CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: the_killer

[Tempatan] Dosa berbuka puasa di premis jual arak

JokesCop posted on 10-7-2014 12:44 AM
Harussani kate berdosa je, xtah lah konar ke haram.. berdosa tue xsemestinya haram.. contoh, berdosa ...

konfius tul stetmen awak ni
haram tu hukumnya berdosa la

LUNCH posted on 9-7-2014 08:13 AM
Ini berdosa bagi orang malayooo Islam di Malaysia sahaja kan? Bagi orang Islam di barat tak berdosa  ...

Bagi para muslimin (melainkan jika ada perbezaan mazahab), hukum haram dan berdosa yg sudah ditetapkan dalam Islam terpakai di mana sahaja ia berada. Either he be at north, south, east or west, ke hulukah atau ke hilirkan, syiar Islam harus tetap dipegangnya.  Muslimin perlu yakin bahawa Allah sentiasa melihat dan malaikat sentiasa mencatat, maka perasaan taqwa tidak harus dikalahkan oleh keraguan. Itu sebabnya muslimin dituntut mempelajari ilmu Islam, wajib fahami apa yg dia imani, tau akan pantang larangnya dan jgn membolehkan apa yg tidak dibolehkan, semata2 kerana napsu.  Mudah2an imannya terpelihara.

Menjadi muslimin itu mudah tetapi untuk menjaga martabat sebagai seorang muslimin itu yg susah. Disebabkan iman tidak dpt diwarisi, maka iman itulah yg harus dijaga dn dibajai.  Sepohon tanaman, jika dijaga tanahnya, diairi secukupnya, dirumputi rumpainya dn terpelihara drp serangan makhluk perusaknya,  InsyaAllah pohon itu akan hidup subur serta akan mengeluarkan hasil spt yg diharapkan.  Sudah dikatakan bahawa kamu akan mendapat apa yg kamu usahakan.

.   

Al-Patih posted on 9-7-2014 08:50 AM
abih Tan Sri ..majlis tompatan yang lulus lesen ...pegawai berkenaan pooong kono tak ....

Saya peribadi berpendapat bahawa arak yg dikonsumsi oleh non-muslim tidak terpakai akan halal-haramnya.  Tetapi jika lesen menjual arak dikeluarkan kpd pengusaha Melayu lagi Islam, maka penguasa muslim trs tetap mendapat bahagian dosanya. Hukum Allah itu jelas.  Allah juga memberi manusia akal yg waras.  Hak mimilih juga diberi kpd manusia, maka fikirlah dn tanya iman.  Mudah kan?

baru ku tahu......huhuhu

LUNCH posted on 9-7-2014 09:41 AM
Kalau tak nak berdosa ataupun jadi haram pergi je berhijrah ke negara barat. Kat barat ramai je or ...

Maaf saya bertanya, kenapa tawa anda seperti mengejek kpd Islam?

Islam itu mudah dan indah jika kita ingin memahaminya.  Dosa itu tetap ada bila2 masa shj, bahkan seawal umat mencelikkan mata. Mata melihat apa yg tak seharusnya dilihat, mulut pula bercakap yg menyakiti, menyebarkan aib dn atau menabur fitnah, telinga pula suka mendengar khabar yg belum tentu sahihnya.  Sering merungut dn tidak mensyukuri apa yg Allah berikan kpd kita pun sudah berdosa.  That's why muslimin dituntut menjalani solat 5 waktu, mudah2an dpt menghapus dosa2 yg tidak disengajai.  FYI, wudhuk yg perlu diangkat sebelum solat itu ada signifikannya.

Islam menuangkan hukum haram dan berdosa dalam kitabnya (al-Qur-an) tetapi adakah haram dan dosa itu turut termaktub di dalam hati umat2nya?  Kenapa?

berusjamban posted on 9-7-2014 05:24 PM
habihtu aku nak bukak posa katne? prrrft!

Berbukalah di rumah, di masjid2, di surau2, di rumah2 sahabat, di bangku dlm taman pun boleh or the least di tempat2 yg tidak mencurigakan atau boleh menimbulkan fitnah.  Jika masih dlm perjalanan, di R@R, dlm kereta/lori/bas/lrt atau di tepi jalan atas motor pun boleh.  Any other places yg saya tertinggal untuk menyebutnya?

Follow Us
nolya posted on 10-7-2014 07:10 AM
Maaf saya bertanya, kenapa tawa anda seperti mengejek kpd Islam?

Islam itu mudah dan indah jika ...

