CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234
Return to list New
Author: z_k

Bersalah/Berdosakah Tak Kongsi Maklumat Kewangan dengan Suami/Isteri?

Reply 62# lilo_kill

ala kak... dont be too humble. if it's worth the mention, i'll mention.

akak ingat zaman sekarang ramai yang sanggup or boleh buat macam akak?

it's a brave decision, and a big sacrifice tau

Reply 63# cn7

:re: too much compliment ni..

segan ai tau...

kalu somi dh bg duit kt bini naper sibuk2 nk amik tau? dh bg tu kira dh jdk hak binila, nk tau apa buatdgn duit tu dh mcm tak ikhlas plak bg.... buruk siku pun ada... akux tau la apa bini aku buat dgn duit aku bg  .   yg aku tau, dh bg cukup tu jgn mintak lagi sampai cukup bulan.... aku rasa x dosa pun tuk bini yg keje tuk ada account rahsia, hak isteri haram bg somi jika isteri tak redha.... klu konon nk kata dh bg izin bini keje maka bini kena report duit gaji, ada berani suh bini benti keje & sorang2 tanggung kuarga? kalu mampu buat, kalu x mampu & harap duit gaji bini top up sana sini, duit gaji selebihnya bg aku tak wajar somi nk amik tau.... pd aku la.......

bini aku x keje, pun aku tak penah rasa nk joint acc bagai dgn dia semata nk tau brp dia dh belanja duit yg aku dh bg kat dia.... aku x buruk siku...hihihi

tak tahulah relevan ke tak. ni hasil pemahaman aku dari ruangan soal jawab agama. aku pegang hingga kini.

seorang suami tu WAJIB menanggung kesemua keperluan asas anak bini, termasuk nafkah zahir.
hatta gincu bibir pon patot suami yang belikan utk bini (atau bagi duit gi beli sendiri)
tanggungjawab suami bukan sekadar beli barang2 dapur, pakaian dan keperluan anak2 malah lebih daripada itu.

utk wanita2 bekerja pulak;

HARAM bagi seorang suami itu bertanya gaji isterinya.
seorang isteri yang turut sama menanggung KEPERLUAN keluarga, sebenarnya suami dia telah BERHUTANG dengan isterinya.
walaubagaimanapun, keperluan isteri utk keluar bekerja (spt kos travel) tidak wajib ditanggung oleh suami sekiranya isteri bekerja atas kerelaan diri sendiri.

tak tahulah orang lain, tapi, aku EXPECT bakal suami aku bertanggungjawab sepenuhnya seperti di atas (tapi ada fleksibiliti waktu kecemasan laaa)

semoga dapat menjawab soalan tuan rumah.

Reply 66# wanitajelita

ini kena cari suami toke besar besar ni .. he,,he,,

walau apa apa pun asalkan hidup bahagia .. yang pasal duit duit tu jangan la kira sgt .,. kalau si bini nak kasi si suami pakai sikit .. jangan la berkira sgt .. kena kasi dengan ikhlas ma..

Reply  wanitajelita

ini kena cari suami toke besar besar ni .. he,,he,,

walau apa apa pun as ...
tuakang Post at 27-5-2011 09:58

bukan semesti tokey besar.

kalau setakat sara sewa rumah, utilities, dan keperluan isteri berapa RM je?

aku dulu suami aku tanggung sumer utilities. aku cuma bayar kereta sendiri dan travel cost je.

Follow Us
Reply 68# wanitajelita

itu memang la.. i mean sekali sekala ... share keuntungan sekali macam pi melancong ker.. tentu gembira sekali ..

aku tak tahu le berdosa ke tak aku berpikiran camni..

bile aku renung2kan, institusi perkahwinan ni lebih byk untungkan pihak wanita...lelaki kene kerja keras untuk feed others, but p'puan kerja keras untuk enjoy life.

memanglah wajib atas isteri untuk taat, tapi taat tu aku tengok bukanlah susah mane..takat nak kuar rumah minta izin..bagi tau tu bagi tau nih...somi pun most of the time izinkan punye...

entahler...aku cuba nak menangkis fikiran2 jahat ni..aku takut seolah2 aku mempersoalkan hukum Allah..tapi jauh di benak, aku rasa perkahwinan lebih menguntungkan wanita. walopun wanita kerjanya yg berat mengandung dan melahirkan, tapi kerja suami skopnya lebih besar dan tak putus2 selain menanggung dosa isteri/anak2 yg belum baligh/berkahwin bg p'puan.

aku takot la  aku berdosa berpikiran camni..nape ye...aku cuba pikir ni semua Allah dah tetapkan tapi still aku cam terpersoalkan...

btw, i'm not married.

aku tak tahu le berdosa ke tak aku berpikiran camni..

bile aku renung2kan, institusi perkahwinan  ...
cursebreaker Post at 27-5-2011 10:38

aku harap aku tak dipertemukan dgn lelaki yg punya ideologi mcm kau

Reply 71# wanitajelita

don't blame u.

it's just that i've always been thinking about things that a human being (God's servant) isn't supposed to. it's always come to the dead-end, fate. and sometimes I query on fates. why this, why that... argh. i hate myself. how to control my mind...my bad.

