CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Fantaghiro

Cemana nak educate suami?

Originally posted by pu3_krizalid at 25-11-2008 01:55 PM
tuan umah oi..ko dah ada anak ke?? kalo blum masa ni la ko nak train hb ko tulun wat tu suma...kalo tawin dah lelama alamatnya "masakla" ko dijadikan "maid" tak bergaji....haku ckp siyes ni....hb ...

lom ada anak lagi... tu sbb kalau boleh aku nak biasakan dia ngan kerja rumah... kalo tak... masak la aku kalau dah ada anak esok2...

Originally posted by Lily_Savage at 26-11-2008 04:38 PM

mmg buleh aji..hatta firaun tu pun kalo hidup lagik agaknya bleh gak didik
soalnya rajin atau malas nak cari ilmu mendidik tu
selalu ramai org ingat mende2 relationship ni tak perlu belajar ...

yerrr tapi masalahnya lain culture lain cara..lain padang lain belalang

oang mayu ni salu oang kate tu..SPOONFED aaa bersuap..subsidi..tu yang payah

omputeh or kepercayaan lain..nak kawin tak pi kursus..depa bleh amik inisiatif sendiri tapi kita pi kursus pun makin lama makin kurusssssssss..menderita..tak pun aneroxic hihihihihi

ada something is going wrong somewhere macam kata auntie marie dalam telenovela aaa Sinderalela aku tenguk tuh haaa..

seme oang suke oang bijak..suami pun suka kalo bini dia bijak..kalo di bangladesh sana aku tenguk dokumentari, pihak suami depa duk gebang kedai kopi..yang pompuan tunggang langgang keje.kendian wartawan omputeh ni tanya..tak susah ke nanti bini sakit pasai keje teruk

dia jawap sebijik macam pak belalang jawap bila oang kampung tanya pak belalang tak risau ke nanti belalang sakit sebab keje teruk2 nak carik makan.. tu laaaa saya bilang jangan keje belalang jangan keje belalang dia degeiiii nak keje gakkk

changing ni lasting only from WITHIN..ada cara nya but i dont think acik sini akan paham..korban nya terlalu tinggi , dok kenang stail acik2 moderen ni..saya tak fikir ada cara selain depa salu cakap..cam ni pisah saja lah lai baikkkk !!!

u bleh dapat suami maybe masa bujang dia rajin kendian dia malas2..

u bleh dapat suami masa dulu dia malas kendian dia rajin2..

btui dak?

kene zaman pompuan bleh carik makan dan keje power ranger gaji miliun2 nih..bukan cite dongeng pun suami kendian jadik malas2..kan?

cik kak pi google..type pyschology of persuasion.  saya cite kang berjele plak..soang paham soang tidak..jenuh

but bukan untuk suami jek..untuk anak gak..camna nak rubah perangai anak jadik anak tu berkelakuan baik seperti cik kak mahu dan selama nya macam tuh..ada cara nya dan seperti biasa lah..u have to give something in order to get something.

Originally posted by Fantaghiro at 26-11-2008 04:50 PM

lom ada anak lagi... tu sbb kalau boleh aku nak biasakan dia ngan kerja rumah... kalo tak... masak la aku kalau dah ada anak esok2...

nature manusia, masa senang dia lupa or lalai, masa susah baru beringat

so lojik nya..masa tadak anak ni masa senang, preetime laki bini banyak, berduaan tu banyak, so seme2 mudah so sapa pun manusia mudah lupa kan?

besok kalo da uweeeeeeeeeeeeeeeekkk tengah2 malam soang baby..baru dia banding2kan masa senang nih, iskkkkkk lecehh nyaaaa..apaaaaaaaa bising2 memalam ni haaa..sure punye kan?

mula la bertekak..sapa patut pi layan sapa patut basuh berak sapa patut beli susu bla bla bla..btui dak?

u bleh exercise in ur brain or u can exercise in realiti ..misal u asuh anak2 oang or u ada anak angkat or u buat 'drama' praktis preparation seme tuh

maybe u just can bangkitkan kesedaran or awareness esp masa sembang2 ngan laki..maybe kerap kene buat cam ni esp waktu makan, cakap dia nanti ada anak banyak keje kene buat..kene sama2 tolong, basuh pinggan lap lantai saya nak susukan baby mana leh buat seme tu, saya pantang , saya kene look after anak kita tu..tak lepas tangan sapa lah nak tolong

haaa kene wat cam tu kut..amik COMMITMENT dari dia..hari2 kene ulang sampai mende tu lekat dalam otak dia..IMPRINTED..so once ada baby automatic it will be done..ni kita sebut teknik CREATIVE VISUALITION..misal belum ada baby pun apa salah pi kelas senaman ibu2 hamil, pi kelas mengurut baby, kelas post natal segalanya tuh kan?

