CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 9526|Reply: 38

Menyesuaikan diri di tempat kerja baru

Post Last Edit by salotape at 14-4-2012 19:33

Salam...
first nak minta maaf kat mod kalau thread ni dah ada (merge kan je kalau dh ada) atau tak sesuai di sini. saya ni baru je habis belajar kira fresh graduate la.baru ni ada dpt kerja dkt 1 tempat tapi gaji sikit je la.tp sebab nak sangat kerja sebab dh lama dok rumah tak buat apa2 sy terima jela walaupun jauh dgn rmh.kene turun naik turun naik pblic transport jugakla nak pergi kerja tu.pagi2 buta dh kne keluar rmh.

masalah sy sekarang ialah sy ni sejak azali seorang yang pendiam dan tak suka bercakap sangat. lebih suka buat hal sendiri dan tak suka cakap-cakap benda-benda remeh2 ni. nak kata jenis yang serius jugakla tak pandai bergurau. sensitif pn ada jugak dan suka pikir negatif. saya tak berapa pandai bergaul dengan orang dan kurang keyakinan diri. sy pun tak ramai kawan. boleh kira dengan jari je kawan-kawan saya.ada pun yang kenal-kenal macam tu je tai takdela rapat.yang rapat dan boleh berkongsi masalah adala 2,3 orang je. Alhamdulillah ada mereka. masa sekolah saya ni mmg tak aktif langsung.dari sekolah rendah sampai lah sekolah menengah.pegang jawatan memang tak pernah apatah lagi wakil sekolah. pasif sangat saya ni.tak pernah masuk sukan except masa PJ.tupun sebab wajib dan kalau boleh nak skip je.penah buat-buat sakit sebab tak nak join lumba lari.masa sekolah rendah pulak taknak main sebab malu rasa macm budak laki dok tengok je.perasan gile kan!

tapi itula hakikatnya saya ni...pelik pada org lain.masa sekolah rendah sepatah haram pn tak penah cakap dgn laki sampai cikgu tu pnh ckp sy ni serius sgt tak taula apa nak jadi besar nanti.mujur dalam akademik saya ni ok skit pada budak lain tu yg cikgu2 blh kenal.sekolah kampung je.cakap pn dgn kwn yg rapat je.tupun adala sorg dua.sekolah menengah pn macam tu tp adala improve sikit sbb cuba jugak nk ubah diri tp sama jugak masih pendiam dan tak pandai bergaul.masuk u pn pendiam jugak tapi semakin improvela sikit dan jumpa kawan yang baik dan memahami.ok la sikit tp masih tak cukup kot perubahan tu.org masih kata sy ni pendiam sgt tp kalau dgn kawan rpt sy ok je.adala sorg tu selalu ckp sy ni diam je..kdg2 geram jgk.nk ckp apa dh xde apa nk ckp kot.pastu selalu buat sy ni mcm budak kecik sbb sy ni pendiam.kwn rapat sy x pnh buat sy mcm tu sbb diorg memahami sy.tp sy dgn laki msih tak pandai bercakap.cakap benda penting je.sebab tu la sampai skrg xde bf kot sy ni.pnhla kwn dgn laki tp die tgglkan sy pn sbb die kata sy ni dh kawan setahun pn msh malu2...biarla die kan..

tp skrg ni sy dh kene masuk alam pekerjaan kene la byk berkomunikasi dgn org ramai.dengan rakan sekerja,dgn org ramai..tapi saya tak reti.lagi2 nak borak/berkomunikasi dengan org yg lagi tua dan pangkat tggi.sy mcm takut2 dan segan campur tak reti.huwaaa! mcmana sy nak kerja dlm jgkamasa pnjg ni.sy risau org akan fed up dgn sy sbb sy ni tak pandai berkomunikasi  dan slow buat kerja.sy pernah la kerja dkt fast food lama jgkla.masa tu masuk dgn kawan.kwn sy tu jns aktif dan mulut bising la jgk.kontra sgt dgn saya ni.masa tu self confident sy rasa tggi sgt sbb sy blh bergaul dgn bos dan kwn2 sekerja dgn mdh.sy rasa mgkn sbb kwn sy tu jgk sbb ada dia adala sy.kalo sy xde mst org akan tny kwn saya tu dan juga sebaliknya.lama2 xde dia pn sy dh blh bawa diri.tp mgkn mula2 tu sbb ada die jgk kot sy ada kwn sbb kalo die rpt dgn org tu sy pn akan join skali.kemudian sy smbg belajar dan tan jd hlg keyakinan diri balik. skrg ni bila dh sorg2 sy jd mati kutu xreti dh.mungkin kalau ada kwn sy jd lbh kuat dan yakin.apa patut sy buat.kdg2 blk keje murung je sebab sy sedih dan risau dgn diri sy yg mcm ni.mcmane nk pergi jauh kalo komunikasi pn x pandai.

mak ayah sy dah bercerai masa sy kecik. sy anak bongsu.adakah itu punca sy jadi pendiam?ada kaitan ke..mcmana sy nak betulkan diri sy.kdg2 jd tekanan bila pikirkan pasal diri sendiri ni.hmmm

Rate

1

Menyesuaikan diri kat tempat kerja yang baru memang cabaran untuk suma orang....
Slow slow ler... lama lama nanti, biler dah comfortable... start ler to mingle around

cuba dok nyebok2 kt pantry bila time derang sembang2 especially dgn akak2 kt opis (kalo ramai pompuan). kalo dok sendiri je.. nanti lama2 ko akan jd bahan umpatan.. percayalah... based on exp (masa aku fresh dulu)..

wateva satu je la nak pesan - buat bangla.

kdng2 bila kita bnyk ckp org x suka n bila pendiam sgt pun org x suka jgk, walaupun realitinya kita x kaco org.

at the same time slow2 la belajar cr2 nak tegur org. btw bila dah ada ilmu tu sennag. n bila dah ada ilmu tu kalo kita x buat x jd masalah sbb anytime kita bleh buat. yer la bnd dah tau, dlm tangan jerk..

