CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 10636|Reply: 35

Tutor with master - taraf?

Salam..tak tau la patut ke aku post kat sini ke tak.. kalau sala tmpat..soli eh..

mcm ni kisah nya.. aku tutor di salah sebuah unibersiti kat malaysia ni.. dulu masa jadi tutor aku ada degree.. DA41.. akudah sambung master under gov nya elaun.. kpt... dan under uni.. slab..

lepas tu.. sekrang kiranya aku ada master.. tgh bekerja as tutor lagi. sbb kat tmpat aku ..hanya boleh convert jadi pensyarah aka tetap kalau aku ada PHD.. so mmg aku plan nak dpt kan PHD dlm masa terdekat ni... sbb mmg wajib pun

Aku cume nak tau je kat sini..soalan aku:

1) aku dah ada master.. tapi still DA41 memandangkan aku tak tetap lagi..dan jawatan still sama..tapi aku ada dengar ura2 mengatakan bahawa: eventho kita hanya tutor.. tapi kalau kita dah ada master.. gred gaji mesti la gred yang ada master.. basic nya sama ngan DA45....  buat pengetahuan : dulu2 nya pensyarah.. kalau ada master je dah leh jadi pensyarah.. dan naik ke DA45.. dan of course la gaji berbeza... aku cume nak tau..betul ke ada pekeliling yang mengatakan bahawa.. eventho aku  tutor.. tapi sbb aku ada master... aku leh dpt gred gaji setaraf ngan org2 len yang zaman2 dulu ngan master je dah jadi pensyarah...  buat pengetahuan.. sekarang aku cume naik satu tangga je.. iaitu naik lebih kurang RM 90 lebih sahaja bila aku abis master...

2) walau pun aku tutor..tapi workload aku..sama ngan workload pensyarah.. di mana aku kena ngajar subjek degree.. dan lab2 pun aku handle.. aku tak kisah la kena ngajar..sbb aku mmg suka ngajar pun.. seronok je rasa... tapi tau je la kan..kalau jawatan tu still tutor..dan tak tetap.. semua facilities aku tak dpt..mcm laptop ke.. printer ke..semua2 la... tak leh dpt.. tak kisah la kan..sbb derang kata itu pekeliling.. tapi aku mushkil satu je... aku ada dgr2.. betul ke ada pekeliling mengatakan... tutor tak leh ngajar subjek sbb tugas dia prepare tuk sambung study... tutor hanya boleh bantu2 lab je..

so aku just nak tanya la..kalau betul mana pekeliling2 tu ye..aku carik tak jumpa pun..org kata pekeliling untuk soklan 1 tu ada kat jpa.. mcm mana ye nak carik.. org yang cakap tu pun tah betul ke tak..bila aku tanya..dia pun kata dengar dari orang.. so nak tau la sapa2 arif kat sini.

maaf la panjang lebar dan ngarut2 aku tulis ni..

insan yang ingin sgt nak tau..

Maaf la. Tak tau...

Bila habis master ni? Rasa cam dah lama aje..

hi ju..lama tak jumpa

lama dah.. setahun ada la kut... ekekee

:p

uit ju..jgn ar pecah rahasia kat mana... :p edit cepat... ikut kan ati mmg nak buat memorandum lari beramai2..ekeke... tu yang nak tau pekeliling tu kat mana..

cepat la edit

kalau master sepatut nya kena naik pada 45..apa alasan yang mereka beti tak bbagi untuk pertukaran gred?? kalau dalam sektor awam, pensyarah lah yang diberi kelebihan kenaikan gred lepas tamat belajar.....sekarang ni memang...pensyarah perlu phd dan pertukaran ke gred 52...kalau tak, stay gred 45 sebagai tutor...

kalau master sepatut nya kena naik pada 45..apa alasan yang mereka beti tak bbagi untuk pertukaran gred?? kalau dalam sektor awam, pensyarah lah yang diberi kelebihan kenaikan gred lepas tamat belajar.....sekarang ni memang...pensyarah perlu phd dan pertukaran ke gred 52...kalau tak, stay gred 45 sebagai tutor...

Follow Us
mmg pun.....tp kena fhm la kat UNi die malaysia.....lecturer2 senior akan buli habis2...

..suka ke idak...kena gak...sebab bile habis phd pun ko akan kena bekerja nga dernag gak...so nasihatkan cpt2 cabut....

