CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Naru

Andainya anda... ingin menjadi apa?

1. burung
2. pokok ru
3. angin

Originally posted by Naru at 15-9-2007 12:05 AM
Assalamualaikum, saudara/i...

Terima kasih kerana memberi pandangan walaupun agak pedas, tp dah nama pun berforum - semua org berhak bersuara.

Saudara/i,
tidak semua ilmu 'Kafirun' itu sal ...

laa..naru...
alang2 ulaslah jawapan semua peserta skali...iskk...
pastu br laa leh close thread pun..kalo nak..

Andainya anda diberi pilihan, sila jawab soalan-seoalan berikut (beri 1 jawapan sahaja utk 1 soalan):

1.  Jika anda binatang, anda ingin menjadi apa?
aku nak jadiburung jugak

2.  Jika anda pokok, anda ingin menjadi pokok apa?
pokok bunga

3.  Jika ada benda, anda ingin menjadi apa
jadi duit...sebab sume org suka duit

Reply #40 Naru's post

hurm ... tahniah la .. kerana mendedahkan diri sendiri .. ahaks ...
soalan ...
ape yg kita nak gelar/label ... kaunselor .. yang gagal mengawal emosi diri sendiri tetapi mengajar atau menunjukkan orang kaedah pengawalan emosi?
ko leh depend diri ko ngan you just being human .. bla bla bla and bla ... tapi the key issue ... it reflex who you are really....

hanya orang2 berfikir faham akan maknanya...

btw naru .. persoalan ni menjawab tang "ilmu kaunseling yang tidak seberapa" tu....

[ Last edited by  sibel at 15-9-2007 04:36 PM ]

1.  Jika anda binatang, anda ingin menjadi apa?
aku nak jadi beruang kutub yang kaler putih tu. macam best jer.. lepak2 dekat kutub tak nak dekat zoo

2.  Jika anda pokok, anda ingin menjadi pokok apa?
aku nak jadi pokok ketapang. yang teguh dan rendang.. leh orang tumpang teduh kalau ujan

3.  Jika ada benda, anda ingin menjadi apa?
aku nak jadi cermin :

so apa maksudnye hehehe

kalo binatang, aku nak jadik beruang kutub or penguin..tiuutt jek..
kalo pokok, aku nak jadik akar die jek...
kalo bende, aku nak jadik kete sports

Follow Us
Originally posted by sibel at 15-9-2007 04:34 PM
soalan ...
ape yg kita nak gelar/label ... kaunselor .. yang gagal mengawal emosi diri sendiri tetapi mengajar atau menunju ...

Assalamualaikum Saudara/i sibel..
Saya ingin mejelaskan saya tak gagal mengawal emosi... saya ok saja & tersenyum  membaca posting saudara/i ini; kerana memangpun setiap sesuatu itu ada baik & buruknya; sma mcm objektif topic yg saya buat ini - ada yg suka & ada yg tidak.

Seperti yg saya terangkan pd awal perbincangan, soalan2 yg diajukan telah digunapakai sebelum memulakan Sesi Kaunseling Kelompok; juga boleh digunakan oleh guru sebagai induksi sebelum memulakan pengajaran yg berkaitan.  (Maksudnya sebelum sesi kaunseling bermula soalan2 tersebut semacam mukadimah sebelum proses seterusnya.  Saudara/i tau ke kaunseling kelompok?)

Tujuan saya mengemukakan soalan yg sama di sini adalah untuk berkongsi pengalam dalam forum sebegini kerana ia belum pernah dicuba pun.  Sekadar nak santai-santai apa yg salahnya?  Majoriti forumer yg memberi respon pd topik saya dapat menerimanya & tak menjadikannya masalah yg menjengkelkan pun...

