CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ammylaw

[Merged] All about Birds/burung (merpati,tempua,merbuk,ketitir,owl..etc)

Reply #32 wiranordin's post

jack tu jantan.. bile time maghrib ade gak dier menggelapar tp cepat2 saya bagi dier makan. malam tadi saya bagi ayam jugak tapi bukan fully isi ayam la.. tang kulit, lemak2 & yg pasti jack tak boleh makan tulang ayam. pasal tulang ayam keras. contoh malam tadi saya try bagi leher ayam, mmg jack patuk2 tp dier tak makan, maybe dier tak bleh telan kot.. pastu malam tadi saya siang ikan, saya try bagi perut ikan, pun dier makan! so, relief la kepala otak ni psl dah tahu nak bagi dier makan ape.  actually blum try lagi bagi makanan yg dah masak.. nnt la saya try..

owh ye.. mmg everytime saya n hubby panggil dier jack everytime jenguk dier kat cage. gambar saya lupe nak amik petang semalam. nak amik time malam, takut jack hangin plak, coz nnt kuar flash kamera kang sakit jantung plak dier..

Reply #33 HoneyD's post

mcm positif je
nagus la tue
nanti kalo dah musim mengawan cari la betina pulak
kalo dah menetas nanti bagi la wira sekor ye
hehehe..kena plaja nie mcm mana nak bela
sangkat tue besar tak?kalo dah kite bagi makan sampai lama2 nanti dia x pandai cari mkn
so kalo kite lepas pun dia dtg dekat kita
dah tak takut dah
org cakap la
tapi rassanya lambat lagi kot mcm tue
hehe
sabar2

Reply #34 wiranordin's post

musim mengawan tu nnt nak kene pk kan tu.. klau tak silap mid-august. sangkar tu besar sikit jek dari sangkar burung biasa. just nice utk dier kepak sayap.

malam tadi saya try kasi jack mkn ikan yg dah dipotong, tp dier macam tanak. dier gigit ngan paruh dier pastu dier lepas. byk kali camtu, smpaikan saya n hubby rasa yg kita patut lepaskan dier keluar.. rasa sedey jugak tp tanak la menyeksa dier smpai dier taknak makan.. so hubby bukak sangkar dier, tp dier "keras" jek kat dlm sangkar tu. tanak plak kuar. then hubby kuarkan jack dari sangkar tu, letak dier kat laman rumah, pun jack berdiri tegak jek. rasa cam nak tergelak pun ada, confuse pun ada.

finally baru kitorang realized yg jack ni having difficulties utk terbang. dier mcm tatau terbang! maybe psl dah beberapa hari dlm cage smpaikan otot2 dah cramp . dier terbang pun sekejap jek (itu pun terbang paras paha jek) pastu yg kelakarnye, terlanggar gate umah! so malam tu we ended up ajar dier terbang... hubby saya kejar, dier lari smbil terbang paras paha.. mcm tu la kitorang buat smpai la masing2 dah penat, then hubby masukkan jack balik dlm sangkar, saya kasi jack makan lemak ayam, kulit ayam & hati ayam. alhamdulillah, dier makan..

opss.. sory ye, saya tak sempat nak amik gambar jack. insya allah, isnin depan saya akan tepek pic dier kat sini since saturday n sunday saya tak keje..

wah..
dah jadi trainner la pulak
bagus2..
mcm cite kyle xy plak
bile dah lapar n letih baru nak makan and rehat
maybe dia lagi suka duduk dgn u kot
x payah la pelaskan rasanya
just jaga elok2 je
kalo dia nak kuar..mesti semalam lagi dia dah lari

hmm.. ada logiknye jugak tu.. klau dier nak kuar, bukak jek sangkar mesti dah lompat2 nak kuar ek..

we want gambar
we want gambar
we want gambar

Follow Us
honey mcm mana ngan owl tu?masih dipelihara lg ke?owl memang memerlukan lesen utk dipelihara kat malaysia ni.tp buat masa skang lesen x dikeluarkan atas sebab wabak selsema burung belum reda lg.klau umah honey kat pedalaman skit xde masalah kot klau bela tanpa lesen.tp org ckp posmen/meter reader mata2 utk perhilitan.jd pandai2 la sorok owl tu kat belakang/dlm umah supaya x dilihat org.
sekali sekala ape salahnya beri owl tu mkn tikus putih kecik yg dijual kat kedai tu.beli la sekor dua dlm seminggu.sian dia

