CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: amandaatika

Lara Rindu (SE pg 9-pengubat RINDU yg LARA)

Close [Copy link]
"Kita belajar lukis pelanlah. Melukis tu aktiviti sampingan saja," terangnya bila melihat aku seolah-olah memperkecilkan kebolehannya.

Lukis pelan???

Oh! Bakal arkitek rupanya. Penat saja gaduh pasal seni.
Itu borak-borak budak-budak macam aku. Perbualan yang telah sekian lama sudah berhenti. Kini ia disambung semuala saat pertemuan kami kembali terjalin. Persahabatan yang masih sama seperti dulu.

Masa malam lepas majlis pertunangan tu lagi haru. Perbualan antara Kas dengan Chinta. Masa tu aku tengah baca novel. Telinga aku memang meremang masa mereka borak benda ni. Rasa nak lari dari situ tapi nanti mereka cakap aku ni betul-betul budak bawah umur.

"Bestnya Kak Kas, sebulan lagi dah nak kahwin. Chinta ni entah bilalah. Ammar di seberang tu tak decide apa-apa pun." Chinta sudah memperbetulkan duduk simpulnya di sebelah Kasturi.

"Kamu kan dah tunang. Dah terikatlah tu. Jangan risaulah. Kalau dia tak nak lamar Chinta, apa kata Chinta yang pergi lamar dia. Memang jarang-jarang dibuat orang, tapi apa salahnya untuk kebahagiaan," terang Kasturi sambil membelek-belek hantaran yang diberikan oleh Abang Leman. Sembilan berbalas sebelas.

Aku rasa nak menyampuk tapi tak jadi. Adakah patut Kasturi bagi cadangan macam tu. Tak munasabah langsung. Kalau ia pun dah gatal nak kahwin, buatlah dengan cara yang bermaruah.

"Memang cadang nak buat macam tu. Itu pun kalau dia tak lamar Chinta." Nekad Chinta bersuara.

Aku mencebik memandangnya. Keputusan berani mati yang diambil Chinta membuat aku rasa semacam. Perigi dah betul-betul pandai gerak pergi cari timba. Ataupun dalam bahasa modennya, singki mencari paip.

Gediknya dia. Rasa nak cili pula mulut dia. Kalau dengan aku memang dia tak melebih-lebih macam depan Kas sebab aku buat tak layan dengan dia. Depan Kasturi beranilah, dah sama-sama gatal nak kahwin.

"Akak dah sediakah nak jadi isteri?" sekali lagi Chinta menyoal. Hantaran kasut jenama Bonia di hadapannya di belek-belek. Kasut setinggi dua inci itu dikeluarkan dari kotaknya. Warna hitam, memang menawan kalbu.

"Banyak lagi akak nak belajar. Akak pun tengah cuba untuk jadi yang terbaik untuk dia. Pasal sedia tu memang kita tak akan sedialah kalau bukan kita sediakan diri kita sendiri," balas Kasturi.

“Buku pun tak khatam-khatam lagi,” telunjuk menunjuk ke arah buku-buku yang tersusun rapi di satu sudut. Semua tentang perkahwinan. Gerbang Perkahwinan, Saat Kuterima Nikahnya, Isteri Soleha dan beberapa lagi buah buku yang menyentuh tentang perkahwinan dan tugas-tugas seorang isteri. Memang sesuai untuk mereka yang bakal mendirikan rumahtangga.

Kenapalah aku terdengar forum pasal benda-benda ni. Rasanya, minda dan hatiku belum tergerak untuk mendengar topik ini.

"How about first night?"

Aku dah paling muka pada Chinta, dengan mata yang terjengil dan mulut yang geram. Chinta pandang aku sekilas. Dia perasan aku pandang dia semacam. Siapa suruh dia buka hikayat untuk mereka yang berumur lapan belas tahun ke atas. Kalau nak cerita pasal benda ni pun tunggulah aku dah masuk bilik dulu.

"Tak ada benda berfaedahkah nak cerita? Dah habis modal kah? Cuba-cubalah baca buku sikit. Boleh pertingkatkan diri. Ini cerita benda yang tak patut," aku dah mula membebel. Tidak tahan rasanya kalau tidak ditegur. Kasturi dan Chinta sudah tertawa bila dengar aku menyampuk perbicaraan mereka.

“Dia dengar juga forum kita. Bagus, mari duduk sini, kita cukupkan ahli panel,” pelawa Kasturi. Tempat duduk di sebelahnya ditepuk-tepuk perlahan. Tanda menyuruh aku maju ke hadapan.

"Alah Tia... kau kan dah dewasa. Dah baligh pun. Kalau zaman dulu rasanya anak kau dah lima tahu," Chinta yang sememangnya menyokong topik perbincangan, menambah geram di hatiku.

"Itu zaman dulu. Masalahnya kita di zaman sekarang," aku tegaskan suaraku. Cerita zaman pakai perahu nak disamakan dengan zaman roket. Mana ada sama. Sangat jauh perbezaan zamannya.
%

kelako diorg nie erkkk...

aku bykn tia tu mcm almy nadia

macam2 perangai diorg ni

amanda... dah baca yg kat blog... GERAMnyeeee...!!
mesti nak kena beli nih! Nak tau sngt cite sebenarnya...

