CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: herbivor

[MERGED] Occupational Safety & Health /NIOSH

Originally posted by pressor at 10-11-2008 08:23 AM
mmm...aku nak tnye pendapat ko nih..

kalo HT1 ngn HT2 mana lebih hot skrg nih..hehe..aku nak cr side income ah..nak wat freelance..ok tak ko rasa??...tp bila kuar guideline nak renew lesen tuh ...

Pada pendapat aku baik IHT2 (enginnering control equipment) sebab xramai orang sgt. Mcm aku dulu nak cari IHT 2 sampai ke Johor. Aleh2 xjadi sebab satu fume hood die charge RM6k. Mahal gile. Last sekali jumpa IHT2 kat area utara. ok la charge die rm2k.

Kalo IHT1 ko kene ade lab report. Meaning bila ko dah sampling airborne contaminants of chemical, tube tu ko kena anta pi lab, diorang akan analisis beberapa ppm plak. Jadi kalo ko nak wat IHT1, ko kene bayar lab sekali,

Berbanding IHT2, lepas wat checking dan sampling data, balik umah wat report dan calculation dan hantar balik ke employer. Tak payah susah antar ke lab tapi alat untuk ukur dan sampling tu nilai dia sama dengan honda city sebiijik.

Byk otai2 sini suh aku amik IHT2  tapi nanti dulu kot. Nak ikut gegerl wat master

[ Last edited by  decent_sho at 10-11-2008 12:54 PM ]

Originally posted by pressor at 10-11-2008 11:51 AM
mm..x pasti ah..sbb aku tak amek master pun..tp my lecturer tuh board director niosh..dulu lah taktau ah skrg mcmane...huhu...

ala...kalo kita ade basic safety mesti besh nye blaja master kat  ...

name die Prof Dr Ismail Bahari. Die board director niosh dan chairman niosh exam.

Originally posted by pressor at 10-11-2008 11:54 AM
x..bukan pure chemical pun..tp adelah sket2...

mmm..ntah aku pun taktau apa decent pas email kat gurl..tp kao gurl nak tgk bleh jer..kat situ ade semua senarai jenis bahan kimia ngn dia nya ra ...

Yg aku pas kat gegerl tu how nak wat report CHRA 2nd edition.

Anyway cite skit pasal pengalamn aku ngan CHRA

Kat kilang aku ade kat 350++ chemical. So nak kene assess semua la. Aku pun ikut die sambil nak belajar sebab die janji nak ajar aku. So pegi je tempat ade chem, die asses satu per satu, detail die buat. Mcm2 soalan die tnaye. Siap ada borang interview employee. Route of entry pun die check habis. Die amik masa 3 hari nak check semua. BIla dah abis check, dia mintak CSDS plak. Die check satu2. Yg mane dari supplier yg bagi, die buat catatan. Yang mane amik internet, die akan cross reference dengan Chemwatch. Yang mane xde csds, die akan rujuk chemwatch.

Die gak ade pesan kat aku, kalau nak cari CSDS/MSDS, jangan amik sebarangan dari internet nanti tak valid dan DOSH leh argue. So nak amik leh amik kat CHEMWATCH, NIOSH library dan manufacturer CD selain yg supplier bagi. Dia kata, kadang2 supplier pun bengong sebab donlod internet pastu bagi kita. Salah tuh. BOleh kene denda RM10K atau dua tahun penjara atau kedua-duanya sekali.

Sape2 minat wat freelance CHRA atau nak jadi assesor, ada skit nasihat. At least jadi assistant assesor CHRA sekurang-kurangnya macam pressor wat selama 2 tahun pastu baru boleh jadi full assessor.

Balas #161 decent_sho\ catat

aku pun terpikir mcm tuh gak..lgpun tiap2 tahun dieorg kena wat inspection..tp  masalah skrg equipment takde..aku ingat nak nyendeng2 ngn beberapa consultant yang kenal..so leh ah part time ngn dioerg huhu..tp skrg nih takde masa lagi..hhu..duit pun tak cukup ahakss...

Reply #157 pressor's post

memang pon.....18k tuh

girl azam nak ada master paling lambat umo 28, again, paling lambat....

tahun depan girl dah 26  

haruslah ku apply loan nanti    

Balas #162 decent_sho\ catat

naik kejap nama prof mail..huhu

Follow Us

Balas #165 auntie_girl\ catat

ala..gurl dah tua lah ek...huhu..br nak ngorat..hahah..

wat loan ok gak..tp aku dah tak sanggup nak berutang lagi..huhu..bg aku drp aku smbg master..baik aku abiskan duit aku amek semua competencies yang ada kat NIOSH tuh..huhu.

