CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 15026|Reply: 155

PERBINCANGAN YANG PERLU SEBELUM BERKAHWIN

Hai..sepoi nak kawin dalam masa 2 bulan..maybe forumer lain pun ada yang nak kawin dah..tapi sepoi notis banyak benda2 yang patut bincang sepoi tak bincang lagik dengan pasangan..bila orang tanya sepoi tak tau nak jawab apa..perbincangan yang sepoi maksudkan mungkin dari perbelanjaan rumah, tempat tinggal dan lain-lain...i guess ler..ada sesiapa ada tips tak? dalam tempoh beberapa bulan sebelum kawin maybe kami kena PJJ dulu..kami memang PJJ sekarang ni

Reply #1 sepoibahasa's post

hhmm..nak diskas pe yek?
su dgn tunang pun pjj, & maybe akan terus PJJ sampai 1 masa yang kitorang sendirik pun tak tau lagik..
so takde bincang ape2 pun.
sbb mmg dh tau akan dok asing2..huhu...

hahha... anon lum khwin.. n xder lagi calon tuk khwin... so... anon jwab yerk...

erm.. sebelum khwin.. sediakan lah apa yg patut iaitu tmpat tinggal.... yg sesuaian... transportation... sebagai sakit pening... or emergency kes...
perbabut umah xyah beli sgt pun xper... kalo duk sewa... beli yg mana patut.. kalo jangka masa duk 2 tahun... beli yg perlu shj.. seperti katil... almari 1... dan tv.... peti ais.. n mesin basuh

meja makan or other xperlu sgt...kusi semua tu.. cos.. nt nak pindah susah.. cukup lah duk atas lntai.... danjgn lupa duk atas lntai pun leh wat umah menarik.. dgn cat2.. kaler yg sesuai... susun atur yg kemas.....

sekiranye dh ader umah sendiri.. beli katil or others yg sesuai mengikut keperluan..... tp slalunyer budget umah baru beso gak... tp kalo xnak decorate... murah lah.. just beli basic equipment tuk sebuah rumah.....

dan jgn lupa... jgn menyusahkan diri tuk benda2 yg tak perlu... utamakan yg perlu dulu.. k

Rate

1

Reply #2 su1pink's post

hehehe.. anon pk semua dulu... dr awal lg.... tp duk pk... calon plak yg xder....

Reply #4 anonymous's post

adeh...tibe2 calon plak x de
pening2

aku plak, pk, tempat tinggal (sewa)
transport
duet nak cover sume lagi...

penting tu..

aku ape2 pon x pk lagi
just kumpul2 dan kumpul duet sampai satu mase mak bapak dia mai umah dok bincang pasal nikah kami

banyak benda nak kene pk
jauh mcm mane tempat tinggal tu..
yang penting tempat tu biar la selesa..jangan amek sting garden plak
pastu perabot, amek time nak sale2 nie...
set bilik tidur, tv, kosi, meja makan, dapur n peti ais..
penting wo..ni elok beli sebelom kawen,
set pinggan mangkuk, cadar, remeh2 nyer barang la
bile pas kawen, senang sket sebab sume dh ada...

biar la simple, asal selesa k.....

ini aku punya plan dari tahun lepas...
tahun nie aku nak beli set pinggan n cadar, senang sket...
yg simple2 je
sebab aku dok umah family

Follow Us

Reply #5 shernaz's post

hehehe.. nak wat cam ner.. dh calon xder.. tp pepun.. anon sediakan dulu per yg patut then nak nikah senang... tak yah kuar bnyk snggat..... yg penting anon sediakan.. seperti tempat tinggal... yg sesuai bg kami.... trnasport.... yg alar kadar... then equipment... pelahan boleh beli masa tue... ... biler khwin nati... dpt bnyk barang... jam.. pinggan mangkuk.... cawan... so benda2 kecik mcm nie xyah beli dulu.. membazir.. cos insya allah orng akan beri... xpun duit2 orang beri tue pun.. leh wat bnda lain... ( ni semua ikut skrang tau.... cos.. ramai orang memberi masa khwin ni ) tp katakan xder yg memberi.. kiter leh beli.. masa sale.. kat factory... kat umah anon selalu gak wat sale... sethn skali ade... xyah beli mahal2... lg pun family baru... xramai.....