Saya gagal mengawal emosi? - itu kenyataan saudara/i.  Sebenarnya, mulanya, saya nak gumpul jawapan2 forumer (yg ikut serta) at least sampai page ke-4 atau 5, baru nak ulas secara umum (seperi yg saya janjikan), tp memandangkan ramai yg nak cepat tau, ditambah lagi dengan ketidaksetujuan forumer seperti saudara/i yg membangkang terus tanpa usul periksa dengan hujah2 agama, maka saya ok saja - menjelaskan supaya tidak timbul sebarang kekeliruan.  Dah niat asal saya pun sekadar nak santai2 & memeriahkan forum ini.  Tak salah kan...  

Berdasarkan komentar saudara/i, nampak ganyanya saudara/i mengalami masalah pemberontakkan jiwa; kerana dalam situasi 4mata pun, situasi dunia sebenar - yg sama2 dijalankan - ada yg tidak mahu mengikuti sesi ini, sama mcm saudara/i, menentang dgn pelbagai alasan.  Saya pernah menghadapi org seperti saudara/i.  Buktinya saudara/i terus2 kondem topik ini, sedangkan ia baru saja bermula.  Saya minta maaf kerana menulis gagasan tentang saudara di Open Page ini, sebab saya PM saudara/i pun, saudara/i tidak membalas.

dan lagi...
Saudara/i belum menjawab pertanyaan saya (sila baca semula posting saya sebelum ini): antaranya saudara/i semacam mengatakan aktiviti kaunseling berasal dari kafirun, tak berfaedah - salah dari segi Islam.  (Dalam hal ini saudara 'tegas' tak bertempat walhal salam yg dihulurkan pun tidak dijawab).
Saudara/i,
tahukah saudara peranan kauseling itu sendiri sangat penting dalam Islam, misalnya yg melibatkan rumah tangga.  Konsep kaunseling itu sendiri amat luas.  
Orang Islam tidak boleh menyamakan diri dengan benda lain?  Dari aspek lain,  pendapat saudara/i itu benar & saya, malah org lain pun ramai yg akan bersetuju, tp itu dari aspek yg lebih serius - keimanan terhadap Yang Maha Pencipta.  Dalam aspek yg tak serius, misalnya dalam karangan bertajuk "Saya Sepasang Kasut" tak dihukumkan haram pun oleh para alim ulama.  Apa alasan saudara/i dalam hal ini?   Sebab itu saya minta saudara/i menghormati topik & jgn menghukum tanpa usul periksa.

Saya berharap kalau saudara/i tidak berpuas hati, bolehlah PM saya kerana jika saudara/i meneruskan hujahan negatif tentang nawaitu saya di Open Page ini, saudara/i ibarat membuka pekung didada.  

----------------

sibel
Forum Legend

UID 6049
Digest Posts 4
Credits 4512
Posts 3230
Reading Access 8
Registered 3-2-2003
Location Selangor

Big Middle Small Use
Post at 15-9-2007 04:34 PM Profile Personal Space P.M. Buddy

Reply #40 Naru's post

soalan ...
ape yg kita nak gelar/label ... kaunselor .. yang gagal mengawal emosi diri sendiri tetapi mengajar atau menunjukkan orang kaedah pengawalan emosi?
ko leh depend diri ko ngan you just being human .. bla bla bla and bla ... tapi the key issue ... it reflex who you are really....

hanya orang2 berfikir faham akan maknanya...

btw naru .. persoalan ni menjawab tang "ilmu kaunseling yang tidak seberapa" tu....

[ Last edited by  sibel at 15-9-2007 04:36 PM ]

Saudara/i sibel,
Soalan saya:  Adakah saya mengatakan soalan-soalan saya @page 1 itu KAEDAH PENGAWALAN EMOSI?  Saya tak berhujah bahawa soalan2 tersebut sebagai kaedah pengawalan emosi... Dan bila pula saya nak MENGAJAR?...Ada ke?  Ke saudara/i yg salah faham...   Berulang kali saya menegaskan ia hanya untuk santai2 sahaja.  Hanya saudara/i saja yg terlalu serious dlm hal ini...  Jgnlah moody bulan puasa ni.... ok...