Follow Us
Tapi dia ni tak tahu memasak
amandaatika Post at 24-8-2010 08:05

macam aku pulak

salam amanda... berbuka makan apa hari ni???

mana amanda ni...
cptlah letak n3...

tp awat aku lg suke tia wif abe lemon

amanda cuti ke??selalu rajin lepak kat cni..

kalu free letak n3 lagi erkkk...

salam ramadhan yang ke-21 & slamat hari merdeka smua

Reply 84# ariellin

amboi...siap main bygkn pelakon lg

Reply 86# tzaraz

geram ke?...
x trniat pn nak timbulkn rasa geram

Reply 87# suyfea

hmm...
lebih kurang je kita

Reply 88# bb_75

sory bb x msuk sni utk bbrpa hari ni...
hjg mggu ari tu balik kg... brodbnd x bwa...
kalo da kat rmh tu, mmg demand la nk minta2 mcm2
nasiblah mak x sound awal2
"ingat ini Karim Corner ke?"

Reply 89# ariellin

wei... nk kna penampar sulung by kasturi hand ke?
aku x sanggup...
lemon + kasturi da padan tu

Bosannya. Hanya perkataan itu yang selalu bermain di mindaku buat saat ini. Memang bosan.
Bosan tahap Ultraman yang dah tak ada lawan. Semua lawan dah berjaya dihapuskan, padahal tahap kuasa yang dimiliki saat ini sudah mencapai maksima. Sepuluh raksasa pun boleh tumpas dalam masa yang singkat.

Ini bukan Ultraman Nexus, Ultraman Taro, Ultraman Tiga atau Ultraman Max, tapi ultraman versi ciptaan sendiri. Adui, apa aku melalut ni. Ini semua disebabkan selalu tengok tv terutama pada hujung minggu.

Aku layan sahaja apa-apa cerita yang ada di tv. Tapi fokus lebih banyak ke Astro Ceria. Emak bising kalau aku tengok kartun. Dia suruh tukar siaran sebab dia cakap kartun tak memberi apa-apa erti. Aku buat tak layan sahaja. Aku tengok saja cerita kartun ni. Tom And Jerry pun aku layan walau aku tak suka sistem buli-membuli yang mesti ada dalam setiap episodnya.

Bukannya apa, kartun ni lebih elok ditengok, tak pakai emosi banyak sangat. Tak perlu sedia tisu atau air mata.

Paling seronok ketika musim cuti sekolah. Semua cerita untuk budak sekolah dikeluarkan dari hari Isnin sampai Ahad, dan aku adalah orang yang beruntung walaupun bukan bergelar budak sekolah. Aku boleh tumpangkan mata aku tengok kartun.
Nampak macam tak bosan saja harian aku ni. Tapi memang bosan. Duduk rumah pun rupanya bosan. Tapi kenapa tiap kali ada cuti semester aku mesti balik kampung sebelum ni?

Dah banyak tempat aku pergi interview, tapi setakat ini belum ada balasan panggilan. Walk-in internview pun dah pergi. Tapi penat saja aku jalan, tak dapat juga. Susah juga nak cari kerja sekarang. Ingatkan dah dapat ijazah ni, pekerjaanlah yang datang menghadap, rupanya sebaliknya. Kalau macam ni baik tak payah sambung belajar tinggi-tinggi kalau akhirnya nanti jadi petani atau pekerja kilang juga. Jiran kampung yang setakat UPSR pun dapat juga jadi supervisor kilang. Aku ni, nak jadi warga kilang pun tak dapat.

Habis saja konvo, terus balik kampung. Sekarang tengah tolong emak main jahit-jahit, tapi itupun tolong menyusahkan. Aku dah tolong, tapi jarum asyik patah saja, so kerja aku hanya masukkan benang ke jarum mesin jahit. Itupun bila mata emak dah kena masuk ICU. Dia tak suka pakai kaca mata. Leceh katanya. Sementara aku ada ni, akulah yang tukang masukkan benang ke jarum.

Emak memang tak berharap aku bantu seratus peratus, biasalah anak manja, dia takut jari anaknya ini kasar. Adakah aku terlampau perasan???

Selalu juga pergi kebun, konon-konon nak tolong ayah tebas rumput, tapi masuk saja kebun, aku tak tebas pun. Duduk dalam pondok, makan pisang. Ayah tak bising pun. Kiranya peranan aku dalam rumah taklah berat sangat, cuma makan bila lapar dan tak lapar, tidur sekurang-kurangnya dua belas jam sehari semalam.

Maka sebab itu keberatan aku pun bertambah. Hari itu aku timbang dengan Kas masa dia pergi timbang berat badan. Aku yang sibuk timbang berat badan, takut tak muat baju yang dah emak jahit cukup-cukup untuk badan aku yang ramping ni.

