CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: eydarahim

stroke, ada ubat tak????

kalau nak kira susu ibu lagi bagus dari alpha lipid ni pasal immunoglobulins dia mmg dari dan untuk manusia....yang alpha lipid ni susu dari binatang....

Bayi2 manusia memperolehi imuniti di dalam rahim sebelum dilahirkan..menerima faktor2 imun melalui plasenta ( tali pusat ). penyusuan badan membekalkan pemeliharaan tambahan...ini adalah sebabnye bayi2 yang diberi susu badan adalah lebih sihat daripada yang diberi susu botol...

lembu2 perlu membekalkan kesemua faktor2 imun dan pertumbuhan di dalam kolostrum kepada anak2 lembu kerana ia tidak menerimanya di dalam rahim..tidak seperti manusia...

jadi tidak hairanlah kolostrum lembu mengandungi sehingga 20 kali lebih faktor imun daripada kolostrum manusia...wallahuallamm....

[ Last edited by  mama_ika at 10-11-2008 11:02 PM ]

Reply #41 mama_ika's post

the facts remains that imuunoglobulins tu untuk lembu...bukan untuk manusia....tak kira la 20 kali ganda pun....

kita minum susu tu...immunoglobulins tu tak compatible dgn kita, Manusia....tak guna....akan dicernakan oleh perut kita....immunoglobulins tu akan di break down dalam perut....jadi amino acid jerrr...

aku pernah dgr org bercerita , masa pak mertua dia kena strok family urut ngan minyak tanah. now pak mertua dia dak ok..aku cuma pernah dgr tp tak pernah tengok so tak tau ler

pasal lumur minyak tanah dgn tanam pat pasir pantai ni slalu gak dgr...

adaaaa

Originally posted by eydarahim at 4-11-2008 11:48 AM
Assalamualaikum,

aku nak minta pendapat korang semua, sapa yang boleh tolong macammana nak rawat stroke, ayah aku kena stroke, dah 2 tahun, aku dah cuba macam2 ubat, tak baik2, aku pun naik pe ...

yg paling UTAMA

a) ubat darah tinggi
b) ubat kolesterol
c) ubat aspirin
d) JUMPA PHYSIO ler chek oi
e) kalau ada kencing manis - get it treated

STROKE mmg tak der ubat
anda mesti ambil tahu apa itu stroke

stroke tu maksudnya pembuluh darah kat otak sama ada dah pecah atau tersumbat
so apa sebabnya -sebabnya tekanan darah yg terlalu tinggi, salu darah tu tersumbat akibat mendakan kolesterol ( atheroma) segala gala yg tak baiklah
so nak ayah anda baik

gi jumpa doktor KERAJAAN  ambil ubat itu dan MAKAN elok elok

kalau cam tu ada peluang ke orang dewasa nak dapatkan kolostrum dari ibu2 yang baru lepas bersalin...

Follow Us
Originally posted by mbhcsf at 11-11-2008 11:39 PM

yg paling UTAMA

a) ubat darah tinggi
b) ubat kolesterol
c) ubat aspirin
d) JUMPA PHYSIO ler chek oi
e) kalau ada kencing manis - get it treated

STROKE mmg tak der ubat
anda mesti ...

yup saya setuju ... masa kat doktor kerajaan (pakar terapi) abah aku didera (cewah ganas punya perkataan) selama 3 jam berjalan dan bersenam... hanya beberapa kali pergi sana, alhamdulillah abah aku dah boleh solat duduk! sebelum ni dia solat ats kerus iaje... syukurlah....

tapi yang jual2 ubat2an atau apa saja janganlah marah yek, kadang ubat tu sesuai untuk orang lain, tapi tak sesuai utk kita. Tapi pada aku, biarlah aku ubat kerajaan dulu. Macam mak mertua aku tu, dia sakit kencing manis, sampai sekarang dia tak nak cuba produk apa2, just ambil ubat kerajaan jek... Sebabnya dia tak mahu jadi macam adik dia, macam2 ubat yang dia telan baiknya tak jugak. Kencing manisnya tetap gitu walaupun kontrol makan ke apa... last2 ubat doktor gak yang dia telan.

yang paling penting semangat pesakit itu sendiri....

