CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 8048|Reply: 42

literary fiction

Saya pernah buat posting pasal 'literary fiction' tapi dah tenggelam entah kemana dan archive pun hanya sampai 8 ms jadi yg lama2 semua nampak nya sudah hilang...so...saya nak hidupkan balik topic ini kerana saya fikir kebanyakan topic2 yg di bincangkan akhir2 ni hanya tentang buku2 dan penulis2 jenis buih coca cola saja...buku2 komersil , 'pulp fiction' atau romance ringan ...maaf lah ya kawan2 but the plain fact is...kebanyakan kita malang nya tidak atau masih lagi dalam peringkat membaca buku2 yang rata2 boleh di anggap buku2 'picisan' yang tak banyak boleh membina citarasa seni penulisan yg bermutu...

nak marah pada saya pun tak apa...tapi itu lah hakikat nya...
salah kah membaca buku2 sebegini?... mungkin tidak salah...tapi bagi saya kalu kita betul2 meminatia membaca buku...secara natural nya kita mesti terasa ingin membaca penulisan2 yg di anggap terbaik...maka itu saya fikir satu kunci untuk membaca penulisan2 terbaik ada lah dengan sekurang kurang nya cuba mula membaca buku2 fiksyen dari 'genre' literary fiction...

berikut ada lah satu artikel yg articulate dan sangat baik dari Raman proprietor of silverfish yang saya ceduk in it's entirety..yg menyentuh pasal dan apa itu  literary fiction dan kesan nya terhadap pembaca2 yg kritikal......

Reference

http://www.silverfishbooks.com/S ... ingdetails.asp?id=2

What is 'literary fiction'?

"What is literary fiction anyway? Usually it is posed as an opposite for 'commercial', and so commercial fiction is what sells in large numbers, and literary fiction is what doesn't sell. But this ignores the fact that most fiction that is written to a formula, for a mass audience, does not sell any more than non-formula fiction," argues Malcolm Knox of the Sydney Morning Herald. The converse is probably true. Salman Rushdie's Midnight's Chidren first appeared in 1980. It has sold millions and it is still selling rapidly after quarter of a century. Same with Umberto Eco's Name of the Rose. These and other like them will continue to sell for the next twenty-five years - and some more. Will we remember Dan Brown in 2030?

But this an old argument, with supporters of the literary fiction labelled as elitist or snobbish, and readers of popular fiction called

Rate

1

dats becoz it's all been transferred to the new subboard...for safe-keeping...
easy to peruse, without it being bog down...but dat doesn't necessarily mean
dat u cannot post those kind of post here...do feel free...if it bogs down to the
other pages, then off it goes for safe-keeping...no problem...

oh maaf cik seribulan...

saya tak perasan semua ni dah di longgokkan dalam sub-bod 'critical reading'...
saya hanya click 'books and lit' saja...so sekarang this main board untuk forum buku2 jenis apa ye?

actually this main board still functions the ole similar way...
treat it as u wish like last time...then we can have two of
a good thing, isn't it...hantam saja larr, labu...

ok cik seri yg budiman...

ni nak tanya satu lagi..
pasal fiksyen2 melayu ni..semua nama2 yg di bincangkan di sini saya tak pernah kenal nama nya apa tah lagi membaca nya.Mungkin juga saya terlepas peluang menghayati karya2 melayu terkini yang terbaik dengan tidak membaca buku2 ini...??

waktu book fair baru2 ni saya tergerak nak beli buku2 karya klasik melayu yg di keluarkan oleh DBP tapi kerana harga nya masih agak mahal saya nak tunggu dulu hingga ada sales mungkin di satu hari nanti...

bagi saya karya2 klasik melayu amat lah bermutu dan setanding dengan karya2 dunia yg di anggap klasik...tapi saya tidak tau samada karya kontemporari melayu apa kah bermutu atau tidak...

kadang2 bila ada cerpen dlm mingguan malaysia misal nya saya cuba baca jugak tapi sampai perenggan kedua saya dah terasa nak muntah...jadi saya tak tergerak nak baca buku2 novel melayu seterus nya ...

tapi mungkin saya tersilap..atau saya dah jadi prejudis..maka kalau ada sesiapa di sini boleh huraikan sedikit tentang karya2 penulis2 melayu yg di bincangkan  dlm forum ni saya amat berterima kasih la...

tapi tolong jangan lah tulis dlm 'bahasa sms' yg tidak mencerminkan anda pembaca yg menghormati bahasa seperti yg selayak nya bagi orang2 yg menyintai buku....