Reply #8 anonymous's post

slalu beli perabot kt mane?
saye xleh nak beli perabot sebab dok umah family
so, penuh dh umahnie nak letak segala mcm barang,

x pe la, jodoh tu sentiasa ada, cume masa je yang akan menunjukkan jodoh anda...
Allah dh tentukan dengan siapa kita akan berkahwin, dengan siapa kita akan berkawan...
so...doakan la agar jodoh kite ditetapkan hati dengan kita

Hana rasa..yg paling penting yg berkaitan dgn diri sendiri iaitu wife la..
aku susun ye.. pandai2 laa nnt bincang
1. lps kawen..duk sendiri or duk mertua? - wp PJJ..kena tanya jugak

2. kalau PJJ.. masa bila masa utk berdua? masa bila kena balik umah mertua..masa bila balik umah parents perempuan? kena tanya betul2.. (sbb kekadang..lelaki dah kawen..tiba2 ajekk nak utama kan mak dia..walhal..masa dia bujang..dia tak ingat pun kt mak dia..)

3. kena ada plan utk umah sendiri. org lelaki wajib berpkir jauh. jgn sebokk nak duk umah mertua ajekk.. menantu perempuan misti tak selari dgn mertua.. misti ada gadoh. kalau tak gadoh dgn mertua..gadoh pulak dgn ipar duai..kena laa terima hakikat..org perempuan sensitif tak tentu pasal..cemburu tak tentu pasal.. cepat terasa..suka cari gaduh (termasuk aku nie..)

4. Suami tu jenis mcm mana? suka nak isteri bekerja ke or suka nak isteri bersama2 dgn dia? kena telus nie..sbb ada suami jenis belangkas..dia tak suka isteri duk jauh2..tapi, tak cakap..last2.. ada gf lainnn..

5. Kalau hari raya.. balik kg mana? brp hari umah mertua. brp hari umah parents perempuan.

6. lps kawen..brp elaun isteri? (pentingg oooo..)

anon lum beli apa2 perabot.. kalo duk umah sewa pun beli yg basic.. lg pun anon lum khwin.. so duk umah family aja.... tp family slalu beli kat kawsan sekitar shah alam aja...senang skit....

insya allah.. tq.... doakan lah diri ini yerk

Reply #10 Hana's post

Cik Hana laling...

bila kita pula nak berbincang tete a tete ...

Reply #10 Hana's post

ulas sikit no.3........

relevan kalu somi x jaga mak/bapak. kalu dia kna jaga, kna gak berkorban tau. walau bukan skrg mungkin akn dtg. Ingat tnggungjwb ibubapa atas bahu anak lelaki. jgn krn nk jd somi yg baik jd ank durhaka lak.

ramai ppuan nk lelaki yg baik....tp jgn hnya baik pada dirinya n anak2nya....hingga m'yebabkan lelaki itu kluarganya.

bukan mudah wooo jd lelaki.

Reply #12 cengeh's post

aiks.... nih tunang hana ke?
men porem jugak yerk...

Reply #10 Hana's post

cik sepoibahasa......
ikut jek ckp cik hana tu....
sumer betul tu apa dia ckp....

tp aku tambah sikit.....

7. nk anak berapa? sikit ke byk....

8. saving.... duit sapa yg kene saving....

(sbb ada kat FD... gaji bini.... totally jd saving tau. sikit pun x usik.... mau gaji laki dia RM20k )

penting gak tu....nk wat financial plannning.....

tempat tinggal yg plg penting..aku rase r..
samada beli umh sendiri or menyewa,itu ikutlh pd kemampuan memasing kn..

err...b4 kawin pn kene g wat cek darah r kat klnk...penting wooo...
mane tau drh kite n pasangan xbrape bgs tuk bersatu...cian anak2 yg bkl dlahirkn..
just my 2cent..

