CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: Ruzaini90

Penjagaan Kenderaan

Reply 1# Ruzaini90

selama pakai kete ni bulan hanye reti
check angin tayar & masuk angin ( tapi pakai yang digital punye kt stesen minyak tu. yang macam pulas2 or jenis lame mmg x reti)
isi minyak
isi air wiper ;)
isi air bateri, tapi skang da pakai bateri kering
pastu cukup time anta gi servis

lain pada tu rasanya x reti dan x penah buat

aku baru 3 bulan guna kereta.
setakat ni isi minyak dan angin tu bolehlah buat sendiri. next service lambat lagi, ada lagi 1000 km baru patut hantar.

tapi, aku pernah la pegi workshop utk minta mekanik tengokkan minyak hitam yg sedikit bocor, lampu dlm kereta yg tetiba tak menyala dan aircond yg tak berapa nak sejuk.

aku x reti la pasal kete...selain isi minyak dan isi angin....aku cuma tau komen...'ehh pasal kete ni bila hujan, wiper dia wipe pun cam x wipe?, pasal aircond panas?, pasal bunyik enjin cam x best, ehh bila nak service? 2 org ni gak yg sedia mendengar dan membantu...my daddy n my bf....

reti bawak ajek tak reti nak isi minyak tak reti nak tengok enjin cuma reti isi air wiper ajek yang lain-lain semua ayah yang tolong uruskan termasuk jugak bab-bab servis and aligment huhu pernah belajar nak isi minyak pernah try bukak ajek penutup minyak ada keluar macam gas tu yang takut terus dari situ tak berani nak isi minyak kereta sendiri...

Reply 1# Ruzaini90
Jadi jarang lah suami dia nak guna kereta kecuali weekend je.Selebihnya isterinya banyak guna.Bila tiba hari minggu suami pon nak pakai kereta,sebelum pakai check lah minyak hitam,air,tayar semua.Dan tak pasal-pasal di bebelnya sebab kereta dalam keadaan tak ok.Minyak hitam kurang,air hampir kering,tayar kempis dan pelbagai-bagai lagi lah.Si isteri mempertahankan cakap si suami patot tengok.Dia tidak berapa mahir kiranya tahu pakai je lah.Tapi suami tetap cakap periksa lah sendiri,kadang-kadang tak sempat.

hape da ngok sgt somi die tuh
nak kasik isteri die buat pong...haruslah diajarin dulu.
bukan main suruh je mcm laa isteri die org teknikel kaa
LAINLA bini die org teknikel..balik2 main myk enjin..

pastu plaaakk org cek myk hitam.bkn hari2..org pam tayar pon bkn hari2
seminggu sekali pon daa cukop..
pastu hari mggu tu pon somi die buley buat daaaaaaa...

kete hakuu pong ade tuh sebulan sekali baru cek...
pam tayar bile rase angin kureng
gi sebis bile cukup time
gi tampal tayar bile bocor..
gi wak alaimen n balancing bile
rasa stereng gegar n stereng tak center..

bak kata stacy..IKOT KEADAAAN BA.

situasi yg same ngan aku...weekdays mmg kete aku gune...weekend je baru hubby sentuh kete tu...hubby serah sume kt aku dr A-Z..termasok la cek minyak hitam, air bateri, angin tayar dll.... dia  x nk aku tau pakai je, jage x tau...

Follow Us
Reply 83# awinpj

lebih kurang cam aku....cuma tahu isi minyak ngan isi angin tayar jer...tapi ku advance sikit....tahu isi air wiper....haha...tu jer lah yg ku tahu pun...

Reply  awinpj

lebih kurang cam aku....cuma tahu isi minyak ngan isi angin tayar jer...tapi ku  ...
midori888 Post at 21-10-2011 14:50

kira up ckit dr aku la ehh ...u know what, since ko pandai isi air wiper tu, aku nak share sikit tips yg dia bg, cuba campur ckit ngan air sabun, nanti bila wipe, bersih je cermin. jimat pun jimat...x payah beli rain guard. smalam lampu depan kete aku letup lg....asyik letup je la lampu belah kanan tu...gigih aku drive dr pj ke kl dgn hujan yg amat, mata sepet sebelah semata2 nak carik dia suwuh belikan bulb dan pasang...tu la, elok sebenarnya kita belajar pasal kete ni, hal  camni nampak kecik cam tukar bulb, isi air, tukar wiper, isi angin...tapi besar tu impactnya

Reply 88# awinpj

oic...thanks for the tips...nanti ku try...haha rajin ko drive hujan2...

hnye pandai wak kete jek..
slebihnye serah kt asben..
jenUh kna bebel..
sOk lUse wat balik...
hahahhahaaaa...