CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: CARI-LTS

[Tempatan] 74% Penuntut Universiti Kebuluran, Fakta Atau Auta?

student sekarang bab makan jenuh merayu menagih...bab handphone sume nak canggih....lagi canggih dari lecturer....pastu memanjang top up....top up pon hutang....kawan aku dulu part time jual top up pon give up sebab sumer hutang memanjang..

aku baca kat ner la cakap pasai deme ni perlu ader smartphone utk buat discussion...haktuih

dulu students wat discussion tak perlu smartphone pon...memasing mereput kat faculty wat discussion..okay jer
nak cari maklumat p bilik computer...or library

students sekarang terlampau manja

Makan nasik lauk goreng telur kategori kebuluran ke? over lah engkau orang ni.

Akak pernah cerita zaman akak study dulu makan apa dedulu kat porem ni. Agak nya kalau makan nasik lauk telor goreng dah kategori kebuluran, akak dulu kategori apa lah ye. Tapi akak ngaku lah dedulu akak tak cukup duit sebab gatai berdating tiap minggu

Tapi dah tau sendiri gatai berdating, akak reti sendiri pegi kerja part time. Tidak la melalak kehulu kehilir kata kebulur la apa la. Seumur hidup akak jadi seorang student, tak pernah sekali mintak duit pada mak ayah kat kampung.  Nehi, never.

Edited by ninja boy at 18-1-2016 11:56 PM

kalau dah budak sekolah rendah, penjawat awam, student uni, pekerja swasta mengelupur x cukup wang makan mmg logikla, jgn compare zaman kita di uni dulu lain wang rm100 pun cukup. zaman skrg wang utk makan 1 kepala minimum rm200. belum lagi topup hp tambang bas petrol n keperluan lain +-rm100-300. agak2 studen perlu menanam sayur secara haram di kampus dan memancing secara haram di kolam/tasik dan bekerja aemasa cuti sem. sedangkan bangla dan indon kemain pancing sana sini tanam sana sini. sbb negara kita subur senang tanam sumber makanan byk sungai kolam, bukan negara padang pasir atau 4 musim atau tandus apa x boleh tanam

Kenapa video tu tak boleh play ye?

Pakai Iphone tapi complain kebulur...
tapi tidak dinafikan mmg ada yang sungguh susah
siap curi2 masak dalam kolej kediaman

Aku ni hari-hari mengadap budak universiti. Ada yang susah tak dinafikan tapi peer pressure dan pengaruh kawan buat diaorang ni lupa diri. Bantuan kat universiti ni ada ja tapi punyalah malu nak mintak takut member tahu diaorang ni orang susah.  

Follow Us
Bab 74% tu tak logik langsung baideway. Aku jumpa setakat ni ada kot 1-5% je.

kenapa aku rasa student zaman skrg ni manja. aku dulu blh je cicah biskut tiger dgn air teh time xde duit. tp xde la smpi kebulur. aku pn dok harapkan duit PTPTN sbb tu aku dok jimat cermat. zaman skrg sindrom biar papa asal bergaya dh melekat kt student. dik, org hntr ko pg kolej, pg uni utk bljr, bukan nak melawa. esok2 kau dh keje, kau melaram la smpi lebam!!

Edited by ffawwaz at 19-1-2016 08:56 AM
merrissa replied at 18-1-2016 11:39 PM
student sekarang bab makan jenuh merayu menagih...bab handphone sume nak canggih....lagi canggih dar ...

kann??
aku baca dekat segala bagai UPSI COnfessions la..IIUM Confessions la..
segala bagai page IPTA confessions skrang ada..
bukan main lagi dia ckap orang dlu kos sara hidup xtinggi..i was like "hello..masa aku kat U pernah paklah naikkan harga mnyak smpai 2.70 ok"..

whatsapp utk mudah contact dengan lecturer segala..
kononnya la..
aku dulu gigih sms kawan2 arrange port kt library, cafe faculty..study sama2,buat group assignment smua..even siap port kat uma sewa orang lain lagi utk buat group assignments n so on..
xkan la skarang smua nak whatsapp..xde interaksi depan2..
no wonder la bila kerja, msing2 demand nak bilik, sbb xgeti nak berurusan dengan senior2..sigh

betul macam yang ramai cakap. boring dah nak baca or tengok pasal isu ni. manja sangat dan mengada-ngada sangat bebudak ni.

wow! baru boleh tengok video! video sangat bagus! impressive! keep up the good work!

