CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: kaknor

ibu graduate hantar anak ke asrama?

saya selaku ex-sbp...mmg xdinafikan mmg pack..and setuju dgn parent pny keputusan bg saya m ...

..tp saya selaku anak,mmg xsuka makayah kalau masuk campo sgt hal2 kelab2 pa suma tu..alhamdulillah makayah saya kurang paksa2 saya masuk itu ini..bg pendapat iya,tp xda la mintak suh jadi ketua ke pa..itu kena tgk perangai anak2 jgk..
miZtiQ Post at 22-2-2012 08:32 PM

i pun x-sbp...tp masuk mase form 4, dah besaq panjang, akal tu lebih sket...takde senang nak terikut2 kawan...kalo anak I nak masuk asrama nanti, I ikut je ler, biar die "rase" sket best tak dok asrama...tapi seboleh2nya nak hold sampai die form 4...(ape punye angan UPSR pun tak lepas lagi)...

i jenis tak masuk campur urusan anak2 kat sekolah, sbb I pun tak suke kalo my mom buat cam ni kat I ..malu ler, mak plak melebih2 dr anak -ini yg I rasa le...lain org, lain rasanya.....

tapi share sket,
anak yg 1st tu, jenis extrovert - jd pengawas, selalu wakil sekolah gi kem2 motivasi, fasi, err...mcm2 ler....join taekwondo...mmg jenis tak reti dok diam....

yg 2nd, jenis introvert - i tanye kat die, nak join taekwondo cam kakak? die ckp tak nak, dan I tak pujuk atau paksa die..

as for me, anak2 tak de jawatan ke, tak de maselah...me & hubby tak letak high expectation on our kids, bleh gitu?

akan tetapi, ada kes di mana cikgu selalu memilih murid-murid yg sama je utk wakil kelas/sekolah...jika mak tu rasa anak nya patut di beri peluang (mungkin utk boost self-esteem budak tu), mmg patut mak2 gini jumpe cikgu utk menyuarakan hasrat hatinya....

saya selaku ex-sbp...mmg xdinafikan mmg pack..and setuju dgn parent pny keputusan bg saya m ...
miZtiQ Post at 22-2-2012 20:32

saya setuju. keputusan parent saya masukkan saya ke mrsm juga adalah terbaik untuk saya.

tapi untuk anak seorang graduate full time housewives...saya tak yakin itu tindakan terbaik kalau
saya ikut jejak mak bapak saya.

saya setuju. keputusan parent saya masukkan saya ke mrsm juga adalah terbaik untuk saya.

tapi untuk anak seorang graduate full time housewives...saya tak yakin itu tindakan terbaik kalau
saya ikut jejak mak bapak saya.

kaknor Post at 22-2-2012 09:01 PM

why emphasize on the word "graduate", why can't it be just "full time housewives"?

Boleh buat poll ke?

sebagai seorang ibu yang sudah 3 kali anak melalui ujian, interview masukSBP...
dan  setelah saya dedahkan rahsia Sijil setebal 1 inci mereka yang memohon ini;
akan wujudlah 4 jenis ibu forumer;

A. Nak anak ada sijil tebal 1 inci umur 12 tahun + mahu anak masuk SBP.

B.Nak anak ada sijil tebal 1 inci umur 12 tahun + tidak mahu anak masuk SBP (macam saya)

C. Tak nak anak ada sijil tebal 1 inci umur 12 tahun + tidak mahu anak masuk SBP.

D. Tak nak anak ada sijil tebal 1 inci umur 12 tahun + mahu anak masuk SBP.

(kita assume UPSR semua subjek A ok?)

Yang manakah satukah anda?

PS: saya mintalah, kalau ada jenis D dan terkejut tengok sijil 1 inci tebal yang dibawa oleh
ibubapa lain ..gunakah kuasa doa dan solat hajat...janganlah guna kuasa KABEL.

salam...interestinglah baca thread ni n  informative about child parenting...
...ann salute la parent cam tt ni...very proaktif....klu ramai ibubapa yg sebegini yg sama2 ingin memajukan sklh ann rasa prestasi sklh akan lebih meningkat...klu ibu yg x bekerja dan berkelayakan memberi sumbangan kpd sekolah...lagi bagus...mcm yg berlaku disklh2 di US...PTA dia org mmg active n proactive...masa my dad further his studies dulu ann sempat masuk elementary school kat Texas sekejap...so my mom mmg active bila ada apa2 program or function kat sklh tu...klu x silap ann dia pernah buka nasi lemak stall masa ada aktiviti jualan...dan mcm2 xtvt...even masa christmas...
...cuma kita kat sini...bila ada PIBG meeting ramai yg tak mahu hadir tp bila complain hal sklh mcm2 pula tu...xtvt sklh x mau join...setakat beri sumbangan duit tu biasa...tp yg penting ialah kehadiran ibubapa tu sendiri yang diharapkan oleh pihak sklh....tp kita selalu beri alasan x ade masa lah...kerja lah...sibuk lah...
....so...back to the issue...character building is more important...masuk asrama ni ada pros n cons juga...klu ann...excellent mcm mana pun biarlah anak kita berada di depan mata kita selagi boleh tp dlm pada itu kita kena monitor dia org...dr segi pelajaran,pergaulan, agama dan sebagainya...tapi klu x ada masa nak monitor dia org...might as well masuk SBP...jgn biarkan depa...
...klu anak yg suam2 kuku...ibubapa kena main peranan lebih sikit jgn harapkan sklh aje sbb bdk2 zaman skrg berbeza dia org ni terlebih pandai....
...juz want to share my views...sharing is caring...right!.......

