CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12
Return to list New
Author: CARI-MAL

Mana Duitnya, Nak? Kami Lapar, Gas Dah Habis - Rayu Bapa

teha86 replied at 13-10-2016 05:56 PM
amboii...
mase ko kecik..sape yg bg makan ko...bg ko sekolah...
mak bapak ko kan....

Hadoii aku ckp ad je bpk yg sihat tubuh badan tapi malas nak kerja.. Abis ko pikir elok sgt ke suruh anak kerja padahal baru lps spm, si bapak lak dok mengangkang kat umah tunggu duit anak. Tak de kene mengena la dgn crite di atas ni...

vee_zara replied at 14-10-2016 04:13 PM
Hadoii aku ckp ad je bpk yg sihat tubuh badan tapi malas nak kerja.. Abis ko pikir elok sgt ke sur ...

yang tu mmg la bapak xguna kalo soh anak keje terus...yg dia mengangkang...
lain kali ko bgtau la...cite ni xde kena mengena ngn cite diatas...
adoyaiii...

watie_na replied at 14-10-2016 11:11 AM
hahahaha  
ye...la...
org sesalu cakap mcm tu kan

kan,selalu sangat dengar mcm tu..

cakna tuh apa barang?

Hanyirnya... kuat betul bau ikan..

teha86 replied at 14-10-2016 01:48 PM
sebagai anak2 mcm mn kita nak balas budi mak ayah kita???senangkan mak ayah??
diorg pun kalo bole ...

itulah kalau nak balas jasa, hulurlah sikit2..
tapi kalau tak nak balas jasa...aaahh..ermmm...nak buat macam dah dapat anak macam ni
ada juga tak mampu balas jasa dengan cara menghulur duit, tapi mungkin boleh hulur dengan cara jaga mak bapak bila sakit dll..

aku cuma nak betulkan konsep seolahnya bagi duit kat mak bapak itu satu kewajipan, walhal tidak...
ada mak sampai mencanang2 anak derhaka semata2 tak masukkan duit..
bagi aku itu tak patutlah dibuat mak bapak bila mana mereka minta balasan atas sesuatu yang tak wajib pun..

awal2 aku kerja dulu aku tak beri parents duit...memang aku tak mampu..gaji rendah, tanggungan tinggi..
sudahnya apak aku pulak yang masukkan duit elaun untuk aku yang sengkek ni walaupun dah kerja..

bila baca cerita ni, sikit sebanyak aku memahami si anak tu..
aku simpati dengan pakcik ni, tapi simpati juga dengan anaknya mungkin tak cukup duit juga..
dah pulak kena tanggung makan minum adiknya sekali walhal terang2 adik itu patut bawah tanggungan mak bapaknya..

Follow Us
~boolean replied at 14-10-2016 07:18 PM
itulah kalau nak balas jasa, hulurlah sikit2..
tapi kalau tak nak balas jasa...aaahh..ermmm...nak ...

orng melayu biasa bela anak mcm pelaburan..

anak senang nanti makpak pun senang, anak kena bantu

mcm kes ni, kena bantu ayah, bersekali dengan adik la, sbb adik ditanggung ayah..
so kena tanggung ayah bersekali dengan tanggungan ayah

Kenapa ada forummer kata nak balas jasa ibu bapa dengan duit semata? Dah kena brainwash tentang perkara tak betul oleh ibu bapa sendiri kah? Masa iols bebudak skolah rendah dulu, ayah iols dah bgtau yang dia tak perlukan duit dari anak anak bila dah dewasa kelak.Cuma ihsan dan akhlak yang mulia dan belajar bersungguh sungguh. Itu cara kita balas jasa mereka. Bukan dengan wang ringgit.

Nak kata balas jasa and all that, obviously lah tak terbalas. For that matter, parents kita pun tak mampu balas jasa anak anak juga. Jadi, ikhlaskan diri bila jadi parents. Kalau dah berniat nak mintak duit dari anak, tak perlu beranak. Dari awal tiada keikhlasan jaga amanah. Jasa ni semua samada dari ibu bapa atau anak atau uncles atau aunties atau datuk atau nenek atau dari strangers, memang takkan mampu terbalas sepenuhnya. Sebab tu bila orang buat baik, kita siap siap berdoa semoga orang tu dapat kebaikan berlipat ganda ( dan pada masa yang sama kita berusaha juga ).... Takkan everytime orang buat baik, kita OBLIGATED bagi duit? Itu dah jadi paid service dah.

vee_zara replied at 13-10-2016 05:31 PM
Whatever lah. Skrg ni pun ramai je bapak yg masih sihat umur pun baru 40+ tak masuk 50 lagik pun mal ...

Faham perasaan you. Kena lah tazkirah adik you siap siap pasal bakal bapa mertua ( kalau jadi kawin ), cam ne nak handle kalau pak mertua tak malu mintak duit anak ( iaitu gf dia skarang ), atau duit anak menantu ( kalau adik you jadi kawin ngan gf dia ).

Lebih mudah kalau tak jadi kawin. Apa pun, semoga urusan hidup dipermudahkan.

citer dongeng socmed jer nie, citer2 batak like, xde gamba susah nak percaya ooo zaman skang

serinegara replied at 18-10-2016 12:47 AM
Kenapa ada forummer kata nak balas jasa ibu bapa dengan duit semata? Dah kena brainwash tentang perk ...

Pendapat yg sangat bernas. Malangnya selalu sgt jd kat family berbangsa Melayu. Sebab tu diorang nak beranak ramai kot. Senang dah besar nnt boleh balas jasa... Mak bapak i tak.pernah mintak sesen pun duit i. Tp tiap2 bulan mmg i akan bg duit + dengan kad kredit senang depa nak.beli groceries...tp kebanyakan makpak yg anak dia tak bg duit langsung terus di cop derhaka? Ini lawak

~boolean replied at 14-10-2016 11:15 AM
Sebenarnya kan bukan kewajipan anak2 untuk bagi duit kat ibu bapa bila dah besar.. bukan aku yg ca ...

aku pernah terbaca kt mane ntah... samala camni lebih kurang.

anak2 ni.. amanah Allah. bukan investment ye... kita as parents bertanggungjawab besarkan anak2 semampu yg boleh. sebagaimana kita dibesarkan.
bila dah besar... kalau anak2 pandai kenang budi.. dorang bagi duit ke hape.. itu bonus.. bukan kewajipan.

tak bole la niat.. bagi anak blaja pandai2... esok dah besar keje bagus2.. bole bagi ayah duit banyak. itu investment. hehe

anak2 yg membantu ibu bapa ganjarannya pahala...

ssh hidup kalau masih bergantung, bukan nak berpihak pada ank tapi si bapa terlalu mengaharap. mungkin si ank pon terdesak duit dgn kehidupan kota

kita tak tahu cite dari anak dia...doa yg baik2 je le

kesiannyaaa

harap bukan karangan ala2 ka hasannah

12
Return to list New