CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: S_Anuar

Merged: Orchids VII

Close [Copy link]

Balas #179 sarahaisyah\ catat

tak sama cam panama kot kak....

ada org jual pokok sbb nak untung jek... kita yg tatau pasal pokok ni pakai beli jek sbb dah terpikat dgn bunganya

ps: selalu terpesona dgn cymbidium musim sejuk...

Reply #174 tteja's post

Kat Kundasang nun.....tu belum lagi spatho & lily yg bersepah tepi jln, memang gerammm jer nengoknya.

Reply #183 S_Anuar's post

terima kasih la sebab bagi nasihat nih.
sebenarnya dah tak larat nak baca,sebab kalau ikut pun tak menjadi. so ingatkan kalau bertanya di forum nih, ada la kot yang baik hati nak citer pengalaman mereka .

Pengalaman akak letak di 75%, pokok lambat naik. so akak letak 50% shaded and pokok jadi lebih sihat dan keiki juga tak selalu mati separuh jalan.

Cumanya ia belum mahu berbunga, tapi satu nursery nih, ajar akak letak tempat panas tapi kena lalui hardening process. lepas tu beri dia 50% shaded. mula2 akak tak percaya, lepas tu dia tunjukkan daunnya yang agak kering kena pancaran matahari.

so sekarang nih akak sedang mencuba teknik tokeh ni, harap2 berjaya lah.

Reply #182 alifinara's post

gambo spatho dan lily tepi jalan tu xdek ke kak

Balas #184 sarahaisyah\ catat

makan hati jek....kalo sy yang malas ni kak...takde masa nak sukat2 shade ni... sebab tu sy beli orkid murah aje... asal bunga...

dan pastinya sy bukan kipas susah mati orkid...

tadi pegi beli begonia... haha...ingat nk semakkan rumah dgn begonia plak pas ni...senang nak biak...kerat aje...tanam...idup

Reply #186 nazurah's post

naz,

kita ada ilmu kita gunakan lah ilmu tu.
dan juga boleh lah berkongsi ilmu itu dgn orang lain.
ewah!ewah!ewah! sungguh belia ayat di atas.     

eh! share la gambo begonia tu. paste kat thread begonia yea. nanti kita bolehlah berbarter trade yea.

Follow Us

Reply #187 sarahaisyah's post

ala... akak kan queen of begonia... mesti semua begonia akak ada...kan???

tadi sy beli beso gak... satu pot amoi tu jual 12 hengget... tapi sy ugut takmo beli kalo x kasi diskaun...

malam skit nnt sy post pic kat umah begonia ekk...

esok lusa nk beli yg belang ijau tu plak...NGANCAM!!!

Originally posted by sarahaisyah at 19-3-2009 17:44
terima kasih la sebab bagi nasihat nih.
sebenarnya dah tak larat nak baca,sebab kalau ikut pun tak menjadi. so ingatkan kalau bertanya di forum nih, ada la kot yang baik hati nak citer pengal ...

Kalau tengok kat LC tu ..depa guna tanah je untuk hidup dgn baik sekali...tapi saya try tak bleh...la ni tengah try media baru.. campuran arang kecil dgn batu bata kecil dengan moss sikit...kalau berjaya nanti saya up date le... phaius pun begitu..saya kalau pakai tanah memang 'fail'... kena fikirkan satu media alternatif ni...

Tapi orang kata Tacca Lily aka Bat Lily tu susah tanam..tapi saya OK je plak... mungkin sebab  pengaruh micro-climate kot..

[ Last edited by  khairimhd at 19-3-2009 22:10 ]

Reply #189 khairimhd's post

tacca lily tu ada yg gelap kan??

pokok tu look so horrible la... kat nursery jual mahal...tp sy tak teringin nak beli...
kang ngigau malam2...

Reply #190 S_Anuar's post

as for me, i love gardening so much tp sy org banyak komitmen... mmg xde masa nak ambil kisah benda remeh temeh... my working time is 8 to 6, tu belum sangkut jem... belum sangkut kat opis tunggu orang zon waktu lain masuk keje...

i dont simply beli pokok dan biar hujan yang siram atau tunggu burung berak atas pokok jadi fertilizer... once a week, atau bila balik rumah awal tu... sy belek pokok dan baja... siram memang tiap pagi sebelum keluar keje tu sy siram siap2...

cumanya im not a type yg suka layan bende remeh ni la... nk sukat cahaya la, siang nk sejuk...petang nak panas, malam masuk peti ais... sorry... pokok camtu mmg i x beli... pokok cerewet mak tak main la...

bukannya kita ikut2 orang...orang tu beli kita pun beli...tp kita x jaga... that's totally not me la... dan saya juga bukan jenis org RELA habis duit pada pokok...  im just a moderate green lover and of course bukan kipas susah mati...

Rate

1

Reply #191 S_Anuar's post

sepol...dulu awak kata phaius tu bleh kena panas...

kalo kena 95% shade...sah wa tak beli pasal umah wa takde shade...

Reply #196 S_Anuar's post

Pengalaman saya memetik sendiri Phaius dari habitat asal keadaan
persekitaran almost 95% shade, tahap kelembapan moderate in day
light but sangat sejuk (3 helai stokin masih sejuk kaki) pd malamnya

Try to grow it down here, almost killed it. but manage hidupkan dgn
meniru keadaan persekitarannya di KKBV (bukan Kuala Kubu Baru la)
Alhammdulillah from 2 cane now 5 or more cane after beberapa bulan
will update rakan2 semua dgn pic soon.

bukan nak derhaka pada 'sifu' tapi statement awak kat atas ni mengelirukan... btw takyah la taip dua kali, wa reti baca...

