CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 4408|Reply: 30

Educate ibubapa/emak & ayah mertua kita utk mengurus penyakit mereka

Since ramai di antara kita tak duduk serumah dgn ibubapa kita, adalah amat bagus kita educate kedua orgtua kita utk mengurus & menangani penyakit mrk. Majority org tua ada penyakit darah tinggi, kidney & heart problems & kencing manis etc. So kalau ibubapa ada penyakit2 spt ini, kita sepatutnya buat researches melalui bertanya dgn doktor & membaca (brochures di klinik/hospital, magazines, internet etc). Amat penting kita memahami penyakit2 tersebut.

Tak salah kita ambik masa utk menemani mrk membuat check-up, follow-up etc di klinik atau hospital & ambik tahu tentang penyakit yg mrk hidapi dr. ubat2 yg mrk ambil hingga ke amalan pemakanan mrk. Kalau our parents boleh bersengkang mata tak tidur bila kita sakit time kita kecik2 dulu, sanggup ambik cuti tinggal kerja semata2 krn kita & mcm2 pengorbanan lagi - apalah salahnya spare time dgn diaorg kan.

Selalu dengar masalah org tua tiba2 jadi sakit/lemah akibat selepas pengambilan pills utk penyakit mrk. So kita jgn ambik mudah. Sepatutnya bawa mrk for medical check-up utk check blood pressure, kandungan gula dlm darah etc termasuk dose pills yg mrk ambil. Dgn cara ni kita sekurang2nya ada pengetahuan. Dose pills yg tinggi or terlalu rendah utk mana2 penyakit boleh menyebabkan org tua jadi lemah tak bermaya, sakit2. Bila dah ada experience spt ini, kita boleh educate diaorg utk manage pengambilan ubat2. Kalau rasa dizzy, lemah & dah tau hypotension & hypotension, mrk boleh melakukan sesuatu utk menyelamatkan keadaan mrk esp mrk hanya duduk berdua or sorang2 di rumah. Katalah kalau hypotension (low BP) boleh makan makanan masin utk stable BP.

Dlm erti kata lain kita bukan saja educate mrk ttp tahu bertindak utk menyelamatkan diri mrk. Memang org tua mesti diingatkan selalu sp. mrk tak lupa.

PS. Kalau duduk berjauhan & tak serumah, selalulah call mrk bertanya khabar, tentang ubat2 & diet mrk. Ambik cuti once in a while menziarahi mrk. Tambahan lagi mrk sakit. Bila fikirkan - seorg ibu boleh jaga 10 org ttp seorg anak belum tentu boleh jaga seorg ibu. Ada setgh tu lepas tangan. Time Father & Mother's Day bukan tulis kat card - oh ayah, oh ibu nyawaku sanggup kugadai demimu. Tapi takat cakap dgn air liur saja. Bila parents sakit, balik kerja masuk bilik layan isteri/suami/anak2 & langsung tak jenguk parents yg sakit dlm bilik. Jgnkan spend time bercakap2 dgn mrk. Memang menyedihkan manusia spt ini.

Rate

1

Bagi setgh org, mrk bangga dpt bagi wang bnyk, belikan hadiah utk parents etc sbg nak tunjukkan betapa diaorg sayang kat parents. Then buat puisi sanggup gadai nyawa. Tapi once parents sakit, langsung tak ambik peduli walhal puisi nak gadai nyawa tu bukan main gah lagi.

Seorg ayah & seorg ibu sebenarnya lebih perlukan perhatian kita terutama mrk sakit & bukannya wang ringgit. Yg dlm kepala mrk bila parents sakit ialah mrk akan meninggal. Memang disgusting. Langsung tak berusaha/berikhtiar utk menyembuhkan penyakit orgtua mrk.

Just a thought.

mak aku duk jauh kerap aku tepon...mak aku semput jek tp x la teruk...

MIL aku dekat mcm2 penyakit...tp MIl aku ttp gak x leh idup ngan tok aji kalo masak walhal dah jenuh menantu dia gtau x elok...tp dia belasah gak tok aji yg ajaib tuh ...

aku penah temankn MIL aku g spital gomen tuk amek ubat...ada la 5-6kali...skang nih hb aku dah amuk adik2 dia sbb adik2 dia lepas tgn lam hal kebajikan MIL aku sbb MIL aku duk serumah ngan adik2 yg bujang....so aku dah coba wat yg terbaik sbg menantu...yg selebihnya diri MIL aku jek..

