CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: kumang_kumang

ingin belajar mengikis dendam ini .. belajar memaafkan org lain

yg gerak2 tu atas pale ko...:pmuka:

:lol

Originally posted by kumang_kumang at 23-12-2006 23:57
kumang ingin bertanya pada sesiapa yg ada petua utk mengikis sifat kuat berdendam yg ada pd diri kumang ....

kumang ni jenis yg ingat sgt kat kesalahan yg pernah org lain buat kat kumang ... ku ...

hmmm...actually haku pon ader gak prob cam ko neh...hmmm....ada 2 kes...satu..aku kena fitnah dgn bos aku...tapi pastu bos aku mtk maf byk kali...dan dr air muka dia aku tau dia ikhlas ..and aku maafkan...dan kes 1 lagik tu....hmm..pasal kakak aku..sampe skang pon aku dendam dan payah nak maafkan perbuatan dia terhadap famili aku...hmmm...tah laa...wpon mami and dedi aku dah maafkan dia...tapi bagi aku...hmm...susah sgt sbb rasa perkara tuh baru lagi terjadi...wpon dah 2thn dia kawen dgn LAKI ORG...hmmm...tah laa...aku susah sgt nak terima apa yg dia dah buat sebelum dia kawen tuh....(bukan beromen sblm kawen)....maksud aku...membelakangkan mami and dedi aku dan tanak langsung dgr nasihat kitorang...tetap jugak nak kawen dgn kerbau tua tuh...huhhhh....sakit ati aku smpai skang!!

kumang_kumang This user has been deleted
Originally posted by captain_scubby at 28-12-2006 08:49 AM
masa mula2 clash ngan x-bf aku...kwn2 aku sume suruh aku mintak balik duit aku yg dia pinjam... aku pikir pulak, selagi dia tak bayar duit aku, selagi tulah aku akan ingat dia, takleh nak lupekan d ...

jgn la begitu murah hati meminjamkan wang kpd bf anda kerana tiada jaminan dia akan membayarnya .... kalau suami boleh la tolong settle bayar hutang itu ini tp kalau setakat bf ... belum ada lesen .

my money is my money ......

akulakucin This user has been deleted
nak buang rase dendam ni mmg payah jika ati teruk disakiti...aku jugak selalu disakiti..namun aku tak tau dan payah utk berdendam ngan org...nampak cam baik jerk kan...tp tu ler...cume bile aku rase sakit ati yg teramat sgt dan bile ade rase dendam jerk nak timbul..aku teringat mak aku penah ajar aku...biar org buat kite namun kite jgn sesekali membalas malah buang perasan dendam yg ada...dan setakat ni aku masih lagik berpegang pd kata2 mak aku...Tuhan itu adil...dan jika aku teraniaya hanpd pd Dia aku berserah...alhamdulillah setakat ni rezeki aku plak bertambah....

Reply #16 Hana's post

you are not alone laa .. duk kat dunia ni berkawan kawanan .. x leh hidup sorang2 ... hehehehe ...
ape hal pun bila ko nak blanja aku makan eskrem ??

Follow Us

sokong

Originally posted by akulakucin at 2-1-2007 03:09 AM
nak buang rase dendam ni mmg payah jika ati teruk disakiti...aku jugak selalu disakiti..namun aku tak tau dan payah utk berdendam ngan org...nampak cam baik jerk kan...tp tu ler...cume bile aku ras ...

:setuju: AKU TAKLER BAIK SG BUT KDG2 LEH JADI ORG YG PENDENDAM GAKLER..TAPI BILE INGAT PESAN MAK..BIAR ORG WAT KITA JGN KITA WAT ORG...SO BUAT BAIK BERPADA2 BUAT JAHAT JGN LANGSUNG K..DULU KES AKU LEBIH KURANG KUMANG2 GAK..AKU HALALKAN JE DUIT TU..ADER DUIT DIE BYR..,TAKNAK SUDAH ...TAPI KALAU AKU, AKU BYR...KITA MESTI FIKIR ORG LAIN SUSAH PYH DPT DUIT..KTA PJM TAK BYR LAK KAN..TAK BAIK..YG PTG KEBERKATAN KAN...OK?

