CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Lady39

Anak terlebih bijak

olive memberi contoh kes pasangan cina peniaga makanan (hawker). anak2 pasangan ini di hantar ke sekolah cina..tapi prestasi mereka teruk.,setelah dihantar berjumpa olive..rupanya mereka seperti eham..command dlm otak dlm bahasa inggeris. pasangan cina tu tak dpt terima anak2 mereka tk faham bahasa cina. tapi bila hntr sekolah private yg gunakan english sbg medium, anak2 mereka berjaya. 4 anak mereka.

satu lagi contoh olive. pasangan english di uk. anak mereka selalu gagal di sekolah yg menggunakn bahasa inggeris sbg medium. mereka jumpa pakar tapi gagal mengesan punca anak mereka selalu gagal.

satu hari mereka bercuti sekeluarga di itali. entah mcm mana anak mereka boleh faham papan tanda2 yang ader di tempat mereka bercuti, yg kesemuanya dlm bahasa itali. balik dari percutian mereka jumpa pakar yg selepas membuat ujian mendapat tau bahawa anak pasangan ini di anugerah oleh Tuhan command dlm bahsa itali. mereka tukarkn sekolah anak dan he is doing well.

harap maklum...term yg saya gunakn di sini adalah term layman mengikut pemhman saya. klau ader pakar psikologi yang tau term yg betul mohon diperbetulkn yek.
saya cerita ni pun mengikut apa yg adik saya dengar dr olive.

assalamualaikum. update dari saya.

adik saya dh shortlist beberapa sekolah pvt untuk masukkan eham. klau ader rezeki insyaallah bulan lapan ni mula.

menurut olive, adik saya boleh mohon biasiswa dari sekolah international yg dia nak apply. dan olive boleh bagi surat sokongan. tapi adik saya takut kot2 eham tak boleh bawak pulak...atau masih perangai mcm di sekolah lama. nanti kena tarik pula biasiswa. so terpaksa jugak cari duit. anak pulak bukan sorang...

saya syorkan permata kepada adik saya. dia tak mau. bimbang bila besar nanti eham terikat dengan mana2 badan politik atau individu.
untuk mohon bantuan kerajaan pula, contoh kanak2 istimewa ni yang rosak ramai...adik saya takut.

Follow Us
jadi penghabisnya usahalah cari duit sendiri. saya pun insyaallah akan cuba bantu. terpaksalah adik saya hold projek eham version 2.0 hehehe.

cerita terbaru dari adik saya.

minggu lepas, dia (mama) sakit perut. bila makan rasa sakit n nak muntah.

eham ckp ngan mama ' I think u should stop eating for awhile or maybe u should fast for few day'...
dalam hati mama pandai jek dia.     

Then minggu ni mama dah tak boleh tahan lagi sakit. Terus pergi jumpa doktor.

Doktor cakap dengan mama ....you must stop eating for awhile mybe for 1 day. Just drink plain water..fasting is the best.

Dalam hati mama....tau aritu, dengar cakap eham

oh ader lagi satu cerita saya lupa nak cerita..

mama sekarang selalu berbual dgn eham, tanya pasal sekolah..

eham cerita, satu hari tu waktu rihat..dia lepak kat satu spot. kat situ budak2 duduk kat stools yang ada kat situ.eham pun join.
tiba2 datang seorang pengawas marah eham duduk kat situ. eham dengan bahasa melayu baku...kenapa awak suruh saya seorang pergi dari sini, orang lain awak tak suruhpun.

pengawas tu marah2 dan ugut nak tumbuk eham. Eham kata...tumbuklah. nanti saya tumbuk awak balik.hey apa jenis pengawas awak ini...pengawas gengster ke?
pengawas tu lagi hangen...nasib baik ada satu abang tu sabarkan pengawas tu..

untuk pengetahuan, eham ni badan dia kecik jek...dah pernah jadi mangsa buli masa darjah satu. adik dan suami dh pergi settle kat sekolah.
saya pulak risau dengan mulut dia yg direct tu...takut memudaratkan diri dia satu hari nanti. semuga taklah hendaknya.

Edited by senduduk at 15-4-2015 03:11 AM

ada ciri2 autisme.

(xnak berkwn....ckp dia saja betul..susah nk terima pdgan org...sgt obses akan sesuatu...kalau yg dh pandai ckp akan berckp berterus terang jujur dr dlm hatinya..n kebanyakan budak jenis ni lebih fluent englishnye dr malay)

tp ni mgkin level genius mcm da vinci..bill gates...sila asah kemahiran dia kalau dia xnak belajar..insya allah kemahiran dia tu nanti akan membuatkan dia lebih berjaya dr org yg p universiti

senduduk replied at 15-4-2015 03:03 AM
ada ciri2 autisme.

(xnak berkwn....ckp dia saja betul..susah nk terima pdgan org...sgt obses aka ...

terima kasih pn senduduk.
mungkin la kot autism...saya pun tak tau.
Tapi dia boleh saja berbual dengan orang dewasa.
Tapi kalau dengan Dr/Teacher Olive, dia tak pulak kata eham autistic.

Citer eham lagi..

Mama berura-ura nak berhenti kerja sebab tak tahan dengan perangai boss yang pilih bulu.
Mama beritau eham.

Mama... so after this, no more music class, no more movies and many others ok...

Eham diam and looked worried.

After awhile Eham said ...Mama, can you teach me how to do your work so that I can do  it for you?

Mama...tak tau nak cakap apa dah!

cuba masukkan eham ke skolah tahfiz..

sis...ape update eham?? saya tertunggu2....anak saya baru 10 bln tapi serba serbi cepat. dia kat nursery tak suka berkawan, suka main sorang2. kalau tengok tv hanya minat carton yg ade pembelajaran mcm baby tv. hi5 ke kartun lain x suka. lagi suka kat haiwan dari kawan2 sebaya. tak takut gelap ke atau strangers. so far toys dia takde yang feveret lagi, yang selalu dia pegang pun yg toys yang biji2 ade laluan bersimpang siur untuk dia ikut. tapi terlalu awal kot untuk detect anak saya ni.

mamacute1 replied at 27-4-2015 03:12 PM
cuba masukkan eham ke skolah tahfiz..

terima kasih pn mamacute1. ader jugak ura2 adik saya nk hantar ke tahfiz. tapi tatau yg mana yg ok lg.

JeNaB_PopPop replied at 5-5-2015 11:30 AM
sis...ape update eham?? saya tertunggu2....anak saya baru 10 bln tapi serba serbi cepat. dia kat nur ...

tima kasih pn jenab. tak sangka ade org minat cerita eham hehe.

tapi anak puan tu kecik beno lagi untuk di detect apa2 pun.

minggu lepas cuti panjang..eham sekeluarga dtg rumah saya.
waktu nak tido dia msk bilik saya sembunyi2.
saya ajak dia tido skali dgn kami...
eham...i have something to tell you mak long.
mak long....i have many things to tell u...(more like ask u)