CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: penjejakbadai

student uitm kecewa ijazah tak di iktiraf

OFF topik jap....

betol ke diploma eksekutif pown x dikktiraf jpa spa?

Reply  koken_7

aku rasa ko buat cerita jer..
uitm 100% in english compared to other IPTA hokka ...
allyhasana Post at 13-5-2010 19:40

ni sorang lagi penipu... uia bukan 100% english?...
bersepah uitm yg xbleh communicate well in english..
mcm mana laaa
student uitm ni kebanyakan result spm ckup mkn jerr... ipta lain pun ssah nak amik (kecuali unimas/ums).. tp still claim they are prodigy... shit

Semua IPTA apabila nak menawarkan satu-satu ijazah, sama ada pada peringkat ijazah pertama atau lepas ijazah atau ijazah tinggi (Ph.D)... IPTA kena memohon untuk mengadakan program pengajian tsb kpd KPT. Apabila sudah mendapat kelulusan KPT baru IPTA berkenaan boleh mengambil pelajar. Kalau belum dapat kelulusan dah jalankan program, ia menjadi satu kesalahan, NC UUM kena denda RM5000 sebab kes inilah!... Belum dah kelulusan sudah ambil pelajar dan jalankan program.
Kemudian, setahun sebelum pelajar pertama program berkenaan bergraduat, IPTA yg berkenaan kena memohon pengiktirafan ijazah utk program berkenaan dpd JPA. Ijazah yg diiktiraf oleh JPA membolehkan seseorang itu memohon pekerjaan dgn kerajaan. Kalau ragu2 sama ada ijazah yg dimiliki itu diiktiraf atau tidak, tuan/puan bolehlah merujuk Bhg. Pengiktirafan Kelayakan/Ijazah di JPA.
Jika ijazah pertama (first degree) tidak diiktiraf oleh JPA, tuan/puan juga tidak layak memohon utk sambung buat master/Ph.D di IPTA.

Post Last Edit by InVendeTTa at 14-5-2010 09:27

Reply 42# yarra_river

leceh aku mendengar orang yang iri hati ngan grad UiTM ni.
aku xtaulah apa reason disebalik iri hati mereka ni.
maybe coz x dpt UPU dulu or dari sekolah dah anggap UiTM ni kelas ke-2.
me myself pon rsa UiTM ni cikai time sekolah dulu tapi biler dah masuk, i was feeling honoured as a student.
bukan nak kata apa tapi kelas aku ade 30 orang, over 90% dah keje dalam bidang yg berkenaan ngan apa yang kami belajar.
yang selebihnya mungkin rezeki x menyebelahi.tapi keje bidang lain pon gaji 2k,not so bad la kan.
English?mostly MUEt dpt 3 or above.
so nak kata hebat x,nak kata teruk cuma segelintir.biasalahtu.
i'm proud to call myself a UiTM grad.fine if you want to call the varsity as University Tolong Melayu tapi we worked hard to get out degree and to be where we are now.Bukannya goyang kaki jek.
In fact,sama je hidup kami ngan student2 U lain time study dulu.
Ade lecturer yg x bagus,ade lecturer yang helpful.

tak setuju lah BI graduates U lain better than UiTM...UiTM graduates are better than any other IPTA graduates in terms of English...aku bukan UiTM graduates..

aku setuju kalau org kata student uitm ni result spm cukup makan je...
tapi kalau nak harapkan ipta lain berapa kerat je diorang mampu ambik?
nak tak nak diorang terpaksa pilih yang terbaik la untuk mengisi kekosongan tempat diorang..
jadi yang layak tapi tak dapat tempat ni macam mana?uitm la jawabnye..
tapi tengok bidang jgk la..kalau engineering aku rasa uitm ok jer...

Follow Us
aik....ni yg aku agak emo ni kate dak grad uitm lemah english.
Sepjg aku blajar rasanya 3 subjek je kot dlm bm,tu pon bkaitan subjek2 agama (CITU).
Klu dak2 uitm lemah english la kan,cane nk jwb soklan nnti. Mesti susah nk pass punye. Tambah plak subjek2 yg kita kena jawab 100% dalam bentuk esei contoh cam company law,managemant n lain2.
Lagi nk tambah, tiap2 sem setiap subjek ada presentation (uni lain pon ada),kadang2 satu subjek sampai 2-3 kali ade presentation. Presentation ni pulak bukan setakat kita cakap kat depan je, lepas kite present pastu classmate dan lecture akan soal apa yg mereka x faham. Presentation ni masuk dalam carry mark tau. Jadi kalau la english hancur,memang susah sangat nak survive kat uitm.
Kalau la kata uitm ni teruk, nape masa aku g interview badan bkanun org tu cakap grad poli dorg hanya amik 3.30 ke atas, tp kalau student uitm dorg hanya amik 2.80 keatas.

tu je nk cakap. sori kalau ada salah. peace ye.

aku rasa graduan uitm nie ok...nak kata hebat mcm MIT tu xde la..yer la, xleh la nak lawan dgn UM,UKM,USM,UTM tu..u tu suma ranking 50-70 dalam asia (ranking 2010) utk bidang science n engineering...uitm nie ranking 101..sama rangking dgn uia,mmu,utp,uthm dan beberapa ipta lain...

kalau dah setaraf dgn mmu dan utp tu..kira hebat jugak lah kan? sebab byk  org dok kagum dgn graduan2 mmu dan utp....

company yg xnak amek graduan uitm tu, sebenarnya anti dgn bumiputra jer...

anyway..aku bukan graduan uitm...