Originally posted by puteri_malam at 25-11-2008 10:40 PM

sabar la puan fanta, adat la lelaki memang bab kerja rumah kurang sikit pulak-pulak masih belum ada anak. kalau nak minta tolong dia buatkan cakap dengan bahasa yang lembut and manja-manjalah ...

mmg tak pernah tinggi suara@membebel lagi setakat ni... mintak tolong pun lom pernah time dia baru balik kerja...sbb mmg faham dia penat... tp tak jalan gak tektik tu...

bab ikhlas ni yg susah... awal2 mmg ikhlas... tapi bila sampai 1 tahap kita pun penat gak... tp dia boleh tgk je kita penat2 terus bersilat kat dapo n dia lepak depan tv... ikhlas tu lama2 tak tau hilang ke mana...

cik fataguano..amno kasik satu tip saja lah ok?

mung buek apo mung suko seikhlas hati ..buek jo ..as long mende tu molek dan hubby tu suko or kalo dia tak tegur kira suko lah k?

buek ajo..buattttttt jek blajo tahan susah, blajo sabar, blajo visionary, blajo fikir apo pekdah buat lagu ni untuk maso depang k?

no komplen no bebel no cakap2 belakang, no umpat2 or ungkit..sonyum selalu, suko sokmo selalu, always ready for hubby tersayang, always supportive, always MEMAHAMI

aha..kendian nanti dari pengamatan suami tu mengenai awak, kelakuan awak, budi awak, amal awak as isteri dengan sendiri, pengamatan itu memproses minda dia, tup2 dia mai tolong, tup2 dia tanya sayang nak apaaa as besdei present? tup2 dia tau apa patut di buat

tak caya?

saya bet ramai tak caya tapi sebenarnya saya bet ramai tak mampu buat

saya dah tenguk walo duduk sama2 pelajar dulu..yerlah dah lelaki seme takkan laki bini kan? hihihi noo maksud saya masa zaman students dulu..cam ni ler saya buat..saya buat jek kemas seme2..depa wat kecah pun saya kemas no hal..saya buat jek..tup2 soang tu mai dengan mop basuh itu, kendian yang lain tu mai tolong..saya tak mintak pun jauh sekali nak suruh

maksud saya bottomline nya..sama jek, bukan kisah dalam koge jek..or sama suami isteri..even sama2 macam pelajar tu pun boleh di bentuk manusia ni..tak kire sapa, di mana jua anda berada, asalnya manusia itu seme nya baik ..cuma tang diri kita tu kene btui2 tip top..baru oang lain nak ikut, btui2 ikhlas nak ikut ..btui dak?

i never use force in any situation..u kene bijak lah..cam tu gak cam tuhan pesan kan?

Originally posted by nighunter71 at 25-11-2008 11:12 PM

Kesilapan ramai perempuan ialah meminta dalam keadaan dan nada berleter, merungut., menyindir or complain...

Elok memang dah niat nak tolong..terus padam niat tuh...

Tak payah nafikan ler..most woman memang macam tu...

Apa salahnya just simply tanya elok2...

"Abg mintak tolong Ina/Letchumy/Fong basuh pinggan nih boleh tak?"

Abg night rasa ramai suami akan tolong...

Tapi intro biasanya ialah

" Orang balik kerja..penat..kena basuh pinggan, ada orang lain pun goyang telur macam raja...bukan nak tolong orang!!!"

sebab aku taknak meminta dalam keadaan dan nada berleter, merungut., menyindir or complain la aku tanya apa yg patut aku buat utk mintak tolong suami aku ni tanpa perlu buat mende2 yg tersebut di atas...aku dah letih nak ckp manja2 n baik2 ni...

Follow Us
Originally posted by Fantaghiro at 26-11-2008 05:28 PM

sebab aku taknak meminta dalam keadaan dan nada berleter, merungut., menyindir or complain la aku tanya apa yg patut aku buat utk mintak tolong suami aku ni tanpa perlu buat mende2 yg tersebu ...

awak ni tau tak tugas utama isteri pada suami, dan tugas utama suami pada isteri?ikut agama ni..k? haa cuba tulis apa?

klu tau penat keje opis, tak yah keje. duduk rumah je...isteri tak wajib keje cari duit. klu nak bantu mesti dgn rela hati, tak boleh la nak ungkit klu laki tak tolong keje rumah. yg jadi masalah bila laki tak tolong, isteri rasa diri mcm hamba. sedangkan apa yg dilakukan utk suami tu ibadah, berkhidmat utk suami. klu dpt suami bertimbangrasa ucap la terimakasih pd suami. klu tak ucapkan lah terimakasih pd tuhan sebab memberi peluang utk dpt pahala lebih..

