena minum tu.. isk..

kat brazil 90% orang beranak ikut caesar sebab beranak normal banyak kesan sampingan.. rahim jatuh, senang terkucil dan sebagainya.. tp rasenya org brazil anak tak ramai kut.. tu yang depa pilih caesar...