grad dari mana pun same je...as long as you are willing to work hard. ada yg belajar kat overseas pun masih tak reti nak communicate in english, camno ?

masa aku kat comp "J" ni, PR mgr ni mai kat aku minta tlg construct a memo in english...aikk? usa uni grad, PR mgr plak tu, anak ex-jeneral lagi...camne tak leh construct sentence correctly in english...he..he..aku bukan la nak belagak, tp heran! heran sungguh!..

eleh..bangsa lain pun bukannyer betui sgt grammar depa, belasah juga...so jgn takut lah...just go ahead, think positive and enjoy the working life, tak kira le kerja apa pun, janji halal...ada yg kat luar tu takde ijazah pun boleh berjaya..apatah lagi yg ada ijazah ni..bab2 pengiktirafan ni hanyalah a sytem semata-mata..:re:

ape lagi buat demo, piket lah

aku setuju kalau org kata student uitm ni result spm cukup makan je...
tapi kalau nak harapkan ipta ...
bronok Post at 14-5-2010 12:21

nope...bg aku engineering uitm x ok sgt pun... utm,usm,kukum better
tp kalau accountancy...fashion design/art...graphic.. mmg uitm is among da best.

ape lagi buat demo, piket lah
AHMADVW Post at 14-5-2010 14:34

uitm penang mmg pernah buat demo ketuanan melayu

uitm penang mmg pernah buat demo ketuanan melayu
yarra_river Post at 14-5-2010 15:16

are u sure ketuanan melayu not ketuanan mamaks

nope...bg aku engineering uitm x ok sgt pun... utm,usm,kukum better
tp kalau accountancy...fashio ...
yarra_river Post at 14-5-2010 15:15

yeke
ape justifikasi ko?
ko penah belajar kat semua tempat tu ke?
ke penah jd external examiner ke...ape2 ke..?

rilek ler....walaupun aku grad uitm tak semestinya tak bagus....
tapi uitm aku rasa setaraf dengan ipta lain.....maybe yg kurang cuma dari segi prestij....honestly aku selalu gak kena kutuk....dan kata sinis...ko grad uitm jer ker?

entahler...dari segi english...english aku biasa jer...dan ramai gak aku jumpa budak uitm yang english teruk...........sama jugak dengan ipta lain pun....tapi sekarang hampir semua ipt dah guna english...so sama jer...entahler....cuma yg best kat uitm ni adalah yuran murah kot

aku rasa uitm kena buat sesuatu untuk tingkatkan prestij nya di mata masyarakat...tgk macam UM....takdelah bagus sgt...tapi....kalu ko cakap ko grad dari UM...org akan kata UM? perghhhh

Reply 42# yarra_river

ehem..ehem..hello,rs nye kn kalo nk kate student uitm ni ambik dr lepasan SPM yg cukup2 mkn..sory to hear that.nmpk no ade kecelaruan pendapat kt sini.aku rs result aku bagus jek.dr matrik pastu masuk uitm.and result matrik aku pon cgpa 3.5..result cmtu cukup2 mkn ke??cikai ke?? sowi yer.skrg ni nk masuk utim pon bkn senang.byk course2 di uitm yg mmg terbukti antara course terbaik compared Uni lain cth law,arts&design,accountancy,engineering..so silalah buka minda..jgn igt budak uitm ni cikai2 punya yer

pada pendapat saya 9tak semestinya betul) setiap U ada kekuatan masing-masing

1. kalau Law - selalunya plg top adalah dari UIA dan UM
2. ENGIN - UTM, uni teknikal cam kuktem,
3. mass com - uitm, uia
4. managemant - UUM, ukm
5. Medic - UM dan UKM
6. dentistry- UM dan USM
7. kurusus bahasa - UKM dan UPM (TESL)
8. aerospace /aeroengin -UTM
7. akaun - UM, uitm dan UUM
8. seni - uitm dan UKM/UM
9. SAINS SUKAN -UM dan uitm
10. biomedic / sains tulen - UKM dan UM
11. geology - UKM, USM dan UM

alaa...... dulik r bab english..... janji gaji mantop udah ler.....
aku pon heran nape org anti sgt ngan uitm...
bkn nya dorang gah sgt asal uitm ( ke aku tak perasan blur)

tapikan...... tak suma company racist..... aku baru sedar.... dorang pon mcm kita..
as long as kita da best, mmg leh kawtim......

Reply 49# yayaji

i sependpt dgn u...When people say English budak Uitm Teruk ....memang ada ...i tak nafikan...

My fren belambak english tak flair...tapi end up jadi somebody....Dulu my fren bekas-bekas Mat Rempit kat UiTM...sekarang ni jadi cikgu lagi...Mcm tak caya tau...Cikgu Maths tau...kena ajor in ENglish...

Ada lagi kawan I, English hancuss tapi sekarang HEA kat UUM. ada gak keje tu...

Sape yg ckp Uitm tu amik budak gred SPM teruk tu tipulah....Itu dulu tahun 70'an -80'an yg mana masih lagi taraf institut.

Remember ya, nowadays ada byk budak score tapi tak leh jugak dpt even ngan UiTM pun.....Kita tak leh ckp sembarangan....

Kita ada children, whenever anak kita score SPM then masuk pulak Uitm ...masa tu still jugak nak pikir ke Uitm ni kutip budak2 result teruk...

Ada pengakuan dari kawan aku HEA UUM tu, Depa ni kalo student fail, depa akan bagi lulus gak....So...mana lagi teruk....Lu pikirlah sendiri...
Uitm kalo dah fail paper ...kita repeat...tapi kalo fail lagi kena tendang...mcm giturlah...tak mcm UUM yekkkkkk.......