CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 5200|Reply: 33

Tolong nasihat

Post time 14-8-2021 11:50 AM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Assalamualaikum

Tak tahu nak tulis apa cuma perlukan nasihat dan sokongan sebab 2021 tahun kesedihan dan tahun family kami ramai yang kena covid sehingga 3 family members meninggal termasuk mak...mak adalah pakar motivasi,doktor,guru untuk saya.Bila mak tiada dan saya serta adik beradik tidak dpt menatap wajah mak sebab ramai yg masuk hospital sebab covid.

Kesedihan bertambah bila suami yg saya jadikan pengganti emak untuk bercerita dan meluahkan perasaan menceraikan saya dengan talak 3. Saya cuba nak redha dan ucapan redha tu senang diucapkan tapi nak betul2 redha terlalu perit.

Bantulah saya ..berilah saya kata2 semangat untuk saya sebab dari dulu saya sentiasa diuji sehingga kekadang putus harap.

Terfikir kenapa saya sering gagal dalam rumahtangga? Sedangkan orang lain elok je sekali berumahtangga kekal je.

Saya bangun tengah2 malam utk solat tapi tetap masih tidak dapat tenang.
Terima kasih atas nasihat dan kata2 semangat semua.

Rate

1

Jangan letakkan kedamaian hati kita dan bahagia kita pada makhluk Allah...
Mengadulah pada Allah...
Semoga dipermudahkan urusan TT.

Rate

1

take ur time untuk bertenang. ngaji alquran, dengan lagu, music, zikir. tengok drama. semua orang tengah di uji . moga pahala berterusan untuk kaka sbb berat ujian

Rate

1

Anak2 x ada ker?

Blh tau ni rumahtangga yg ke berapa?

CiliPadiSedap replied at 14-8-2021 12:50 PM
take ur time untuk bertenang. ngaji alquran, dengan lagu, music, zikir. tengok drama. semua orang te ...

La ....u pun ada kat sini ke

otai_g replied at 14-8-2021 12:58 PM
Anak2 x ada ker?

Blh tau ni rumahtangga yg ke berapa?

Ada je anak2....

Follow Us
Hi..anak2 mcmana?semoga cpt bertemu teman pengganti hendaknya.Amin

Rate

1

I taktau nak bagi nasihat apa sebab kalau ada kat tempat u pun mesti i rasa down.

Jadi i doakan Allah bagi u kekuatan,ketabahan & dipermudahkan urusan masa depan u

Rate

1

Percayalah uols, sekarang ni semua orang diuji cuma dengan cara berbeza
Setiap ujian tu datang dengan pahala
Iols suka ingatkan diri dengan ayat “this too, shall pass”
Bila stress kerja ke, bila dalam kesedihan ke, iols selalu sedapkan hati dengan ayat tu
Lagi satu “time heals, so give time time”
Mungkin boleh tengok rancangan komedi ke bacaan santai ke supaya lebih ceria

Rate

1

Berat dugaan ni..berserah lah pada Allah..doa mohon diberi kekuatan..hdp kte ni Allah yg tentukan semuanya..kte ni bkn sape2

Rate

1

pukulrata replied at 14-8-2021 01:23 PM
Hi..anak2 mcmana?semoga cpt bertemu teman pengganti hendaknya.Amin

Buat masa ni da tak fikir pengganti sbb sekali dua atau tiga kali cerai cuma bila kasi tau byk kali cerai sure masyarakat akan tuding jari dan ltk semua kesalahan kt diri ni..
Hakikatnye tuan punya badan je yg tahu apa sebenar berlaku

spankee_fili replied at 14-8-2021 02:03 PM
Percayalah uols, sekarang ni semua orang diuji cuma dengan cara berbeza
Setiap ujian tu datang deng ...

Tq...in sha allah akan terubat juga kelukaan ni satu hari nanti...

NurAlia14 replied at 14-8-2021 02:16 PM
Berat dugaan ni..berserah lah pada Allah..doa mohon diberi kekuatan..hdp kte ni Allah yg tentukan se ...