Berlaku perubahan yang ketara. Oleh kerana tiada sebarang diet yang baik, maka berat badan aku bertambah lima kilo. Nangis tak berlagu aku. Chinta siap buat catwalk dengan baju kebaya dia yang memang serupa datin. Berkelip-kelip dengan pinggang dia dah macam kerengga.

Aku sedapkan hati aku sendiri. Aku bagitahu Chinta yang body dia macam penghuni-penghuni di Somalia yang tak cukup khasiat. Apalagi kenalah aku merasa kepit ketam dia yang memang berbisa. Kenangan itulah yang membuat aku sentiasa ketawa kala melayan angan bila bosan.

Kasturi sudah selamat menamatkan zaman bujangnya. Sekarang tengah ulang-alik antara rumah ni dengan rumah mentua. Hanya selang beberapa buah rumah sahaja. Lepas ni kalau raya, tak payah susah-susah nak gaduh balik rumah mana.

Selalu tu aku tengok di dalam tv, benda remeh pun, nak pilih balik rumah mana sampai boleh gaduh suami-isteri. Last-last beraya di rumah sendiri. Padan muka.

Pengajaran buatku, kena cari orang yang dekat dengan rumahku, tak payah susah buat dua majlis, tak payah pilih nak balik mana, kalau nak buat rumah sendiri pun, buat saja di dalam kampung ni.

Inilah yang orang katakan katak di bawah lembayung bunga teratai. Tak pindah pergi kolam lain lagi walaupun di kolam tempat dia tinggal tu dah kering kontang.

Teringat pula pasal calon sebelah rumah ni. Dengan tak semena-mena, terlakarlah nama Iskandar. Iskandar ni pun masalah juga. Dia akan balik dari Korea dalam beberapa waktu lagi tapi tak tahu bila.

Hari tu dia cakap, kami akan sama-sama habis universiti tahun ini, tapi tak nampak pun batang hidung dia di kampung ni. Biasanya dia akan jadi ekor Abang Leman. Sentiasa bertandang ke rumah bila Abang Leman ada. Mungkin dia kerja di sana atau dah balik ke Malaysia. Aku pun tak tahu. Dia dah tak hubungiku lagi.

Kali terakhir perhubungan kami adalah saat akhir selepas aku bertarung dengan peperiksaan. Hari tu dia dah buat jantungku berdegup tidak pada paras normal. Dia lamar aku dalam telefon.

Serius.

Mulanya aku tak percaya tapi kena percaya juga sebab dia bersungguh-sungguh tegakkan perkara itu. Maknanya betullah tu. Siap bagitahu pada ayah aku jangan pass aku pada teruna lain. Dia ingat aku ni apa. Main pass-pass pula.

Tapi aku celaru juga dengan lamarannya. Aku bukannya tak suka dia, suka tapi suka setakat kawan. Tak lebih dari itu. Aku anggap dia macam kawan lelaki aku yang lain. Bezanya dia adalah teman suka dan dukaku. Setakat ini perasaan sayang memang tidak ada untuk insan yang bernama Iskandar.

Sememangnya perasaan itu tidak aku semai sekarang. Tidak mahu mengundang zina. Lagipun akan mengundang pelbagai masalah. Mana nak top up telefon and then call dia. Sama-sama habis duit untuk benda yang belum pasti. Konon-konon, saat manis percintaan. Lagipun aku nak elak berlakunya sesuatu yang tak diingini. Selalu berbual akan mengundang zina, lepas tu ada perasaan cemburu lagi, aku tak tahu dia buat apa di sana. Aku di sini hanya akan dikhabarkan melalui kata yang selalunya tak pasti betul atau tidak. So, perasaan sayang akan tersemai dengan sendirinya dalam keadaan yang menghalalkan kami nanti kalau dia benar-benar serius dengan lamarannya. Aku tidaklah terlalu mengharap.

Cerita pasal Khairul pula lain dari yang lain. Hari tu berjanji sakan tak akan ganggu aku selepas dapat mesej dia. Tapi makin galak pula dia kacau aku. Lepas kuliah, mesti nak pergi makan sama, sampai aku rimas.

Aku dah berkali-kali bagitahu dia pasal isi hati aku. Tapi dia jenis yang tak faham bahasa. Siap aku tunjukkan lagi sms yang dia hantar sebelumnya, kononnya nak serius lepas habis belajar, belum pun sehari, janjinya goyah untuk tidak mengacau aku.

Paling aku terkejut, bukan setakat aku, semua budak kelas aku pun sama-sama terlopong. Apa taknya, masa malam perpisahan terakhir selepas graduation, dia bawa pasangan dan memperkenalkannya sebagai tunangnya. Dia betul-betul tanam tebu di pinggir bibir...

Bersemangat saja berjanji, tapi tak ditepati langsung. Tapi aku tak kisah, aku doakan dia bahagia dengan tunangnya. Siap aku menjemputkan diri aku lagi untuk majlis mereka yang bakal berlangsung. Kami masih macam dulu, masih berkawan.