Post Last Edit by erishuji at 15-1-2010 23:28

Saye pon tutor, ade master, masih dalam proses buat PHD.. bukan seme universiti ade polisi yg same, ade yg ade master naik 45 and ade yg still 41. cam saye, mmg diketahui umum, klu tutor, xde PHD wpon ade master, still 41, bezanye, naik tangga. Habis master, gaji akan start from P1T6 regardless of kat mane kedudukan kite mase tu ( cth: T3 ke T4 ke ). So skrg dah lebih setahun habis master, saye dah P1T7. Tensen jugak bile tau bende tu, sbb uni lain seme bagi 45.. tp kitorang xde la nak argue ke ape.. sbb mmg dah ckp kene ade PHD baru jadik lecturer.. tp yg mudahnye kat fakulti saye, bile ade PHD, balik2 tu, dpt 51 klu  xsilap and sgt mudah nak naik 52, xperlu tunggu bertahun2.. slalunye kejap je.. tu based on ape yg saye nmpk kat fakulti la.. xtau fakulti lain @uni lain..

Saye pon hepi je ddk kat uni tu, sbb workload hampir xde, sbb tutor ni macam xde taraf, kene carik tmpt cepat2 utk wat Master/PHD.. so klu ade kelas pon 1 je.. keje2 lain x byk sgt.. Pastu sbb nak jage status ( sbb my fakulti ade join satu international board/membership yg requirementnye, hanye Dr. saje yg boleh mengajar), tutor2 byk xde kelas, klu ade pon tutorial je, which is for my department, xde pon tutorial...byk lecture je.. so basically.. tutor2 kat fakulti saye ala2 wujud @ tidak..keje saye first year masuk ( x smp setahun pon) carik tmpt wat master.. balik master ddk kejap dlm 6 bulan sambil carik2 tmpt wat PHD, pastu terus wat PHD..

tuan rumah ni U mane.. ntah2 same.. hehehe

and pasal pekeliling JPA tu, rasenye penah bace dalam paper pasal orang komplen die ade master and gred x naik.. so JPA jawab klu ade master mmg naik 45.. tp xde la plak die bitau tertulis kat pasal bape.. perenggan bape.. hehehe.. tp klu argue ngan JPA pon, rasenye diorang akan tye uni kan..sbb universiti kire badan berkanun kan? bukan kerajaan sepenuhnya..

kekdg sesetengah u mmg cam2... bergantung pd polisi yg dorg amalkan gak..maybe nak suh org cpt2 sambung phd sbb kdg2 da jd lecturer ni da berada dlm "comfort zone"..
mmg ade sesetengahnya, dah ade master pun still jd tutor lagi but sepatutnye tangga gaji kene naik byk la gak kan n workload mane leh same mcm lecturer

erishuji dah terang panjang lebar. bagus!

aku pun dulu tutor dgn master jugak di IPTA. mcm dalam kes tuan rumah ni mcm tutor di UM je. setahu aku kalau kat UM tutor ni berjawatan sementara, bukan kontrak or permanent. Renewable maximum 3 tahun je. So ko ada degree or master sekalipun tetap gred 41 utk tutor unless ko ni jawatan pensyarah.

kalau tak silap aku surat tawaran dah ada terangkan pasal gred ni. tangga gaji pun lain kalau ko ada master. tak sama dgn degree. lagi satu tutor elaun dia pun berbeza dgn skim pensyarah. setahu aku kalau universiti bertaraf Research University (RU) dah jarang ambik pensyarah ada master je unless ko ni grad luar negara dari universiti ternama mcm oxford. kalau tak silap aku ini requirement utk IPTA dipilih jadi RU.

lupa pulak masa aku jadi tutor dulu workload aku 12 jam seminggu. banyak tu. mau pengsan sebab kena buat master by research. lab aku dah jadi rumah kedua aku masa tu

beban tugas selalunya atas budi bicara ketua jabatan dan supervisor ko. kalau tak puas hati boleh bincang dengan ketua jabatan. mcm kes aku workload tutor maximum 12 jam seminggu so jabatan bantai cukup-cukup max workload utk semua tutor.

UNIVERSITI ADALAH BADAN BERKANUN, KUASA PIHAK MELANTIK ADALAH UNIVERSITI SENDIRI.

Ada Universiti yang menawarkan Gred DS45/DM45 lepas mempunyai master. Ada juga Universiti yang bagus-bagus menawarkan DS51 lepas berjaya mendapat PhD. Untuk makluman kamu Nombor ganjil contohnya 41,45,51 adalah gred lantikan manakala nombor genap adalah kenaikan pangkat.

Sekarang ini kerajaan mengalakan lebih ramai pensyarah menyambung PhD awal 2000 tak salah saya bagi meramaikan pensyarah di IPTA menyambung PhD. Jadi banyak usaha diberikan contohnya kenaikan pangkat ke gred DS52 atau dilantik ke D51 setelah mempunyai PhD. Kamu sambung PhD 4-5 tahun ada journal sikit-sikit, present paper sikit, balik jer kamu mohon dilantik ke DS51. Nanti U kamu lihat kamu.

Dulu nak dapat DS52 susah sebab malas nak buat research, dok mengajar jer dah DS45 tapi bertahun-tahun nak dapat. Kalau dibandingkan dengan guru DG lagilaa lambat.

