CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: kaknor

ibu graduate hantar anak ke asrama?

Reply 116# kaknor

apa maksud ni? contohnya Rasullulah SAW suruh kita ajar anak kita;
-menunggang kuda
-memanah
-berenang

“ Wahai Abdulrahman, kamu jangan meminta imarah/ menjadi  pemimpin, kerana, jika imarah diberikan kepada kamu kerana kamu  minta ia akan diserahkan kepada kamu (bulat-bulat). Jika ia diberikan  kepada kamu bukan kerana kamu minta, kamu akan dibantu atas (kendalian)  nya”.

Kenapa kalau ibubapa dedahkan anak-anak menyanyi dan menari IDOLA KECIL dalam usia
yang mentah begitu, nampak OK? Tapi nak mintak mereka jadi Ketua Kelas Tadika tak boleh?
bila mereka nak mulai belajar memimpin? Kalau kita tak dedahkan mereka, adakah naluri
memimpin itu muncul sendiri? Pada usia berapa naluri itu muncul sendiri?

“Perintahkanlah anak-anak kamu untuk mentaati perintah-perintah dan menjauhi larangan-larangan. Sebab hal itu akan melepaskan mereka dari seksa neraka.” (Hadis riwayat Ibnu Jarir)

Reply  lotuspinggiran

btol...setuju jugek dgn adek nie

parents2 cam kaknor nie yg suka interv ...
my-alja Post at 22-2-2012 13:48

Insyaallah seimbang didikan keras dan lembik. Saya mula cerita yang 'keras' pasal
anak saya. Saya nak cerita yang 'lembik' iaitu si abang dan si kakak yang remaja tu
masih suka tidur atas riba saya (macam TokGuru Datuk Nik Aziz suka tidur atas riba
isterinya). Kalau mereka merajuk saya masih pujuk macam baby, tepuk-tepuk bontot...
sambil gelak-gelaklah. Yang masih sekolah rendah tu, logiklah. In short, mereka manja
dengan emak mereka di usia remaja. Masalah 'hormon' makwe/pakwe...si ibulah tempat
mereka mengadu dulu.

Now...saya pasti ada forumer akan kata anak saya manja dan tak boleh berdikari, jadi saya
kena tulis awal-awal kat sini;

1. semasa mereka umur 12 Tahun dah ada sijil Ko-K setebal 2 inci.

2. dah tak jadi taraf Penolong jawatan Kelas/Kelab/Persatuan masa disekolah menengah,
semua jadi Ketua/Presiden/Pengerusi aje. Jawatan penting sekolah semua milik mereka.
(kat Sekolah Menengah saya dah tak merayu jawatan ye, masa sekolah rendah aje)

TT have been highlighting again and again and again and again pasal FULL TIME GRADUATE mother yg tanak anak pergi ke asrama. to me, its her personal choice. of course one has to take into account baik buruk mana yg lebeh dan kurang for the children and decide the best.

TT seem to have very strong character sampai boleh gegar pak polis, pak menteri, MCA, DAP etc etc just to get things done her way, so, what is there abt other ppl may say konon2 anak2 yg mempunyer full time housewife + gradute mother nie dianggap bakal kurang berjaya kalau tak masuk asrama?

tt sendiri dah buat test between her children vs other children yg pegi mckk, mtd etc etc tue and turn out tt's children score better results than cream cream tue sumer. anak org pegi interview tebal sijil 1 inci, anak tt bawak sijil tebal 2 inci. so, whats the issue / problem now?

can someone please enlighten me??

Reply  cmf_iddine

rsnyer time skolah ada questionaire ala2 gini..sib baik my HR blom terpik ...
honeybee1802 Post at 22-2-2012 16:43

in my case...my parent hantar saya ke MRSM se awal umur 13 tahun adalah pilihan bijak. Sebab
mereka sekolah tak tinggi dan bekerja. Cuma saya rasa situasi saya sekarang amat beza dengan
ibubapa saya dulu.

mak aih..kelas sampai kul 4 ptg skang ni ek....aku dulu kelas abis kul 1-1.30pm berdezup kejar d ...
honeybee1802 Post at 22-2-2012 16:37

Aku nye rasa2 7.30 -1.50 sekolah (ke 1.,30)

lepas angkat kain lari berlumba gi cucuk ayam kat dewan makan.

lepas tu zohor berjemaah.