ya Allah jgn la jadikan aku manusia yg riak/takbur hanya kerana duniawi....
gerun bc tred nih....x mampu nak komen lebih2 sbb x berkelulusan unibersiti...
harap2 masih boleh masuk syurga Allah hatta x berjaya di dunia dan x terpampang sijil2 di dinding rumah dan harap2 anak2 yg mana ibu bapa x berkelulusan hebat, berjaya DUNIA dan AKHIRAT. {:4_189:}

Rate

1

Follow Us
TT...x pelik la kalau TT x de impian nak hantar anak ke asrama.
as for me..anak sorang je so mmg takde langsung niat nak hantar asrama.dia baru 10 thn..kalau dia duk asrama, haruslah i mati kutu di rumah.sampaikan i bgtahu dia, even lepas SPM pun, kalau dpt masuk U ke, Kolej ke, still kena stay dgn mama..jauhnya perancangan i tu
duduk asrama penuh bukan jaminan anak cemerlang.ramai je yg bersekolah di sek harian biasa tapi dpt keputusan cemerlang..yg penting masa kat rumah tu, kena pantau lah study dia..mmg duduk asrama lebih berdisiplin dan berdikari tapi ye la....i prefer dia depan mata.....

ibu graduate hantar anak ke asrama?

ya Allah jgn la jadikan aku manusia yg riak/takbur hanya kerana duniawi....:$
gerun bc tred nih.... ...
mammavoque Post at 22-2-2012 13:48

takpe... janji Vogue :)

hehehe .. and Aminn to the doa. Semoga kita dan anak2 kita dijauhkan dr sifat takbur dan riak. Takut sgt kalau kita yg ter-riak tanpa sedar, balasanNya kena pada anak2. nauzubillah

(posted by mobile)

tak nampak apa masalah di sini......nak kumpul sijil tebal2 sampai 5 inci pun takde masalah....tak nak hantar anak ke asrama walaupun mak ayahnya dia graduate pun takde masalah.....

tapi, kalau saya la...walaupun saya pun graduate dari oversea jgk( baru dapar masters, pHD tak da dlm plan lagi), saya mmg nak anak2 masuk asrama penuh.....cuma anak2 saya pulak  yang tak berminat masuk asrama....dan sijil2 ko-k diorg pun tak tebal ( tak sampai 1 cm pun)...sebab sorg jenis malas bersukan( tapi rajin bercakap), sorg lagi pemalu (tapi rajin bersukan) .....dan saya tak pulak terfikir nak jumpa cikgu diorg supaya lantik diorg jadi ketua or ajk apa2...

anyway, tq to tt....lepas ni saya terfikir nak jumpa cikgu dorg ni...manatau dapat lantik anak2 saya jadi ajk kelab ke apa...boleh train diorg jadi pemimpin....

Post Last Edit by my-alja at 22-2-2012 23:10
ya Allah jgn la jadikan aku manusia yg riak/takbur hanya kerana duniawi....
gerun bc tred nih.... ...
mammavoque Post at 22-2-2012 21:48

between riak dan high self-esteem...sipi-sipi jek, mama

kaknor tak riak....dia cuma tak puas hati...napa org takmo, cam dia mo

ntah, i hv nothing else to share....

kalo aku bole larikan anak2 dr ambik UPSR...aku lagik suka...kui kui kui

Reply 141# MrsJohn

bagus la mrsjohn jd mak yg camni...anak2 pun sure sayang kat parent lebih..xnak la diorg excell2 semua..last2 nnt memberontak dalaman kita xtau perasaan anak2 ni..cm mrsjohn pun dah jadi parent mesti akan perasan anak2 menjurus arah mana ye x...

Disebabkan saya dpat bebrapa PM dari ibu-ibu yang bertanya soalan; saya nak buat Karangan 2.

Tajuk : Membina Huffaz dalam keluarga.