Kadang-kadang, ada pensyarah baru bila ditawarkan DS45 dan tetap, maka sudah menjadi zon selesa. Maka tidak perlu sambung belajar sebab sudah tetap. Jadi bila ditawarkan kontrak/sementara maka pandai-pandaikan cari tempat demi perut anda juga.

ok la ..kalau betul la mmg tak de pekeliling tu..dan mmg badan berkanun so sukahati la kat uni tu kan... tapi mmg nasib aku work load aku sama mcm work load pensyarah.. pastu pensyarah suka plak buli2 aku..kui2....thanks la to all yang terangkan.. aku bersyukur ngan kerja yang aku ada sekrang ni.. sbb ramai lagi mintak keje tapi tak dpt.. tapi aku cume nak kan keadilan..

katanya.. tutor workload tak leh sama cam pensyarah..kena jaga lab dan tutorial saja... dan lain2 masa carik tmpat sambung phd... sbb tu tak leh dpt laptop..tak leh dpt printer..

sian kan kat aku..workload sama ngan pensyarah.. tapi bila time ngajar.. aku kena guna laptop sendrik..printer sendrik..ink sendrik...

tetiba je rasa mcm nak luahkan rasa..

so badan berkanun neh..sukahati uni tu la ye nak buat camne pun..jpa takde kuasa la kan.. aku just nak kompem kan yang jpa mmg takde kuasa pape even jpa dah kata master leh 45..

tq to all

pasal tak dapat laptop tu kena tanya dengan department ko mengajar. kat dept aku dulu memang semua tutor dapat pc bukan laptop. printer memang tak dapat tapi supervisor aku dapatkan printer melalui research grant. tapi kongsi dgn student-student lainlah. toner pun supervisor aku beli melalui research grant.

pasal beban kerja tu better ko consult dgn ketua jabatan. mcm di universiti aku workload tutor banyak dari pensyarah. pensyarah cuma 6 jam seminggu. tutor 12 jam. tapi jaga lab & tutorial. jaga lab pulak 10 am - 5 pm dua minggu sekali. Tutorial tak jaga cuma kena tandalah. aku pernah tanda tutorial yg studentnya 100 org. penat woo! tapi bila dah ramai tutor di dept, workload akan kurang.

Tutor tidak layak mengajar tetapi diperlukan dalam tutorial dan amali. Dalam amali terutamanya memberi tunjuk ajar kepada pelajar dan membantu dalam projek tahun akhir pelajar.

Ada juga tutor tidak dijemput masuk meeting jabatan. Alih-alih ada meeting.Biasala idea tutor mana leh terima melainkan ko ada PhD baru boleh bercakap. Lama kelamaan ko mesti mahu ada PhD supaya ko boleh bercakap dalam meeting jabatan.

jabatan aku kata... dah sah2 tutor ada master kena ngajar kata nya... dah nasib kan.. pulak tu aku dpt subjek killer tau.. subjek yang kalau bagi kan pensyarah pun semua tolak..abih dah tolak2 terkasik la kat aku.. tak kisah la kan..aku suka je subjek tu.lagipun subjek tu byk guna tuk phd aku nanti... aku ngajar " medan dan gelombang electromagnetic" mmg killer subjek kata nya... budak2 kelas aku plak 80 lebih org.. handle sorang.. load aku lagi..tambah 2 lab lagi...

aku cume nak kan simpati printer je... itu pun derang tak kasi ( kata nya suh print kat lab atau fakulti..mana sempat sehhh nak pergi jauh2 semata2 nak printe... aku terima je la dgn rela hati..

nasib la kan..jabatan aku ramai pergi sambung study..tapi tak balik2.. takut nya nak sambung phd kalau ramai tak balik2...

matrik02: ekeekee..aku kan kalau ada meeting jabatan..kadang2 aku malas nak pegi..sbb nya aku pernah la kena sound.. member aku pernah kena sound lagi teruk la..membe aku tutor gak..mentang2 la kitaorg tutor..kata2 kitaorg ibarat hape je... yang sound tu prof2 senior..ketua jabatan aku seb baik ok tak sound2... choii sgt.. mmg tak sabar nak sambung study....

Mana-mana U pergi mmg biasa situasi mcm nie, Ego masing-masing. U mana nak dengar budak SPM beri tunjuk ajar kepada U melainkan mereka setaraf atau lebih bagus daripada kamu. Normal lah tu. Budak baru masuk kerja alih-alih bagi ajar orang yang sudah 5-6 tahun kerja.. mana leh dgr walaupun idea tersebut ada bagusnya. So U kena dapatkan PhD supaya U boleh duduk semeja dengan mereka..ekekek.

matirek02: tu la pasalll...

12Next
Return to list New