CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: cepheid

Masalah kejiranan di apartment/condo/flat

jemaah tablligh ni ada yg ambik pendekatan ekstrem dan hasilnya ramai yg tak suka...ada yg ambik pendekatan sebaliknya dan tak pernah paksa...

Post Last Edit by ilahkhatibrani at 1-7-2010 14:36

salam TT  ^i^

ilah pun selalu balik lambat dan jarang ada kat umah masa dok sesorang dahulu..dan masa nie ilah dok kat apartment tapi ada security..guard.alhamdullilah ilah takder masaalah ngan jiran 2...walaupun jiran ilah berbilang bangsa dan agama.....semua jiran ilah yang tinggal berhampiran kenal ilah..sebab ilah peramah...dan bila bersua atau tersermpak kat mana ..kat kedai ker kat lift.kat parking keter ker...ilah akan tegur dan sapa ngan senyuman....dan ilah menjadi org yang pertama memulakan perbualan dengan senyuman.....kalau ada yg tak bls senyuman ilah..ilah tak kisah sebab bagi ilah dorang deserve dapat senyuman drpd ilah...

adakalanya maner yg suka jaga kain tepi org lak...atau nak wat mesyuarat tingkap...ada gak memnaggil ilah tuk join sesama.....ilah akan menolak dengan alasan ada hal....dan kalau ada yang mengadu pasai jiran2 ..ilah hanya mendengar dan berikan pendapat yg positif untuk mereka.....dan akan cuba elakkan perbincangan yg boleh meretakkan perhubungan dengan jiran2.....

lagi satu ...ilah suka bagi  goodie bag atau hamper yg ilah dpt drpd customer ilah...ermm sebab masa tu tinggal sorang ..drpd membazir baik kasi kat jiran......

dan satu lagi...kalau kita berbudi ..org akan berbahasa ngan kiter...^-^.....mulakan hari dengan senyuman yg mesra

Rate

1

Reply 22# ilahkhatibrani

Baiknya ilah nih ... hallmark channel sangatz   bertuah suami ilah dapat you

Reply 22# ilahkhatibrani

salam ila, wah bagusnya ila ni

sebagai wanita bagi saya, saya agak berhati-hati dengan jiran tambahan lagi kalau kawasan kejiranan kita dikelilingi masyarakat/keluarga muda/orang bujang lelaki untuk elakkan masalah yg berlaku. yelah saya ni pun bukannya jenis peramah tambahan pulak belum berkahwin. takut mendatang cemburu yg bukan-bukan.. bukan apa saya pernah mengalami perkara yg mendukacitakan bila kita terlalu baik dengan orang dan kehidupan di bandar sangatlah mencabar jadi eloklah kita berhati-hati.

apa-apa pun, terima kasih atas perhatian ila

Reply 23# oyen

erk!!! oyen.. .. ..bukannya apa nie kira adab2 berjiran sebenarnya..cubalah.  yang penting motivasi diri mesti sentiasa ada...

Post Last Edit by ilahkhatibrani at 1-7-2010 14:56
Reply  ilahkhatibrani

salam ila, wah bagusnya ila ni

sebagai wanita bagi saya, s ...
cepheid Post at 1-7-2010 14:48

ilah faham ....meh sini ilah bagi tips.....kalau ada lelaki bujang yang tetiba berbual ngan awak...awak mesti pandai matikan perbualan dengan baik....begitu juga dengan lelaki yang sudah berkahwin....ilah penah ada situasi dimana suami org suka berbual dengan ilah...dan selalunya ilah akan menutup perbualan dengan kadar yg cepat..maksudnya meringkaskan perbualan dengan segera ..dan bila tereseremapk dengan isterinya ilah pasti akan memberikan senyuman atau memulakan bicara..kalau dorang tak layan .takper..ilah tak kisah..ulangi tips nie...lama-kelamaan mereka akan menghormati anda...begitu juga dengan pasangan mereka... yang penting POSITIVE

Follow Us
mmg bagus ilah ni...

abe medang dan bro ryo..teng sebab kasi tacang

ni masalah kejiranan bersama....siapa yg nak mulakan dulu salam perkenalan....??

hurm... boley tau tak, TT dok kat area mana erk???

just want to share kat aku nyer area lak... aku pon dok umah flat gak i.e. flat PKNS. so, biasanya level bawah bawah mostly memang penghuni yang berfamily. Aku lak dok level paling atas... biasa ar... level orang orang bujang. Dan hampir 100% penghuni yang dok flat ini memang penghuni yang beragama Islam.

rasa feel comfortable dok flat nie sebab penghuni-penghuni especially akak akak yang dok level bawah tu memang jenis ramah dan friendly. jarang nak bersua ngan hubby mereka sebab hubby mereka nie jenis pendiam dan jarang lepak lepak luar.

