CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: CARI-MRO

Strok, Tak Boleh Jalan, Pakai Lampin Pakai Buang- Dua Abang Buang Bapa, Tinggalkan Terkontang-Kanting Bawah Rumah Adik

copy_paste replied at 31-3-2023 09:23 AM
itu pentingnya jaga kesihatan,bukan sbb nk hidup lama tapi utk kesenangan kita juga

Yup. Sihat yes, umur menongkat dunia no thx.

Bila dengar ada orang meninggal kerana sakit tua, it simply means semua organ guna sampai expired dan hampir pasti bedridden di hujung usia sambil slowly hilang deria satu persatu. Auto kesian dengan dia dan anak2 dia.

Kita berdoa lah kuat semoga hari tua nanti kita tak sakit melarat MCM ni berpampers bagai. Memang menyusahkan. Ikhlas ke tak ikhlas ke memang suatu kerja berat penuh perasaan dan emosi sebab mesti akan ada adik beradik yang takmau tolong.
Mak mertua aku selalu cakap dia berdoa semoga sihat² selalu supaya xsusahkan anak menantu. Dia sanggup duduk sorang² sebab anak² semua kerja jauh negeri lain² jadi dia memang tak harap anak balik kg semata² jaga dia. Dia sanggup duduk sorang dia cakap Allah bersama dia. Janji dia sihat.

pekanwoohoo replied at 31-3-2023 11:49 AM
Nanti kalau mak aku dah tua dan umur panjang lagi, dan aku tak mampu nak jaga dah, aku pun dah terfi ...

Tak sama macam dulu. Anak² zaman sekarang masing2 kerja berhijrah dan struggle cari duit. Tu pun cukup² makan pakai bayar bil segala. Dengan cucu² tengah membesar lagi. Jadi tak boleh salahkan anak² kalau mereka terpaksa hantar ke pusat² jagaan orang tua. Takdan nak cara lah.
Nenek belah laki aku pun hidup lagi umur 80 lebih mcnila kes berpampers takleh jalan tapi waras lagi. Boleh bercakap dan selera makan ya ampun. Mulut sihat faham² jelah orang tua cmtuu. Anak² cucu terasa bagai kalau turn mereka jaga. Ada anak lelaki pun takmo jaga sebab isteri taknak. Just bagi duit Pampers je. Jadinya terkontang-kanting adik beradik perempuan dan cucu bergilir jaga meninggalkan suami sekejap. Memang kena kuat sabarrrr

bukankah dlm agama kita, tanggungjawab menjaga ibu bapa yg sakit adalah tanggungjawab anak2? ke Islam salah? Barat yg betul?

Bagi aku menjaga ibu bapa yg sakit itu adalah rezeki dan ujian utk anak2.
Dengan didikan agama Islam yg baik, adik beradik akan berebut nak jaga ibu bapa yg sakit...menjaga ibu bapa ketika sakit adalah tiket ke syurga. Sapa x rebut adalah satu kerugian di akhirat...bagi yg mementingkan duniawi..menjaga ibu bapa yg sakit adalah bebanan...mereka rela htr ibu bapa pusat penjagaan atau kalu x mampu dipass pass ke adik beradik lain dgn penuh kedengkian atau pun tinggal je mereka dijalanan.

Biasanya masalah anak2 lelaki adalah disebabkan oleh isteri...biasanya disebabkan oleh kewangan. Biasala wanita mana leh berkongsi wang ringgit...mulala menuntut hak nafkah bagai
Biasanya yg jaga org tua sakit ni anak2 perempuan....biasa suami x byk cakap kalu isteri nak jaga mak ayah dia...anak2 org kaya dan manja memang leceh la nak kena basuh berak etc....kalu mereka yg penuh kasih syg...biasa susah....itu tidak menjadi masalah....masalahnya hanya masa je kalu dorang bekerja...

Edited by Decaffeinated at 1-4-2023 12:12 PM
pekanwoohoo replied at 31-3-2023 11:49 AM
Nanti kalau mak aku dah tua dan umur panjang lagi, dan aku tak mampu nak jaga dah, aku pun dah terfi ...

It's a completely different ball game antara jaga anak dgn jaga orang tua. Yang buat comparison tu either bercakap ikut mulut tanpa experience atau pekat poyo.

Baby tu selain kecil, ringan dan tak pandai berleter, satu perbezaan maha besar lagi ialah you raise a child to become bigger, stronger and independent. Orang tua pula akan jadi older and weaker every single day and there's really very little to look forward to but a lot to fear. And that can be very depressing. Itu pasal strangers are more suited for the job sebab depa kurang emotional attachment.

Cyempaka replied at 30-3-2023 03:34 PM
Ya sedih. Tp terer ye org sekarang tengah nangis2 sedih pun sempat ambik hp, rakam buat video
...

haritu nampak vid anak dia tgh hilang kt mall. sempat mrakam cari anak.

