CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: LiNaLiNa

merged - Water Heater

nak tanye...klo air makin lame makin slow tu sbb ape ek? tang mane nak repair nye? sbb klo bukak air paip laju je. klo bukak air dr heater slow

Kita pun sama, water heater guna alpha (lupa lak no. model) jenis lama lah, sekarang ni slim2 je design. dah 3 tahun guna baru tahun ni air jadi kecik nape iye? ada sapa2 tahu tak tolong bagi respond sikit.

Reply 202# hisyra

taktau byk pasal water heater, kalau ada pun stakat pasang dan ada juga troubleshoot skit2.
maaf kalau menyibuk... nak tanya la sikit. water heater ni ada build-in filter atau tidak?? kalau ada, mungkin kene bersihkan.
kalau tak salah, lokasi filter ni berdekatan water inlet.
tutup stopcock utk ke water heater.
unscrew outgoing daripada dinding. (assuming guna flexible paip yang depan belakang ada screw)
unscrew inlet dan bukak valve kat inlet tu.
belek2 kalau ada filter.
kekadang filternya simple aje, jaring2 halus je.
bersihkan dan tembak air sepanjang flexible paip tu gak.
pasang balik dan test
(white tape kene ada tau, jgn main pasang balik je)

kalau tak ok gak
kedua, wat flushing. ni tedious skit la keje. rumit dan amik masa skit. cuba flush heater container (tabung ceramic atau copper) dan laluan dalam water heater.
flush beberapa kali sampai sediment atau kotoran dalam container keluar.
tapi cara kedua ni, sangat2 tak digalakkan sbb bahaya. kita exposing electronic element dalam water heater kepada air. so... abaikan aje la cara kedua ni. kang tak pasal2 aku kene heret ke mahkamah.

nak looping ke tarik new point from DB...senang2 pm saya je ..segan le bercrite kat sini
mharry Post at 30-10-2008 22:37

mharry,

mana yg lebih baik adn disyorkan oleh pakar? looping atau tarik dari DB. Kalau looping mungkin senang nak buat cuma boleh ke sekadar looping utk WH nih? Selalu dia org syorkan tarik dari DB dan dah tentu harganya pun mahal...

aku baru je beli weekend lps, brand elton model sp318 (with pump). harga rm380 (ok ker?).
xpasang lagi, sbb installer nk mahal sgt, wiring saja dia nk 180-200. upah pasang rm50, pipe fitting kena caj lagi...
tunggu weekend ni la... cuba pasang sdiri

Post Last Edit by mdrd at 3-11-2010 01:19
mharry,

mana yg lebih baik adn disyorkan oleh pakar? looping atau tarik dari DB. Kalau  ...
zach2008 Post at 2-11-2010 16:51

kalu nk tarik dari db, pastikan db ada ruang lagi...
kalu dah penuh, wireman caj rm250 utk upah tukar db baru...ho ho ho ( betul ke mharry?)

Follow Us
Reply 206# mdrd

encik mdrd,
tak semua org yang wat wiring ni wireman atau org yang bertauliah wat wiring. wireman adalah org yang ada sijil wireman yang ditauliahkan oleh suruhanjaya (kene masuk kelas dan peksa). kekadang kontraktor letrik ni akan 'tumpang'/gunapakai/gajikan wireman dan sijil wireman ni utk register sbg kompeni letrik or/and dapatkan job2 letrik. yang tukang kerjanya org yang takde sijil. biasanya/sepatutnya wireman akan datang utk buat semakan/periksa etc. utk memastikan mutu kerja accordingly. kalau kene rezeki, pendapatan wireman bole setanding dengan engineer! hmm... susah gak nak cari wireman sendiri yang wat keje wiring ni...

tapi saya setuju la yang seafdal-afdalnya power point utk water heater amik dari satu atau dedicated mcb kat db tu. dan kalau db dah penuh dan takleh nak tambah lagi mcb, 'mungkin' kene tukar db saiz lain. tapi jarang la saya tgok db penuh. amnya, boleh tambah at least 2 mcb lagi daripada jumlah asal.

maaf la ye, kalau ada yang tersinggung. cuma nak menyibuk sikit. :cry:

Reply 207# RizalRE

tapi saya setuju la yang seafdal-afdalnya power point utk water heater amik dari satu atau dedicated mcb kat db tu. dan kalau db dah penuh dan takleh nak tambah lagi mcb, 'mungkin' kene tukar db saiz lain. tapi jarang la saya tgok db penuh. amnya, boleh tambah at least 2 mcb lagi daripada jumlah asal.

