CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 3955|Reply: 19

Braces for kid

anak aku age 9thn sekarang ada potensi kena pakai braces sbb kadar ketumbuhan gigi kekal yang awal menurut kat dentist la.. baru2 ni aku bawak anak aku ke dentist nak cabut gigi taring bawah sebab dah nampak tanda gigi baru nak keluar tapi dentist tak nak cabut sebab gigi yang keluar ialah gigi bersebelahan gigi taring.. Kata dentist tu lagi, if aku cabut juga gigi taring tu dan biar gigi baru tu keluar, bila sampai masa gigi taring nak keluar anak aku akan ada masalah bila gigi taring tu keluar kat gusi.. kebanyakan kes kata dentist tu kena buat operation yang menyakitkan..So aku terpaksa pasrah gigi bawah anak aku tak tersusun cantik..

Kawan aku kata aku boleh booking buat braces kat hospital kerajaan.. kos lebih rendah dari klinik swasta.. Current cost buat braces pun dah rm5k, aku tak tau la berapa cost untuk 6 tahun akan datang masa anak aku umur 15thn..

ada sesiapa yang dah buat or pernah buat braces di hospital kerajaan tak?

aku buat braces kat private clinic. nk booking buat braces kat gov clinic makan masa bertahun. nasib baik aku buat braces kat private clinic. mmg btol buat kat gov clinic murah x sampai 1k. tp sengsara nya tuhan je yg tau. bila pakai braces kebanyakan cases kena cabut gigi. aku kena cabut 2 batang. tp x sakit lah sbb bius belah kanan 5 kali belah kiri 5 kali

kawan aku buat kat gov hospital kena cabut 2 batang gak. doctor cuma bius belah kanan 2 kali belah kiri 2 kali. lepas tu patutnya doctor kena biarkan dulu bagi kebas betoll2. ni x. doctor terus cabut. kawan aku menjerit sekuat hati. lepas tu ko tau lah kan gigi kekal ni payah sikit nak cabut. lagi2 yang taring panjang. nurse siap pegang kepala dia. ini cerita betol ok.

biar keluar duit lebih janji puas hati.

suraya-sue posted on 6-8-2012 06:22 PM
aku buat braces kat private clinic. nk booking buat braces kat gov clinic makan masa bertahun. nasib ...

Hah, ko biar betul... kira bius sikit sbb nak save cost ke? alahai kesian la anak aku mcm tuh... aku tak tau pulak nak buat akan ada gigi yg kena cabut.. so lepas tu space gigi yg kena cabut tu dia buat crown ke or just biar je?

aku dengar pasal booking bertahun kat klinik kerajaan.. sbb tu aku nak tanya ada tak forumer yg dah ada buat, book skrg utk anak dia padahal nak buat braces tu pun 5-6 tahun lagi..

seeloknya bila boleh start buat braces ni?
my doter umur 13, ari tu aku bawak gi jmpa dentist pasai nak buat braces..
tp dentist tu cakap, tak advisable, too early katanya..
nak buat boleh, tapi cam lambat sgt kesan nya nanti... not good for her... lama sgt nanti kena pakai braces tu..
ada betul ka?

Swift posted on 8-8-2012 12:25 PM
seeloknya bila boleh start buat braces ni?
my doter umur 13, ari tu aku bawak gi jmpa dentist pasai ...

Dentist anak aku kata... tunggu sampai anak tu dah pandai jaga kebersihan gigi dan ada hati nak gigi cantik.. norm dlm usia 14 to 15 yo... ni budak lelaki la..

BidadariAnggun1 posted on 7-8-2012 08:11 AM
Hah, ko biar betul... kira bius sikit sbb nak save cost ke? alahai kesian la anak aku mcm tuh... a ...

space gigi tu akan dibiarkan je... sbb bila pakai braces gigi akan makin rapat so space tu makin lama makin hilang

Follow Us
walaupun dah pakai braces lepas cabut tu ade potential gigi akan jadi bentuk asal... so make sure ur kids jaga gigi elok. pakai retainer lepas paki braces. buat braces dah lah mahal sakit plak tu. aku kurus ok masa mula pakai braces. nak makan roti pn rasa sakit giler

suraya-sue posted on 8-8-2012 01:13 PM
walaupun dah pakai braces lepas cabut tu ade potential gigi akan jadi bentuk asal... so make sure ur ...

boleh ko specific kan sakit tu mcm mana.. kat gusi la kan?

makan roti pun sakit?

BidadariAnggun1 posted on 8-8-2012 03:27 PM
boleh ko specific kan sakit tu mcm mana.. kat gusi la kan?

makan roti pun sakit?

bukan gusi tp seluruh muka tu rasa sakit. ko pernah rasa sakit gigi x... besi tu mula2 dia pasang ketat sbb nk menarik gigi. setiap bulan kena pegi ketat kan. masa aku mula2 pasang tu setiap 4 jam makan pain killer. biler dah hilang bius tu tuhan je tau sakit nye mcm mana. lepas tu nt mesti kena ulcer. lepas tu bila dia dah menarik ada lebihan besi kat belakang... haaa time ni lah besi tu mencucuk2 pipi.. aku punya pipi sampi bengkak sebelah. tu belom lagi besi tu tiba2 tercabut

oppsss sy pemakai bracess almost 1 year....fuh stage sakit dh berlalu....

suraya-sue posted on 8-8-2012 05:07 PM
bukan gusi tp seluruh muka tu rasa sakit. ko pernah rasa sakit gigi x... besi tu mula2 dia pasang  ...

btol2...sakit juge...aku smpai bengkak kat rangka pp...kat leher juge...

tp depend org juge... ade x truk ade yg truk...