Originally posted by cengeh at 3-1-2008 04:44 PM
Cik Hana laling...

bila kita pula nak berbincang tete a tete ...

hana pilih tempat ek? kt hotel crowne plaza ari jumaat..nak tak? makan buffet seafood..bestnyeee...

Originally posted by afja at 3-1-2008 05:10 PM
aiks.... nih tunang hana ke?
men porem jugak yerk...

uiks..ko nie..potong stim betul..dahh..aku takleh flirt dahh..jgn arr..dedah status..

Originally posted by itik_magic at 3-1-2008 04:54 PM
ulas sikit no.3........

relevan kalu somi x jaga mak/bapak. kalu dia kna jaga, kna gak berkorban tau. walau bukan skrg mungkin akn dtg. Ingat tnggungjwb ibubapa atas bahu anak lelaki. jgn krn  ...

haa.. soalan paling bijakkkk..
itu laa kena tau before berkawenn....jgn ler kawen dulu..then pikir kemudian..itu yg boleh gaduh hal remeh temeh tuuu..

kalau aku..
aku prefer duk umah sendiri.. kalau mertua nak duk sama ok..sbb kena jaga mertua dia sakit tua ke..ape2 la..
rather aku duk umah mertua..aku tak suka..sbb..perempuan nie..jenis "unreasonable" kpd hal2 remeh2 temeh tauu..
kekadang.. tempat jemur kain pun boleh jadi isu besar..tiba2 aku tersidai tempat area favourite mertua (sbb area paling panas laa)..dahh..mertua masam2 muka..
kalau aku terlebih rajin mengemas2..tiba2 aku alih mangkuk kaca mertua ke tempat/gobok lain..dahh mertua marah2..dan lain2 hal remeh temeh lagi laa..unlisted..or unsangkaberable.. yela.aku kan manusia..mana aku leh baca pikiran org lain..itu tak boleh..ini tak boleh..
lain laa aku nie salah satu watak dlm citer "heroes" mcm Pete Parkman tu..leh baca pikiran org lain..

so..aku preferr.. duk umah sendiri..jadi..aku berkuasa penuh tentang umah itu..suka ati aku laa..aku nak sidai kt mana..aku nak letak mangkuk kaca atas gobok ke.. aku nak letak langsir purple kt ruang tamu ke.. ape kisahh..umah aku tawwww...

perempuan mmg suka gadoh hal2 remeh temeh tau.. jgn tak tahu...

menumpang umah org dgn duk umah sendiri..beza besar bezanye tawwww...
wp dah jadi menantu..still dlm kategori menumpang umah org..unless laa..dlm geran umah tu..ada nama..itu baru laa boleh claim "umah sendiri"..itu senang punyer cerita laa...

itik..kalau ko rasa..pentingnye ko duk bersama dgn parents ko..before ko gi meminang anak dara sapa2..make sure..anak dara tu tau.lps kawen kena duk parents ko sbb ko nak jaga 24jam parents ko. pastu..dlm bacaan taklik..ko leh letak tau this statement tau..haa..so..if isteri ko ajak pindah..ko tak perlu nak gaduh2 remeh temeh lagi..sbb sumer sudah terang dan jelas dlm bacaan taklik..hik..hik..hik..hik..

[ Last edited by  Hana at 3-1-2008 08:17 PM ]

Originally posted by afja at 3-1-2008 05:14 PM
cik sepoibahasa......
ikut jek ckp cik hana tu....
sumer betul tu apa dia ckp....

tp aku tambah sikit.....

7. nk anak berapa? sikit ke byk....

8. saving.... duit sapa yg kene saving ...

uikk..saving jgn telus dgn suami..bahaya..hik.hik..hik..
tapi..savings suami..haruss kena tau..hik.hik..hik.hik..