Reply #3 mammavoque's post

Memang orgtua ni even kita cakap berkali2 tak suka dengar cakap. Depan kita bukan main berpantang ttp di belakang diaorg belasah apa2 makanan yg boleh menyebabkan mrk sakit. Bukan tak boleh makan ttp makan sikit2. In fact tak ada term pantang ttp sekadar makan dlm jumlah yg sedikit shj. Bila makan bnyk tu yg darah tinggi, kencing manis, cholesterol tu overshoot.

Ayah kita dah 5 thun pergi..
Mak tinggal sorg2 kat kmpung..tpi aku selalu gak call dia tnya kabar n every months kirim duit belanja..
Aper yg Kak Bai tulis tu ader benarnye..tpi kan Kak Bai org tu ni kdgn2 sukar kita nak jangka perasaan or kehendak diorg ni.

Macam Mak aku tu..dia ader darah tinggi,jantung, semput..
Tiap kali kalau dia call aku..asik mengadu itu ini..sakit sana sini..aku pun cam biasa la ckp mak jgn wat kerja, rehat jer la..
Ajak tinggal dgn aku, dia x nak..x kerasan kata nye..semua jiran cina
Tpi dlm masa yg same dok berjalan sana sini..
Aku pun naik hairan..

Reply #5 carold's post

Kesiannya dia tinggal sorang2 di kampung. Selalunya org tua ni prefer duduk rumah diaorg sendiri dr. duduk rumah anak2 mrk. Hopefully ada saudara-mara di kampung boleh tolong tengok2kan dia. Biasalah org tua ni suka mengadu mcm2 sebab nakkan perhatian. Tu lah complain mcm2.

Mcm emak kawan saya dia memang duduk sorang2 di rumah dia. Even though anak perempuan dia yg belum kahwin ajak duduk rumah dia, dia memang tak nak.

Utk monitor BP (darah tinggi) & kandungan dlm darah (diabetic patients), boleh invest beli machines utk ibubapa/emak & ayah mentua. Maybe harga agak mahal ttp boleh suggest kat adik-beradik utk kongsi beli. Dah ada machine kena beri tunjuk-ajar kat mrk macamana nak guna & begitu jugak dgn org2 yg tinggal bersama mrk. So bila berlaku kecemasan, mrk boleh bertindak segera utk menyelamatkan nyawa mrk.

Machine utk pantau tekanan darah (BP)

Machine utk pantau kandungan gula dlm darah bagi diabetic patients

Yg cholesterol & penyakit lain2 tu saya tak tau kalau ada machine utk memantau. So far kena buat blood test every year esp utk org tua.

Follow Us
wahhhhh..sedihnya aku klu ingat parents aku..

Balas #6 Baiduri Othman\ catat

kami ada beli blood test utk our parents...
tapi org tua nie takut...tunggu kita buat
nasib baik ada anak2 yg duk dgn dia, bole gak tgk2 kann

satu lagi, i selalu tgk mak/ayah dah tua nie
kalo ada sakit2 kronik...pembiayaan tu kekadang susah nak carik
so pd kita2 yg bakal tua nie....ambik insurance mana perlu
ada ins cover sampai umur 70 thn....katalah pencen 55 thn
so kalo kena sakit kronik...kita tak risau nak carik duit
cuma ins nie kena ambik awal...masa tgh sihat segar cam sekarang
kalo tunggu lama sgt nanti....premiun tinggi
so buat dr sekarang

Reply #6 Baiduri Othman's post

dua alat ni memang ada kat rumah my parents.

then we received an omron blood pressure tester macam kat atas tu, bagi jugak kat mak sebab yang ada kat rumah dia tu dah lama and macam tak accurate.

i pay for her supplements lah tiap bulan, whatever she wants. ni kira comes from my hubby's pocket since i don't work. medications actually we don't support pasal they go to govt hosp. paksa pergi private memang tak nak walaupun we offer to pay because my mom says, expertise sama je, facilities je maybe comfy sikit kat private.
also bila once pergi private she still had to wait for hours, mula lah dia kutuk.. bayar mahal2, tunggu jugak, baik aku bayar rm2 kat govt, berbaloi tunggu... well.. that's her opinion.

me menjaga mentua me buat masa ini terutama fil....