Apa benda yang mengejek nya? Akak tengok orang Islam di barat banyak je makan kat restaurant yang ada jual arak. Yang makan kat situ semuanya anak beranak yang bertudung, laki yang berjambang berseroban. Tak kan dia tak tau dosa, haram, halal. Orang Islam ok je isap shisa. Sebab tu akak cakap kalau kat Malaysia berdosa pergi je kat barat. Nak kata mereka tak kuat Islam?

Sebab tu akak kata orang Melayu ni je yang lebih lebih kan? Kerana budaya baru yang cukup -ve. Tengok benda haram di pasaraya complain.

damian_lee posted on 9-7-2014 10:47 PM
Eh kat KL ni banyak je kedai yg serve arak ... tp malayoo ramai jer bertenggek lunchy and dinner di  ...

To those yg suka berfancy2, mereka tak peduli. To them, puasa is just not eating, not drinking and when azan maghrib is called, they just eat. Ustaz ever said, kebanyakan orang yg berpuasa itu, mereka hanya dpt lapar dn dahaga.  Other goodness that will benefit to their iman, how many of them go for it?

Orang Islam barat selamba je makan kat Asda, Tesco, Mark&spancer yang ada jual babi tu. Tapi mereka takde lah makan babi. Apa bezanya orang Islam Melayu dengan orang Islam barat? Mereka pun bertudung juga malah bertudung dah macam burung penguin lah labuh sampai ke kaki.

nolya posted on 10-7-2014 07:17 AM
Berbukalah di rumah, di masjid2, di surau2, di rumah2 sahabat, di bangku dlm taman pun boleh or th ...

easier said than done...
it's ok i consider youre not in my shoes...

Abg ipar aku dok kat ireland..dia pun cite slalu terpaksa makan kat tpt yg ada serve arak dan bnda tak halal sbb dah takde pilihan...
Tapi,bila skali skala balik malaysia kan banyak pilihan tmpat makan yg halal,of course la dia pilih makan kat tpt yg halal..

LUNCH posted on 10-7-2014 07:24 AM
Sebab tu akak kata orang Melayu ni je yang lebih lebih kan? Kerana budaya baru yang cukup -ve. Tengo ...

Sorry LUNCH kalau saya tersilap.  Apa yg saya pelajari dulu, Islam ini kita jalani berdasarkan kpd hukum syarak, hukum adat dan hukum akal.
Syarak jelas akan halal dn haramnya, tetapi hukum ada yg mengikut adat setempat dn terdpt perselisihan. Antara mazhab pun berbeza pendapat. Cuma saya berpendapat, kalau sedari awal kita sudah memegang kpd mazhab syafie, maka kpd mazhab yg satu itulah kita pegang, kita bawa ke mana2, melainkan timbul sesuatu dharurat.  Dosa itu rasanya di dlm hati n only your conscience will tell.

Jika pendapat saya ini tidak betul atau kurang tepat, anybody, pse correct me.  Kita bincang dgn hati terbuka, semoga akan bertambah ilmunya.

berusjamban posted on 10-7-2014 07:29 AM
easier said than done...
it's ok i consider youre not in my shoes...

Interesting to know why actually is difficult for u to buka puasa at places that I mentioned. Apapun, Allah maha memahami dan mengampuni.

nolya posted on 10-7-2014 07:42 AM
Sorry LUNCH kalau saya tersilap.  Apa yg saya pelajari dulu, Islam ini kita jalani berdasarkan kpd ...

Satu mazhab boleh dapat dosa satu mazhab tak berdosa?  

nolya posted on 10-7-2014 06:46 AM
Saya peribadi berpendapat bahawa arak yg dikonsumsi oleh non-muslim tidak terpakai akan halal-hara ...

adoh tak tertera dalam Quran mengenai yang "tetap mendapat bahagian dosanya. Hukum Allah itu jelas."...kalu adoh ..tolong paste kat sini ...untuk pengetahuan awam...tima kasih

LUNCH posted on 10-7-2014 07:48 AM
Satu mazhab boleh dapat dosa satu mazhab tak berdosa?

To elaborate on this, saya suggest u to read "Fiqih 5 Mazhab". Hopefully it helps.

LUNCH posted on 10-7-2014 07:27 AM
Orang Islam barat selamba je makan kat Asda, Tesco, Mark&spancer yang ada jual babi tu. Tapi mereka  ...

xyah kat barat .... kat Malaysia pun bnyak ... banyak jer resto yg serve arak siap ada bar... tp ramai melayoo makan kat situ ...

Awal pagi buka pose...? Budak ni mabuk daun ker hape.