2.30 - 3.00 silent hour .WAJIB tido. tak mau tido pon buat2 tutup mata rehatkan otak je..

3.15- 4.30 kot - prep petang.

kul 7 makan berjemaah

pastu maghrib berjemaah,,
pastu prep lak sampai kul 11 mlm.
pastu cas nak sambung sampai kul 1 pagi ke tp biasa nya aku tido je kat study room ( buang tenaga je book tempat and bawak balik buku berat2 )

Aku nye rasa2 7.30 -1.50 sekolah (ke 1.,30)

lepas angkat kain lari berlumba gi cucuk ay ...
Delifrance Post at 22-2-2012 17:10

my time dulu 2.00 - 4.30 prep
                       4.30 - 6.30 sukan
                       8.00 - 11.00 prep
                       12.00- tidur..

masa duk asrama, ayam ni makanan yg kita tunggu2 sangat..ikan jeket dgn telur masak kicap lauk yg hari2 duk ada sampai tak lalu nak makan.lepas tu buah pisang..hari2 pisang.tapi aku peliklah derang pakai beras apa ye, sbb aku selalu ngantuk dan lemah je dulu.kwn aku ckp beras murah. klu balik rumah makan nasi taklah mengantuk ya amat...

Follow Us
Kenapa kalau ibubapa dedahkan anak-anak menyanyi dan menari IDOLA KECIL dalam usia
yang mentah begitu, nampak OK? Tapi nak mintak mereka jadi Ketua Kelas Tadika tak boleh?
bila mereka nak mulai belajar memimpin? Kalau kita tak dedahkan mereka, adakah naluri
memimpin itu muncul sendiri? Pada usia berapa naluri itu muncul sendiri?
kaknor Post at 22-2-2012 16:43

saya suka point kaknor tanya nie...

for me, platform tu kena ada....extra curiculum cam taekwando, kungfu..etc
but let the kids have a FAIR game....jgn interfere keterlaluan...

by all means kak, karisma pemimpin dr kecik inborn...ia akan menyerlah,
it's simply a talent..cam org masuk AF tu jugak, hafiz herman tino tu...
anak2 cuma perlukan platform...then dr situ, they will blossom...
kalo btollah berbakat....

berbeza as u claimed ur kids...camtu, camni...
are they deserved to be ketua bcos of their natural talents or bcos of "your talent"
is two diff things....and know, u r justifying plak, napa u buat camtu-camni

kalo itu yg u rasa btol, then ...teruskan, i cuma kata...nehi pada campur tgn keterlaluan
setakat nak kata, my kids ada black belt maybe , yess...tapi nak tanya, why anak i tak jadi ketua?
i takkan tanya....pd cikgu2 dia....

i dah tgk org2 keliling yg nak sgt jadi ketua....tapi tak layak, burden tu...menyakitkan..
kita dilantik sbb bapa, sebab mak....bawa kuman pd hati2 lain...
so for me, not worth the battle....

further more, i jadi konfius...buat apa susah payah sgt nak dpt sijil2 3-4 inci
kalo takmo bolot peluang asrama...then why are u sooo hard to gain it at the 1st place
personal glory, i guess...

pilihan aku ialah tak hantar anak masuk asrama..
pengalaman aku duk asrama dulu mengajar aku,
warden (cikgu juga yg jadi warden) mcm haram zadahe buat aku risau,
walaupun warden tu dera kawan2 aku tapi aku rasa kesian dan fobia..
bila dah besar ni baru tau warden2 tu mmg berhati syaitan..
pilihan aku biarlah anak2 lepas spm kalau nak duk sendiri pon

kalo itu yg u rasa btol, then ...teruskan, i cuma kata...nehi pada campur tgn keterlaluan
setakat nak kata, my kids ada black belt maybe , yess...tapi nak tanya, why anak i tak jadi ketua?
i takkan tanya....pd cikgu2 dia....
my-alja Post at 22-2-2012 17:35

nak join gak ah thread nih.. menarik nih..

sy setuju ngan alja pasal mende nih.. parents should build platform je.. xyah campur tgn hal lantik ketua kat skolah etc2..
kalau nk sgt anak jd ketua.. tu kat rumah.. suro la sorng jd ketua disiplin ke.. tukang kejut pagi2 ke.. ape2 la.. ikot la..
tp xyah interfere kat skolah.. kat skolah biar diorng compete sndiri.. br persaingan sehat.. cube ade 10 org parents mcm kak nor.. alamat ketua darjah main rotate2 ah stiap mggu..  --> nih my opinion je.. uolss know better for uolss child..

