CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: S_Anuar

Merged: Orchids VII

Close [Copy link]
Originally posted by nazurah at 20-3-2009 07:06
kak... phaius serdang semua tengah bunga masa sy dtg aritu... price pun very reasonable for flowering size...

Phaius di Serdang tu , auntie tu tanam guna tanah merah je... tapi saya tak boleh...mati....mungkin sebab watering habit saya kot... tanah merah ni biasa pegang air lama...and kalau kering dia jadi keras plak.. tu sekarang saya eksperimen dengan pecahan arang kecil, pecahan batu bata dan sedikit moss...kalau berjaya memang saya nak angkat lagi dalam 5 pasu Phaius dan Peristeria elata  untuk ke TBV...

Phaius di Serdang tu tak mempunyai kualiti untuk masuk show...for collection item kira OK la...untuk landskap memang cantik..saya pun nak melawat auntie tu hujung bulan ni ...sebab pesan arwah atuk saya selalu2lah ziarah orang orang tua yang kita kenal... he he he he he he he he

P/S : Sebenornya ada 'book'  hoya pelik dr auntie tu...dulu dia kata nak reserve untuk saya 'cutting' nyer..

Rate

1

Balas #206 khairimhd\ catat

khairi... sy dah cuba tanam guna medium berlainan... skang ni sy alih phaius tu dan tanam guna campuran arang ketul besar bapak...hehe dan tanah organik yang lebih poros...

skang ni dok monitor keiki yang baru kuar...

macam sy... sy beli pokok untuk cantik aje... takde niat pun nak masuk pertandingan... tapi kan bro, kalau pokok sihat tapi takde bunga pun makan hati gak kan... so biarlah pokok takde kualiti tp kuar bunga....

is this renanstylis

Rate

1

Originally posted by nazurah at 19-3-2009 23:21
as for me, i love gardening so much tp sy org banyak komitmen... mmg xde masa nak ambil kisah benda remeh temeh... my working time is 8 to 6, tu belum sangkut jem... belum sangkut kat opis tunggu ...

Nazu

Biasa la Datin..minat manusia tak sama...kalau sama DUNIA NI TAK CANTIK! kan? ....saya nak jadi penulis novel   tapi hasrat telah dihalang oleh cikgu dulu...mintak masuk kelas sastera dia humban ke sains....tapi la kan ....dalam bab orkid ni...saya suka TAK PERCAYA pada orang...kalau orang tu kata susah...saya mesti nak cuba dulu...lepas tu baru komen...ILMU YANG BAGUS IALAH MELALUI PENGALAMAN kan? Lepas tu baru saya bagitao orang lain...pokok ni susah nak jaga, susah nak bunga TETAPI tak salah kalau hang nak cuba.

Bab nak ukur ukur shade...SAYA SENDIRI PUN TAK BUAT! ... he he he...main agak agak je...macam mana? masa beli  net itam tu tanya le  tukang jual tu... ni berapa percent...50%...maka saya caya je le...lepas tu saya adjust le  susun atur pokok...

bukan apa...kang asyik dengan orkid diluar ..'orkid didalam rumah' merajuk plak   ..3 'seedlings' dalam rumah tu nak kena care jugak...

ni nak bagi satu tips mudah untuk bab cahaya ni.... Kebanyakkan pokok memang amat sesuai kena cahaya penuh matahari pagi ( maksudnya sehingga pukul 11 ) ..sebab matahari pagi ni ..cahaya cerah tapi tak  membahang....lagi kalau kat manusia..matahari pagi kan ke bagus...banyak vitamin D untuk kulit kan?

P/S : Azam nak  berjaya tanam ROS masih kuat..sebab tu pokok yang wife saya paling suka.
P/S : Respek jiwa orang sastera ni... unik dan berseni ...

[ Last edited by  khairimhd at 20-3-2009 09:25 ]

Originally posted by nazurah at 20-3-2009 09:16
khairi... sy dah cuba tanam guna medium berlainan... skang ni sy alih phaius tu dan tanam guna campuran arang ketul besar bapak...hehe dan tanah organik yang lebih poros...

skang ni dok monito ...

Tu la Nazu... jangan terlalu ikut orang...jadikan panduan boleh...rujuk artikel orkid saya di website BGREEN... micro climate - grower habit memang mempengaruhi tanaman... macam Datin guna campuran tanah organik poros dan arang...tu akan hasil sistem saliran yang bagus tapi kena siram selalu.... DAN ..Datin pun dagh bagitao tadi..tak miss siram setiap pagi..maka media tu SESUAI SANGAT le dengan habit Datin..