MariaClara posted on 8-8-2012 05:26 PM
btol2...sakit juge...aku smpai bengkak kat rangka pp...kat leher juge...

tp depend org juge ...

tp sepanjang aku jumpa org2 yg pakai braces ni semua cakap sakit gila.... tp minggu pertama je yg hazab... lepas tu ok

suraya-sue posted on 8-8-2012 05:38 PM
tp sepanjang aku jumpa org2 yg pakai braces ni semua cakap sakit gila.... tp minggu pertama je yg  ...

yer..dia sakit mase lepas ketatkan je pastu aman balik dah

lame2 dh terbiase...ok jek..rase syg nk bukak bracess ni..huhu

suraya-sue posted on 8-8-2012 05:07 PM
bukan gusi tp seluruh muka tu rasa sakit. ko pernah rasa sakit gigi x... besi tu mula2 dia pasang  ...

Alamak iye ke? patut la dentist tu kata sesuai pakai bila anak tu sendri nak gigi cantik... hahaha psikologi la ni ..

MariaClara posted on 8-8-2012 05:52 PM
yer..dia sakit mase lepas ketatkan je pastu aman balik dah

lame2 dh terbiase...ok jek..rase syg ...

Kenapa pulak sayang nak  bukak? berapa lama tempoh pakai braces?

BidadariAnggun1 posted on 9-8-2012 08:19 AM
Kenapa pulak sayang nak  bukak? berapa lama tempoh pakai braces?

sy pkai braces utk tempoh 1 year je..sbb utk keluarkan gg lapis je ..yg lain2 elok...tp mmg pkai atas bwh...tp sbb gg lapis tu liat sgt nk kuar that time...so dh mkn mase..lps raya ni ckup la 1 year tp doc extend smpai december...

syg nk bukak sbb rase cute je pkai bracess ni...sbb skang dh cantikk...tu yg rse cute...kalo memule pkai dulu mcm nk cabut jekkk...burukk la kan sbb gg lom elok...hehekalo bole nk doc extend smpai 2 year..kasi btol2 kuat

anak saya pun ada masalah gigi kekal tumbuh x cantik
umur anak saya 8 thn, lelaki..
masa umur dia 2 thn lebih, dia pernah jatuh muka tersembam simen
yg teruk kat mulut dia lah, gigi depan sompek, bibir bengkak & gusi pun bengkak

kesannya sekarang, bila gigi susu dia dah patah and tumbuh gigi kekal
gigi kekal tumbuh tak elok, mungkin sbb gusi dia dah cedera dulu
ada gigi depan dia tumbuh hampir nampak keseluruhan panjang gigi tu
saya mmg ada niat nak pakaikan dia braces bila dia dah besar nnt....

tp ada benda yg paling saya risau, ada satu gigi dia patah dr bulan 1 thn ni sampai skrg tak tumbuh lagi (gigi depan bahagian atas)
sedangkan gigi dia yg patah kemudian dr gigi tu dah tumbuh
mmg normal ke macam tu eh?

eryne81 posted on 10-8-2012 03:22 PM
anak saya pun ada masalah gigi kekal tumbuh x cantik
umur anak saya 8 thn, lelaki..
masa umur dia  ...

gigi kekal lambat tumbuh i tak pasti pulak.. tp dentist pernah advise jangan sesekali cabut gigi taring susu selagi gigi tu tak tanggal sendiri.. mungkin tempat yg gigi lambat keluar tu mmg belum ms utk keluar.. takpe, tunggu je

Anak aii umur nak masuk 12 tahun - gigi baby semua dah keluar dan dah gugur. Sekarang gigi kekal dah keluar dan mulut dia yang kecil mengakibatkan "crowded teeth". Dia pun dah start pakai braces. Memandangkan gigi taring dia dia kedua belah naik atas gusi sebab baby teeth dia lambat gugur maka kami bagi dia pakai braces yang biasa sahaja. Lagipun dia terpengaruh dgn kawan kawan yang bertukar tukar warna getah.

Nasihat aii pada emak ayah: Kalau baby teeth semua sudah keluar maka cepatlah pakai braces sebab bebudak ni kadar kesakitan dia lain dgn kita yang dewasa bila pakai braces. Tak perlu tunggu anak pandai jaga kebersihan atau tidak sebab kita yang kena beri tunjuk ajar kpd mereka mcmana penjagaan braces yang sebetulnya. Aii tiap malam tolong beruskan gigi anak, ajar dia flossajar dia guna water pick,  use mouthwash etc.

Edited by DARSITA at 9-2-2020 03:29 PM

Utk pakai braces anak aii kena cabut 4 gigi - hampir menangis aii tgk gigi yang sihat walafiat kena cabut sebab walau sejuta ringgit pun kita tak boleh beli gigi ni balik utk dimasukkan dlm gusi kita. Tapi aii jumpa 3 doktor gigi semua ckp kena cabut sebab gigi anak aii crowded sangat.  

Makanan harian malam: Malam bubur nasi. Minggu pertama diblend dgn carrot dll sayur + daging ayam.

Pagi sebelum pergi sekolah: Protein shake + banana + rice cereals.

Petang: Mash potatoes dll makanan yang kena potong kecil kecil

Banyak beri dia minum smoothies.

First week mmg anak hilang berat badan sebab sakit kata dia - so kami bagi tylenol, tampal banyak banyak dental gum wax, kami belikan dia mouthguard juga utk dia gunakan waktu tidor dan time buat kerja sekolah.  Sekarang dari skill 1-10 dia ckp sakit dia di level 2.

So kalau parents ada soalan ttg kids braces let me know. Aii dulu pakai braces jadi bila anak sendiri pakai braces aii dah ala ala doktor lah jugak :-)

Rate

1