Reply #1 Baiduri Othman's post

kelakar le siggie... ehh..selingan

betul tu, rasanya mak aku tiap2 bulan check bp. Bila tel kalo mak aku bilang pening2 then aku rasa sedih takleh ada disisinya.. harapkan kak long aje lah yg ada kat kg..

mak saya paling susah nak diajak ke klinik.. baru klinik lum lg spital..
tingat 3-4 thn lps masa kaki dia kena bisul.. dah pecah lah..
ajak ke klinik jer utk cuci luka tu tp dia berkeras takmo..
penatnya  mulut nih mengajak.. nak berkeras dgn org tua kang kecik ati lak..
minta tlg dgn abg ngah (mak selalunya dgr ckp abg ngah)... tp dia tanak gak..
sudah2nya saya terpaksa belikan ubat kat farmasi jer...
skang nih bila mak ngadu2 sakit lutut.. saya keraplah belikan koyok panas tuh..
aritu belikan ebene knee guard.. nak diajak ke spital buat cek up?
emmmmmmm... tak sampai ati tgk dia nangis2 tanak...

sory...off topik sat..

brapa ek rege benda2 kt ats 2 kak bai...tingin nk beli gak

Kalu tak nak beli menda2 kat atas nun, sebenarnya kat klinik2 atau setengah farmasi pon ada menyediakan perkhidmatan cek blood glucose etc.

My mom is diabetic. Seb baik my dad has been very particular about his diet since azali.

Jadi sekarang my dad yang jaga my mom punya diet (mak aku masak laa...ayah aku mantau!).

Breakfast dorang sekarang oats aje.

Dah tu makan beras perang, minyak pulak olive oil atau cap Smart Balance.

Agak mahal, tapi dorang duk berdua je, makan pon tidak lah banyak mana.

Sebulan sekali gi cek darah kat klinik.

Reply #13 yoshimitsu's post

Betul kat seri air. Boleh didapati di kedai2 pharmacy. In fact below RM500. Maybe around RM300 plus ke atas. Tak tau pulak harga terkini. So utk sambut Hari Ibu & Ayah, bolehlah korang bagi machine mcm ni utk monitor darah & kandungan gula dlm darah. Rasanya machine utk monitor cholesterol pun ada.

Reply #12 esjeizekri's post

Kenalah beli mch2 tersebut. Kalau dia nampak BP dia tak stabil or gula dlm darah tu tinggi mesti dia menggelabah lalu terus nak ke klinik.

Kalau mak ayah yang susah nak kawal pemakanan tu, aku rasa memang cabaran besar kat anak2.

Macam sapa kata kat atas tu, depan anak2 dorang ikut pantang. Belakang, sume disebatnya. Lagi2 kalu bapanye perokok....susah giler nak buat supaya dia berenti. My pakcik dok keluar masuk hospital sebab semput & sakit jantung, tapi masih tak mau berenti merokok.

Camana tu ye?

masalahnya kalau org tua enggan makan ubat atau berubat
bukannya kita boleh marah macam tu aje
nak jaga hati lagi takut merajuk
nak bawak pegi clinic pun kena pujuk berhari hari

kalau budak budak
memang la senang marah
asal tak makan ubat aje
sergah pukul pun boleh
budak tu tau nangis aje
tak de pulak mak bapak nak kisah anak tu sedih atau merajuk

jadi tak boleh la samakan antara jaga budak dgn org tua ye

Balas #16 Baiduri Othman\ catat

susah gak kak.... dia mmg tak suka jumpa doc..
kalo tak kerana mak sendiri mmg dah lama saya pot pet..
tp saya paksa minum susu anlene nak plak dia asalkan tak jumpa doc..

Reply #17 seri_air's post

Memang cabaran yg amat besar. Karenah org tua yg degil memang kita kadang2 rasa irritate. Dah puas pujuk tahap dewa, diaorg berkeras nak ikut cara diaorg je. Selalu dengar kawan2 cerita. Kadang2 diaorg memang guna cara kasar ie. marah kat parents diaorg. Bukan suka2 nak marah ttp kesian tengok parents jatuh sakit, jadi lemah tak bermaya. Yg susah pun bukan org lain. Of course anak2 & diaorg sendiri yg suffer.

Tu lah harap kat parents yg ada baca ni - jgnlah kecik hati kalau anak2 tegur & marah. Semuanya demi kebaikan korang.

12Next
Return to list New