Yup Allah sayang saya sebab tu diberi dugaan demi dugaan dlm perkahwinan

singlemum_4 replied at 14-8-2021 02:35 PM
Yup Allah sayang saya sebab tu diberi dugaan demi dugaan dlm perkahwinan

Kalo pk balikkan, kte mmg nk rumahtangga aman damai suami yg baik membimbing etc..tp kalo sumenye indah didunia, hai sng sgt nk masuk syurga..didunia la kte diduga nk tgk sbr ke x..lg kuat diduga mknenye ape..

Assalamualaikum

Tak tahu nak tulis apa cuma perlukan nasihat dan sokongan sebab 2021 tahun kesedihan dan tahun family kami ramai yang kena covid sehingga 3 family members meninggal termasuk mak...mak adalah pakar motivasi,doktor,guru untuk saya.Bila mak tiada dan saya serta adik beradik tidak dpt menatap wajah mak sebab ramai yg masuk hospital sebab covid.

Kesedihan bertambah bila suami yg saya jadikan pengganti emak untuk bercerita dan meluahkan perasaan menceraikan saya dengan talak 3. Saya cuba nak redha dan ucapan redha tu senang diucapkan tapi nak betul2 redha terlalu perit.

Bantulah saya ..berilah saya kata2 semangat untuk saya sebab dari dulu saya sentiasa diuji sehingga kekadang putus harap.

Terfikir kenapa saya sering gagal dalam rumahtangga? Sedangkan orang lain elok je sekali berumahtangga kekal je.

Saya bangun tengah2 malam utk solat tapi tetap masih tidak dapat tenang.
Terima kasih atas nasihat dan kata2 semangat semua.

Salam...

Seperti sangat berat dugaan ini, akan tetapi ketahuilah orang-orang yang diuji itu boleh jadi sebab untuk ditingkatkan darjat, jika tidak di dunia ini di akhirat nanti...

Yang paling berat dugaannya para Nabi dan Rasul... mereka ini berkorban supaya umat manusia dapat berjaya dunia akhirat. Banyakkan doa kepada Allah... doa dari hati, dalam bahasa kita sendiri...mohonlah yang baik-baik.... menangis bermunajat kepada-Nya....Dia Maha Mendengar.

InshaAllah akan diberikan jalan keluar untuk kehidupan yang baik...

Edited by mbhcsf at 18-8-2021 03:20 AM

Allah will give you what you need , not what you want ....ikut pada ILMU ALLAH.

so, it is okay to bereave on what you have loss, a husband , a mom etc...

cuma  there will come a point where you need to ask yourself , your mature wise intellect self

what should I choose?

nak let yourself  dimandikan  dengan rasa miserable all the time

atau happiness?

kalau nak happiness then kena tahu makna diri kita kat dunia

we owe our own very existence to ALLAH  ( of course ALlah tak perlukan kita bayar balik ) segala nikmat-Nya- dari jasad , emosi, etc...tapi  kalau di alam ruh kita akui : Verily , ya Rabb -  ALlah you are my Rabb, selaras dengan kefahaman kita dan sumpah kita itu, maka di dunia ni , kita tanamkan dalam diri kita , jiwa ( qalb) kita yg kita ni hamba ...and hamba yg Allah dah beri segala aspek Jasad, emosi, rohani and intelek untuk mendepani segala gala ujian , dalam kapasiti yg berbeza bagi semua individu...

yes senang  ucap tapi u know kalau kita dengar perit jerih org lain yg kita lihat secara luaran wow tapi ada sisi suka ujiannya , maka kita pun akan lebih rasa syukur , tak pelah Allah , i dah syukur  macam ni  cuma kalau ada ujian I hope you will grant me the strength  and perseverance.  org macam ni bukan hipokrit ke ape nope , just that org yg tahu adab kat mane dia perlu luah and ka mana dia tak perlu luah.

