CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Noraslinda

Gaji tak cukup???

achik84 posted on 4-7-2013 10:58 AM
pembantu butik kena kira stok bila hujung bulan..
stok baru masuk nk kena kira pastu cek harga... ...

Ohh susah jgk kerjanya..Ingatkan senang

600 gaji berbaki uk belanja sebulan adelah sungguh normal bagi aku
malah lebih byk dr aku after tolak saving, utang segala

camrey posted on 4-7-2013 12:20 PM
Ohh susah jgk kerjanya..Ingatkan senang

hehehe..keja senang goyang kaki jelah..hehehe..
aku penah jgk keja jd salesgirl ms lps spm dulu..hehehe...
lenguh kaki berdiri dr pg smpai mlm...

Hana posted on 4-7-2013 11:58 AM
anak sorang ok lagi.
2 orang anak, perghhh.. kalau laki buat keje lambat2 or lepak mcm KING, mmg  ...

bkn dh ada anak je cmtu,aku yg lum ada pun,
klau laki aku lemah gemalai geram jugak tgknyer..

insyaAllah ko boleh hidup.. lebih kurang aku je gaji ko..

and aku tgk auntie opis aku gaji 800 tenang2 aje kerja.. tak merungut pon gaji sikit.. huhu

Hana posted on 4-7-2013 11:58 AM
anak sorang ok lagi.
2 orang anak, perghhh.. kalau laki buat keje lambat2 or lepak mcm KING, mmg  ...

walau moto aku pelan2 kayuh...tp kalu dh wat sesuatu bnda mesti on time....heheheheh..displin2....

xpe hana kalu dh....kawen...siang2 sama penat....mlm2 sama sedap....

mmg kalu kira sana sini....brp bnyk duit pun x cukup....

tp kan manusia kan mmg kena belajar m'yesuaikan diri dgn keadaan persekitaran....sbb keadaan persekitaran x kan m'yesuaikan diri dgn manusia....

nk hidup berwang....tp x nk jd beruang............

Follow Us
kalu umur muda belajar ler menyimpan walau RM10/bulan...tp kalu dh keja....letak ler minima RM50/bulan......

anggap ler simpanan yg ni sbg simpanan jngka msa pnjg.....

kalu umur 20 tahun dh keje.....boley kira brp bnyk leh dpt umur 30 tahun nanti

dlm tempoh tu kalu konsisten ko simpan leh dpt RM9,274.93 jika kadar dividen 6% setahun.......

dh leh wat modal utk kembngkan simpanan tanpa menyimpan....utk p'sraan dgn dividen 6% utk tahun2 berikutnya....

tapi kalu leh kekalkan RM50/bulan lg cantik......samapai umur 40 tahun leh dpt RM25,429.07..kira ok ler tu dr apa pun tarak

pk2 kan ler yg mana muda2 lg ni.....

skdr pndgn n cdgn....

cikatilia posted on 4-7-2013 02:07 PM
insyaAllah ko boleh hidup.. lebih kurang aku je gaji ko..

and aku tgk auntie opis aku gaji 800 te ...

ye lah kan kene bersyukur kan

leon_mclaren78 posted on 3-7-2013 11:44 PM
Nk share gak...

Gaji kasar ai RM2.2k... lps tolak KWSP ada la dlm RM1950.00 jah.

nape ASB loan rugi pulak?..iols baru plan nak amik..rasa rugi jek x amik dr dulu lagi..betul kata @Hana , ASB loan tu dikira asset utk pengiraan commitment dekat bank..cth kalau uols nk beli rumah nnt, ASB loan tu xdikira sbg commitment, tp dikira side income sbb dividend so-called da confirmed..advantage tau!

gaji banyak pun x ckp ...

amal12bh posted on 5-7-2013 10:50 AM
nape ASB loan rugi pulak?..iols baru plan nak amik..rasa rugi jek x amik dr dulu lagi..betul kata  ...

sebenarnya, adik aku yang cakap ASB loan tu asset. dia tgh cari2 umah utk beli.tanya2 developer. tanya2 banker.
pastu banker tanya, ada ASB loan tak. see..itu banker loan utk rumah tu.
ASB loan consider asset.
ASB loan bukan liablity mcm korang beli kete or umah.

utk orang yang bukan penyimpan tegar, ASB loan is the best. (wp aku tak buat. aku kategori penyimpan tegar.lain citer lah. )
tu le. aku tak penah rasa gaji bawah rm2k wp 13thn yang lepas. (tahun 2000 tu terasa kaya gilos. biskut pun makan brand mark n spencer tau. tak main le biskut hup seng taww. sabun mandi pun brand mark n spencer jugak ) tapi,tahun 2013 nie, jangan tanya lah ek. semua kena adjust. to brand murah2 ajek. skincare pun dah downgrade jadi clinique ajek dari SK11. tak mampu dah pakai SK11. harga barang2 semakin naik selama 13thn sebab aku nie customer jenis loyal to 1 brand.
air asam boi kat giant shah alam pun naik 20sen tuk tahun ini. apa yang naik harga pun tak tahu la.
pada tahun 2000, petrol penuh utk kete kancil ialah rm20 ajek. ye. rm20 ajek. pastu aku rasa mcm tahan lama. seminggu lebih.
semakin tahun, petrol pun naik sket sket. skrg, tak tahu le napa petrol cepat abis, tak cukup seminggu (7hari). adakah ada kebocoran or quality petrol makin teruk or kete lama makan minyak lagi kuat.

