CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: talapia

Kos Pengkebumian dan selepasnya ... adat yang membebankan waris

milo_888 replied at 21-4-2015 08:26 AM
Ai cadangkan jabatan agama buka jawatan utk pengurus jenazah yg sentiasa. on standby.. dpt elaun men ...

patutnya mmg macam tu la...

kita kan ada MAIS, JAKIM dan segala NGO2 Islam... Baitulmal lagi...

tapi aku tgk, takde pulak ruang utk pengisian minda.. zaman kecik2 dulu selalu jugak la buat tilawah al-quran/ nasyid/marhaban peringkat kampung dan seterusnya tajaan diorang nie... kadang2 buat lagi kelas pengisian al-quran ikut masjid, ceramah...

zaman skrg pekerja agama sibuk benda lain kut...entah la...

sampaikan kursus kawen pun ada bayaran.. baru kursus kawen tu... blm lagi kursus2 lain... tapi so far pihak agama nie buat kursus kawen ajer la.. kursus2 lain aku tak tau...padehal kursus lain2 cth pengurusan jenazah nie penting...sebab mati itu pasti, kawen blm tentu lagi

dewi replied at 20-4-2015 11:42 AM
pernah melawat rumah org meninggal  few years back , lepas kebumi pi rumah org tu , mmg x de buat ma ...

mcm jiran2 kt umah iols camtulah
depa yg buatkn air malah ade yg tak ikut sama g kubur sbb nk jagakn umah kami yalaa kami semua ke kubur sat gi sedara mara yg jauh dtg kerumah atleast ade org kr umah.

Nanti ada la pulak perkuburan islam ala2 Nirvana memorial... Pertambahan malam2 tertentu dibuat majlis bacaan2 tertentu at a cost...

bodohnya tempat kamu bermukim sis.

Suchi replied at 21-4-2015 11:28 AM
emm kami pun wat tahlil arwah mak semua guna duit sedekah org tu je

pastu bila naik keje opis p ...

kan..sama jugak masa arwah mak meniggal..seluruh kpg dtg..mak dah lama tk duk kpg menjenguk dan memberi sumbangan..bila meninggal je urusan jenazah dari jauh diterbangkan ke sana..asalnya aku nk dikuburkan disini je..tapi permintaan dia jugak harap dpt dikubur kt sana..sungguh komplikated..spanjang hidup aku dah puas aku memberi malah tk mau mnyusahkan, aku pergi jauh..mintak jugak diambil kesini akhirnya segalanya berakhir kt sini. mujur rezeki segalanya dipermudakan A-Z padahal aku tk pernah handle benda2 camni..paling aku takut dpt call dari sana kata mak dah takde..tapi akhirnya meniggal dipangkuan aku..segalanya aku uruskan sendiri..mandi jenazah hingga kapan..mujur ada org masjid berdekatan yg pemurah ..bagi jugak dalam 4-5  rat je. setel A-Z ngan tahlil sekali tapi kena ship pergi sana by air..mcm2 lagi..tapi syukur mcm dah dikira2 bajet siap aku spare cash dlm laci opis beberapa ribu..setel malam tu jugak..org sana tinggal finalize jah..hmmm...mcm2 dugaan aku hdap ni..alhamdulillah..tanggungjawab aku kt arwah mak hingga her last breath..hingga harini.

Kena ready duit utk mati lah cam nihh
Yg aku heraann xkn arwah langsung xde tinggal sebarang rete pusaka..
Perasaaan aku mcm waris berkira gile jer.
Krg berebut harta arwah polakk..
So best way aku rasa..
Kena ready siap2 segala duit muit tuk mati. Aku nak wasiat siap2 nak upah ramai bdk2 skolah mai solat jenazah aku..lg ramai lg bagus...

Follow Us
kalau rasa mahal sangat tak payah mati lah.  

adat hanya panduan..
yang tak perlu...mengarut..tak mampu..yang bercanggah dengan Islam..takyah buat la..
tu la perlunya kita ni kena la amik tahu dan celik sikit bab bab ni...

solat jenazah..
ada imam..
cukup syarat..siapa yang ada tu..jadi je la makmum..

dan
percepatkan pengebumian...

Sedekah org sembahyang jenazah, makan masa tahlil tu buat kalau mampu je. Kalau buat tahlil dengan anggota keluarga saja pun boleh..

logiknye.. bila ada org yg disayangi mati...
kita nak ada masa utk bersedih....tak nak org ramai2 dtg kerumun...
ni berhari2 punye kenduri tahlil... bila masa nye keluarga nak aman2 utk peringkat bersedih dan bertenang

qislea replied at 20-4-2015 06:12 PM
salam..
saya pun baru kehilangan ayah 3 bulan yang lepas.
1)tahlil tu tak wajib. buat xpe tak buat ...

betul ke solat ada fidyah??hang biar betul

dalam agama melayu ni, untung betul kalau jadi kaya walau pun haprak...
boleh bayar bebudak tahfiz datang solat jenazah, banyak betul point untuk si mati....
kesian betul kat yang miskin, tak ramai orang datang solat walau pun fardhu kifayah...
solat sedara2 dan jiran2 yang free ni kurang point untuk si mati ...