Reply #39 ahpek's post

saya ada sad story n actually still sedey pasal ni. my owl dah hilang!!     

citer nyer camni, saturday malam (10/02), before kuar ngan hubby, kitorang seperti biasa trained jack utk terbang n main2 ngan dier. then jack kuar dari lubang gate ke jalan. my hubby ikut, trying to catch him back. mmg obvious nampak dier tak pndai terbang, coz dier terbang sket2 pastu landing. after hubby dpt tangkap dier, hubby letak balik dlm sangkar n then i feed him lemak ayam, kulit n hati ayam. owh ye lupe nak btau, saya dah tukar sangkar dier ke sangkar yg lebih besar (amik dari umah my mom, previously sangkar kucing). disebabkan sangkar ni besar, so impossible utk gantung mcm sangkar burung biasa. kitorang just letak kat lantai jek.

then pagi2 buta saya balik umah dlm kul 3 pagi, jack masih ada dlm sangkar. esok pagi saya terjaga dlm kul 7.30 pagi coz telinga ni mcm terdengar suara jack. saya turun n bile saya tgk sangkar jack, pintu sangkar tu dah terbukak!! :  cepat2 saya jerit panggil hubby n then kitorang cari jack tp tak jumpe!! saya cari kat area rumah saya, rumah neighbour, even dlm longkang tp takde jugak. yg peliknye gate depan umah lock, klau ada org masuk, mesti anjing neighbour sebelah dah memekak. smpai sekarang saya still ada "question mark" dlm kepala otak ni..

malam sunday n malam semalam, saya tertunggu2 jugak klau2 jack balik.. tp fat hope coz langsung takde..   have to accept the faith that we've lost jack.. hubby promised to get another owl for replacement tp saya mcm dah tawar hati dah..

Originally posted by wiranordin at 10-2-2007 12:56 PM
we want gambar
we want gambar
we want gambar

wira, saya sempat snap gambar jack before dier hilang. saya snapped on saturday evening. esok saya paste gambar coz tadi saya tertinggal pen drive kat umah.

jgn sedih2
takde rezeki kot
tapi since ur hubby nak carikan yg lain
terima je la...i rasa u sesuai bela owl niw
jgn give up ye

sedihya.kemana peginya owl tu eh?pelik gak.kot2 kena baham ngan anjing kot.x pun pemangsa lain sbb sangkar tu letak kat tempat rendah

ciannye jack.. mana dia ilang ek.. harap dia selamat la.. kot nanti dia balik ke sangkar dia alik ke..

ini lah JACK!! :pompom:  picture taken before dier hilang..   

Reply #45 HoneyD's post

tq tq
nampak mcm jinak je kan
i rasa ada org amik or kena makan dgn binatang la
mcm muda remaja je lagi

wira, malam tadi hubby kata nampak jack kat atas bumbung (aerial) rumah jiran depan. susah gak nak nampak psl bergantung ngan lampu jalan jek. hubby perasan pun sebab dgr bunyi dier. then dier terbang ke tempat lain. mmg sah owl coz kepak dier besar.

maybe dier lupe mane rumah tak?

as long as dier selamat, im relieved tp balik laa jackkkkkkk..

Reply #48 HoneyD's post

hmmm...
makna nye dia still ada sense utk pulang
so,apa kalo u all plan amik dia balik
mungkin bole umpan dgn tikur ke..
mcm wat trap la
tapi utk kebaikan dia jugak
tak gitu?

monic This user has been deleted
hurm cam seronok nyer pelihara OWL nie ....
tapi muka nampak cam garang ... walaupun
begitu comey jerk tengok...

Teringin lah .... nak cuba lah ....

[ Last edited by  monic at 16-2-2007 01:47 PM ]

Reply #50 monic's post

cuba la monic. tp nak kene ada lesen. ramai org tak suke / takut bela owl pasal nama dier "burung hantu". n owl ni ada byk jenis tp yg jack ni for me spesis yg lawa la compared to others (lawa tu i mean tak se'scary' owl2 yg lain la).

Reply #49 wiranordin's post

insya allah wira, akan ku usahakan..