Stroke boleh la bahagia kepada 2 haemorrhagic dan ischaemic. Kalo haemorrhagic ada salur darah kat otak tuh pecah sebab aneurym ke apa ke. Contoh dia cam Berry's aneurysm kat Circle of Willis. Yang ischaemic tuh plak sebab ada embolus/emboli yg menutup salur darah tuh. So kira bahagian otak yg dapat darah dr bahagian yg tersumbat tuh mengalami kekurangan oksigen lantas mengalami ischaemia dan mati. Kalo emblus tuh kecik je dia tak jadi stroke tapi Transient Iscahemic Attack yg akan resolve in 24 hours. Mula2 memang nampak cam stroke.

Prognosis bergantung la pada jenis stroke, bahagian otak mana yang terlibat dan sama ada melibatkan kehilangan sensory dan motor function ataupun motor function je. Kalo yang hilang sensory function prognosis dia memang tak bagus even kalo gi physio pun. Tapi apa2 pun physio dan rehab sangat perlu. Jangan abaikan aspek nih. Pastuh control la risk factors utk stroke cam diabetes, hypertension, smoking bla bla bla.
Ada sesetengah patient tuh kalo dah hilang sensory function lama2 dia akan deny anggota badan yg lumpuh tuh bukan milik dia.

Yang konon2 ubat alternatif tuh takder evidence pun. Kalo korang boleh providekan randomised control trial ngan jumlah sampel yg besar tuh lain cerita. testimonial 2-3 pesakit tak reliable. Saper2 boleh reka. Kadang2 ada false results sama ada negatif mahupun positif.

Reply #46 mama_ika's post

orang dewasa buat cara org dewasa la...buat apa nak minum susu/kolostrum...

ubat kan banyak.....macam mbhscf cakap tu....ubat stroke: ubat darah tinggi, ubat kolesterol, ASA, ACEi etc.....

macam lazuardi senja ckp kt atas:
Yang konon2 ubat alternatif tuh takder evidence pun. Kalo korang boleh providekan randomised control trial ngan jumlah sampel yg besar tuh lain cerita. testimonial 2-3 pesakit tak reliable. Saper2 boleh reka. Kadang2 ada false results sama ada negatif mahupun positif.

in conclusion, yang penting adalah evidence based medicine...

our Malay society ni mmg lah .. i tatau nakkata apa dahhhhhhhhhhh.......asyik asyik yg tepi jalan tu dep anak ...what a thinking

mak saya pun kena stroke dah setahun lebih. dah macam ubat cuba tapi tak ada perubahan pun. last minggu lepas cuba buat akupanture & bekam tapi yang ni kena ulang banyak kali baru nampak perubahannya....

makan tanakan (jenama untuk ginko biloba)

membantu utk pengaliran darah & memory. makan 1/2 jam before food 3 times daily

jenama ginko yg lain, pun boleh, tapi tanakan ni satu2nya jenama yg ada buat proper analysis and disyorkan oleh doktor.

my dad kena stroke a few years ago.....actually kalo ikut kata doctor, the first few months lepas kena stroke, it is important untuk pergi physio theraphy....ni untuk train balik the brain to recognise macam mana nak gerak kan certain parts of the body......

Originally posted by mbhcsf at 12-11-2008 11:42 PM
our Malay society ni mmg lah .. i tatau nakkata apa dahhhhhhhhhhh.......asyik asyik yg tepi jalan tu dep anak ...what a thinking

to be honest...my mom also take this alpha lipid....i tak de beli tepi jalan la....sorry to say la...kadang tu orang melayu ni sombong...tak ngaku orang melayu walaupun makan belacan....

even adik i kat australia...kata doc kat sana pun tak galakkan amik ubat2an seperti ubat darah tinggi ect...unless kalau dah memerlukan sangat2....ubat2an sekarang ni to much drug...boleh memudaratkan organ2 dalaman lain...