Follow Us
Decaffeinated replied at 1-4-2023 12:11 PM
It's a completely different ball game antara jaga anak dgn jaga orang tua. Yang buat comparison tu  ...

pastu bela anak kte betulkan salah anak, tegur, bebel, marah xde masalah. bela org tua tu semua xboleh. kte lg yg kena marah. tu tak kena, ni salah. bapak saya yg cakap

Decaffeinated replied at 1-4-2023 11:27 AM
Yup. Sihat yes, umur menongkat dunia no thx.

Bila dengar ada orang meninggal kerana sakit tua, it ...

Kan sis? Akak mengidamkan mati tiba2 kena heart attack gitu sis. Kalau boleh nak mati dalam tempoh 3 tahun lagi macam tu sis. Cukup dapat keluarkan semua duit kwsp pastu kiok heart attack terus sis. Its a dream come true sis. Akak boleh mati dalam keadaan tersenyum gitu sis.

naina replied at 1-4-2023 11:28 AM
Kita berdoa lah kuat semoga hari tua nanti kita tak sakit melarat MCM ni berpampers bagai. Memang me ...

Mak mertua chuols dok mentekedarah kopi manis berdenting tak sis? Tak ada harapan untuk kekal sihat sis.

Fly_over replied at 1-4-2023 12:24 PM
pastu bela anak kte betulkan salah anak, tegur, bebel, marah xde masalah. bela org tua tu semua xb ...

Last2 cuma mampu berdoa penderitaan kedua2 pihak akan segera berakhir.

pooh~key replied at 1-4-2023 12:25 PM
Kan sis? Akak mengidamkan mati tiba2 kena heart attack gitu sis. Kalau boleh nak mati dalam tempoh ...

Mati ni macam retirement - you want to do it peacefully and gracefully. Serangan jantung if at the right time, is actually a good way to die.

Susu utk tube feeding macam Glucerna, Energold dll tu memang mahal, beratus satu tin yang cukup untuk hanya lebih kurang 10-14 hari.
Jaga org sakit betul2 mencabar, terutamanya dari segi tenaga dan kesihatan mental kita. Kalau berduit, sekurang2nya boleh upah pembantu atau nurse dan tak perlu runsing pasal susu, ubat dan peralatan yang mahal.
Aiols nasihatkan, kalau boleh, buatlah simpanan atau cari sumber pendapatan lebihan (sikit2 lama2 jadi bukit) dari muda lagi. Ia amat membantu dalam keadaan begitu, inshaAllah.

naina replied at 1-4-2023 11:38 AM
Tak sama macam dulu. Anak² zaman sekarang masing2 kerja berhijrah dan struggle cari duit. Tu pun  ...

Sedihkan bila fikir....i skrg lps solat mmg doa sungguh2 hujung hayat i jgn sampai menyusahkan org lain....my family mmg ramai umur panjang sampai 90 lebih..pastu sakit meleret2 sampai bedridden...bila tgk mcm tu mmg i takut sgt kalau nasib i pun mcm tu...kalau ikut mmg xnak doa umur pjg sgt...cukup sampai anak2 semua dh lepas blh berdikari hidup sendiri...tapi ye la...umur tu Allah dh tentukan...so i doa minta pjg umur sehingga i tak menyusahkan org lain dan minta sihat sentiasa...

jazaa100 replied at 30-3-2023 09:25 PM
Ni utk yg sakit terlantar awak...
Klu utk wargaemas yg sihat, ada je yg murah....
Blh masak sendir ...

Kalau sihat blh duduk pondok mcm kat al jederami tu...banyak activities kat situ...sure x boring...

reenz013 replied at 31-3-2023 08:17 AM
aku jaga arwah mak aku sbb stoke..aku jaga arwah bapa aku...sanggup unpaid leave...pastu thn lps arw ...

Byk pahala u dpt jaga both parents...u 2 beradik je ke.. anak2 buah still kecik2 or dah besar...klau u rapat dgn anak buah tu InsyaAllah dia org pulak akan jaga u bila tua nanti..

pooh~key replied at 1-4-2023 12:29 PM
Mak mertua chuols dok mentekedarah kopi manis berdenting tak sis? Tak ada harapan untuk kekal siha ...

Takda. Betol kekal sihat tidak. Tapi dia memang dah cakap awal² taknak susahkan anak menantu. Sekurang²nya masa dia tengah sendiri tu dia sihat. Umur 68 tapi masih ada mak umur 80 an berpampers. So dia pun termasuk giliran menjaga. Letih ohhh.

Edited by reenz013 at 3-4-2023 08:14 AM
nw111 replied at 1-4-2023 04:07 PM
Byk pahala u dpt jaga both parents...u 2 beradik je ke.. anak2 buah still kecik2 or dah besar...kl ...

ye u..dua beradik je.....dh besar2 u...20 an dh...tp yelah yg sulong br dpt anak...arwah akak i dpt tgk sebulan lbh je cucunya....as anak...even apa2pun..benda kecik ke besarke...mesti nk rujuk mak kan