Reply #158 pressor's post

emailkan kat girl, puhlezzzzzzzzzzzz

btw, girl tgh ada prob ngan lappy n tenet pon weng2 gak ni

tu yg tak donload dulu apa yg decent kasik.....

decent, ku hargai kebaikanmu utk sendkan email tuh.....tapi kebarangkalian lappy ni dihantar masuk ward adalah tinggi

tu yg tak baper nk donlod dulu   

Balas #168 auntie_girl\ catat

nak anto celah mana..huhu..

berani cakap girl dah tua? :@

pressor baper tahun?

mmg...mula2 ingat nak amek sijil2 kat niosh yg berpuluh2 lemon tuh.....

tapi kan girl ada mention yg master ni ala2 serampang 2 mata  

sampai 1 tahap yg girl dah dapat kepuasan keje yg girl nak, mungkin...MUNGKIN girl apply ler keje jadik lecturer  

tu pon kalo tak dapat2 masuk gomen lagik ler kan  

tensennyer haku ngan wireless umah niiiiiiiiiiiiiiiii

sket2 nak kena p restart wireless router tuh    

check PM mu pressor    

Balas #170 auntie_girl\ catat

muda sthn jew dr gurl..hahaa...

huhu...kalo gurl dah nampak masa depan tuh..proceed je lah..

buang beli beli router br jer..

tersangatlah marah kat lappy  n tenet :kant:

chaitttttttttttt...muda setahun jer pon

kalo ikot turutan umo;

1) decent_sho

2) girl

3) pressor

emilia n beng taktau no baper

kekiranya me kak ngah ler     

Balas #175 auntie_girl\ catat

i adik kew...ahaks..

burpppppppp..alhamdulillah

baru pas makan baulu cicah sambal belacan + air asam   

Reply #176 pressor's post

kira adik lagik as taktau beng n milia camner

kalo derang lagik muda, kira pressor taklah adik tara mana sangat    

Peniaga maut NGV buatan sendiri meletup
Oleh Badrul Hizar Ab Jabar
bhnews@bharian.com.my / 09.11.08

TONG gas dipasang untuk sistem NGV pada sebuah van dipercayai punca letupan di stesen minyak Petronas di Batu Berendam, malam semalam.

MELAKA: Tindakan seorang peniaga mengubah suai sistem gas asli kenderaan (NGV) pada kenderaannya menggunakan tong gas memasak, membawa padah apabila dia maut selepas tangki itu meletup di sebuah stesen minyak di Jalan Datuk Seri Md Zin Abd Ghani, Batu Berendam, dekat sini, malam semalam.

Dalam kejadian jam 7.51 malam itu, kaki kiri Muhammad Hailmi Ishak, 25, hancur sehingga serpihan tulangnya tertinggal di dalam kenderaan terbabit dan perutnya terburai.

Mangsa yang berasal dari Kampung Parit Yusof Laut, Parit Sulong, Johor, meninggal dunia lima jam selepas dirawat di Hospital Melaka (HM). Abang mangsa, Mohd Rosli Ishak, 30, dan seorang lagi rakan mereka, Razali Md Zin, 31, yang berada di tempat kejadian cedera parah akibat letupan itu.

Pegawai Operasi Jabatan Bomba dan Penyelamat Balai Bomba Jalan Kubu, Komander Mokhtar Osman, berkata mangsa dipercayai berada di bahagian pemandu kenderaan terbabit dan tangki gas berkenaan terletak di bahagian bawah tempat duduk di hadapan.

"Siasatan awal mendapati letupan terbabit dipercayai berlaku akibat pengubahsuaian sistem NGV yang menggunakan tong gas memasak selain kegagalan mematikan enjin kenderaan ketika mengisi gas.

"Sistem NGV yang diubahsuai itu juga dipercayai dibuat sendiri oleh pemilik van berkenaan dan tangki gas memasak yang diletakkan di bahagian bawah tempat duduk di bahagian hadapan kenderaan itu hanya ditutup menggunakan kanvas," katanya ketika ditemui, di sini, semalam.
Mokhtar berkata, pasukan bomba mengambil masa 20 minit untuk menyelamatkan mangsa yang kemudiannya dikejarkan ke HM.

Timbalan Ketua Jabatan Siasatan Jenayah negeri, Superintendan R Gunarajan ketika dihubungi berkata, polis akan menjalankan siasatan berhubung kejadian itu.

Sementara itu, bapa mentua mangsa, Zamrin Ibrahim, 50, berkata mangsa bersikap pelik pada isterinya, Norshahirah Zamrin, 23, sehari sebelum kejadian.

"Anak saya memaklumkan suaminya (mangsa) bertanyakan soalan "Kalau saya mati awak menangis tak? Kalau saya mati awak kahwin lagi tak?" sehari sebelum beliau meninggal dunia. Anak saya hanya menangis apabila ditanya begitu," katanya yang ditemui di bilik mayat HM, semalam.
Beliau berkata, Mohd Hailmi dan Norshahirah baru mendirikan rumah tangga awal Julai lalu dan isterinya kini mengandung dua bulan.

Ketua Menteri, Datuk Seri Mohd Ali Rustam turut meluangkan masa pagi semalam menziarahi jenazah serta dua mangsa yang cedera dalam kejadian itu.

Dear OSH practioner, kom kita bincang kes di atas. Any comment?

p/s ni abg long mai dah