Kalau kita ada 3 WH kena tarik 3 point jugak ke? Atau tarik satu, pastu buat 3 point.

Kat umah aku sekarang pun mcm takde space je. Kalau ada pun mungkin boleh tambah 1 mcb saja. Ada saap2 boleh ajar cara tambah MCB tak

Reply 208# zach2008

hehehehe kompius kjap. memula baca 3WH ingat en zach maksudkan 3 watt.hour tp rupanya 3 water heater.
IMO, kalau kita ada 3 water heater, kene tarik 3 circuit individually utk setiap satu dari dedicated mcbs. 3 water heater 3 circuit 3 mcb 20A. dan bukannya rating mcb lebih rendah.

socket faceplatenya plak kalau boleh yang high Amp dan  bukannya 13A. biasanya 13A punya socket tu lubangnya 4 segi tp gunakan 3 round pin socket. takut 13A socket tu cair. hahahah

p/s: better seek for competent person to do wiring klau libatkan DB. w/pun aku buat sendiri

Reply 209# RizalRE

Wow, kena asing2 mcb... byk gak kos tuh.

Berbalik pasal soket. Kena pakai socket yg baik, yg round bukan yg segiempat.. Kalau WH yg kita beli tu dah siap ada 3 pin plug yg segiempat tu nak kena tukar ke dgn 3 pin yg round.

Reply 210# zach2008

mahal ke tak tu, upah la mharry. harga dia harga patut. bole rekemen.
wat sendiri tak la mahal gila cuma kerje rumit, bahaya... aku pun dalam bulan lepas baper kali terrr'keras' kene letrik masa wat keje wiring. adat la tu main dengan letrik, bende tak nampak. tau tau keras je. hahahah. lagi tinggi Ampere lagi tinggi la risiko dan bayarannya.

aku tak pasti plak water heater ada pakai 3 pin 4segi plug ni. biasanya aku tgok dalam package takde plug pun! hmy3:
dan rata-rata rumah yg dah ada point utk water heater aku tgok pakai socket 3 pin round kat dinding. hmmm...

Reply 211# RizalRE

kalau boleh lama dah aku carik mrhary tuh. Tapi laut cian selatan ni la yg menghalang. Tak tau lak berapa kos nak bawak mrhary tu ke sini.

Ada terjumpa ari tuh yg dah siap 3 pin plug. Sebab tu tanya. Bila tanya kat toke tu sama ada perlu tarik lagi dari DB dia cakap cuma cucuk ke 3 pin plug biasa tu je. Lupa dah brand apa. Yg ni WH takde built in motor..

ko intai-intai la letrik consumption dia baper. kalu tinggi tu, ganti je la kapla plug tu. baper sen la sangat. kalau nak tukar la. heheheh

aku tgh survey dulu mana yg aku berkenan... kdg2 sejuk jugak mandi sblm subuh

dptkan yg protection dia bagus ye bang ye... jgn main beli je ye. elcb dabel protection.
'tembak tarak bengkak' punya! gurau je...

mharry,

mana yg lebih baik adn disyorkan oleh pakar? looping atau tarik dari DB. Kalau  ...
zach2008 Post at 2-11-2010 16:51

better tarik dari DB..
jangan ingatkan nak harga murah, last2 rumah kita ader masalah kemudian nanti.

better tarik dari DB..
jangan ingatkan nak harga murah, last2 rumah kita ader masalah kemudian  ...
mharry Post at 5-11-2010 02:56

Thanks bro...

Post Last Edit by mdrd at 9-11-2010 20:34

Reply 207# RizalRE

ic... tq 4 da info
umah aku db dah penuh... dulu masa renovate aku tambah mcm2.
wiken br ni aku dah siap pasang wh... mintak tolong member tukar db, dia ni ada pw4.  yg lain cuba2 wat sdiri, nasib baik penah g kusus kat abm... siap pasang double pole switch lg... kos +-rm200 termasuk upah n beli barang...

Reply 218# mdrd

double pole switch? err... bukan tu std ke utk wh? anyway, bagus la. rm200 tu cantek dah tu kalau harga barang plus upah. harga kawan2 la tu. direct dari mcb/db, tarak looping dan mcb pun tarak kongsi. terbaik! wire 4mm2 lagi (aku assume la).

Reply  hisyra

taktau byk pasal water heater, kalau ada pun stakat pasang dan ada juga troublesho ...
RizalRE Post at 2-11-2010 15:58

nak tanye stopcock tu ape? kat mane? cemane rupe die?
tgk kat sticker troubleshoot dekat water volume tu. mmg ade skru.
so leh terus bukak ke kene tutop main pipe dulu?