CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 13431|Reply: 78

Pencinta Haiwan : Harapan Dan Luahan

bagi semua yang mencintai dan menyayangi haiwan, tak kisahlah kucing ke rabbit ke anjing ke.. ular ke..apa sahaja haiwan.. pernah tak korang mempunyai apa-apa harapan kepada haiwan secara general la..tak semestinya yang dalam jagaan.. means korang nampak kucing terbiar but there's nothing u can do to help it.. mungkin korang ada doakan biar dia okay ke atau korang simpan harapan nak save dia ke...apa sajalah.. share la kat sini..atau korang ada yang terkilan tak dapat lakukan ke.. boleh lah share luahan hati korang kat sini... manalah tau sama-sama kita doakan.. insya Allah termakbul ke kan..

Rate

1

aku ada banyak sangat yang terkilan tak dapat lakukan untuk haiwan haiwan.. biasalah kita ada limitation masing masing.. sebenarnya aku dah lama berfikir nak buka thread ni but insiden di area perumahan aku ni yang menyebabkan aku tergerak nak buka sekarang..

gini.. anak kucing aku ilang dah about a week gitu so dalam seminggu ni aku sibuk drive around kaw perumahan ni carik dia kotlah jumpa.. ada satu rumah jalan belakang ni aku perasan ada 2 ekor kucing, sekor anak kucing kecik sekor lagi sederhana besar warna itam.. kadang duk tepi jalan kadang tengah..bahaya... pastu aku perasan kucing itam ni kaki dia satu putih so aku rasa uniknya... 3 kaki itam satu putih..

okay la the next day aku round aku nampak kucing itam ni jalan terdengkot dengkot .. nak tau kenapa.. kaki dia dah macam kena potong.. aku rasa dia sakit ke apa.. so mungkin tuan bawak pegi vet so kena potong gitu.. tu last aku nampak dia.. tadi malam aku gi aku dah tak nampak dia lagi.. smalam pun dia dah takde.. kucing kecik tu ada...

tadi aku tengok kucing kecik tu duduk betul2 tengah jalan. bahaya giler dah la umah dia kena belok tau.. means kalau keta laju misti kena punya.. itu yang aku terkilan mengenangkan.. aku suh adik aku turun halau dia ke tepi.. masa aku drive gi town hati aku tak renti2 bimbang walaupun kucing tu bukan aku punya.. tu satu kedua muka dia cam sedih banget tadi.. termenung je even masa adik aku dah alih ke tepi..

aku rasa dia rindu kot kat kawan dia tu.. tak tau lah dah mati or tuan bawa masuk dalam sebab nak jaga.. atau kena gi spital.. erm.. entahlah sapa kata haiwan tak ada perasaan.. kesian woo tengok muka dia.. kalau tak mengenangkan bertuan aku dah amik bawa balik.. ciannnnnnnnnnnnnnn

minta2 dia dapat geng baru... tapi aku harap sangat geng dia kucing itam tu ada lagi cuma sakit sikit je.. dan moga2 Allah lindungi dia dari sebarang mara bahaya.... Amin...

ada gak orang berperasaan mcm aku...

sekarang ni dah start semula selsema burung kan.. aku tak sanggup nak bukak news time2 mcm ni... coz nanti adalah operasi membasmi/membunuh burung2, ayam2, birds etc... rasa sedih tgk the mereka hidup2 kena bunuh beramai2.... seksa...

so harapan aku semoga suatu hari nanti wabak ni dpt dibendung/diatasi... supaya takder lagi mass killing of animal..
same goes to haiwan2 lain like lembu, kambing etc... kesian mati sebab kena put down bcz of penyakit.
(tgk babi kena bunuh beramai2 pun aku sedih)

[ Last edited by  fairy_hobbit at 19-1-2007 12:15 AM ]

Reply #4 fairy_hobbit's post

fairy, sama ngan aku.. aku pun tak sanggup dan sedih nengok mereka kena bunuh/timbus beramai-ramai..

paling aku ingat in the 90s.. virus ebola tak silap.. aku tengok world news.. beribu2 monyet kena bunuh by injections sebab they were infected.. ada satu tu camera focus kat dia.. dia lepas kena inject dia menyeringai sakit.. sedihhhhhhhhhh aku mengalir air mata tengok.. pastu yang lenlain muka cam innocent..tak tau pastu dia nak mati... sedihhh sangat.. semoga mereka sekarang happy di alam sana... kesiann...