freebird replied at 21-4-2015 12:23 PM
dalam agama melayu ni, untung betul kalau jadi kaya walau pun haprak...
boleh bayar bebudak tahfiz  ...

dah kalu dia mampu..dia bwk pak imam dari mesir pun bole solat jenazah sekali..tapi, ujung2 perkiraan tu ttap diadili sehalus2nya dari Allah azzawajalla jugak..sehalus2 pasir dosa pahala masa hidup kita..dan doa dari anak2 yg soleh..bukan doa dari mereka2 tu.

tu sebenarnya kat Pjaya kot ...
kalo kat Pjaya utk urusan mandikan jenazah jek Rm 10 perhead   (6org = RM 60.00)
utk gali kubur dah masuk dalam pakej RM 400 - 700
utk baca yassin ....

apa susah bawak balik kampung lagi bagus semadikan jenazah di kampung
cuma bayar upah gali kubur RM 5.00 satu kepala yg majlis tahlil terpulang lah nak buat berapa kali

rospinki replied at 21-4-2015 12:30 PM
dah kalu dia mampu..dia bwk pak imam dari mesir pun bole solat jenazah sekali..tapi, ujung2 perkir ...

ye lah...orang agama melayu tak kisah yang Allah SWT kira tu..
diaorang tengok siapa imam dia, berapa bas bebudak sekolah tahfiz datang solat, berapa hinggit sorang dapat untuk solat, berapa malam kenduri tahlil dia buat, berapa kotak kitab Ya'sin yang di sedekah kan semasa tahlil, lauk apa yang di hidang...

freebird replied at 21-4-2015 12:41 PM
ye lah...orang agama melayu tak kisah yang Allah SWT kira tu..
diaorang tengok siapa imam dia, be ...

aah..agama melayu segala tu yg lebih2..ikut aku takde masa aku nk amik pot semua tu..lantak pi la orang tak suka ke tak..ujung2 ada aku mintak nasik kat umah kau ke..hello?? hehehe..tapi payah jugak aku rasa..kalau hidup dalam masyarakat melayu yg betul2 melayu..cemana tah..ikutla, masing2 punya pendirian, kalau rasa nk amik kesah tanggapan org buatla..kalau nak ikut mana yg perlu wajib dlm islam itu yg sebaiknya..insyaallah dipermudahkan.

fardhu kifayah pon tak lepas...
ujung2 takut lambang salib....

haishhhhh

ii:zz

kalo kat sepital memang dah ada sebutharga kan ? macam masa my cousin last year, meninggal xcident, so mandikan n kapan terus . tapi masa solat jenazah kat sepital buat buat dua kali pasal ramai sangat kengwan arwah datang. So mungkin solat yg pertama je termasuk pakej kut ( mandikan , kapan, solat)  ni rasanya kalu kes yg perlu kapan terus sebab jenazah x sempurna .
so bila sampai kg sembahyang lg sekali dan terus tanam. masa ni imam ialah bapak sedara arwah, n makmum semua yg tunggu jenazah ( kawan2 n sedara mara ) takde pulak kes2 mintak duit ... malah mak arwah pulak sedekahkan duit2 org datang melawat atas nama arwah.... al fatihah... missed my cousin so much,,,

Bulan-matahari replied at 21-4-2015 11:49 AM
Kena ready duit utk mati lah cam nihh
Yg aku heraann xkn arwah langsung xde tinggal sebarang rete p ...

arwah seorang pesawah... anak lebih 10. rete pusaka? ada. tanah tapak rumah n tanah bendang. bole ke nak korek tanah tu sebaldi dua buat bayar duit orang solat jenazah tu?

bukan berkira. melampaula dgn bapak sendiri pon nak berkira sangat. kami adik beradik menabung utk arwah dan mak utk pegi haji pon tak kesampaian. baru tahun lepas cukup duitnye utk ke sana. rezeki takde umur tak panjang. bole bayangkan tak sedaif mana arwah tergolong? rezeki anak ramai ni bukan dalam bentuk duit. mandi.. kafan... jaga masa kt spital... itu smua kami buat sama2 adik beradik. takde libatkan orang luar pon. tapi bila dah libatkan kematian...  pastila libatkan masyarakat. tak sangka pulak rupanye makan duit jugak benda2 fardhu kifayah ni.

3 hari berkampung dia HSB.. bawak balik dr HSB ke kampung.. kos perubatan mujurla pkai GL. kos ambulans.. oxygen bagai... 800 gak cash. balik rumah... tak sampai 5 jam.. kene sediakan cash lagi utk urusan pengebumian. mane nak cekau? ye.. kami dah aware yg kampung tu amalkan amalan bagi duit solat jenazah. husband dah siap2 prepare rm5 seikat bagi kat imam. kena reject ok.. imam kata RM10 for 50pax. how do you feel?