CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: owencute

[merged] ALL about TIMING BELT (new by sepoibahasa @ pg10)

Originally posted by airspeeder at 8-8-2006 11:02 AM
walaupun kat manual kata timing belt bleh sampai 100k km.. jgn ambik risiko nak tunggu 100k km gak baru tukar..
sbb kereta kita.. especially yg dok kat bandar.. bila jam pun engine tetap jalan. wa ...

aku nak tukar kat mesia ..kat jepun kena 2 k lebih......

Originally posted by owencute at 8-8-2006 09:33 AM
Aku dah tukar timing belt+aircond belt ngan fan belt sumer sekali RM444.10.buat ngan perodua authorize service centre lagi murah dari pegi perodua service centre itself.. pelik gak harga diorang ni ...

EON atau Proton Edar pong samer, yg authorised punya murah sket.. haku pong tak paham naper..

Originally posted by ajis_kg at 8-8-2006 11:31 AM
Haku TukaR TiMiNg BeLt KaT teK MiNg SuNwaY!! HaNgguS Rm160(TerMasUk UPaH) WiRa 1.5!! TiMiNg BeLT 100K PuNye!! Ok TaK eKK... HaGe GiTu!! aDe Yg LaGi MuraH?

biasanyer pomen akan kata yg cap Mitsubishi tu bleh gi 100,000km, tapi haku paling lama pong, haku tukar dalam 80,000km jer.

tapi haku pernah borak ngan satu driver teksi, dier kata memang betul bleh tahan, dier punya belt dier belasah sampai 180,000 km, baru putus, pas tu kena overhaul enjin, padan muker.. miahahha..

aku dah 81 000 ekceli...tapi taknak tukar selagi tak bunyi pelik.kalau dia dah start bunyi..sebelum lalat bangun lagi akan ku tukar.

Originally posted by limaukasturis at 7-8-2006 01:01 AM
Ko buat lawak antarabangsa ke apa freekey.. ??!!  Itu seat belt laaa... :geram::geram:

Timing belt nie ko akan nampak  kat bonet depan kete ko bila ko buka...
Tali getah yang berpusing2 bila ko ...

[align=justify]Ahahaha.. sorry sorry.. Memang serius aku tak tahu..

Lgpun kebetulan baru 1st time aku test drive MyVi aritu aku tahu.. kereta skang dah ada lampu utk bgtau kita tak pakai seat belt..

Wahh... Kira dah masuk bab2 teknikal lah ni.. Huhuhu.. I Surrenderrr......

Originally posted by freekey at 8-8-2006 05:48 PM

Ahahaha.. sorry sorry.. Memang serius aku tak tahu..

Lgpun kebetulan baru 1st time aku test drive MyVi aritu aku tahu.. kereta skang dah ada lampu utk bgtau kita tak pakai seat belt.. http://p ...

ini bukan teknikal la priki..

ini musti kena tau sebab esok bawak myvi tu nanti..timing belt ko bising dan perllu ditukar tapi sebab ko tak tau...dia putus...maka lagi mahal ko kena bayar.

timing belt ni kira basic la utk perlu tau.tapi jangan malu utk bertanya.rasa aku menda menda penting dalam enjin ni ada dalam buku manual.aku dedulu pun bukan terer terus...aku belajar satu satu dari buku manual dan tanya kawan.

Follow Us
Originally posted by DEWAPERANG at 8-8-2006 05:59 PM

ini musti kena tau sebab esok bawak myvi tu nanti..timing belt ko bising dan perllu ditukar tapi sebab ko tak tau...dia putus...maka lagi mahal ko kena bayar.

timing belt ni kira basic la utk perlu tau.tapi jangan malu utk bertanya.rasa aku menda menda penting dalam enjin ni ada dalam buku manual.aku dedulu pun bukan terer terus...aku belajar satu satu dari buku manual dan tanya kawan.

[align=justify]Thanks for your advice DewaPerang..

InsyaAllah nanti kalau aku dapat kereta, aku akan cuba belajar sket2 apa yang patut.. Sekarang ni aku memang blur.. tak tahu apa2..

Timing belt ialah perkataan yang tidak digemari oleh semua pemilik kereta. nak tukar - mahal, kalau putus, silap2 kene buang terus sebijik engine.

Timing belt tidak perlu putus dua. Jika mahupon 1 gigi timing belt tercabut, ianya sudah cukup untuk menjahanamkan engine.

Aku nak tanya, cam pulley ni pebenda? Apa kaitan dengan timing belt?