Allah telah janjikan pada seorang anak yang Hafaz Quran;

1. Ibubapa akan duduk ditakhta istimewa di syurga dan memakai jubah khas.Bila

ibubapa itu bertanya,mengapa kami diberi keistimewaan begini? Allah akan menjawab, 揔erana kamu menjadikan anak kamu seorang Hafiz.

2.  Anak Hafiz ini dapat memberi syafaat kepada 10 orang yang bakal masuk

Neraka untuk dimasukkan ke dalam syurga.

Oleh itu hendaklah di hati ibu-ibu sekalian agar ada niat untuk melihat anak menjadi Hafiz dan Hafizah. Ganjaran akhirat hebat. Ganjaran dunia? Insyaallah mereka akn jadi anak yang soleh dan berjaya.

Kita di Malaysia sekarang punya sangat banyak peluang. Tidak perlu lagi ke negara Timur Tengah nak jadi hafiz. Ustaz/ustazah hafiz ini cukup ramai. Antara sistem yang saya tahu;

1. Sistem pondok di Kedah, Kelantan etc.

2.
Sistem Moden (dan elit)

why emphasize on the word "graduate", why can't it be just "full time housewives"?
MrsJohn Post at 22-2-2012 21:11

sebabnya? bila anak Sekolah Menengah nak kena ajar anak Kimia, Bio, Fizik, Add Maths etc.
Maybe saya silap...ada emak yang excel those subject masa zaman sekolah menengah tapi
tak pernah masuk universiti.

Itu, saya mengaku silap. Saya anggap hanya emak graduate aje yang mampu ajar subjek
itu pada anak...maaf saya silap.

soklan2 u tue sama ajek dgn senario soalan spt dibawah:-

Anak A - bijak + have all the good q ...
tina^^ Post at 22-2-2012 20:45

adoiii......self esteem tinggi tp self worth tatau dkt mana??

apa maksud ayat ini?

Reply 152# kaknor

good info...

ta ...
kaknor Post at 22-2-2012 21:01

takpe kakros kalau kakros decide cmtu..xpelik pun..tapi kalau ada anak2 yg teringin nk masuk asrama ,xsalah kalau kakros pertimbangkan..cam saya dulu,kak2 masuk asrama,jadi dalam hati cam ada perasaan teringin jgk nk ikut jejak langkah bila hujung minggu melawat diorg..

apa2pun..wish u all the best lagipun makayah yg xgraduate pun leh produce anak2 yg berjaya apatah lg yg graduate knn,dan byk jgk pros nya dari cons dduk rumah, kakros pun boleh rapat2 dgn anak2,pantau dpn mata..cam saya,xnafikan la,sesetengah perkara rs xsesuai bincang dgn parent,cam ada gap gitu antara parent dgn anak2..tp still ok lah,hee..

takpe kakros kalau kakros decide cmtu..xpelik pun..tapi kalau ada anak2 yg teringin nk masuk asr ...
miZtiQ Post at 22-2-2012 23:52

kaknor laa mai mana plak kakros. hhehehehe cute la hang ni miztiq

Reply 157# Delifrance

alamakk....sori sgt2 la kaknor...mai mn pulak kakros dlm kepala aku ni,hahaha

tak nampak apa masalah di sini......nak kumpul sijil tebal2 sampai 5 inci pun takde masalah....tak n ...
mariamaria Post at 22-2-2012 23:03

yang malas sukan tu; tanya cikgu boleh jadi Penolong/Bendahari/Setiausaha Kelas/Kelab tak?
Jangan mintak jadi Ketua terus. Biar dia belajar pangkat rendah dulu.

Yang pemalu tapi rajin sukan tu...mintak dia jadi Penolong Ketua Rumah. Saya buat macam tu masa anak
saya Tahun 5. What harm can it be pada Rumah Sukan dia? Tiap kali meeting ada 5 cikgu dewasa dan
Ketua Rumah itu budak Tahun 6.

PS: nasihat ini hanya untuk anak Sekolah Rendah sahaja. Bila dah sekolah Menengah jangan
kita masuk campur, sebab contohnya kalau dia tak layak jadi Ketua Pengakap Sekolah Menengah,
masuk camping,MUNGKIN dia boleh buat keputusan yang membahayakan....contohnya suruh kumpulan dia seberang
sungai yang dalam ke etc.

Tapi biasanya lah...leadership itu dah develope dengan sendiri sebab dah ditanam.
Tapi kalau TAK TANAM...macamana nak tumbuh? boleh anak pemalu yang kita biarkan
macam tu selama mereka di sekolah rendah...tiba2 jadi pemimpin di sekolah menengah?

teruknya susunan font/spacing Karangan 2 tu!

mohon maaf semua pasal Karangan Tahfiz tu...saya taip kat Words dari semalam...pastu PASTE dah jadi teruk macam tu. Saya ambil masa sebab tak rujuk mana-mana nota,berdasarkan ingatan/penglaman saya mencari sekolah tahfiz untuk anak-anak.