CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: sherlyn

Gaji yang tak pernah cukup....

aku susah sikit nak tunjuk macamana nak buat budget utk kau.unless you provide me your monthly salary dgn senarai hutang2 & expenses yg wajib kau bayar baru boleh aku buat budget baru kau. tapi mende ni pnc, kan.

OK la aku bagi basic guideline utk kau ye :
-1st day dpt gaji terus allocate /pay all the expenses yg wajib (loan/credit card/etc)
-allocate sikit for your parents. sikit pun boleh just to ambil berkat.
-calculate and allocate duit minyak pergi office. and try to tumpang member pergi lunch. you can save a lot here.
-allocate sikit for saving (treat this as wajib!)
-balance is for your daily expenses. (inilah sebenarnya kerak nasik hang). Use the money wisely and any balance before your next month salary, if any, don't use it, terus simpan dalam bank. eventhough balance cuma 10 hengget, kau simpan jugak.
-masuk bulan baru, gaji baru, pls list down all your budget again mcm kat atas tu.

Kau faham apa aku cakap ni? That's why I need the figure, easy to do calculation.

[ Last edited by  misc at 4-8-2006 01:32 PM ]

Originally posted by Ina_zali at 1-8-2006 10:05 PM
Besar periuk...besarlah keraknya...sebab tu saya selalu displin diri..bila dapat aje gaji, bayar mak ayah, bayar loan rumah, bayar credit card (full bukan minimum payment), insurans diri & anak ...

ishh.. dik jgnlah ckp besar periuk besarlah keraknya.. tak semua org bergaji besar byk hutang..
ok suami akak basic salary rm18ribu belum allowance dan apa2 lagilah boleh cecah rm20++k..
kami takdelah hutang byk setiap bulan belanja apa yg patut.. mcm suami akak dia pakai baju
biasa2 je.. lagi murah lagilah dia suka takdenya nak pakai baju sampai beratus2.. kalau
nak beli baju yg harga rm99 pun dia pikir 2kali.. itupun setahun sekali kot.. akak plak biasa2 je
baju janji lawa takdenya nak pakai yg branded2 ni.. kalau kad kredit plak beli bila yg tertentu je
kalau kereta dia pakai company car kereta akak dia belikan crv.. takdenyalah nak pakai bmw ke
merc ke atau kereta yg mahal2 harganya.. baju anak akak plak beli kat giant jer..

apa yg penting kat sini kita hidup semampunya jgn hidup nak berlagak..
kalau org pakai benda mahal kita pun nak pakai benda mahal.. tak boleh camni selalu..
selalu akak pesan kat adik2 lelaki akak.. jgn nak enjoy je tapi bila cukup bulan tak boleh
tido asyik nak memikirkan hutang nak bayar.. camne nak merasa nikmat kehidupan kalau
asyik fikir cari duit bayar hutang.. sampai bila nak jadi hamba hutang.. kalau boleh
akak nasihatkan adik2 semua berjimatlah serta hidup merendah diri.. simpan duit
kalau ada duit lebih2 sikit pergi bercuti di tempat org.. buka mata tgk dunia lain..
baru kita rasa betapa nikmatnya hidup ni serta rasa bangga sgt jadi anak malaysia..

sy sokong akak, marilah kita berwasatiah..

kalau pkir tak cukup, mmg slalu tak ckp kan?
respect lah..

ups.. lupa lak nak bg slm..

sy brminat crita psl gaji Xprnah cukp nie,
experience sy dulu memula krja, gj 300 jek, bleh maintain saving..
tapi slepas tuu, bila gaji dah lumayan, makin Xcukp la pulak..

slamatlah lah sy trjumpa org yg mcm akak mimpi nie, adalah nasihat yg dia bagi..
apply & now, looks gud..

alahai adik astina akak pun pernah gak bergaji rm200 lebih.. masa tu akak bersekolah lagi
akak kerja masa cuti panjang bila dpt gaji akak bayar duit sekolah dapatlah bantu mak sikit2..
akak pun pernah hidup susah.. akak tau camne susahnya nak cari duit sbb tu akak
selalu pesan bila ada duit kita simpan sikit dan bagi pada mak walaupun sikit berkat duit tu.
dan yg selebihnya beli utk diri sendiri..

bila berkawan cari kawan yg baik2 .. tapi cari kawan yg susah bersama.
kita boleh beli barang mahal idaman kita tapi tidak semesti kena meminjam
tapi kita kumpul sikit2 duit pastu baru boleh beri barang yg kita nak..
duit gaji sikit ke banyak tapi yg penting duit tu dari kerja yg halal
dan dari titik peluh kita sendiri baru ada berkat..