Originally posted by Greenbottle3 at 4-4-2006 10:48 PM
ok cik seri yg budiman...

ni nak tanya satu lagi..
pasal fiksyen2 melayu ni..semua nama2 yg di bincangkan di sini saya tak pernah kenal nama nya apa tah lagi membaca nya.Mungkin juga saya terle ...

u ni analatikal ke atau suka look down to other people. Bunyi ayat u tu mcm snobbish skit. Pada u apa karya yg bermutu? Kalau u ni betul2 hargai fiksyen melayu yg bermutu i rasa u tak berkira pasal duit. i baca semua jenis fiksyen.

Masa skolah rendah i baca buku penyiasatan yg dialih bahasa ke bahasa Melayu n novel cinta keluaran syarikat yg dah x wujud lagi (somewhere in 80's). Harga buku pun RM2.50 je.

masuk skolah menengah semua buku Khadijah Ibrahim n Ahadiat Akashah etc, i baca. (Kalau suruh i baca buku ahadiat skang, tak lalu lagi dah).But at the same time i baca juga buku Pak Samad, Shahnon, Keris Mas, Usman Awang (to name a few). Bila masuk menengah atas, my faveret is Arenawati n sampai skang masih menyintai karya beliau.tapi at the same time i baca juga hasil publish by creative enterprise n Alaf 21.Cuma klu baca keluaran dua company ni, u dont expect to much le.

Now sejak Faisal Tehrani meletup2 ni, i beli semua karya dia.Beratus habis pun i x kisah.janji puas hati.

Rate

1

Follow Us
cik nora- aidil...

terimakasih atas komen sdri/sdr yang baik ini..

saya tidak fikir saya snobbish...nak kata pembacaan saya 'elitist' pun tak berapa kena...sebab saya bukan nya baca buku2 'berat' saja...

ya ..saya fikir kalau ada lebih sikit ahli2 forum berforum tentang buku2 oleh penulis2 melayu yg dianggap bermutu macam arenawati dsb nya mungkin saya tergerak nak baca jugak...sdri sendiri kata sudah tak lagi baca buku ahdiah akasah tu...makna nya sdri dah progress ke satu level citarasa yg lebih halus...dan saya fikir bagi pencinta buku ini lah yg seharus nya berlaku...

...masa sedikit buku banyak..maka saya seperti semua org lain la baca apa yang saya fikir tertarik di hati ...sekarang ni saya ada lebih dari 500 buku fiksyen di library saya yg masih belum baca...jadi saya tak la susah2 sangat nak beli buku2 baru kalau harga nya masih mahal!!...bukan kedekut sangat pun...cuma nya sebab dah ada banyak...

buku apa yg saya baca?

saya jemput cik/sdr lawati blog saya pasal 'books that i read for pleasure...and a few other things beside'... di link dibawah...saya tak update kerap hanya bila ada masa dan mood saja...

http://www.booked1.blogspot.com/

[ Last edited by  Greenbottle3 at 5-4-2006 09:03 AM ]

Tuhan ciptakan manusia ni berbeza-beza.

sekian terima kasih....

Rate

1

Reply #5 Greenbottle3's post

aww...we r living in the Burger/Maggi Mee community...everything is instant,
fast n furious...all must be conserved n saved...money, time, space etc...

Reply #8 teratai_kristal's post

I seconded that motion.

Originally posted by Greenbottle3 at 5-4-2006 08:57 AM
cik nora- aidil...

terimakasih atas komen sdri/sdr yang baik ini..

saya tidak fikir saya snobbish...nak kata pembacaan saya 'elitist' pun tak berapa kena...sebab saya bukan nya baca buku2 'be ...

ff:

greenie,

bila u tulis in malay, ayat u macam dalam buku melayu klasik :bgrin:
jgn mare...gurau-gurau :nyorok:

btw, saya baru berjinak2 dan cuba menanam minat untuk membaca buku2 yang dikatakan 'literary fiction'
terpengaruh dengan postings u kat sini

tak usah terasa hati, lain padang lain belalang... Tapi zaman sekarang belalang boleh menjelajah seluruh dunia...

Kebanyakan orang kat Books n literature ni, yg rajin buat posting ialah org yang rajin baca novel2 yang sesetengah orang anggap 'picisan'.

-Ada orang suka makan pedas, ada orang suka makan manis-manis.. Macam tu lah juga kami di sini...

p/s: Nampak gaya macam org yang minat literature seperti yang diharap cik Greenbottle3 tu tak suka sangat nak berposting di sini.

Rate

1

Maaf saya ingin tumpang bertanya.Adakah buku-buku khadijah hashim masuk ke kategori yang diperkatakan oleh King Greenbottle? Ini adalah kerana sekiranya tergolong dalam kategori ini maka marilah kita menyelamatkan karya-karya beliau kerana saya terjumpa novel-novel beliau di satu kedai buku dimana buku-buku tersebut seolah-olah diabaikan dan dijual dgn harga yg murah. Maaf bertanya lagi kalau harganya di bawah RM10.00 adakah masuk kategori murah? Dan bukan saja buku-buku Khadijah Hashim malah buku-buku Arenawati, A. Samad Said, Usman Awang dan lain-lain karyawan negara pun terdapat di dalam kedai itu. Tambahan pula buku-buku tersebut masih baru walaupun berhabuk atau kelihatan agak usang.  Sebenarnya saya sudah pun mempunyai koleksi tersebut. Kalau saya ini berharta atau pun mempunyai wang yang berlebihan boleh la saya membeli kesemuanya daripada terbiar begitu sahaja. Hakikatnya saya ini tidak berharta selain koleksi buku-buku yang hanya 300 buah sahaja termasuklah kebanyakannya karya-karya Ahadiat Akasyah.

Sekian Terima Kasih.

[ Last edited by  teratai_kristal at 5-4-2006 04:41 PM ]

Rate

1

ha ha ha cik nhuda!...i consider it an honour bila you kata saya tulis macam bahasa melayu klasik!

saya fikir bahasa melayu sekarang ni dah rosak koyak rabak... dalam tv berita pun guna bahasa 'mat dadah' kadang2...

dan cik cristal dll jangan la tersinggung ye...betul la kita boleh makan apa kita suka..it's a free country (more or less) right?
tapi bila kita berbincang pasal buku dan orang yg minat buku saya fikir kita perlu le tingkatkan standard apresiasi kita ke tahap yg boleh di anggap 'baik'... kalau nak bincang buku2 untuk budak2 belum lepas cacing saja macam mana orang2 yg tahu pasal buku ni nak datang bertenggek ke sini?

maka tinggal lah jenis yg baca harry porter dll tu bincang sama sendiri dalam bahasa 'sms'!!...

jangan la marah ye..mana mat rock blackmore? kalau dia baca ni tentu melenting...but niat saya hanya satu:...saya nak kan kita semua tingkatkan pembacaan kita kepada buku2 yg lebih err...literary.... ...

ermssss .... aku sume je bedal bace ... ekekeke ... kekdg aku dpt gak ilmu dr bende2 'picisan' ni ....  aku akui skrg aku x bace buku2 novel melayu skrg ... sbb aku mmg jenis suke cite yg lite ... and aku x suka cita sedih2 .... ekekkee ... pd aku da suka membaca tu pon da cukup baik ... ketentuan individu tu senirik nak baca genre apa ... as long diri senirik tau apa pengisian yg dah dia dpt dr membaca itu pun da cukup ... kurang2 nya dia dah dpt suatu kepuasan

Bahasa Melayu koyak rabak seba campurtangan DBP, Utusan Malaysia, Berita Harian dan jemaah menteri.

p.s. saya tak suka tulisan Arenawati. Tulisannya sloppy, tidak kemas.

Originally posted by teratai_kristal at 5-4-2006 04:40 PM
Maaf saya ingin tumpang bertanya.Adakah buku-buku khadijah hashim masuk ke kategori yang diperkatakan oleh King Greenbottle? Ini adalah kerana sekiranya tergolong dalam kategori ini maka marilah ki ...

kat mana tu? i sanggup dtg utk beli. Duit no problem, bukan sbb kaya. sbb i mmg ade peruntukan utk buku.tapi klu buku tu sampai tahap RM10.00 sebelum org lain ambik, biar i je yg beli

Originally posted by pessoa at 6-4-2006 02:23 AM
Bahasa Melayu koyak rabak seba campurtangan DBP, Utusan Malaysia, Berita Harian dan jemaah menteri.

p.s. saya tak suka tulisan Arenawati. Tulisannya sloppy, tidak kemas.

oh ye ke? x kemas mcm mana? buku yg mana satu yg u tak suka. i ade juga le koleksi buku dia.nak bincang ke pasal buku dia. yg latest ni i belum ada, yg armageddon tu.

[ Last edited by  noraidil_06 at 6-4-2006 10:07 AM ]

Originally posted by noraidil_06 at 6/4/06 07:30 AM

kat mana tu? i sanggup dtg utk beli. Duit no problem, bukan sbb kaya. sbb i mmg ade peruntukan utk buku.tapi klu buku tu sampai tahap RM10.00 sebelum org lain ambik, biar i je yg beli

ok, where's the shop? khadijah hashim's writings is excellent, boleh dijualnya murah-murah.. mungkin terlalu banyak lambakan novel cinta, novel sebegini mereka dah tak pandang