Reply #3 blackmamba's post

mestilah ada mamba.. erm... terkilan sangat kan kalau kita tak berdaya save animal ke apa... kesian sangat

Follow Us
lagi.. aku memang takleh tengok kucing terbiar kais tong sampah cari makanan.. sedih sangatnya..

aku penah berdoa agar one day aku mampu bina one place for stray cats.. nampak macam impossible tapi siapa tau kalau ada rezeki.. makcik aku memang standby friskies kat bonet keta.. jumpa je kucing terbiar dia kasi makanan.. aku pula cuma ada adopt satu kucing terbiar dan bagi dia makan bila aku free.. tapi aku tak bawa pulang takut kena attack ngan empayar kucing rumah aku...

satu lagi tak tau tahun bila.. adik aku balik from bus stand dia citer ada satu pempuan bawa kancil reverse keta langgar anak kucing.. anak kucing tu tengah berjalan dengan emaknya.. orang ramai yang tengok semua menyumpah perempuan tu.. dia boleh gelak-gelak bila terlanggar.. pempuan jenis apa pun aku tatau la.. yang sedih tu adik aku citer.. lepas kena langgar dia terlompat-lompat kesakitan... kesiannya... sedih betul aku ni... pastu tiba-tiba dia terjelepok dan diam.. pastu darah slow slow mengalir from bawah badan dia... then masa tu mak dia dah jalan ke depan sikit.. pastu mak dia toleh belakang.. tengok anak dia tak ikut.. then mak dia terus jalan.. sedih kan.. selalu toleh anak ikut belakang.. ni dah diam aje...sedih betul aku

Harapan aku menggunung!

Aku kalo leh nak jaga kucing berpuluh puluh ekor ! satu generasi sampai satu generasi yang lain. Tapi aku tak mampu. Aku janji pada diri aku sendiri seandainya aku di kurniakan rezeki yang lebih, aku memang nak buat garaj untuk kucing. Aku nak jaga banyak2 kucing. takmo dah pisah pisahkan kucing2 aku. huhuhuhu!

same cam korang sume..nak bela as much stray cats as possible..tapi kalau cita2 aku tak tercapai, at least i hope kat m'sia ni one house adopt at least one cat/dog..cam terlampau tinggi je cita2 aku ni

[ Last edited by  rubi_perez at 19-1-2007 01:29 PM ]

akak aku penah cakap, kalo dia jadi kaya dan berharta...dia nak kutip kucing2 tepi jalan yang dia jumpa..bela dan bagi makan..mulia tul hatinye...dia mmg suka kucing sangat, kucing pun suka masuk umah dia...

Originally posted by darlingangel at 19-1-2007 02:30 AM
lagi.. aku memang takleh tengok kucing terbiar kais tong sampah cari makanan.. sedih sangatnya..

aku penah berdoa agar one day aku mampu bina one place for stray cats.. nampak macam impossibl ...

sedihnye cite ko...berair mata aku...aku takleh dengar pasal kucing kena langgar ni...sensitif betul...

pengkid, rubi & jom.. sama cam aku.. aku ni memang kesian cuma skang lom mampu jer nak wat gitu.. so aku cuma mampu doakan agar kucing2 sumer tu ada yang belas kesian dan beri mereka makan dan tidak menzalimi mereka.. aku berdoa agar suatu hari niat kita akan tercapai.. dan dimurahkan rezeki untuk terus menyelamat dan memelihara mereka tu... AMIN

Reply #11 JomJalanJalan's post

aku sampai skang sedih masa adik aku telanggar anak kucing kesayangan aku.. sedih tau... cam takleh terima je.. 15 minit aku kuar dia dah takder.. iskiskisk... terkilan besar aku.. sampai skang aku jaga akak kucing tu. rupa akan akan.. aku dah janji nak cuba jaga sebaik mungkin for arwah Berry

:gantuk: :gantuk: :gantuk: :gantuk: :jeling:

dah beberapa hari I pergi round rumah jiran i.. dua-dua kucing yang i ceritakan tu tak kelihatan langsung.. tak taula dia simpan dalam ke coz rainy days.. atau memang dah tak ada.. iskkk

tu laaa aku mang xleh tgk haiwan2 yg dibunuh secara pakse..sedeyyyy..
kekadang aku terpk derang ni xde perasaan simpati ke lam hati derang...

cam kisah aku ni, ade ibu+ank anjing ni die cam dok merempat kt depan pago jiran aku, umh dier selang 3 umh dr umh aku...kesiannn..derang 2 beranak selalu baring+tido kt depan pago umh dierrr...memula ingatkan anjing tuan rumah tu, bile jiran2 ckp bukan anjing die, baru tau tu bukan anjing org tu....

kesian aku tgk...ujan ker panas ker ribut ker...deme 2 beranak still jerk dok kt depan umh org ..klu tak tahan sejuk kekdang derang beteduh kat bwh kete yg parking kt luo pagar...

