CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 8434|Reply: 42

Sewakan atau homestay?

Aku baru beli rumah... aku tak duduk dekat rumah tu sebab akan berpindah jauh mengikut bakal suami, tapi sebab mak abah aku suka kalau aku ada sebijik rumah dekat dengan rumah mak aku so aku beli.. baru beli semalam, insyaAllah dapat kunci dan start potong gaji bulan 4 ni...

masalahnya sekarang, memandangkan aku dan bakal suami perlu jugak ada rumah di tempat yang kami bakal duduk nanti, so memang pakai banyak duit la... jadi, rumah yang aku dah beli ni perlu ada income... aku plan nak buat homestay.. sebab aku memang teringin nak ada sebijik homestay... tapi masalahnya area rumah aku tu tak ada apa2 kelebihan dari segi pelancongan atau apa2.... kalau nak harapkan pun time2 cuti sekolah orang datang kenduri kendara.. kalau tak memang susah la...

lagi satu boleh masuk duit dengan bagi sewa... tapi aku risau pulak.. nanti rumah baru rosak.. dengan tebuk2 paku lah ape la... erm...
aku confuse sekarang... tak taw yang mana satu lebih baik... sewakan atau buat homestay ek?

ape masalah2 yang mungkin timbul kalau aku buat homestay? kalau sewakan banyak problem tak? sesiapa kat sini yang ada pengalaman sewakan rumah atau buat homestay boleh la share pengalaman korang... senang aku nak jadikan panduan...

ade tak sesiapa ade idea, macam mana cara terbaik nak janakan income dari rumah yang aku tak duduk tu dengan cara yang paling selamat dan tak merugikan aku...

Rate

1

sewa harian ( homestay) ..

aku ada 7 homestay.

kelebihan homestay

- rumah selamat dari ditebok dinding dll
-ada hitam putih dgn penyewa harian
-untung singkat
-triple keuntungan compare sewa
- boleh cover cukai pintu dan bil ( sewa takut ada yang buat taik, berbulan2 tak bayar dan bil tertunggak)
-boleh main harga especially raya dan cuti umum ( advantage ika tmpat tt dkt pusat pelancongan)
-dipromosikan tak langsung oleh customer ( mane yg rajin letak kat fb dan blog)

kekurangan homestay

- leceh sikit nak daftar perniagaan
-risiko hilang barang ( rembat dek customer)
-perabot rosak
-bil air dan letrik agak mahal compare rumah biasa
-hadap karenah pelanggan ( ni kena ikut ckp diorang)

Last edited by popiarangup on 1-9-2013 07:29 AM

selamat pengantin baru.

hurm. tgk lokasi rumah tt kt mana.. google kt tempat tt tu ada homestay tak? rumah sewa?

jd bila dh google boleh tahu permintaan kawasan tt ni banyak homestay ke rumah sewa? tentang tebuk paku semua tak jd masalah tt, boleh claim  kerosakkan melalui deposit 2+1..

homestay 4 hari dh boleh dpt hasil rumah sewa sebulan. lg menguntungkan.. kena rajin promote dan networking dgn pengusaha homestay lain.. masalah homestay ni banyak tangan lg banyak kerosakan..

kalau tt dh faham lokasi rumah tt, buatlah keputusan sebaik mungkin. sebab dua2 ada kelebihan dan kekurangan.. kalau tt jenis rajin promosi ada baiknye homestay.. kalau tt jenis passive person dan tak bersosial baik rumahs sewa..

kalau nk perabot secondhand adam blh supply.. perabot singapore dan factory reject.. boleh pm adam. nk buat income property ni perabot biar tahan lama daripada mahal2 tp cepat rosak.. wish good luck tt..

AdamBillionaire posted on 31-8-2013 07:08 PM
hurm. tgk lokasi rumah tt kt mana.. google kt tempat tt tu ada homestay tak? rumah sewa?

jd bila  ...

perabut reject tu macam mana rupanya.

Zielah posted on 31-8-2013 08:16 PM
perabut reject tu macam mana rupanya.

perabot tu di reject biasanye oleh hotel dan chalet. jd yang di reject tu ok, cuma ada sedikit kerosakan yang boleh diperbaiki contoh cat terkopek, meja tak ketat bergoyang dan lain2 lg.

biasanye hotel atau chalet beli volume banyak jd dalam tempoh satu period akan ada perabot yang di reject..

ada juga jenis trend perabot. contoh perabot tu elok tp old fashion jd tu di kira sebagai reject stock.. sebaiknye tengok dulu perabot belek2 puas hati baru bayar.. kalau ada kt batu pahat. boleh pergi kt rengit.. sana ada perabot daripada singapore murah2. cm sy ada dua2 dari singapore dan reject stock..

