CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: CARI-MRO

Strok, Tak Boleh Jalan, Pakai Lampin Pakai Buang- Dua Abang Buang Bapa, Tinggalkan Terkontang-Kanting Bawah Rumah Adik

pichee replied at 31-3-2023 09:25 AM
Mulianya u…

Mana ayah bdk2 tu.. mudahan u diberikan kesihatan yg baik dan kewangan yg kukuh utk  ...

abg ipar ada je u...tp yelah bila arwah dh xde...i lah tmpt dorang bermanja..berkasih syg..masakkan lauk pauk kegemaran dorang...Amin...tq you

arwah mak sedara belah laki aku tkde anak, masa dia sakit adik beradik mak mertua aku hantar pergi rumah orang tua , rm1500 sebulan.tu pun guna dari duit felcra lah duit sewa lah kutip kutip nak bayar. tapi sekejap je duduk. arwah mak mertua aku meninggal sebulan kemudian mak sedara tu pun meninggal. allah dah atur cantik. takde menyusahkan sesape

iolss replied at 31-3-2023 09:10 AM
Sama la beb... tp sedih la jgk bila xde anak.. sunyi je.. routine sama jek bertahun2 gitu je life  ...

knnnnnnn.. hmmm.. Allah maha mengetahui yg tbaik utk kita kn..moga kita sentiasa dikelilingi yg baik2 dlm hidup kita.. amin yra..

Nanti kalau mak aku dah tua dan umur panjang lagi, dan aku tak mampu nak jaga dah, aku pun dah terfikir nak masukkan dia dekat rumah orang tua masa weekdays. Masa weekend setiap 2 minggu ke nanti aku ambiklah bawak dia jalan-jalan ke, balik rumah aku ke, macam dulu-dulu masuk asrama lah. Dari dibiarkan duduk sorang-sorang dekat rumah dengan kitorang laki bini berkerja, baik cari tempat yang dia boleh duduk dengan selesa.

Orang melayu ni taboo sikit bab-bab gini. Padahal peredaran zaman dah tak sama macam dulu-dulu. Benda jaga orang tua ni bukan boleh buat main-main. Yang bercerai-berai hidup porak peranda pun banyak pasal hal ni lah. Yang jaga orang tua tak boleh uruskan diri ni memang mental nak menjaga.

Kalau ada yang membandingkan mak bapak mampu jaga 10 orang anak, anak tak boleh jaga mak bapak masa tua kata diorang tu anak derhaka, memang aku ludahkan je muka diorang ni. Jenis tak pernah merasa perit jaga orang tua memang sedap sembang. Suruh bersabar lah, ni ujian lah, nanti dapat pahala masuk syurga lah, kau cuba lah jaga tengok.

Aku pernah jaga nenek aku 2 orang, sorang pakcik down syndrome. Pakcik makcik lain memang semua nak lepas tangan. Orang tua lumpuh kalau berak, mampus lah kau nak basuh berak dia. Diorang bukan ringan macam anak-anak, baby yang kau boleh dukung-dukung. Kena pulak jenis dah nyanyuk, tahu-tahu pergi mengadu dekat orang kampung kata kena dera, tak dibagi makan, mana nak letak muka? Kena pulak down syndrome orang tua yang tak pandai cakap, memang sakit je hati bila kencing berak merata.

Aish, aku triggered betul bab jaga orang tua ni, pasal semua jenis aku dah merasa jaga. Kesimpulannya, nanti kau orang dah tua nanti, jangan nak mengharap anak-anak untuk mampu jaga korang macam korang jaga masa dulu-dulu. Benda tu tak boleh nak dicomparekan langsung. Sampai satu masa aku terfikir, Nabi Muhammad boleh jadi Rasul kembangkan Islam apa semua pasal dia takde masalah untuk jaga orang tua macam kita masa umur dia jadi Rasul tu. Sejarah dah jadi macam tu sebab mak bapak Nabi dah takde masa umur dia muda.

ini cina, melayu, india atau lain lain (alien)

Anak perempuan kena jaga mak ayah dah tua uzur.
Anak lelaki buat tak tau.
Bila mak ayah meninggal anak lelaki dapat harta lebih.
Sambung buat tak tau.

Semoga syurga untuk semua yang jaga orang tua uzur.
Ikhlas tu memang susah ye, tapi asalkan mak ayah tak dengar keluhan penat kita cukuplah. Jangan tunjuk sangat.