Panjangnya
Da besar kan. Nak maju dalam hidup harus kena keluar dari comfort zone. Mula dari baby steps- kenali rakan rakan sekerja. Jangan malu untuk bertanya. Kalau buat salah, akui kesalahan tapi jangan sampai dipijak kepala. Jangan nak salahkan mak ayah atau diri anda atas sebab awak pendiam atau kegagalan rumahangga mereka. Awak corakla kehidupan sndiri

aku hari pertama masuk kelas waktu bukak semester pun nebes pasal tutor suka suruh kenalkan diri padahal dalam kelas tu ada 2-3 muka sama.

tapi itu la benda yang kena kita hadapi..keluarla dari zon selesa awak tu..tak kemana nyer kalau taku2 nak cakap dengan orang.

kalau tak reti nak mulakan perbualan,senang je tanye 'ape kabar?'..udah...ulang tiap hari sampai dah biasa pastu buat dialog lain pulak.

Follow Us
Reply 2# HaMiZiE

hope mcm tu la...terima kasih dgn komen membina dr kamu

Reply 3# allyhasana

takde pantry kt situ.hihihi

Reply 4# otai_g

hehe..tQ..

Reply 5# nuryakmal

bukan nak salahkan mak ayah.sy tny je kot2 tu jgk pnca jd pndiam.tu sy tulis ada kaitan ke?sbb sy ni dh mcm2 pk dlm kpla knp la aku mcm ni bla3....

Reply 6# tabasco

dh mencuba jgk tegur2 org.setiap masa cuba baiki diri tp kdg2 mcm x jadi..

same lah...susah nk tegur org kalo xkenal.... huhuhuhu....

senyum2 pastu selalu tegur orang..at least "hai"

panjangnya cter..huhuhu..ko tegur2 lah staf2 kt cna..bila diorang masuk jer kata hai morning..itu dh nmpk ko punya personaliti ko..then lau time waktu lunch,borak lah dgn diorang kejap  tapau tuk diorang ker..belikan buah2an tuk diornag ker lau diorang x lunch..lau ko buat hal ko,nmpk sgtlah ko nie sombong...x pandai nk bual2...

apsal aku rasa down plk nk keje ni ek padahal dulu aku yg beria2 nak kan keje ni.takut raa nk pegi keje esok

apsal aku rasa down plk nk keje ni ek padahal dulu aku yg beria2 nak kan keje ni.takut raa nk pegi k ...
salotape Post at 15-4-2012 15:38

nape TT takot. keje kat tempat baru tak ok ke?

or environment tmpt keje yg tak ok?

jgn pikir sgt pasal x reti nak bergaul... adik ipar carly, masa sekolah pemalu yahamat, kekawan pun x de, tp bila dh kerja, kawan berlambak2.. sebabnya... dia bg masa kt diri untuk berubah dan hasilnya... setiap kali raya, kekawan dia jer yg penuh dtg rumah tue..... adik ipar carly lelaki tau... bongsu plak tue....

amboiii panjang gak bebel despite the self-proclaimed kata pendiam tue

senang ajek dik....benda paling simple yg kau boleh buat utk 1st timers, ialah SENYUM.

dengan senyuman, kau dah hulurkan salam perkenalan paling simple dan free. yerla, nak cakap2, tak reti, or rather takot tersalah cakap.

jgn jd mcm satu junior dkt tempat aku nie, overly peramah. 1st mistake she ever made was to address older ppl in office as pakcik and makcik. amboi mentang2 bro and sis kat off tue dah beruban, terus panggey pakcik makcik yek?? kat office kenala address org properly. plg tidak, address as puan or encik, for a start. esok dah kenal2 who's who, nak panggey akak ker haper ker, ikot keserasian..

masa i masuk kerja dulu, i pernah rasa mcm keciiiiiiiiiiiiiit sgt diri ini sbb org2 yg i deal sumer besar2 pangkatnyer. so, i expressed my anxiety dkt very fatherly boss of mine. i told him, bila masuk meeting with all the VPs, GMs, etc etc, i rasa diri nie mcm kerdil sgt sbb i baru graduate. rasa takot saspen butterfly in the stomach sumer hada.

so, this boss consoled me, dier ckp sumer org masuk kerja mmg mcm tue lah. bukan tiba2 lepas graduate terusssssss jadik boss, VPs GMs tue sumer. kena start somewhere. jgn takot sbb kita sumer manusia biasa cucuk tangan kuar darah warna merah jugak. bla bla bla he adviced me......and i gained confidence day by day from the job that i produced, peoples i met, opportunities that i get etc etc.

ur journey is just begin, face it and overcome ur fear, u will soon realised that .....u r not that bad.......go go chaiyok!

saya pon pemalu cam TT

dengan family plak TT cam ner.... Bagi i x salah nak jadi pendiam... coz kadang2 i pun mcm tu jugakk.. kadang2 x leh terlalu peramah n kepoh...mcm i dulu selalu jugak lunch ngan support staffs tp sekrng ni memng x join dorang (bukan sebab berlagak ke apa) sebab i x  rasa i leh masuk ngan topik perbualan dorang (i ni bukan jenis suka g pantry or tandas beramai ramai).
tapi jgn terlalu berat mulut...

12Next
Return to list New