Baiklah, ulasan saya seterusnya... (kerana ada yg bertanya pun @page 1)
Apa kaitannya soalan2 yg dikemukan @post 1 dgn emosi seseorang?  Secara ringkasnya ia semacam refleksi personaliti, tp taklah tepat 100% - betullah bahawa setiap individu punya sikap yg berlainan, bak peribahasa Melayu 'Rambut sama hitam...'.  

Adakalanya kita memerlukan org lain untuk mengenali siapa diri kita.  Saya suka dengan kenyataan bahawa 'musuh kamu ialah sebaik2 kawan utk memperbaiki diri.'

[ Last edited by  Naru at 16-9-2007 01:17 PM ]

Reply #47 Naru's post

beruang kutub ape maksud nya?
akar pokok lax ape maksudnya?
kete sports?

Mungkin ada yg salah faham tentang tulisan saya kat atas @post#40, seperti di bawah ini...

p/s:  MOD, tutup saja thread ini kerana saya sudah menjelaskan peranan soalan2 @post 1 saya, kerana jika diteruskan pun jawapan jujur forumer sudah seperti tidak valid lagi .   

Minta maaf semua.

Maksud saya perlu ditutup sebab ulasan tentang jawapan soalan2 hanya VALID diulas jika former jujur menjawab tanpa terpengaruh oleh ulasan lain.  Kan saya dah ulas mengenai perlambangan kereta, pokok kelapa, jam - sebab itu saya mengatakannya sudah tidak valid untuk diteruskan; karang ada yg 'menukar' jawapan yang sepatutnya ...........

tp insyallah jawapan awal yg diterima akan saya ulas secara bergilir, via PM.  

ok

[ Last edited by  Naru at 16-9-2007 02:27 PM ]

potong stim betul la...... org nak suka suka saja... tiba-tiba ada mangkuk lak tunjuk terer....

naru nanti wa pm lu.... thanks!

Reply #50 odagiri's post

insya-Allah...

Reply #50 odagiri's post

insya-Allah... akan saya PM...

ps: server kat area saya crawilig...

Reply #50 odagiri's post

insya-Allah... akan saya PM...

ps: server kat area saya crawilig...

weh, pesal maen pm2 plak ne..mane aci...tanyer dlm ne, jwb dlm ne aaa...kalu nk jwb gune pm, baek tanyer pon dlm pm...

amacam, bernas x pendapat ahkak?...

nota: saper saho pg td angkat tgn...

Reply #55 philipinoe2's post

azan subuh yg terakhir aku masih mengunyah lagi...

[ Last edited by  afja at 17-9-2007 09:43 AM ]

erk....
aku tatau apa nk jwb.....

yg pasti....aku bersyukur jd manusia....
sbb manusia adalah sebaik2 kejadian yg diciptakan...

Reply #56 eiyoei's post

ahkak pg td br je mkn roti gadinia, ala2 bekfes gitew....kalu tlupe x batal pose kan..

nota: jap lagi time lunch ahkak nk g kedai mamak mkn kari kapla dongga..tolong jgn ingtkan ahkak yg maseh dlm keadaan telupe ne taww...

Reply #58 afja's post

ekceli soklan tuan yg spatutnyer ialah:

"apekah pokok, binatang, bende yg paling anda suke/ or yg menjadi pilihan anda?"...insted of, "kalu korg pokok/bende/binatang, korg nk jd pokok/bende/binatang aper"...

br la x mengundang kontrobesi...

br la tuan umah bleh ckp, kalu anda suke babbi, maknenyer anda mmg manusia yg penyayang, peramah serta mesra pelanggan (contoh sahaja)...

br la tuan umah bleh ckp, kalu anda suke bunge taik hayam, maknenyer anda ne mmg sorg manusia yg bau busok, serta patut dicaci serta hina dina (contoh sahaja)

br la tuan umah bleh ckp, kalu anda suke dil.do/condom, maknenyer anda...pervert  (penyumbahleweng) dan sbagainya...(contoh sahaja)

nota: sape x kliya lagi ngan maksud tujuan dan hala tuju benang ne bleh tanyer kpd sawad bangla, sbb ngan die, sume line kliya!...