in term of asrama.. i think benefit die bkn je dr segi education since kak nor pon boleh ngajar anak2 kat rumah tu.. but in term of connection in working life.. mostly bdk asrama sgt rapat between each other.. pastu mybe sng sket la nk plan bisnes ke etc2.. since connection dh ade kat situ..

papehal pon nih personal opinion.. peace yo

saya suka point kaknor tanya nie...

for me, platform tu kena ada....extra curiculum cam tae ...
my-alja Post at 22-2-2012 17:35

dannnn.......sijil tebal 2-3 inci masa umur 12 tahun tue tak laku pon bila dibawa pegi interview masuk workforce nanti.

selalunyer interviewer cumer berminat nak tgk post SPM and above ajek. dan itupon kalau terlalu banyak sampai berguni guni, kami cuma berminat nak tgk the most recent achievement. the rest tue just a summary ajek of what u have achieved on ur past.

like me and my boss, kitorang dah sepakat, in selecting candidates, kami tak tgk sgt CGPA dier berapa, ivy league ker tak (of course la ada certain min guideline before select candidate tue for interview) tp masa interview kami nak access ATTITUDE candidate tue. bak kat my boss, sijil2 nie is just a ticket ajek utk melayakkan seseorang tue, 1st class ker, 2nd class ker sumer sama. yg membezakan seseorang tue boleh pergi jaoh nanti ialah ATTITUDE.

the truth la kan, i ada sorang staff yg mempunyai mak mcm tt nie. rimass sgt kami that we were forcedd to take her child into our company. habesssss segala surat sokongan pak menteri, telepon hr, telepon cfo, telefon ceo orang itu dan ini sampaikan la....during the interview, ada candidate lain yg lebe layak from her child, tp sbb mak dier dah kira "harras" la sumer management atas tue (sbb ada kaki kenal orang itu ini), las las we were forced to take her in. i told my boss, kesian budak2 lain yg attend interview fairly (tadek pakai kabel itu ini) missed the opportunity because of this one person.

and it did not stop there. setiap kali annual assesment, setiap kali tue lah mak dier akan "menjelma" contact orang sana, contact org situ...oh mai goddddd.......i dont have to say more la kan.....

Rate

1

just like masa selection masuk uni tempat aku kerja dulu.. places are very limited. malaysians tak lebih 100 students per intake (setahun sekali). yg tak dpt lansung satu cite..yg dah dpt tapi tak puas hati nak tukar uni yg 'lagi satu' or 'uni yg sama dgn kawan dia' satu cite. yucks... aku hope aku tak jadi parents yg aku kutuk2 ni.. hahahahaha

mak pak mana yg tak telepon gue? datuk datin prof doktor loyer.... cakap je
keluar la ayat semua "anak saya tu studied very harddd..dia ketua pengawas bla bla bla" kalau ikutkan aku yg sengal ni nak jugak kata "apa pakcik ingattt  anak pakcik je belajar rajin2?" he he he

tu tak termasuk satu datuk yg asal dtg time submit forms and results je "i just met with Mahathir just now.. after this I am going to meet bla bla bla" dgn slang yg sungguh membuatkan aku tersenyum. last aku cakap 'we'll call you when we have good news Datuk. We only process the applications but its the professors who decide whether they'll take your son or not"

ehh aku keluar topik kah??

dannnn.......sijil tebal 2-3 inci masa umur 12 tahun tue tak laku pon bila dibawa pegi intervi ...
tina^^ Post at 22-2-2012 18:39

tolong jangan samakan saya dengan emak staf awak tu;
-dia dah besar
-saya pun tak suka orang buat macam tu
-saya tak akan buat macam tu...saya expect mereka 'hilang' selepas SPM

adakah anda buat perumpamaan staf anda...sebab anda nak join this conversation
tetapi anda tak ada anak Sekolah Menengah?

saya cakap saya merayu untuk jawatan;
1. semasa tadika dan sekolah rendah sahaja.
2. semasa tadika dan sekolah rendah sahaja.
3. semasa tadika dan sekolah rendah sahaja.

saya terpaksa ulangi sebanyak TIGA KALI supaya forumer faham...ibaratkan ianya menyediakan
Platform lah.Bila dah sekolah menengah, benda ini akan tertanam dalam diri mereka. Saya tak masuk
campur dah.

dannnn.......sijil tebal 2-3 inci masa umur 12 tahun tue tak laku pon bila dibawa pegi intervi ...
tina^^ Post at 22-2-2012 18:39

sijil TAK LAKU? ayat ni macam orang tak graduate (selalu novelis lah,maaf cakap)
dia akan cakap....apa ada pada segulung Ijazah?