inisiatif yang dibuat oleh penghuni penghuni blok ini ialah menubuhkan JK flat. setiap umah dikehendaki menyumbangkan RM5 sebagai dana untuk menjalankan aktiviti aktiviti blok. contohnya, last year... masa bulan posa... JK blok buat bubur lambuk dan penghuni penghuni bolehlah mengambil bubur tersebut ditempat dan masa yang ditetapkan. masa aidil fitri lak, diadakan majlis ramah mesra aidil fitri blok... dibuat dibawah flat... so, semua penghuni penghuni dijemput untuk beramah mesra sesama penghuni. pada malam hujung minggu lak, terdapat beberapa sukarelawan akan mengawal dibawah umah untuk memantau persekitaran flat... kut kut ada orang nak buat benda benda pelik dipersekitaran flat. dan sesapa yang free, dijemput untuk menyertai sukarelawan tersebut...

ketua blok sentiasa meletakkan notis tentang perkembangan semasa... mesej daripada PKNS, local authority etc akan diletakkan kat notis board yang diletakkan dibawah blok... Sebarang aktiviti aktivit tampal menampal yang boleh menjejaskan permandangan dibawah blok tidak dibenarkan sama sekali... so, kat bawah blok, memang sentiasa bersih dan tak dok ar sampah sampah bersepah...

sekiranya tak dok kontraktor PKNS services flat, boleh lah diadukan kepada JK flat dan Jk flat akan ajukan issue tersebut ke pihak pihak berkenaan... begitu juga sekiranya terdapat kerosakan samada diluar rumah atau pada building flat itu sendiri, semuanya akan diuruskan oleh JK flat...

so, bagi orang orang yang dok umah flat... kenal mengenali jiran tetangga adalah amat penting. Banyak kebaikan yang diperolehi sekiranya wujud hubungan sesama jiran tetangga ni.. tak kisah ar samada jiran depan umah... kiri or kanan umah... jiran kat atas or kat bawah... buat lah aktiviti aktiviti yang melibatkan penghuni penghuni yang dok flat tersebut... secara tidak langsung, kita akan dapat mengenali jiran kita dengan lebih rapat lagi... tapi of coz ar kita nak berkawan ngan jiran jiran yang berperangai sewajarnya... tak mo ler nak berkawan ngan jiran jiran jenis kepochi or bz body nie.... kalo dapat jiran cam ni, memang sakit dan parah jiwa wei....

Rate

1

Reply 30# HaMiZiE

hi mizie, saya duduk area shah alam, actually apartment saya ni service apartment. boleh kata kebanyakkan yg duduk sini semuanya berkerja. jarang-jarang nampak surirumah di sini. yang duduk sini pun boleh dikatakan kebanyakkan range umur 20-40 tahun. yg lebih tua belum jumpa lagi.  

since apartment ni dikatakan service apartment, maka ada pengurusan tetap sini. persatuan penduduk memang ada, cuma pernah nampak ada sekali mesyuarat AGM tapi saya tak pergi sebab kena kerja hari tu. saya pernah bersembang dgn kakak kerja kat management sini memang susah nak kenal jiran sebab disini orang selalunya duduk kejap-kejap je  paling lama pun 5 tahun ( lepas tu tukar-tukar penyewa/pemilik). kebanyakan owner tak duduk sini diaorang sewa je. ada jugak owner unit duduk sini tapi rasanya tak ramai.

since saya perempuan dan duduk seorang rasanya mcm kurang manis pergi surau sorang-sorang dan saya ada jugak tanya managment yg surau sini selalunya lelaki je pergi. hanya masa bulan ramadhan je ada aktiviti. by the way, saya pun baru je duduk sini belum sampai setahun pun.

bagi saya tak jadi masalah beramah mesra cuma sedikit terkilan dengan cara kurang sopan mengetuk rumah walaupun dah jawab salam. lagipun dah tahu yg jawab tu perempuan kan (by the way suara saya mmg kuat mcm tak logik je diaorang tak dengar). memanglah biasa bersiap dulu keluar rumah kan?

Reply  HaMiZiE

hi mizie, saya duduk area shah alam, actually apartment saya ni service apartment ...
cepheid Post at 1-7-2010 22:35

ai pun dok sh alm gak ... cuma dok umah flat jer ler... mungkin ai dok umah flat PKNS, so ramai ar staff staff govt (hubby) yang dok around... manakala bini mereka lak full time housewife... dan penghuni penghuni lak memang 100% Islam... so, feeling feeling cam suasana kampung tu ada ler lagi...

sekali tu, ada operasi pihak berkuasa membersihkan PATI kat sekitar sect tempat ai duduk... mereka jumpa ketua blok dan tanya kut kut ada PATI yang duduk kat flat tersebut... mujur ar ketua blok kenal suma penghuni... so, operasi dibuat dengan cepat dan tak bising bising cam blok blok lain...