sy pernah gak rasa berdendam ngan org....tp x lama sgt....x sampai sekerat hari pun sy marah kat org tu....klau dia buat sesuatu yg sy x suka, cepat jer hati sy sejuk balik....memula mmg marah n dendam yg amat tp kekadang x sampai 20 minit hati dah jadi sejuk.....nak buat marah2 pun x jadi...apatah lg nak berdendam.....selalu gak sy cuba nak marah n berdendam kat org yg buat sy marah...nak diaorg tau yg sy juga ada perasaan....dan mcm mana rasa sy bila diperlakukan begitu..........tp sy x reti....lastly sy juga yg ketawa....aiseys:geram:
maybe tu kelebihan sy kot....hati mudah sejuk....jadi sy x derlah bermusuh ngan org....:pray:

sib baik maksud nama aku yg dlm ic tu, 'yang pemaaf'....:ting:

saya dulu pon seorang pendendam...
mmg bila betul2 marahkan orang tu..alamat sampai bebila pon tak leh nak bertegur sapa dah dgn dia..
tapi lama lama terpikir..juga sering diingati suami..kenapa mesti jadi pendendam..sedangkan kita pun bukan manusia yang elok perilaku.. :malu:

aku memang pendendam tp aku x pandai nak marah org depan2...paling kurang aku akan ckp kt org lain yg aku marah org tuh..
bila aku dah makin tua nih dan pengalaman yg telah aku lalui...aku dah x jadi pendendam...sbb kalu kita jd pendendam..hati kita takan tenang...
ingat satu jer..Allah kan ader untuk mengadili segala-gala yer...:love:

dendam tu sangat menyakitkan hati.. terutama dendam terhadap orang yang paling kita sayang dalam hidup ni...

tapi, aku selalu pujuk diri sendiri.. Tuhan je yang boleh membalas.. kalau boleh aku nak Tuhan balas balik kat dia, sebijik or double bijik dari apa yang aku rasakan dulu

tapi sekarang bila aku fikir balik, takde kesudahannya sifat dendam ni.. aku sentiasa doakan kebahagiaan dia disamping keluarga..

kemaafan dendam yang terindah.. (teringat kat lagu aishah):music:

susah nak maafkan.....

tp sekali terluah, hati rasa lega...............

x caya cuba.............

susah nak maafkan.....

tp sekali terluah, hati rasa lega...............

x caya cuba.............

aku ni lagi la.... bkn seorg yg pemaaf...mungkin boleh dimaafkan di mulut tapi di hati tak pernah lupa.... dendam tahap cipannn punya...
aku ni manje & sensitif orangnya...dendam aku ni plak susah nya nak reda... boleh di bawak sampai mamposs agaknya... ...
tapi kalau orang baik dgn aku... mmg aku akan 100% lebih baik treat dia.... mcm tu jugak la sebaliknya...

tak baik berdendam....
kalau ada perasaan dendam dalam hati...sentiasa la ingat Allah.

entahla..dah mcm2 kena..tp aku jenis slalu sedih dulu..pastu baru dtg geram..
ade gak rasa dendam, but agak cpt jugak hilang..

wlu aku xleh lupa apa yg jadi, tp dendam tu xde sgt la..
cuma nyampah n meluat tu slalu ade..so kdg2 rasa mcm best klu tgk dia susah, kdg2 mcm kesian..

Reply #77 kashaz's post

aku punya dendam lak...dendam tu buat aku nak buktikan kat orang yang merendah-rendahkan aku tu bahwa dia salah. tapi, aku tak boleh lupa kebaikan yang dia pernah dia buat kat aku..tapi aku tetap mengharapkan pembalasan diberikan kepada si jahanam tu

Originally posted by Prettylady at 24-7-2008 09:22 AM
aku ni lagi la.... bkn seorg yg pemaaf...mungkin boleh dimaafkan di mulut tapi di hati tak pernah lupa.... dendam tahap cipannn punya...
aku ni manje & sensitif orangnya...dendam aku ni plak  ...

saya sama mcm prettylady.
susah nak marah tapi bila disakiti akan ingat sampai bila-bila. kalau boleh nak org tu rasa mcm mana saya rasa apabila disakiti. tapi bila dah makin dewasa saya sedar, saya pun tak la baik sangat. saya pun selalu juga bagi orang marah jadi saya tak patut berdendam kalau ada orang yang menyakiti saya.

ssh nye nak buang perasaan dendam.................