Khairi,

btw - im not datin pasal tak beli orkid mahal gaban, kita beli orkid bundle jek

Rumah sy memang open-air, takde shade ni... tapi saya beruntung kerana rumah sy mendapat matahari secukupnya di waktu pagi dan bila menginjak tengahari... cahaya matahari tu dah berensot ke belakang rumah, so pokok-pokok saya memang dpt sinaran yang sihat

dengar cakap orang ni bukan tak boleh tapi biarlah kena dengan gayanya. some time ada orang riak dalam memberi pendapat, tak pandai nak deliver message dengan baik sampai orang nak dengar pun malas.

kadang bukannya tak mahu belajar atau tunjuk pandai, tapi orang yang pandai tu bila mengajar boleh bunuh semangat orang nak belajar...

betul la... tak semua orang boleh jadi perdana menteri...

Follow Us
salam sume..akak baru balik dari melawat nursery okid waltex kat Ulu Yam tu.

Pegi dgn hb dan anak bujang..tak delah memborong pon sebab poket tengah bocor..

ni akak share pic..

Rate

1

yang akak beli cuma yang ni...

Rate

1

Reply #189 har123's post

...x tahan

Balas #190 pakupayung21\ catat

memang tak tahan...silauuu mata........

Reply #188 har123's post

Kak, berapa setiap satu tu?

Reply #191 alifinara's post

alif yg mini nya tapi bunga biasa-biasa dalam RM15..yang besar sikit bunga biasa RM20..

yang bunga ada belang-belang ke..bintik-bintik ke..marble ke..sume RM25 ke atas...ada RM30
dan ada RM45..

cek tak mampulah kalau RM25 ke atas tu..

Reply #192 har123's post

saya suka hat kaler kunin tuh...mmg target nak beli kunin utk akak saya

Reply #193 pakupayung21's post

pp..kunin hat mana tu...

hat rintik ka..hat mabel ka..ka yang kunin kosong je tu..

Reply #194 har123's post

semua...tu la masalahnye

hancur hatiku, mengenang dikau, jadi keping2 setelah kau pergi

hari ni dgn semangatnya drive pegi nurseri di bkt mertajam tu dgn niat nak beli dendro sutiknoi. tapi apek tu cakap 'ala olang sulah beli la kawan'. ohhhh, sampai hatimu apek tak simpan untuk saya... tapi katanya, dia cuba tanya kengkawan dia kalau ada nak dijual, tapi harganya bergantung pada penjual la pulak....

hmmm, betul kata kawan2. lain kali kalau jumpa, rembat terus jangan tunggu2...

Reply #196 harris's post

ala cian dia...

cuba risik-risik dengan kak tina... aritu cam dia ada stok lebih... (sori kalau salah info)
sebab macam terpandang kat blog kak tina aritu...

pssstt... nama dendro tu kalo salah sebut dah mcm jet pejuang plak...

Reply #197 nazurah's post

Rasanya saya dah cekup balance dgn Kak Tina tu...
Tapi tanya arr kalau ada lagi lebih....

Naz, ikut pembacaan saya (sifoo kata suh bykkan membaca)...sutiknoii tu nama org yg pertama menjumpainya....kalau tak salah, tempat dijumpai di Indonesia, tu pasal nama pakcik tu sedap...ala

Amboi, laju je kau alif ye
kak tina, ada lebih tak? or ada lagi tak untuk jualan kat tempat akak beli tu   buat2 muka mintak kesian.....

setelah bertapa 5 minggu tak post gambo, saya nak share la pokok2 yg berbunga kat rumah sekarang. Ni Part 1, Part 2 bakal menyusul...

Phal Java (violacea X fimbriata) yg mengada/melampau, dah dekat 6-7 bulan berbunga tanpa henti. mula2 keluar 1 spike, sekarang dah 3. satu spike baru tak nampak dlm gambo...

Phal Gelblieber (amboinensis X micholitzii)

Cymbidium finlaysonianum dari CH

Dendro lawesii var album

Dendro hybrid 3 doploh hengget

Doritis pulcherimma

Dendro tak ingat nama, Firecoral kot...

Dendro cretaceum

Vanda NOID, wangiiiiiii....

Trichoglottis???

[ Last edited by  harris at 22-3-2009 08:46 ]

Rate

1

Reply #199 harris's post

Sakit jiwaku...sekali Harris balas dendam...tak tahan tgk koleksi diaa....

Rasanya sutiknoii tu ada 2 aritu, bolehlah Harris ambik yg lagi 1 tu...