tp aku respect kt dua beranak ni, walaupun derang anjing, derang xpenah p bukak bekas sampah atau gigit2 plastik sampah kt area rumah kami utk cari mkanan, ank die pun xpenah masuk pago rumah jiran2 yg lain....mang kesian sungguh..kebetulan plak sblh rumah cine tu, autie sblh tu bela anjing gak, so..peptg aku tgk ank anjing tu masuk pago org tu bergurau senda ngan anjing org tuh...suke aku tgk..kekadang aku senyum sdiri tgk gelagat ank anjing tuh....mak die tgk jerk dr jauh..kekdang temankan ank die dok lepak kt tp umh autie tuh...

aku kesian bile time panas atau hujan, derang dok jerk kt luo pago umh org tu....aku rase dah dekat sebulan lebih derang dok situ...ntah cmner, kesian betul aku tgk..smpai aku lps smyg mesti doakan utk anjing tu spy ade org prihatinkan kan derang..

minggu lepas aku tgk autie yg bela anjing tu rupenyer bg die mkn....penah satu mlm tu ujan lebat nmpak autie tu cam umpan deme 2 beranak tu masuk kt garaj kete dier..
tp deme cam takut nak masuk..cam kiter la segan2 nak masuk umh org kan....last2 die masuk mkn jerk pastu lari dok bwh kete..

smlm aku tgk ade org tlg bukak kan gate rumah kosong sblh umh autie tu...so leh la derang berteduh utk panas + ujan kan....

so, pg td mang kebiasaan aku utk intai 2 beranak ni sblm p keje, aku tgk 2 beranak ni  tumpang tido kt garaj depan umh kosong tu..adusss..aku gembira sgt arini sbb aku rase cam doa aku cam dimakbulkan....aku rase cam nk jumpe erk autie tu cakap  tlg bg die mkn, nnt tetiap bulan leh aku bg duit belikan mkanan dier....

walaupun derang anjing dan kiter xleh nk pegang dier..tp naluri aku ni ntah laaa.......benci pd kezaliman..sekiann luahannn cerita akuhhh

Reply #16 mulan1809's post

betul la la mulan.. aku memang agree ngan ko.. walau kita takleh bermesra dengan mereka tapi tak bermakna kita kena benci atau menzalimi mereka kan...

sian ar aku dengar citer ko... alhamdulillah jiran-jiran ko sumernyer baik dan sensitive terhadap haiwan... beruntung la... apa-apa hal tak bimbang... ada saja yang tolong menolong...

aku setuju sesangat ngan ko...aku harap kita sumer continue dengan niat kita ni.. insya Allah kalau ikhlas.. pasti Allah bantu...

Reply #17 darlingangel's post

tu laaaa...aku mang kesian betul kt ank 2 beranak anjing tu..nape ntah...dh la muke ank die cute..
klu pagi, selisih dengan deme..aku mesti pndang jerk muker deme..
ank die tenung jerk muke akuhhh, redupp jerk muke dier..adusss lagi aku syahduuu...

aku xsesabo nk balik intai derang lagi.....aku klu tgk ank anjing bergurau, kejap2 aku intai kluo dr umh..kejap aku intai ..gelak sorg2..huhuuu..

aku kan...klu kiter leh beramah mesra ngan derang mang aku bg derang tumpang tido kt garaj kt umh aku ni....tp tu laaa..hanya doa yang yg dpt aku iringi..cewahhhhhhh...

Reply #18 mulan1809's post

sama ngan aku.. kalo tak dapat wat apa apa... aku akan berdoa..doa tu lah yang paling kuat sebenarnya... dan keikhlasan...

kan mulan?

kat umah auntie aku lak ada anjing dulu tau.. pastu owner dia pindah dia tinggalkan anjing tu.. pastu lelama bila dia nak amik barang lagi.. pecaya tak dia racun anjing tu.. sebab dia tanak bawa.. lelama anjing tu mati depan rumah... kurang ajar sungguh.. sudah lah anjing tu berjasa kat dia.. selama dia dah pindah.. anjing tu tinggal sorang2 berkunci dalam pagar.. lama tau bertahun.. auntie aku yang kasi makan.. kesian sangat menyalak, mengongoi... benci aku ngan tuan dia tu

terharu aku ngan citer mulan...aku mmg sokong ar kalo ko gi ckp gitu kat auntie tu..and bg duit utk mknan depa skali...xpun ko belikn aje mknn tu then kasi kat auntie tu suh kasi kat anak beranak tu...
hehe..itu cdngan ajela kann...tp mmg respect dan terharu la dgn keprihatinan ko..dgn doa tetiap hari...

[ Last edited by  ati1402 at 23-1-2007 09:54 PM ]