tak dapat nak imagine orang bergaji bawah rm2k utk tahun 2013 mmg hebat le boleh hidup.
pun tak penah balance bawah rm1ribu utk belanja2 suka2.
Last edited by Hana on 5-7-2013 11:04 AM

aku pong
makin besar gaji...makin rase tak cukup
dah setel loan2 besar, tapi saving serupa juge mcm masa ade loan2 itu.

kalau nak citer pasal duit ni, sampai bila2 pun xhabis. xde kesudahan.
orang ckp, makin besar gaji, makin besar la hutang.
kalau gaji makin besar, mula lah nak tukar kereta baru lah, nak renovate rumah la. yela, utk kepentingan masa depan jugak kan???
credit card lagi...

mcm aku, gaji pun 1.9k...tolak2 semua loan, saving, belanja2, tinggal rm400 sebulan. cukup2 sampai gaji baru.
tp alhamdulillah cukup je. selagi gaji tu gaji berkat, insyaAllah sampai gaji baru lah kita cukup2 makan dengan gaji balance tu.

Rate

1

Hana posted on 4-7-2013 12:00 PM
jangan ..pasal ASB loan tu.
kalau harapkan simpan sendiri, alamakk..tak berbukit le spt mana ko b ...

huhu...mmg aset utk jangka panjang. Ai buat loan RM20k, tamat ms ai dh pencen nnt kot (itu pun kalo panjang umo). Tp ai start menabung ni sejak tahun 2008... kalo ikutkan total dh RM8k ai byr selama 5 tahun ni... tp bila check statement baru RM4k... walopun ujung tahun dpt dividen... interest tinggi, rasa mcm x berbaloi jah. Bulan2 ai byr RM141.00, tp potong interest RM75... so maknanya bulan2 tabungan ai tu hanyalah RM66... sedihhh!

Dh la auto-debit x hapdet... penah skali ai tpaksa byr guna cash deposit machine terus ke akaun loan, tp at the same month diaorg still deduct drp akaun ai tu...(maknanya 2x byrn utk bulan yg sama) dh la duit tu ai urgent nk guna, skali dh disedut. Yg paling sakit ati kalo gaji ai lambat masuk, diaorg akan deduct RM2 sebagai denda gagal deduct drp akaun ai sbb baki x cukup. Tu yg ai pedap sgt2...

Nk gi buat full settlement ni pun tpaksa balik kampung plak sbb kena berurusan dgn branch yg memula kita apply loan tu. Sib baik ai bukan berada di Sabah ke... Sarawak ke... kalo x, parahhh....

amal12bh posted on 5-7-2013 10:50 AM
nape ASB loan rugi pulak?..iols baru plan nak amik..rasa rugi jek x amik dr dulu lagi..betul kata  ...

erkkk... mcm tu ke...

adakah ai perlu try apply loan umah dulu ea??
ai takut x lepas jah... sbb masa ai suka2 apply kad kredit, semua x lepas...
ai saspek sbb ai byk komitment... huhu..

Hana posted on 5-7-2013 10:58 AM
sebenarnya, adik aku yang cakap ASB loan tu asset. dia tgh cari2 umah utk beli.tanya2 developer. t ...

Hana... bile bace posting uols, ai rasa serba-salah plak nk kensel loan ASB tu.... huhu...

tp mengenangkan gaji ai rendah gile ni... rasa mcm x lepas jah... sbb nama ai guna utk utang keta bapak ai... so, total utang keta tmasuk keta ai RM690. bole lepas ke kalo apply loan umah..sbb ai byk sgt komitment ni...sbb tu nk cantas 1...
ai need your opinion... tengkiu laling!

urm, bukan bila nak apply loan rumah tu nanti bank akan tgk kita nya credit history ke? meaning apa loan/utang credit card yg kita ada selama ni..whether we are a good payer or what?

leon_mclaren78 posted on 5-7-2013 01:07 PM
huhu...mmg aset utk jangka panjang. Ai buat loan RM20k, tamat ms ai dh pencen nnt kot (itu pun kal ...

RM141.00....simpan sndiri selama 5 tahun dgn anggarn dividen 6% dan dividen x pernah ko amik...

jumlah ko dpt....RM9,847.95 pada 1hb Jan tahun ke 6 ko simpan.

Dulu masa gaji aku 1,700 pada 5 tahun lepas, aku masih lagi fresh graduate. berkat membaca Cari Forum, aku boleh survive sampaikan aku siap boleh bagi parent aku RM400 sebulan. Sebab:-

- Aku tak guna insurans, astro, broadband, dan postpaid. kurang komitmen bulanan, kurang masalah hidup

- Aku membeli belah pakaian dan kelengkapan rumah di tempat cokia taraf-taraf setinggan iaitu Bundle, Uptown, Mydin, Pasar borong dll. Bukan di shopping mall

- Aku beli kereta second hand 1,000cc untuk dapatkan ansuran bulanan yang rendah dan pada masa yang sama minyak petrol kurang. Bukan kereta Myvi Limited Edition

Kini sudah 5 tahun berlalu gaji aku dah 7,000 namun aku masih menten low profile dan kedekut

p/s
JANGAN PM AKU NAK BERKENALAN.... soalan boleh tanya dalam ini thread kita share ilmu ramai-ramai

hi wj.....leh b'kenalan............