[ Last edited by  WonBin at 8-8-2006 07:09 PM ]

Originally posted by Fast-N-Furious at 8-8-2006 02:44 PM

biasanyer pomen akan kata yg cap Mitsubishi tu bleh gi 100,000km, tapi haku paling lama pong, haku tukar dalam 80,000km jer.

tapi haku pernah borak ngan satu driver teksi, dier kata memang bet ...

dulu kat wira aku pakai mmc x sampai 50k dah putus kat highway dari jb ke shah alam... huhuhu berpeluh gak memalam, sesorang lakk tu...
x le kena turun satu enjin cuma buat top o/haul je, piston 8 out... kena gak la rm7-800.. tapi nak buat camner kan dah terdesak, mahal pun mahal lah janji leh balik rumah..

kira moral of the story... sekali sekala periksa la timing belt anda.. jangan percaya sangat bilangan milage dia leh tahan...

Lagi satu, ada orang kata utk tau timing belt kita ok lagi ke x tu ngan tgk TULISAN [brand/jenis timing belt] kat timing belt tu kan.. kalau ada lagi tulisan tu kira ok lagi.. kalau tulisan tu dah ilang kira x lama lagi le tu coz masa aku putus dulu mmg tulisan dah x de.. Entah ye ke x tu x tau la teori ni...

[ Last edited by  limaukasturis at 9-8-2006 08:08 AM ]

anginutara, beza seratus antara dua SC tu...aku tukar masa 60,000km ..aku tanya gak diorang berapa km patut tukar diorang cakap antara 60,000 to 80,000..tapi macam aku pernah terbaca jer by 60,00 km elok tukar tu yg aku cepat2 buat...

Betul la FAST sama aa ngan perodua..even normal service pun beza harga lari dalam RM50/-

Freekey, aku ni pompuan tak tahu jugak bab teknikal ni tapi benda2 yg basic ni kenalah ambik tahu gak.. kalau ader apa2 ko tanya jer kat board ni mesti ramai yg sudi menjawab

Originally posted by owencute at 8-8-2006 09:33 AM
Aku dah tukar timing belt+aircond belt ngan fan belt sumer sekali RM444.10.buat ngan perodua authorize service centre lagi murah dari pegi perodua service centre itself.. pelik gak harga diorang ni ...

malam tadi aku tanya pomen leman....berapa dia ambik kalu tukar timing belt kembara....dia cakap ..dia ambik upah rm80.00 yang selebihnya ..harga barang(anggaran tak sampai rm 300.00)
+++mana yang patut ditukar dia suruh tukar...kalu masih okey dia akan cakap tak yah tukar....dia pun untung...pengguna pun untung

Originally posted by limaukasturis at 9-8-2006 08:01 AM

dulu kat wira aku pakai mmc x sampai 50k dah putus kat highway dari jb ke shah alam... huhuhu berpeluh gak memalam, sesorang lakk tu...
x le kena turun satu enjin cuma buat top o/haul je, pis ...

buleh nampak ke tulisan kat timing belt tu ... bukan ke belt tu sblh dlm???

Originally posted by waksir at 9-8-2006 11:02 AM

BoLeh NaMpaKLah BosS KaLu WiRa.. :hatdown:

Originally posted by razman_el at 9-8-2006 09:55 AM

malam tadi aku tanya pomen leman....berapa dia ambik kalu tukar timing belt kembara....dia cakap ..dia ambik upah rm80.00 yang selebihnya ..harga barang(anggaran tak sampai rm 300.00)
+++mana ya ...

murah tu.. tapi kembara aku under warranty lagi so kena pegi  perodua gak.. next time boleh lah tapi 4 tahun lagi lah....pomen leman ni takde cawangan kat shah alam ker.

Originally posted by ajis_kg at 9-8-2006 11:11 AM

BoLeh NaMpaKLah BosS KaLu WiRa.. :hatdown:

wira, kena bukak cover tu, baru leh tengok dengan sejelas-jelasnyer..

Originally posted by waksir at 9-8-2006 11:02 AM

guna sais 10 punya spanar pastu buka 3 skru kat cover hitam wira tu... walllaaahhh dah nampak tulisannya..
kalau kancik susah.. byk yang kena buka.. leecceehhh..!!!

[ Last edited by  limaukasturis at 9-8-2006 02:02 PM ]

Originally posted by DEWAPERANG at 8-8-2006 05:59 PM

...

kalo tak silap aku myvi pakai timing chain bukan timing belt. tak risau putus

Originally posted by pendekar_jebon at 10-8-2006 11:03 AM

kalo tak silap aku myvi pakai timing chain bukan timing belt. tak risau putus

memang pon..

settle la friki... x payah ko risau2.. buat x tau je sampai ko jual kete tu...

Originally posted by freekey at 5-8-2006 07:24 PM
timing belt ni amende??

yang ada display lampu merah dekat panel kalau kita tak pakai tali pinggang ke??

is it that one? http://planet.time. ...

:lol
sakit perut haku baca soalan en freekey nih
ampunnnnnnn:tq::tq: