CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: sxyizreen

I Wanna Reduce/Stop Smoking

Originally posted by miss_comel at 9-12-2005 14:53
kuatkan semangat beb..
tapi bile join member gitu, teruja lak..
pepehal aku kene kontrol

skang aku kurangkan isap..tak lah sekotak sehari..

tengok avatar ko ni pun aku teruja nak isap lagi :hmm:

Originally posted by sxyizreen at 9-12-2005 02:57 PM

tengok avatar ko ni pun aku teruja nak isap lagi :hmm:

sekadar hiasan..hehehhehe

semalam n kelmarin aku tak smoke..
arini aku kuatkan semangat tak smoke..harap2 jadi la
tp air liur asik meleleh jer dlm mulut..

My personal point of view, kalau orang kata nak berenti smoking, kena kurangkan dari satu pack sehari jadi setengah pack sehari then so on, tu semua nonsense. Kalau nak berhenti kena quit means takder slow down. Put a full stop and don't look back.

Originally posted by sxyizreen at 8-12-2005 09:14 AM
Hmmm, aku ni smoker for about  4 5 years ... sampai la aku kahwin ni, aku masih smoking ... hubby aku pun smoker gak, dia tak la marah aku hisap rokok tapi dia da tegur gak aku supaya slow down or  ...

kalo ikutkan jenis cam ko ler patut tak smoking pasal ko banyak mende buat aktiviti tu..kira takdak waktu terluang so smoking ko tu berat pada craving issue jek..still n nampak ko leh control gak..isap kekadang esp peers clubbing tuh.

cuba ko tokleh tahan ko cut down clubbing or kawan2 yang smoking..bukan buang depa..just break pasal takut terikut smoking..i  bet kalo ko pi sport tahan lasak tu i dont think u smoke pasal depa pun maybe ramai tak smoking..kecuali cam clubbing tu kan?

one more thing..cepat2 dapat baby..maybe ni gak kang nanti mengalakkan ko stop..doktor pesan tentu banyak esp jangan smoke masa mengandung..sok2 dah de baby..jangan smoke dekat baby tu kang dia passive smoking so what i can tell..u must cut down ur social circuit yang pro smoking and ganti dengan surrounding yang tak smoking i. e cam having baby..lagik bagus ajak hubby sama do the same.

it is a matter of craving..the tar inside smoke tu rosakkan paru paru..daya bawa oksijen pada darah etc..the nikotin ni ler yang buat ketagih..it is kind of substance that cengkam ur brain that sometime u need/crave to smoke. pasal tu ada rokok tanpa nikotin or ada patch tu nak gantik kemaruk nikotin. Contoh lain macam nikotin is caffein pada drink cam coffe , coca cola seme tuh.

hope you succeeded for the baby sake. ws.

Originally posted by miss_comel at 9-12-2005 04:38 PM

sekadar hiasan..hehehhehe

semalam n kelmarin aku tak smoke..
arini aku kuatkan semangat tak smoke..hara ...

to be honest..i found woman smoking tu seksi ..alluring

maybe faktor kemodenan..maybe faktor ke samaan, you and i, sama bukan tenguk i jantan u pompuan so diskriminasi so maybe faktor we are all the same jek .

so awal2 smoking cam tu..depa pun nak sama cam lelaki..what man can do..we woman can do too..lama2 mende tu ketagih pasal faktor nikotin.

around the world statistik smoking amongs ADULT merundum..memang turun..tapi yang kita risau amongs TEENAGERS..depa nak rebel tentang kedewasaan depa..sometime bila da lanjut usia depa sedar but mostly still ketagih smoking but nowadays around the world memang kempen anti smoking pun..ikutkan sejarah smoking di dunia ni red indian jek buat tu pun isap pipe. kendian british pick up habit smoking pipe dan lama2 roll on paper.

king george dulu penah sound..sapa smoking dia campak ke laut masa dalam pelayaran dari britain ke america. it is not 'a culture' but it is during kemunculan iklan, kemunculan TV, kemunculan hollwywood pictures so ari ari berpoloh taun manusia di tembak dengan sikap it is cool to smoke..sana sini..it is ' a culture'. Tu yang susah nak menterbalikkannya.

macam ko dah biasa pakai kasut mula kaki kanan ..ikat tali kasut kaki kanan..tup2 nak mula kaki kiri ikat kaki kiri..or ko dah biasa tulis tangan kanan tapi this time kene tulis tangan kiri pasal tangan kanan kodong akibat merempit

tapi apa pun ler..sesekali kene rokok ni..perghhhhhhhhh keunggulan cite rasa ke emasang tu terserlah kan? nak2 isap okok dengan awek sambil cite2 politik dunia perghhhhhhhhh what a scene to be fulfilled

ramai yg dah berenti isap, takde niat nak berenti. it just happen.
yg susah nk berenti nya ialah nafsu nak isap tuh. casual smoker pon pilih masa gak bila nk isap. diorng tahan bila masa tk seswai. cam bulan posa, kita tahan keinginan nak makan, nak minom, nk isap 'okok, etc.
cuma yg regular/heavy duty smoker ni lagi la kuat napesu rokok ni. bila kata nk berenti, lagi kuat le napesu ni dok bodek empunya badan suh jgn berenti.

elok isap je bebanyak, lagipon menjana ekonomi negara dgn cukai rokok ni. sepital pon tambah kaya kuarkan obat utk org sakit batuk, kanser nih suma.

Follow Us
isap rokok ni elok ape
dapat penyakit tu dapat penyakit ni
isaplah rokok banyak2
satu sedutan boleh mengurangkan hayat manusia selama 9 minit
isaplah lagi :D

marilah kite bagi semangat kat forum member kite supaya berhenti smoking...
kalau kutuk2 kang, depa putus harapan..

MC and sexyzreen..kurangkan lah merokok tuh ye..good luck!

memang sekarang kita rasa diri kita aktif
tapi yg berlaku dalam badan kita tak tahu
ada kajian tunjukkan perokok nie mempunyai risiko lebih tinggi utk sudden death
maknya kalau kene stroke sbg contoh bleh terus jalan berbanding orang lain
lagi satu rokok nie ada bhn yg boleh merosakkan dna
ini jarang memberikan kesan jangka pendek tapi lebih jangka panjang
sebab dna tu akan diturunkan kepada anak dan cucu
semakin banyak yg rosak semakin vunerable orang tuh dan meningkatkan risiko pd penyakit

aku dulu merokok gakss tapiii
aku berenti selepas pergi ke wad cancer borak ngan orang kat sana
bila tengok dan dengar penderitaan diaorang aku berenti
takyah nak cakap berenti slow2 memang tak berentinyer

aku nak berhenti..nak berhenti..tp slow2..

yelah , aku byk involve dlm swimming, gym,kick boxing, dance class...
kekadang semput gak..wish me luck fren..

aku pun dah start nak behenti rokok.. mula nye pd bulan posa hari tu la.. lepas raya ni aku dah kurang hisap pun.. 1 hari ade la sebatang kekadang tak langsung.. cara nye kau kena jaga pergaulan.. itu yg penting.. kena kawan dgn member yg tak smoker.. mesti boleh punya...

Hmmm, aku ni smoker for about  4 5 years ... sampai la aku kahwin ni, aku masih smoking ... hubby aku pun smoker gak, dia tak la marah aku hisap rokok tapi dia da tegur gak aku supaya slow down or  ...

cuba u bayangkan camnni....
kalau u terus2 merokok...
nanti kalau u mengandung, akan menjejaskan baby u kan...
cuba keep say that on your mind...
mana tau u boleh berjaya.

gud lak fren.!

Originally posted by integra at 11-12-2005 08:18 PM
aku pun dah start nak behenti rokok.. mula nye pd bulan posa hari tu la.. lepas raya ni aku dah kurang hisap pun.. 1 hari ade la sebatang kekadang tak langsung.. cara nye kau kena jaga pergaulan..  ...

Aku rasa cara pergaulan dan environment mmg ader mempengaruhi seme nih.. tapi yg pentingnya diri kita sendiri.. kalau kita betul-betul nak quit kenalah kuatkan semangat jangan setakat hangat-hangat t**k ayam ayam ajerr.. kena setkan dalam kepala otak kiter.. "aku nih nak quit smoke" remind urself everytime rasa nak smoke.. Aku pun kekadang bila kepala otak tgh berserabut..ader juga terpikir nak try smoke.. tapi Alhamdulillah the good side of still strong to say TAKNAK.. sampailah sekarang tak penah smoke.. Apa-apa pun aku doakan agar both of you dapat capai cita-cita nak quit smoke nih.. :pray:

..aku baru 2 hari berhenti merokok.....sebelum ni aku mmg kuat hisap rokok..kdg2 tu 30min 4 btg....aku pun terklejut/...baru2 hari berhenti tak adalah ketagih sgt...

Good Luck J Sky. But my advice is that, jangan terasa confident sangat. Maksudnya, seboleh-bolehnya masa ni jangan lepak dulu dengan kengkawan yang merokok.

First time aku berhenti merokok adalah selama 10 bulan. Rasanya masa tu aku akan berhenti selamanya. Tak sangka lepas tu aku boleh isap rokok semula.Aku stop smoking dari Ogos 1993. Masa tu rasa boleh tahan, takder ketagih pun. Tapi after 10 months later, tetiber je aku jadi smoker semula. Sebabnya, aku join serumah dengan smokers. Bila dah hari-hari tengok diorang merokok, maka rasa tu timbul balik.

Alhamdulillah bermula Jun 2000, aku berjaya untuk terus tinggalkan tabiat merokok. Sedikit panduan dari pengalaman :

- Kalau nak berhenti merokok, jangan ada tarikh. Maksudnya, jangan kata "start tahun baru ni aku nak berhenti merokok". Kalau nak stop, stop terus.
- Kalau nak berhenti , jangan cakap ngan orang. Contohnya " mulai esok , aku akan berhenti merokok". Lebih baik senyap senyap berhenti, then satu masa kita akan cakap " aku dah seminggu berhenti"
- Kalau nak berhenti, tak perlu kurangkan dari sekotak ke setengah kotak etc. Dari pengalaman cara ini tak berjaya. Berhenti means stop terus.
- Elakkan dari berkumpul dengan kawan yang merokok. Contohnya kalau office ada smoking area, elakkan berborak di smoking area.

Kedua-dua masa aku berhenti merokok adalah secara stop terus. First time aku balik kerja (time tu aku tgh practical training kat PJ), masa tu aku campak kotak rokok yg masih ada berbelas batang ke dalam longkang dan tekad nak berhenti.
Second time aku buang kotak rokok yg masih ada 3 batang ke dalam tong sampah kat smoking area di office aku, then tekad nak berhenti.

Good Luck.

Atau another way nak berhenti merokok adalah isap rokok sampai batuk berdarah, then pergi hospital. Masa tu doktor akan bagi kata dua samada nak pilih rokok atau pilih hidup. Either way akan berhenti, samada berhenti rokok atau berhenti hidup means jugak berhenti rokok.

kalau nk benti merokok senang bulan posa...
dan jgn tuang posa...posa btui2...
lepas buka posa tu jgn ler isap rokok....
laki aku benti cara gitu je..

tak silap aku noorkumalasari tu walapon bertudung litup tu still taleh benti merokok

mawarbiru This user has been deleted

Berhentilah merokok...

Demi kebaikan semua... :ah:
Klu x kuat semangat susah nak benti... kuatkan la semangat BERHENTI terus! :pompom: Kami semua sentiasa beri sokongan padu... :bodek:
Jgn dah benti isap balik udah ler... :no:

ditambah dgn harga rokok yang sekotak 7 ringgit tu boleh beli beras sekilo.