Originally posted by Fantaghiro at 26-11-2008 05:13 PM

mmg tak pernah tinggi suara@membebel lagi setakat ni... mintak tolong pun lom pernah time dia baru balik kerja...sbb mmg faham dia penat... tp tak jalan gak tektik tu...

bab ikhlas ni y ...

sabarlah, usia perkahwinan puan fanta masih terlalu baru, buatlah kerja setakat terlarat dek badan
jangan jadikan masalah yang kecil sangat ini nanti mempengaruhi kebahagian rumahtangga, cuba perhatikan bab-bab mana pulak dia rajin dan ada extra point, campur tolak bahagia jer lah supaya dapat dibalancekan dan pastinya bab membantu kerja rumah ni masalah kecil jer, mungkin sebab baru berumahtangga itu yang buat puan fanta terasa terbeban maklumlah sebagai seorang isteri kita tak lagi boleh nak bermalas-malas atau menangguh-nangguhkan kerja terutama bab masak dan mengemas sebab kita sudah ada suami yang perlu diberiperhatian....

ikhlaskanlah hati dalam kerja-kerja menguruskan rumahtangga, fikirkan semua tu dilakukan demi untuk kebahagian bersama, jangan fikirkan itu satu bebanan...

Originally posted by Fantaghiro at 26-11-2008 04:28 AM

sebab aku taknak meminta dalam keadaan dan nada berleter, merungut., menyindir or complain la aku tanya apa yg patut aku buat utk mintak tolong suami aku ni tanpa perlu buat mende2 yg tersebu ...

mungkin jangan cakap dan guna mata aje...
tapi tak tau lah jika anda berdua dah boleh berkomunikasi senyap dengan
setakat pandang memandang aje...

besela mak2 kita dulu tak kije..
so housechores sume wat sendirik..
paling2 pun anak2 pompuan yg tolong...
jarang mak2 ni suruh anak lelaki wat kije melainkan yg berat2
n perlukan tenaga..
sebab tu kena educate hubby..
especially masa baru kahwin..
jgnla masa tu sebok nak impress hubby gila babi..
buat sume mende mcm superwoman...
lama kelamaan bila dah in comfort zone..
jadi pemalas tegar la...

hubby saya jenis yang tak reti nak buat kerja sendiri tapi kalau mintak tolong dia akan tolong,
kekadang tu terpaksa jugak berlakon yang kita ni pening, nak pengsan, tak larat, lemah badan baru nak dapat dia tolong
kalau malas nak mintak tolong , saya cakap "abang tolong jangan sepahkan rumah kalau abang malas nak kemas"

Reply #110 faraway1's post

tapaham...

Reply #99 Lily_Savage's post

hehe nasib baik berjaya ...
kalau x aku kena carik plan B plak ...
buat2 sakit tenat ke seminggu dua ...
kena out station ke ...5/6 hari ...

apa2 pun, hb ku dah jadik rajin ...
takda mslh rumah x berkemas / baju x berangkat

kdg2 bukan dia x sedar bini need help
tapi dia tgk bini efisyen sgt ..
xda apa nak ditolong dah ...

nanti bila laki dah takdak..dah mati

baru ler bergelen2 air mata rindu..dok teringatttt barang2 suami dok bersepah sana sini masa dia idup ..kini tersusun rapi

masa hidup semenya bersepah2, hati tenguk sakit, letihhhhhhh, macam nyesal nikah

kendian bila dah takdok..tau plak menangis rindu..

tak pelik ke manusia ni?

ingat hospital ke ..seme kene sental dengan dettol

sama lah macam anak..masa budak tu kecik cam setan lompat cam tarzan bergasak sesama depa..nak putus jantung mak tenguk..bebel suh kemas tak cukup masa nak rihat..

nanti anak da besor dah pegi jauhhhh lama tak balik..mula la rinduu..mula la masak apa anak suka tapi kendian kasik kucing makan cam drama dalam tv tuh kan?

gitu ler manusia..jarang nak pikir jauhhhhhhh..dijadikan depa berjiwa resah, mengikut napsu, gelojoh

nak educate camna lai?  ke utamaan somi tu carik makan.  dia keluo umah carik makan untuk anak beranak tuh. kalo cik kak keje itu bonus kalo dia izin. duit tu duit cik kak. kalo nak tolong sama itu jasa cik kak..bukan di suruh pun. role utama wanita tu family , seme2 berkenaan family.

cuba relax kejap dan cuba renung dan fikir dalam2 nikmat SERVING..nikmat melayan suami walo basuhkan pinggan dia, buat kopi dia, kipaskan dia, buat dia senang hati, puas hati. Kene lah korban. Nak beranak pun korban..kalo mati dia kawin baru, dah itu adat hidup

bukan lama pun idup, pejam celik dah nak taun baru. sementara ada peluang tu enjoylah masa yang ada tu dengan pasangan sendiri. buat apa nak fikir negatif selalu, osak minda tuh.