biarlah hidup kita susah janji kita sendiri mencari duit dgn titik peluh kita sendiri.. biarlah org
memandang kita rendah kerna kita tidak mampu membeli kereta mahal, barang
perhiasan yg mahal serta pakaian yg branded. janji hidup kita aman, happy, serta
seronok tak memikirkan hutang. dari kita hidup diluar yg mewah tapi dihati kita
sengsara memikirkan hutang.

pada adik2 yg masih muda lagi beringat2 pada masa hadapan jgn terlalu
leka dgn kehidupan sekarang.. berbuat baik pada masa skrg ingat adik2 ada ibubapa
yg sayang pada adik2.. jgn sesekali mengecewakan hati mereka

Originally posted by Brader_Jon at 24-5-2006 07:58 PM
Dulu abang ngah aku pernah cakap kat kitaorang adik beradik masatu masih sekolah.... Kalo korang nak gaji korang sentiasa mencukupi keperluan .. korang bagi la sedikit kat mak bapak..jumlah ikut ya ...

kalo bapak aku tak berkesan efek lawat melawat ziarah menziarahi ni... penah sekali aku terlupa bagi $$ kt mak aku; dia buleh sound kt adik aku kata aku ada prob kewangan sbb laki aku tak keje. mcm k%*** je stetment dia.  walhal dia mampu kerja lagi.  laki aku sebenarnya keje sendiri, kontraktor kecik2 camtu. bapak aku hari2 tanya kt aku dlm tepon, "mana laki ko? kat umah ke????" (dgn nada menyindir).   apalagi aku patut buat? tiap2 hari jumaat aku pi melawat derang, makan sama2, tiap2 bulan kasi duit, ..................................... agaknye lah kut sebab --> adik aku belikan dia kereta, adik aku mampu beli rumah sendiri.  aku pulak dok rumah mertua... apa kelasss??? tapi kelassla sbb laki aku anak tunggal, takde org lain jaga mak pak dia... dan semua reta laki akulah punya.. piang punya bapak.... dasar materialistik betul... sib baik aku tak ikut perangai dia.

.... sorry, aku tgh hangin... lega dah luahkan kt sini..

[ Last edited by  CoKeLat-RaWkZ at 8-8-2006 10:50 AM ]

Follow Us
sabar laaa cok...:hug:

ehhee thanks sue. aku kalo bengang rasa nak melatop kepala hotak ni ekkeeeke...

Reply #108 CoKeLat-RaWkZ's post

ish..ish..ish..banyaknya gaji samapi 18K++..keje apa tu ye sampai banyak macam tuh...bestnya kalau aku dapat g aji banyak tuh....berangan sekejap..

Gaji tak cukup................banyak cara bagaimana nak buat camana nak mencukupinya....tapi ramai yg tak sanggup nak melakukan nya..........siapa yg sanggup beli apa sahaja yang murah....sebab banyak barang-barang keperluan hidup yang kita gunakan kebanyakkan nya mahal......kerjalah apa sahaja dengan gaji beribu sekalipun.... kalau seseorang itu tak sanggup hidup dengan cara yang simple dan sederhana dari semua segi .........cuba senaraikan barang-barang yang kita beli setiap bulan dan kaji betul-betul adakah berang yg kita beli itu benar-benar kita memerlukannya??????

Reply #109 myhazil's post

suami akak kerja aircraft engineer utk jet peribadi.. ada yg dpt lebih byk dari tu dik..

semua ni rezeki suami akak dulu pun gaji kecil jugak makin lama makin naik..
masa sebelum kawin 2thn dulu gaji rm7k lepas kawin mungkin rezeki naik rm4k
dan bila akak pregnant mungkin rezeki anak naik rm7k..

suami akak org susah dia byk bantu keluarga.. kalau diikutkan ramai lagi org lain
lagi byk gaji.. apa2 pun kita kenalah bersyukur rezeki dari allah..

Reply #102 Mimpi's post

baguslah awak ni....respect

Reply #112 twelve12's post

wah bestnya....bila la saya nak jadi macam tuh...gaji banyak betul...apa ye akak buat dengan duit gaji banyak tuh?teringin gak nak tahu expenses keluarga akak macamana...ish...terasa macam menyibuk kain org la pulak..bukan apa...saja nak tahu macamana akak handle duit banyak2 tuh..