Beli pokok ni, rasa macan tak berbaloi jer dgn harganya. tapi atas sebab keistimewaannya
beli juga la. Pokok Serapat atau Org Asal bilang Pokok Rapar-rapat. Ada yg
memanggil Serapat Angin adalah antara herba yang sinonim dengan kesihatan wanita.
Sejak dahulu lagi, pokok herba ini telah menjadi sebahagian daripada kandungan
untuk perubatan tradisional bagi meningkatkan kesihatan serta memperbaiki fungsi
mengembalikan kecergasan dan kecerdasan tubuh badan wanita.

kebiasaannya diapplikasikan dgn dua lagi herba iaitu Manjakani yang membantu
memperbaiki dan mengetatkan bahagian peranakan wanita. serta Kacip Fatimah yang
memperbaiki otot rahim secara semulajadi.

Hendaklah direbuskan hingga mendidih dan diminum  1/2 cawan dan  sebanyak tiga
kali sehari.

Ketahuilah rakan2 semua pokok ini merupakan Pokok orkid. Untuk rekod 95%-100%
shade..

Corymborkis veratrifolia,

Dalam internet bunganya mcm ni, credit to Mr Jay Pfahl & Mr Peter O'bryne

[ Last edited by  S_Anuar at 20-3-2009 08:31 ]

Rate

1

Reply #189 khairimhd's post

terima kasih banyak2 tan sri. akak suka kalau berbual pasal okid dgn awak  begitu juga harris dan paradox. very informative and helpful. tocey3.

Akak phaius tanam dalam media bercampur pasir, 50% shaded sekarang berbunga. Tgh tunggu keiki naik nak reserve untuk paradox.eh! akaknya phaius yang beli kat serdang tu je yea, nanti tersilap pulak.hope we sing a same song.

akak sedang giat mencari dendro aggregatum, harap2 boleh dapat dgn harga mampu milik. berapakah standard harga dendro ni yea? if u don't mind....

btw, dah lama tak nampak paradox muncul di sini.

Reply #199 sarahaisyah's post

kak... phaius serdang semua tengah bunga masa sy dtg aritu... price pun very reasonable for flowering size...

Nak nyampuk gaks, phaius serdang saya sibuk keluarkan keiki...Mizanya pulak tak terpos lagik...

Yelah, manalah Paradox ni, ym pun tak muncul....

Balas #201 alifinara\ catat

aritu ada YM dengan dia... baru balik dari jalan-jalan dengan family dia...
penat lagi kot... atau paradox puasa tamau masuk forum...

aliff... poket dah tepess arr... kalau tebal lagi bleh arr pi serdang nek ketapi malam ni...

anak sedara nak ikut tapi tambang ketapi dorang jek dah bleh beli orkid sebondang... tu lom masuk tambang mak sedara dia lagi... pi balik tambang jek dah 300... takpelah chek merayap kat JB ni jek la dulu sementara tunggu bulan mengambang...

Originally posted by nazurah at 19-3-2009 23:03
tacca lily tu ada yg gelap kan??

pokok tu look so horrible la... kat nursery jual mahal...tp sy tak teringin nak beli...
kang ngigau malam2...

mahal? berapa ratus sepokok depa jual ? saya collect seed tacca ni masa pergi buat orchid-watch  kat dalam hutan tu...

P/S : masih ada 'orchid' ye kat situ..

[ Last edited by  khairimhd at 20-3-2009 08:46 ]

Originally posted by sarahaisyah at 20-3-2009 06:43
terima kasih banyak2 tan sri. akak suka kalau berbual pasal okid dgn awak  begitu juga harris dan paradox. very informative and helpful. tocey3.

Akak phaius tanam dalam media bercampur pasir,  ...

Dendrobium aggaregatum? Ni spesis Thailand... orang kata susah nak berbunga...tapi saya tak peduli, saya nak try gak...nah! tiap tiap tahun 2 2 clump aggregatum saya mesti berbunga ( sure la dengan izin Allah ) ...pokok ni nak 'full sun'...kalau kita beli kat nurseri  memang daun akan terbakar bila letak terus kat 'full sun' ..tapi jangan bimbang sebab anak baruyang naik akan kuat...

Dendrobium aggregatum ni kalau tanya saya ..... senang jaga! ....'full sun'....siram seminggu sekali...baja 1 bulan sekali....spesis ni tak manja sangat. Akak nak aggregatum? Saya tak tahu nurseri mana ada jual lagi sekarang..semua pokok saya dr Padang Besar, Perlis....tapi kalau nak 'klon' pokok saya kena tunggu la....nanti saya semaikan...

masa tu memang tengah GILA ORKID sungguh...banyangkan le bawak kancil 660 pergi Padang Besar...boot penuh orkid...alih alih ...wife dengan  mak mentua dan adik ipar kena duduk atas TOTO yang dibentang atas seat...gara gara dah tak dak space...nasib baik masa tu  anak baru seorang je...

[ Last edited by  khairimhd at 20-3-2009 08:58 ]

Balas #203 khairimhd\ catat

bro... lupa la berapa... tapi for me mmg tak patutlah dengan pokoknya yang hodoh tu...

aggregatum ni sy jumpa aritu... clump sihat dan sederhana... range prize 70-80... first time tanya dia kata 68, second time...naik cam roket plak...

kat KL berapa harga dia?