takdok sapa manusia nak2 lelaki or suami suka di ajor , macam memperbodohkan depa yang sudah sedia bangang tuh

dari sakit jiwa di buat tak faham , ada lebih baik relaxkan otak sendiri tuh, seme nya punca dari hati. Anak nabi penat pun nabi kata bukan badan dia penat..hati dia penat ,lalu di beri ayat quran suh baca untuk tak kasik hati anak kesayangannya penat

kenapa hati isteri cepat sakit bila tenguk suami 'malas'? kita bukan macam omputeh punye pompuan, depa nak seme2 setanding dengan lelaki, tu jadi pengkid seme tuh..kawin sama2 pompuan pun ada, siap masuk majalah..tu yang kita nak tiru sangat? ramai lelaki depa jadik gay pun salah satu sebab nya pompuan depa dah macam lelaki, misal nya minda depa. agresif sangat. btui ok? haaa

Originally posted by puteri_malam at 26-11-2008 06:18 PM

sabarlah, usia perkahwinan puan fanta masih terlalu baru, buatlah kerja setakat terlarat dek badan
jangan jadikan masalah yang kecil sangat ini nanti mempengaruhikebahagian rumahtangga, cuba perhatikan bab-bab mana pulak dia rajindan ada extra point, campur tolak bahagia jer lah supaya dapatdibalancekan dan pastinya bab membantu kerja rumah ni masalah keciljer, mungkin sebab baru berumahtangga itu yang buat puan fanta terasaterbeban maklumlah sebagai seorang isteri kita tak lagi boleh nakbermalas-malas atau menangguh-nangguhkan kerja terutama bab masak danmengemas sebab kita sudah ada suami yang perlu diberiperhatian....

ikhlaskanlah hati dalam kerja-kerja menguruskan rumahtangga, fikirkansemua tu dilakukan demi untuk kebahagian bersama, jangan fikirkan itusatu bebanan...

yg tu akan dipraktikkan...kalau tak larat...nnt abaikan je keje tu dulu... janji dapat rehat n tak rasa sakit hati sorang2...

mmg masalah ni kecik jer kalau nak dibandingkan dengan masalah org lain... tapi tanak la nnt masalah kecik ni terbawak2 sampai dah ada anak esok... sbb yg kita tau... perkahwinan ni = perkongsian hidup dgn pasangan kita... jadiknya... dah namanya pun kongsi... serba serbi kongsi... bab ni takkan nak letak kat isteri semata2?tak dinafikan... mungkin sikap suami tu sendiri dari masa belum berumahtangga... dah ditanam dalam pikiran dia... kerja rumah ni bukan kerja laki... n tak biasa dgn kerja2 rumah...takkan pulak nak biarkan sikap TAK BIASA tu berterusan sampai bila2? tak dinafikan... sebagai manusia biasa, saya sendiri punya kekurangan...sebelum kawin... boleh dikatakan semua benda mak yg buat... masak, kemas rumah n kekadang basuh baju pun mak yg buat walau tak selalu...mungkin jugak sebab tu saya rasa terbeban dgn tugas2 yg saya terpaksa buat sorang2 lepas kawin...

tapi lepas kawin je... automatik saya boleh fikir... kalau aku tak buat, siapa lagi yg nak buat semua tu?start dari situ... benda2 yg saya jarang buat tu jadi tugas yg saya kena buat walaupun penat...

Originally posted by Fantaghiro at 26-11-2008 08:20 PM

tapaham...

maksud me sekali jeling, laki u dah tau apa u maksudkan..

eerkkkk!!! pak aji... panjangnye menulih...

walau kekadang aku tapaham pe yg pak aji bebel...

tapi aku setuju tang ni...

baru ler bergelen2 air mata rindu..dok teringatttt barang2 suami dok bersepah sana sini masa dia idup ..kini tersusun rapi

masa hidup semenya bersepah2, hati tenguk sakit, letihhhhhhh, macam nyesal nikah

Balas #116 Fantaghiro\ catat

hmmm..ku dah agak dari awal dah...

u ni masa zaman anak dara mmg tak biasa buat kerja2 umah sangat..banyak makkkk aje yg buat...dulu2 boleh malas2 ..tak pe mak ada,mak boleh buatkan..

skrg dah kawin turn suami u plak...tak pe bini ada,biar dia yg buatkann....

eerkkkk!!! pak aji... panjangnye menulih...

walau kekadang aku tapaham pe yg pak aji bebel...

tapi aku setuju tang ni...