Reply #106 CoKeLat-RaWkZ's post

cok bukan ko saja ada parents materialistik, parents aku pun sama.  aku habis 1.2k per mth utk diaorang.  bila time aku balik, denggar lah bunyi bil2 letrik mahal, makanan naik la bla2.  aku terpaksa telan je semua tu.  nak nasihat diaorang tak berani nanti aku yang kena balik. buat pekak je la.

slalu gak aku wat belanjawan time 1st day dpt gaji
tp still x mematuhi guideline yg aku wat
agaknyer aku ni mmg sker lggr guideline kot...heheheehhehe
ujung2 bln ape lagi, magi mi ar

gaji tak cukup?

based on pngalaman aku...
dulu gaji aku 4k lebih. mcm2 aku belanja. padahal aku bkn bekeluarga pun. 'tah apa2 aku belanja. makan mewah. suka belanja kekawan tak tentu pasal. merepek tul aku masa tu. tapi still aku dpt simpan asb rm1k sebulan, n sikit kat parents aku.
akhir bln, dah terkelip2 tak cukup.

kalau org kata aku tak hengat donia.. sbenarnya bkn dunia, tapi aku tak hengat akhirat.

Tuhan sayang lagi kat aku, walo pun aku selalu lupa Dia.

tetiba aku jatuh sakit. setaun aku tak keje. aku insaf betul masa tu.

sekrang, gaji aku separuh dari dulu. tapi life aku lebih tenang & aman. pastu, ada berlebih le plak...

baru aku sedar, gaji bukan lambang kebahagian hidup...

ni antara pengalaman aku la..kalu korang suka leh ikut, tak suka tak yah ikut. aku just nak share je. kalau beli insurance, korang leh pilih nak yg saving atau hangus camtu je. aku beli yg savings..bayar about RM150 utk RM100K protection. laki aku lak beli yg jenis hangus.. RM45 sebulan..tapi benefit dia lebih kurang je macam yg aku bayar tu.rasa rugi lak...skali laki aku claim... lebih dari yg dia dah bayar kat bank tu. so dia untung la. aku kalau nak claim pun...tak sebanyak yg aku dah simpan tu. nak kluarkan skang rugi lak sebab cash value dia rendah. ni kalau tak paham..aku leh terangkan nanti.

pasal kad kredit lak...aku nasihatkan amik yg free for life.meaning korang tak yah bayar annual fee dia. kalau yg kena bayar gak annual fee tu.. korang punya gift point tu gi la redeem annual fee tu. buat pe nak bayar bank annual fee lagi. depa pun charge kita macam2. lagi satu jgn la kluarkan cash advance guna c.card. rugi..dah la kena interest byk tetiap bulan..nak kluarkan cash advance pun dah kena charge lagi. kalau nak kluarkan gak sebab emergency, make sure korang ada c.card yg kedua..untuk korang transferkan balance tu & bayar ikut pelan dia. ni kalau ada permintaan aku leh terangkan. masa aku kawin dulu takde harta sgt. nak beli cash...jenuh gak kalau nak saving jer..mau berbulan2 baru dpt barang2 tu macam cth washing machine. so aku kena la beli guna c.card. tapi guna installment basis. beli kat kedai yg offer zero installment basis jer. kalau beli kat kedai2 biasa, diaorng will charge you more sebab diaorang kena deal ngan bank. apa2 pun beli la barang yg korang mampu...jgn ikut perasaan ok. ada gak byk bank yg offer installment period yg lagi lama. cthnya bcb ct card. leh bayo in 24mths lain bank tu slalu offer 12mths je.

kalau ada sesape yg hutang ct.card byk sgt tu.. ada gak caranya nak settlekan.. tapi masalahnye korang akan di'blacklisted' la. aku bukan nak ajar benda bukan2 ni.. tapi ada caranya. kalu ada permintaan aku citer ok...

Reply #116 syclenz's post

gaji 4k???
ko keje ape beb???
ni aku nk tukar keje ni!

Originally posted by casper541 at 9-8-2006 03:16 PM
gaji 4k???
ko keje ape beb???
ni aku nk tukar keje ni!

kat MNC co.
aku advise, kalau ko dah suka keje sekrang, stay jer.
gaji byk, x sonok ngn keje, watper.

Reply #119 syclenz's post

betul tu...aku setuju...walaupun gaji ko berduyun-duyun, tapi kepuasan kerja tak ada...baik lupakan saja la