Memang lah segulung Ijazah atau sijili tu hanya secebis kertas...tapi usaha nak dapatkannya dan
diri anda setelah dapatkannya.

contohnya;
1. anak A ada sijil Karate Black Belt.
2. anak B tiada.

kalau ditakdirkan mereka panas baran dan bergaduh...anak siapa akan masuk hospital?

contoh 2;
Sijil Life saving. Kalau 2 orang budak terjatuh dalam sungai, seorang ada sijilLife
Saving, seorang tiada....siapa akan selamat?
(saya pasti ada forumer akan jawab...tak semestinya budak yang yang ada Sijil Life Saving akan selamat
itu semua kuasa Allah...pada this forumer, saya surrender angkat bendera putih!)

jadi tolong jangan memperlekehkan anak-anak yang ada sijil ni.

just like masa selection masuk uni tempat aku kerja dulu.. places are very limited. malaysians tak l ...
Delifrance Post at 22-2-2012 19:17

yes,anda keluar topik....situasi anda amat berbeza...saya bimbang kalau-kalau ada ibu yang anggap, meminta
jawatan untuk anak DI SEKOLAH RENDAH...saya ulangi...DI SEKOLAH RENDAH....yang mana;

-budak2 mana tahu memilih pada usia ni
-budak2 mana tahu talent dia pada usia ni
-budak2 ni belum baligh lagi
-ikut Undang Malaysia dan banyak negara, apa2 crime mereka commit di usia
ini TIDAK BOLEH DIDAKWA DI MAHKAMAH

tak salah ibu minta jawatan untuk anak di sekolah rendah.

jadi janganlah forumer bukak cerita;
1. parent minta jawatan sekolah menengah
2. parent minta masuk U
3. parent minta masuk kerja.

marilah kita fokus pada anak-anak di sekolah rendah yang memerlukan sijil untuk masuk Sekolah
Asrama ni.

eh, masa sekolah rendah ni, kalau anak anda tak aktif ko-K...anda nak dia buat apa dalam usia
muda ni?
-bila dia nak start berenang?
-bila dia nak start hafaz Quran?
-bila dia nak start self defence? (belajar pertahankan diri sendiri?)
-bila nak start bahasa ke 3....Arab,Mandarin ke....

masa ni kan mereka;
-belum pandai bercinta
-belum pandai gadget
-belum ada hormon remaja

masih senang dilentur....

kalau dia layak masuk ke boarding school dan dia nak pi, restukan lah, kalau dia ditawarkan dan dia tak nak  jangan marah dia, itu hak dia.

bagi diri aku yg hasil dari boarding school(bs) ni, sekolah sangat membentuk sahsiah baik pada diri ku, sebelum masuk bs ni, solah pun mcm chipsmore, tapi bila dah dipaksa dan ikut kawan2 alhamdulillah, jadi lebih independent, boleh buat wise decision, kalau masih duduk dgn mak aku tak rasa aku jadi macam sekarang, anak manja

sijil TAK LAKU? ayat ni macam orang tak graduate (selalu novelis lah,maaf cakap)
dia akan ...
kaknor Post at 22-2-2012 19:47

ada saper saper kat sini pegi interview bawak sijil dari tadika - sekolah rendah 2 inci??

i tak memperlekehkan IJAZAH, ada beza nilai segulung IJAZAH dgn sijil2 tadika-sek rendah 2 inci. value dier pon lain.

i ckp pasal sijil2 bawah 12 tahun yg tebal berinci inci tue 10 - 15 thn akan datang bila dier masuk workforce that will be the least yg akan dipandang. sbb ada benda lain yg lebe penting dari sijil-sijil 2 inci masa umur 12 tahun tue.

dah topik nie kata tanak anak masuk asrama sbb mcm mcm perkara yg boleh dibuat dan dilenturkan dkt anak anak tue while they are with you, so, aper isu nyer???