i mean one of the ways is to look at what you have

yes tak ada suami as you mentioned

tapi Allah bagi you anak anak

the fact that ALlah has taken your mom away - i think one of the most empowering way to look at it is to restructure your thought process

u tengok itu as - ALlah ...engkau ambik semua semuanyer dari aku ...my god fizikal mommy tak ade hubby tak ade, my god why whyyyyyy

tapi  kalau lihat and renung sejenak

ALLAH Is saying : you ni actually perlu disedarkan dalam sumber kekuatan dalam pada you yg you actually ready to face up  and embrace the hard, tough, challenges ahead ( dengan izin-Nya) : in other words, my dear - wake up - you are ready!!!be in insan , insanul kamil if you can struggle for it ( haha susah ni dengan k drama pada i lah hahaha ni my ujian )

it is okay - tak ada time limit u nak tenang bila  , it is a process ALlah nak taadib atau didik u as insan to be strong

by being? positive

ALlah bagi aku  ujian yg uniquely mine , matching to my own capacity ( u tak tau lah takat mana you tahan , Allah tu satu Universe Dia dah  buat, He creates and Recreating pun  - so Dia Tahu ) so

please feel content that ini salah satu cara ALlah nak indicate  kat you yg you are ready...to face whatever is next ...i dunno but dengan menerima ujian and you tengok renung dalam diri you..ini salah satu care berdamai dengan takdir , u putus harap sebab yeslah biaselah kite insan kita in haste  , kita nak cecepat  but ALlah nak kita pelajari according to HIS terms lah ....guna masa...selalunya macam tu....then you will get the tinggggg.....now i know why , HE ...didnt allow me  to be  blablabla....gitulah selalunye...

and ALlah tak nak pun u putus asa sebab?

ablasa iblis tu adalah si putus asa, a muslim ( and mukmin ) should know and must know PUTUS asa is not an option  in life

sebbab we owe our own existence ( nikmat Dia bagi )  di muka bumi kat ALLAH ...that big very much - cer kira nikmat , count your blessings , agak senang nak tengok closed door dalam keadaan dukacita tapi susah nak tengok few opening doors ahead, it is okay

with time , bila jiwa you tenang dengan melembutkan hati menerima takdir setakat ini , then it is okay ...but by bit ...u tau bila u akan redha

bila mana hati you tak sedih and u senyum bila mana u terima ujian yg amat amat tak sangka memeritkan meletihkan memenatkan and causing  the tears trickling down your cheeks...yups...

u smile and you said ALhamdulillah ala kulli haal...i accept this...it is okay ...then you might feel better

it is okay ...this is a learning proces as insan ....

ade satu senior colleague of mine yg bila i kenali dia dengan ujian yg sehebat 21hari hidup di dunia ibu dah meninggal, dibela nenek sejak kecil ....bila ia tahu lagi cabaran dia  i'd say i terkejut bila mana i merengek atas sebba something...dia just said it is okay

accept it...masa tu kite pun like seriously, huh????

but when you are 40s , makin matang kita terfikir yg aaah ini maksudnya ..bila kita experience and lihat memacam ..

it's like acceping something yg you cant control but you will smile and said i will do my best to get through this ....
one thing at a time...

Allah jamin rezeki setiap hamba-Nya, dont worry

dan lagi satu just self dialogue diri sendiri : kenapa aku  kene rasa terjelapak, and sedih  dengan realm dunia - kalau ALlah 'beli'dari aku/kita the price ujian ni dan 'membayar'' harga kesabaran , ketabahan ini di dunia ni dengan something much better di akhirat, so be it .????
sebab dunia ni memang kan mengasyikkan gitu kan kan kan , i will admit that  yups , it 's true ...it feels nice...but ..inilah dunia...hmm...

dear : akhirat tu is the ABSOLUTE reality...ingat ye akhirat tu real ...absoute reality ...

itu realiti yg sereal realnya

cuma kita tak sampai tahap emosi jiwa nak menjiwai assurance itu ....sebab inilah gemerlapan kerdipan kemiliau

the pomps  and glitters of the duniya...

tapi kalau ade ujian untuk muhasabah pun okay jugak...

but you know why nak dibelenggu apa yg Allah tadkirkan hubby ti diambil dari you ? sebab adalah hikmah-Nya...