Reply  wanitajelita

itu memang la.. i mean sekali sekala ... share keuntungan sekali macam ...
tuakang Post at 27-5-2011 10:37

sekali sekala takpe la.. kan aku ada cakap utk emergency tu.

Reply 73# wanitajelita

kalau pi melancong x kira emergency la.. he,,he,, itu sengaja ..

Reply  wanitajelita

don't blame u.

it's just that i've always been thinking about things th ...
cursebreaker Post at 27-5-2011 10:52

camane ek aku nak membuka hati kau... ehhmmm

senang citer, gini. lelaki adalah suami. suami adalah ketua keluarga.

bila namanya ketua keluarga, lelaki akan jadi nakhoda.
(bukan setakat jadi nakhoda ats katil je ye, harap maklum .... )

bila jadi nakhoda, segala maintenance mesti la ko yg tanggung.
as simple as that...

Reply  wanitajelita

kalau pi melancong x kira emergency la.. he,,he,, itu sengaja ..
tuakang Post at 27-5-2011 10:57

tak tahulah mr. sebab i tak pernah pergi melancong. sebab suami i tak mampu.... nak suruh aku, aku lagilah tak mampu sebab income aku half je dr dia masa tu...

Reply 76# wanitajelita

wah ., pi genting x kan x mampu kot ? bilik offer hanya RM38.80 siap sarapan untuk 2 orang .. he,,he,,

Post Last Edit by kOoLeRz at 27-5-2011 18:46

Reply 61# cn7

Thanks for the information. Yes, I agree with you.

IMO, orang2 macam kak lilo dan suami ini lah yang patut kita highlight-kan sebagai suami dan isteri contoh. Bukan nak puji depa lebih2 tapi kadang2 bila kita lihat dalam masyarakat kita sekarang memang nampak seolah2 Islam tidak adil.

Macam kata seorang poster tadi, suami kena kerja teruk untuk tanggung isteri dan anak2 sedangkan si isteri boleh berkeja dan enjoy duit gajinya tanpa perlu membantu ekonomi keluarga. Perkara ini tidak adil. Sedangkan Islam adalah agama yg adil untuk sekalian manusia.

“Setiap daripada kalian adalah pemimpin dan setiap daripada kalian akan dipersoal akan apa yang dipimpinnya. Seorang amir adalah pemimpin (kepada rakyatnya), seorang lelaki adalah pemimpin ke atas ahli keluarganya dan seorang wanita adalah pemimpin ke atas rumah suaminya dan anak-anaknya. Maka setiap daripada kalian adalah pemimpin dan setiap daripada kalian akan dipersoal akan apa yang dipimpinnya.” [Shahih al-Bukhari, no: 4801]

Jelas dari hadis di atas menerangkan tentang tanggungjawab isteri untuk menjaga harta benda suami dan menjaga anak2. Sedangkan berapa ramai para isteri zaman sekarang yang betul2 menghabiskan masanya untuk menjaga anak2? Yang kita selalu dengar si isteri turut berkerja untuk mencari nafkah sedangkan itu bukan tanggungjawab isteri. Malah anak2 sering dihantar ke nursery atau pengasuh untuk dijaga. Adakah ini dianggap sebagai menjalankan tanggungjawab sebagai seorang isteri?

Frankly speaking, I am not against women who would like to pursue their careers in life. However, we must understand what Islam is all about especially in terms of husband and wife responsibilities in a marriage. Suami jangan jadi jahil sehingga tidak faham tentang tanggungjawab suami-isteri dalam rumahtangga dan isteri pula jangan jadi tamak atau sombong sehingga melupakan tanggungjawab sebenar seorang isteri.

Oleh itu, ingatlah bahawa setiap yg ditetapkan oleh Allah dan diajar oleh Nabi kita pasti ada hikmah yg besar sama ada kita suka atau tidak. Sekian.

Rate

1

Reply 78# kOoLeRz

alamak.. jgn lah buat ai contoh weh.. i biasa2 jer.. isk.. ..

klu curse berpikir camtu, aku leh kata lelaki sekrg sgt2 beruntung berbanding lelaki dulu2. sbb?? dulu lelaki ketua keluarga, terpaksa berhempas pulas cari duit utk sara anak isteri. tp, lelaki sekrg, klu xcukup duit, kebanyakan isteri akan support, atau diorg akan ngendeng2 isteri mintak tlg sana sini. xbnyk pun yg tinggal utk diri isteri tadi. kdg nak beli bedak muka pun kena kira2 duit yg ada. lelaki blk keje, penat cari rezeki blh suka2 terlentang or baring2 di sofa, tp wanita blk keje segera msk dapur, urus rumah tangga n anak2. di sini saja, sape yg lbh untung??

kebanyakan yg berlaku pd zmn ini, di mana kebanyakan suami yg keje biasa2 kurang mampu nak beri nafkah zahir utk isteri. klu isteri bekerja, langsung xpenah di hulur duit poket atau tanya si isteri sama ada cukup ke tak duit belanja. pd fikirannya isteri aku dah keje, jd xperlu nk ambik tahu lagi.

jd pd aku xperlu nak pikir isteri tu keje utk joli diri sendiri. berapa % saja para isteri di Malaysia yg begitu bernasib baik macam tu?? selebihnya, lelaki aka suami2 di luar sana lbh tahu