Follow Us
sewa kan je.
risiko lh klu ditebuk cni sane.

popiarangup posted on 31-8-2013 05:45 PM
sewakan..

aku ada 7 homestay. boleh klik kat sini. maaf mod,bukan promo tapi just nak share denga ...

buang link ...tu dh kira iklan

sewakan saja without any renovation. just basic grill, lampu dan kipas. esok kalu nak duduk, renovate la habis-habisan.. income from sewaan, tt asingkan beberapa percent sebagai persediaan nak renovate satu hari nanti..

tak usah lah fikir penyewa itu ini. benda belum jadi lagi. kalu kita asyik fikir yang buruk saja, then buruk la jadinya. anyway, rumah tu tt kata berdekatan dengan rumah parents. then minta la parents jenguk penyewa 2 3 bulan sekali untuk pastikan semuanya okay..

Rate

1

prefer buat homestay

kalau tengok pendapat setakat ni, macam nya separuh2 pendapat cakap homestay..separuh pulak cakap sewakan... ye.. memang ada kebaikan dan keburukan kedua2nya... cuma masih tak dapat nak tentukan yang mana ada kebaikan lebih dari yang lagi satu...

popiarangup posted on 31-8-2013 05:45 PM
sewakan..

aku ada 7 homestay. boleh klik kat sini. maaf mod,bukan promo tapi just nak share denga ...

bila tengok senarai kebaikan, memang best je.. kalau tengok keburukan..aiseh... huhuhu

satu je yang tak berapa nak faham... buat homestay kena daftar ke? maksudnya kalau tak daftar, jadi ape ek? berniaga secara haram ke?

edee_91 posted on 31-8-2013 06:18 PM
selamat pengantin baru.

belum lagi, tapi terima kasih..

AdamBillionaire posted on 31-8-2013 07:08 PM

jd bila  ...

mula-mula masa teringin nak buat homestay tu, rasa macam selamat sebab barang susah rosak... ye la... dorang datang duduk kejap.. tumpang tidur je.... tapi bila dengar komen barang mudah rosak daripada beberapa forumer, barula saya fikir2 balik... betul jugak tu...

plan asalnya semua nak beli jenis kayu kayan je.. kalau beli sofa kain nanti ade pulak yang muntah ke kencing atas tu... hancuss...

tapi kalau kayu tapi mudah patah pun tak guna jugak kan...huhuhu...

insyaAllah...akan difikirkan yang mana lebih baik... kalau keputusannya nak buat homestay, nnt sy pm ler untuk dptkan harga yg murah2...hehehe

im_cyclist posted on 31-8-2013 10:02 PM
sewa kan je.
risiko lh klu ditebuk cni sane.

sewakan...kena tanggung risiko la kan...

prettyuglybabe posted on 31-8-2013 11:52 PM
sewakan saja without any renovation. just basic grill, lampu dan kipas. esok kalu nak duduk, renovat ...

boleh jugak macam tu... cumanya, selalunya kalau dibagi sewa, bil air dan elektrik atas nama sapa ya? nama saya ke, nama orang yang menyewa? serius, saya tak tahu.. sebab tak pernah ada rumah sendiri... dan mak pulak tak pernah menyewa....

shahana posted on 1-9-2013 12:44 AM
mula-mula masa teringin nak buat homestay tu, rasa macam selamat sebab barang susah rosak... ye la ...

tgk lokasi dulu ek kak. lepas tu tgk permintaan lepas tu decide. wish good luck..

Shahana,mak ayh saya sewakn umh yg kitorg duduk dulu bila ada rezeki umh skrg. Bil air elektrik penyewa..pastu mak ayh prefer famili sewa sbb ada sekali tu budak kolej sewa umah mak sedara,laki,abis jahanam umah tu...mak saya kurang suka klau famili yg ada anak kecik sbb mak dh buat kabinet nyatoh cantik kt dapo n utk baju..tp ada je dpt yg ank kecik..setakat ni xde masalah besar sgt kut..sbb jenis yg sewa mcm pegawai bank yg ditransferkn ke bndr aku..pastu kwn2 diorg..kelebihan tmpt aku sbb dlm bndr,klau sewa ko x yh dtg jenguk sgt..mcm homestay susah la klau ko duk jauh..ko x tgk org yg dtg..terpaksa harapkn org lain tlg tgkkn..

juju_amin84 posted on 31-8-2013 11:14 PM
buang link ...tu dh kira iklan

ok momod, dah buang

sewakan la.. mmg setiap bulan duit masuk.. klu homestay mcm ko kta, bukan slalu pun org nak duduk. mcm rumah aku yg disewakan sekarang, xpernah kosong. mmg sentiasa ada org sewa. n rumah aku tu elok je. xde tebuk2 sbb dah pesan awal2..