i memang tk suka la bila bangsa melayu burukkan bangsa melayu sendiri...memalukan

Originally posted by zoolcni at 13-11-2008 12:14 PM

to be honest...my mom also take this alpha lipid....i tak de beli tepi jalan la....sorry to say la...kadang tu orang melayu ni sombong...tak ngaku orang melayu walaupun makan belacan....

e ...

wow i am SO so terkejut ....doctor kat Australia tu kata tak payah ambik ubat darah tinggi?

well kalau i , i tak lah  kisah apa  doktor Australia  tu kata ( i think Dr Malaysia pun lebih baik dari doc Australia yg kata ubat darah tinggi bahaya ) ker aper

Sdr/i
Kita kaji facts and kita sintesis maklumat yang kita pelajari tu dulu , u know evidence based
setakat nak kata macam Sdr or accusing dgn pelbagai kutukan boleh silakan i d not mind at least kita tahu kat mana kita nak u know aducate org.

Well kalaulah berbahaya ubat ubat tu maka ya ALLAH  heheheehehhh tak akan da kat pasaran.....habihlah ......

the things are Sdr/ Sdr  i know the ubat darah tinggi punya Mode of action = mekanisme + side effects nyer  ....boleh research dalam HIGHLY REPUTABLE JOURNAL tapi yg  takutmnyer kita bagi info salah KITA MISLEADING org , kita tak tahu sangat pasal benda ni
kita berdosa ...so i takut itu.

jadi well if u wanna say that kepada saya , saya maafkan , saya REDHA tapi saya takut bila kita claim sesuatu yg kita tak tahu kita akan bahayakan org lain.

wallahualam.

p/s : i  tak mkn belacan garam banyak high blood nanti

[ Last edited by  mbhcsf at 13-11-2008 01:26 PM ]

Reply #54 zoolcni's post

pemikiran  Saudara,  bangsa MELAYU punya pemikiran  - itu tujuan pernyataan saya.

anda tak faham konteks, anda lari dari semantik asal, dan anda marah - marah ( u see my point )  and kalau Bahasa MELAYU bagus , anda tak akan lari  dari memahami konteks pernyataan saya .

MAKNA sesuatu pernyataan perlu diiringan DENGAN KONTEKS/ SITUASI

so check balik.

[ Last edited by  mbhcsf at 13-11-2008 01:33 PM ]

Reply #54 zoolcni's post

alah  tak payah pi Australia doktor Malaysia kat sini pun tahu BNF

Balas #44 azsagi\ catat

aku dah  cuba, ada org suruh ayah aku rendam kaki dia dalam minyak tanah campur ais, aku dah try, camtu gak.... kaki dia yg kecut......

Balas #54 zoolcni\ catat

Tak malu pun. Yang memalukan bila Melayu mudah ditipu dan mudah lupa. Lawak giler adik kau. Doktor mana tuh kata tak elok makan ubat darah tinggi. Nih satu statement yang paling lawak dalam modern medicine. Takper nanti kalo ko sakit jangan makan drug dibuat oleh pharmaceutical companies. Ko gi la beli minyak sapu kat pasar malam tuh.

Satu lagi yang aku tak setuju pasal kes perubatan Islam nih. Kalo ada perubatan Islam maka ada perubatan bukan Islam lah yer? Tgk apa Dr MAZA kata pasal nih.

Belacan sodap gak tapi taknak la makan nanti kulit muka tak licin.

my dad dalam tiga bulan lepas ambik alpha lipid nie.....tapi dia cuma habis satu tin jer pah tu stop...the reason is because kaki dia bengkak teruk lepas start minum and tak surut - surut. check ngan orang lipid ni dia kata..oh tu toksik-toksik nak kuar... tapi bapak aku takut nak continue sebab dia ada kencing manis, kalo bengkak tu jadi luka tak ke haru nanti....  so conclusion nya, different people ada different reaction...so tak boleh nak kata dia boleh sembuh segala penyakit