Edited by monyet_2015 at 19-1-2016 06:35 AM

Ada sapa sapa pernah nampak siswa dan siswi ipta/ipts mati bergelimpangan sebab lapar tak makan?
bangla dan indon datang dari jauh pun boleh survived..yang penting siswa dan siswi mesti pandai manage kewangan..yg penting sedar diri..datang untuk belajar dan jangan malu jika keluarga miskin...sebab utama siswa dan siswi bermasaalah adalah sebab ini..MALU DIKETAHUI RAKAN DAN ORANG LAIN KITA DATANG DARI KELUARGA MISKIN. dah keluarga miskin, hidup secara berpada pada....majoriti melayu kat tanah melayu ini dalam katogori ini.so apa nak malu..kita dan mereka adalah sama.cuba cek berapa juta isi keluarga yg terpaksa mohon bantuan BR1m?  lebih 6.8 juta..aku ulang ..lebih 6.8 juta...sebab itu duit tak cukup..sebab kita buat sesuatu sebab nak tunjuk kepada orang lain..miskin jgn nak tunjuk pada orang yg kononnya kita kaya, ini yg siswa dan siswi perlu tahu-->orang miskin mahu tunjuk kepada orang lain yang mereka adalah kaya..tapi orang yang kaya mahu tunjuk kepada orang lain yang mereka adalah miskin...lain kali jika tengok rakan rakan menunjuk2 pakai ipone atau berkereta pergi kampus...mereka terpakwa ikat perut kerana nak org cakap mereka adalah dari keluarga kaya...padahal kita dan mereka adalah sama..sama sama dari duit pinjam ptptn...so lain kali jgn ikat perut sebab nak pujian

lemahnya mahasiswa skg

Takyah org lain la. Anak buah aku sendri yg kat U tu asik merengek kt mak dia, ckp xde duit. Tp pakai ipon6....asik updet instagram je keje nye bila pegi makan tmpt2 yg byr mahal gak. Bila aku tegur, pandai lak menjawab....kata yg aku ni mana tahu life kt kampus camne...bla bla bla. Maleh dah aku nk tegur pastu...anak org kan.

budak2 U yg komplen tk ckup makan ni dari parent generasi baru..jenis tkdak lifeskill ckup..pastu didik anak2 pun mcm style dia..akalau bole smua disuap ke mulut jah..no action talk2 only..proaktif la hidup ni dek..

mengarut ah budak2 ni...ada la yg btul2 susah tp x ramai. ada ptptn ada scholar semua...duk perabih kat menda lain. gajet semua canggih2...kasut baju semua branded..yg pompuan tudung mcm2 pesen..skrg pesen pakai jubah..bukan murah tu..beg pegi klas x main la mcm kita2 dolu...aku keje kat u...slalu duk perati budak2 ni...

aku tengok adik aku, belajar kat ipta...dari sem 1 duit ptptn dapat tapi tak pernah cukup..mana tak cukupnya, pergi kelas berlagak pinjam kete ayah..mana nak makan lagi mana nak isi minyal lagi...moto ada tak tahu naik..semab kawan sema ada kete..pun kete pinjam gak..tak mahu kalah dengan kawan..so apa yg dapat perut saja yg lapar...

ffawwaz replied at 19-1-2016 08:55 AM
kann??
aku baca dekat segala bagai UPSI COnfessions la..IIUM Confessions la..
segala bagai page  ...

whatsapp dengan lecturer?? hahaha.. ada lecturer larang student dia SMS / Whatsapp / wechat dan segalanya dengan dia. Ada masalah call (tu pun kalau nasih dia nak angkat) atau jumpa face to face.

agaknya definasi kebulor bebudak ni sebab tak dapat makan mekdi, stabak etc.

kita punya definasi kebulor; makan bubur nasi bubuh garam.

Tadi on the way kerja aku lalu UiTM shah alam..ok jah. takde pulak yg student kelaparan sampai mati bergelimpangan.

Ngengada la weh. Member aku dulu mostly anak felda /penoreh bagai. Elok je kawan2 aku makan ada lauk. Tapi tak mebazir la bab lain macam budak univ skarang.