Allah knows ...dont worry

You ada ALLAh lah nak jaga you...u dint have to worry lah....ye...i mean nak sedih , well yg ALlah ambik org tu mkhluk tu like hubby tu  depa tak pun berkuasa memberi rezeki  you..depa tak tahu pun berapa gram sel darah merah dalam badan you yg telah diganti daripada sum sum ke , etc
but your  rabb , ALLAH SWT tahu that much about you...your self pun.

in fact he knows  how many molecules of protein in your body ...

tapi kalau bab ibu tu , just doa and doa , kan doa anak yg soleh ALlah tak putiskan antara anak yg soleh and ibu di barzah? doa bebanyakkkk...  

so , caranya jiwa yg tenang ....isi dengan elemen kejiwaan iaitu ilmu

so pick up those positive bits which you have thrown out .....bit by bit

Rate

1

TT... percayalah, Allah uji sebab dia sayang... dia nak kita lagi dekat padaNYA..
setiap org ujian berbeza.. mengikut kemampuan..

ada yg dari kecik dah diuji..
ada yg remaja baru diuji...
ada yang dewasa baru diuji..
ada yg dah tua baru diiuji...

dengan ujian yg  pelbagai... kdg2 kita fikir ujian kita dah maha hebat....
tapi rupanya ada lagi yg lebih teruk ujiannya....

salah satu cara nak hadap ujian ni dgn selalu bersyukur...
mulakan dari hal sekecik2 nya..
bangun tido... syukur masih bernafas... masih sihat.. masih punya rumah..
masih punya api air,
syukur aku masih ada anak2...

hari2 ajar bersyukur .... so kita akan kurang fokus pada ujian dan kekurangan kita...

saya ni ada anxiety ya... so dulu2 saya jenis sekecil2 hal pun otak saya taknak off memikir..
baik hal kerja, hal personal... semuanya jadi teruk...

lama-lama saya belajar lepaskan semua..
serahkan pada Allah... sebelum tidur... maafkan semua orang... serahkan segala urusan pada Allah..

(amalkan surah alghafir ayat 44)

alhamdulillah, saya semakin tenang......
ada masalah sana-sini tapi saya fikir sekadarnya saja...
masalah yg saya tak punya daya untuk kawal... saya lepaskan saja.., serah pada Allah..

didoakan semoga TT diberi ketenangan dan kekuatan. Insyallah

Allah jua tempat mengadu, tempat kita bergantung

Rate

1

lipsofanangel replied at 18-8-2021 11:55 AM
TT... percayalah, Allah uji sebab dia sayang... dia nak kita lagi dekat padaNYA..
setiap org ujian  ...

kalau blh like nak like..bila baca benda positive gini i pun rasa positive ..pokoknya kena bersyukur baru bahagia tu dirasa.

doakan untuk arwah mak ya... untuk bekas suami , biarkan dia.... kita bina dan cari bahagia kita sendiri ya. hugs u tt

tt bertabah la ye..
i pun tak reti nk nasihatkn org..cuma apa yg i belajar skrg is kena bersyukur byk2..i pun sejenis yg xde la bahagia sgt..i mmg suka mengeluh..
selalu rasa dunia x adil sbb i selalu ada mslh.dan mmg xhappy nak hidup.pdhl bila baca mslh org..rasa ya Allah bersyukurnya mslh i sangat la kecik..dulu bila i mengeluh..kakak i selalu ckp kena bersyukur..i tetap la dk mengeluh jgk..now sejak covid ni i belajar slow2 rasa bersyukur ternyata yach bila bersyukur tu kebahagiaan tu dtg..sorry kak i mmg failed teruk bab nk tulis pjg2

Rate

1

12Next
Return to list New