kalau ckp nak kompol sijil berinci2 tue sbb nak compete masuk asrama...then, i can see aper relevannyer jugak.....nak kater tak graduate,stp kali posting mesti nak highlight yg u nie full time graduate mother....

baru je sembang dgn sorang cikgu SBP (sedang cuti bersalin)

jadual harian students:
pagi - 4pm ( ...
MrsJohn Post at 22-2-2012 09:56

saya selaku ex-sbp...mmg xdinafikan mmg pack..and setuju dgn parent pny keputusan bg saya msuk skolah asrama penuh,lower form sekolah agama SMKA,upper form SBP..jd hal kaknor ke nk panggil makcik nor nih,hehe...tp bg saya suma terletak pada anak2 jugak..macam saya,saya sedar ms skolah rendah dulu duduk rumah,susah nak tumpu study,sekali mak ketuk,sekali jalan,alhamdulillah result still ok nak msuk asrama..tapi kalau mmg anak tu style yg mmg lahir2 rajin,no hal dduk rumah sampai spm pun..
so,masuk asrama pd 13 tahun ni keputusan terbaik utk saya,tp mayb xok untuk anak2 yang lain,dlm fmly saya anak perempuan semua masuk asrama,lelaki kt rumah,sbb result xcukup utk msuk asrama..eloklah,anak2 laki ni mmg kena pantau lebih sikit..saya suka dduk asrama,sbb nk xnak saya mmg kena study ikut time.

lg 1,saya mmg xlayak lg nk membidas kata2 kaknor ni..tp saya selaku anak,mmg xsuka makayah kalau masuk campo sgt hal2 kelab2 pa suma tu..alhamdulillah makayah saya kurang paksa2 saya masuk itu ini..bg pendapat iya,tp xda la mintak suh jadi ketua ke pa..itu kena tgk perangai anak2 jgk..

yes,anda keluar topik....situasi anda amat berbeza...saya bimbang kalau-kalau ada ibu  ...
kaknor Post at 22-2-2012 19:55

hehehe... maap la kaknor kalau terkeluar topik.. cume sometimes old habits die hard, dah terbiasa interfere takut sampai anak tu nak masuk U pon nak enterframe jugak apetah lagi masa nak masuk u the fight is way tougher . kalau kak nor bukan macam tu dan yakin tak akan jadi macam tu, bagus laa.. syukurr Alhamdulillah. tp posting tu jugak sebagai peringatan utk diri saya sendiri dan juga mak2 lain. at least there's some input from people who have dealt with difficult parents. Difficult tu general term la.. kalau analyze sorang2 mak bapak tu ada byk lagi term2 menarik yg boleh digunakannn

dia akan ...
kaknor Post at 22-2-2012 19:47

soklan2 u tue sama ajek dgn senario soalan spt dibawah:-

Anak A - bijak + have all the good qualities to be a leader
Anak B - Bijak + segan segan malu

soalan : kalau Mak si B nie force dan paksa paksa sekolah utk bagi anak dier jawatan2 utama, anak siapa akan dapat dulu???

if back to topic, i didnt questions all your good efforts utk memastikan anak u mendapat the besttttt of everything at school. baguslah, kalau ada good efforts yg i boleh copy, i pon nak copy. anak anak kita (melayu islam nie boleh sama sama berjaya nanti) but i tak nampak aper yg u nak share kan sebenarnyer??

u dah justify dkt urself even dlm porem nie yg kalau letak anak u dan anak org yg masuk boarding school tue, anak u scored better results. anak orang cuma bawak sijil tebal 1 inci, tp anak u bawak sijil tebal 2 inci.

and lepas tue u impose self pity dgn tanyer soklan nie

pelik ke saya tak pernah impikan anak saya ke asrama sekolah menengah elit?

adoiii......self esteem tinggi tp self worth tatau dkt mana??

ada saper saper kat sini pegi interview bawak sijil dari tadika - sekolah rendah 2 inci??

i  ...
tina^^ Post at 22-2-2012 20:15

tajuk ni pasal nak masukkan asrama bila anak umur 13 tahun...of course kita akan ceritakan
pasal sijil2 dia semasa di sekolah rendah. kenapa nak perlekehkan sijil itu...sehingga sanggup buka
cerita pasal interview nak masuk U,nak masuk kerja?