Follow Us
sufi^_^ replied at 31-3-2023 12:11 PM
Bila mak ayah meninggal an ...

nenek aku pernah cakap, memang makan dalam, terdiam anak2 lelaki dia yang hanya muncul time nak bincang harta, anak2 laki nih hanya pinjaman.mak hanya lahir dan jaga kejap, bila dah besar, berduit dan berbini, serah kat keluarga mertua

omputeh dah lama tau, kita ja leka

pekanwoohoo replied at 31-3-2023 03:49 AM
Nanti kalau mak aku dah tua dan umur panjang lagi, dan aku tak mampu nak jaga dah, aku pun dah terfi ...

sama, aku pun menyampah dengar peribahasa ke perumpamaan sorang mak boleh jaga 10 anak tu.
Langsung tak boleh buat perbandingan ok.

tu ler nasib masa skolah mmg duduk asrama. tkde la terkejut sgt dok rumah persaraan nanti. tp itu aku. kalo mak, selagi hayat aku ada, biar mak aku yg jaga. aku suka je kdg gaduh manja dgn mak. supaya mak alert selalu.. puasa gini layankan aje dia nk mkn apa.
moga mak happy tggl dgn aku

sufi^_^ replied at 31-3-2023 12:11 PM
Bila mak ayah meninggal an ...

betullah tu apa chuols kata
Arwah tok, nenek juga ayah kaka semua dijaga oleh anak dan cucu perempuan
arwah nenek mmg ibu kaka yg byk jaga, pepg dah muncul, mlm ayah dtg amik blk rumah dan routine dia mcm tuelah. Klu kakak atau adik perempuan dia ada then arwah ibu kaka dpt off day
anak lelaki ada dtg tp takat dtg ajelah lps tu blah
ms arwah tok plk, arwah ibu kaka dah meninggal jd kakak dan cousin jaga arwah tok dan bila kaka blk bercuti then kaka plk jaga
ayah kaka mmg anak2 perempuan yg jaga, adik lelaki kaka klu kaka x jerit dia membuto aje kerjanya
now ayah dah xde adik perempuan kaka kena jaga mertua dia plk, kesian sgt kt dia
Jd betullah anak2 lelaki ni hanya pinjaman sementara aje nnt dah jumpa suri hati, mak ayah yg dah tua diaorg buat dek aje
Owhhh exceptional utk CW

arwah mak mertua kaka plk bertuah dpt anak lelaki yg baik, selalu kena marah dan maki tp typ dia dan biras jaga mak mertua smp hujung nyawa
anak keaygan mak mertua ie anak2 perempuan semua buat x gheti aje ms mak diaorg sakit, tukar pampers mak diaorg atau mandikan pun xde. Kaka blk sekali sekala dptlah juga buat utk mak mertua
penghujung kita ni pun xtaw mcm mana nnt, msh duduk di rumah sendiri atau rumah org tua
sorg kwn uni meninggal tahun ni, x pernah berkahwin, sakit ms PKP dgn kena stroke tp alhamdulillah semua urusan dia dipermudahkan

Sebab tu scene dalam Imaginur yang buat aku tersangat sebak bila abah Zuhal kabo "Abah nak pergi dah, terima kasih jaga abah."

Orang yang ada pengalaman jaga mak ayah tua uzur boleh faham kot.

uori replied at 31-3-2023 12:15 PM
nenek aku pernah cakap, memang makan dalam, terdiam anak2 lelaki dia yang hanya muncul time nak bi ...

Kannnn.....

Mcm le masa dia sek dulu kuarga mertua yg hantar

ni mesti mmg sedari dulu bergaduh adik beradik ni, hat sana tolak sini, hat sini tolak sana

lepas tu main exit group, then blok sesama sendiwi

know know,  abah dah dekat bawah rumah

Boleh kata benda makin biasa terjadi kini bezanya kena viral atau tidaknya.  Sebab tu bila berduit jangan gigih nak serah kat anak2 banyak2.  Simpan lebih untuk diri sendiri dulu bila dah uzur macam tu kurang2 sendiri boleh dapatkan khidmat ruman penjagaan kalau tak ada siapa lalu nak jaga.

guys, jom kita borak pasal elderly care di board perubatan. https://bm.cari.com.my/forum.php ... &extra=page%3D1

X faham lah anak yg jenis buang parents ni. Tu mak ayah yg besarkan kita kot. Alhamdulillah so far iols adik beradik sentiasa sepakat utk berkhidmat kpd ibu baoa.

PULANGKAN replied at 30-3-2023 02:39 PM
bukan sebab nak viral katanya

nyah. Iols pun jaga orang tua stroke, lumpuh, pakai lampin pakai bu ...

Sempat ye bagi credit kat produser drama tempatan.

Artemesiaa replied at 31-3-2023 01:58 PM
Boleh kata benda makin biasa terjadi kini bezanya kena viral atau tidaknya.  Sebab tu bila berduit j ...

Arwah ayah dpt gratuity lps pencen, nk agih2 kt anak2. Aku ckp x perlu lh sbb ayah x ada insurans. Kalau sakit senang ada simpanan utk berubat. Tup2...ayah aku kena kanser. So xde isu ayah aku nk dpt treatment vip kt hukm.