alhamdullillah baguslah dapat jiran cenggini....dapat mengurangkan maksiat...aku pon dok kat flat jga...dan pernah ada exhosmate yg bwa masuk lelaki time aku cuti balik kg...tpi tkderla raid..cuma ada jiran yg selit memo kt exhosmate aku nie bg warning...lepas aku naik cuti bru jiran aku ni bgtau kt aku..kalau idak sampai biler2 pun aku tk tau perangai

mmgla kita akan rasa tk selesa...tpi utk kebaikan semua apa salahnya berkorban skit....bai ajar skit kt jiran2 lain tu...terutama yg student2 tu biau diorg gerun nak bwa jantan masuk umah

aku pernah dok serumah ngan student u...aku pelik betul yg diorang berani ajak kawan2 jantan melepak kt umah sampai pagi....tk hormat langsung kt kami yg sewa sekali nie...an aku peratikan kt situ Jiran2 spesis jeling2 jer tp tk pernah tegur sapa...sbb tu la moral makin rendah

nasihat aku kalau kita taknak disalahsangka rajin2 la beregur sapa ngan jiran2....bgtaula kta tgal ngan siapa? atau sekalisekala bwa parents dtg lawat2 kt jiran2...kita pun segan nak wat benda bukan2 kalau kita kenal jiran2

Rate

1

Reply 33# chippotato

tempat ni memang bagus tapi dinafikan..sebab duduk sini pun abang saya yg suggest sebab selamat dan secure untuk saya duduk sorang..

saya pun baru je balik rumah..budak-budak bujang tak kira duduk flat ke, apartment. kondo memang selalu bawak lelaki/perempuan masuk rumah. depan rumah saya orang bujang ni pun baru tahu je diaorang ni lelaki...maybe unit-unit lain ingat saya sekali dgn budak-budak ni kot..sebab diaorang selalu sembang lelaki perempuan depan unit saya tapi bila saya buka pintu nak tegur mencicit lari tah kemana..maybe sebab tu orang lain suspicion kot..ingat budak-budak perempuan tu tinggal di unit saya.

Mizz plak dok flat biasa-biasa gak kat Damansara ni. Segan gak nak ngaku tak berapa sangat campur dengan orang dok sini, sebab Mizz kuar keaja awal and balik pun malam-malam je. Tegur and borak-borak pun cemtu-cemtu je kat lif ke, kat bawah semetara tungg lif ke, cemtu la.

Kat area ni pun terlampau banyak warga asing, so kira ala-ala PBB la kat sini kan, tapi sebab kita ni pompuan, half of the time memang takut gak nak jadik peramah sangat. Warga-warga Indo, Afrika, China, Myanmar, Nepal apa semua tu memang ramai sangat kat sini. Dah la diorang ni, esp. Mat Afrika memang tak segan kalo nak mintak nombor tepon kita. Ehh bukan tak segan, tapi tak malu pun. Mizz memang malas nak layan.

Kadar jenayah pun boleh tahan, glemer gak tpt ni sbb penah ada kes bunuh la, kes rogol la (ni yg takut2 sgt!!), pecah rumah, etc, belum lagi problem biasa tpt cemni, mcm maintenance teruk, problem lif yg tak sudah2, sampah, orang buang sampah dari atas...haiii...kalau nka senaraikan memang panjang list dia.

So tu la Mizz mintak cepat2 le dapat kunci rumah sebab rumah dah siap, x sabo nak tinggalkan tempat ni and dok rumah sendir...Insyaallah, nanti boleh bermaha mesra sgn jiran, kitorang siap dah ada FB page & forum sendirik pun hehehhe...

Rate

1

mmg bagus ilah ni...
medangmru Post at 1-7-2010 15:17

abe medang pon bagus

Mizz plak dok flat biasa-biasa gak kat Damansara ni. Segan gak nak ngaku tak berapa sangat campur de ...
Mizzsued Post at 2-7-2010 10:24

erk!!! ramainya org asing.... ...tempat ilah majoriti rakyat mesia

yg midar nampak..
kalo apartment yg byk family tgl..
biasanyer hubungan kejiranan tu..
quite ok jugak la..
kalo jenis high class tu...
mmg cfm x kenal jiran..

ni pengalaman masa midar tgl bujang..
jiran dpn umah terlbh prihatin..
baik suami, baik isteri..
asal buka grill ajer.. masing2 terpa nk tgk..
tp yg x tahan tu.. mulut si isteri mcm puaka...
suka suki ajer kater org...
yg sblh umah.. alhamdulillah...
baik sgt...

Rate

1

abe medang pon bagus
ilahkhatibrani Post at 2-7-2010 11:39 AM

Errrrrrrrrrrrrr....

tp yg x tahan tu.. mulut si isteri mcm puaka...
suka suki ajer kater org...
midar Post at 2-7-2010 20:37

mcm mana la suami x boring kan?