CariDotMy

Forgot password?
 Register

1234
Return to list New
Author: Syd

Share cerita - pengalaman tak disangka ketika melahirkan anak

Reply #58 shidahameera's post

congratsss...

I bersalin pada 28/08/2005... kenangan eemmm...bleh kate ngeri gak ....I kena tanggung sakit selama 27 hours, although baru 1 cm bukak tapi masyaallah sakit nyer macam nak bersalin dah...
I masuk spital pkl5.30ptg, then doc tak kasi balik, malam tu stay sorang2 kat wad (hospital goverment)...memang sakit..mula mula selang setangah jam, then start rapat rapat gab dia...nurse datang check 1 cm jgk....masa tu fikir..I just want to get over it....dah start letih....sbb tak makan....no body service me food...dah la hubby takleh masuk...
Then, masuk labor room pkl 1.00 tengahhari esoknyer tp masa tu still 1 cm jgk ...I punya servik tak mau buka...Ya Allah...ayat kursi beratus ratus kali baca...igt nak habis umur dah...sebab terlalu letih...pkl 9.00mlm  baru my baby kuar...tgk muka dia yg merah tu...macam tak caya jer...sakit pun mcm kurang...tp bab jahit! damn...diorang jahit hidup2...no bius tu...
Pasni...no more government hospital for me...Ngeri bersalin still on my mind...hope for miracle for next baby

Originally posted by ummisha1311 at 26-9-2007 10:21 AM
saya masa bersalin kan anak yang no,3(1/8/2003), doktor suruh teran...kita pun teranlah sekuat2nya
teran 2 kali tak keluar juga,
doktor ckp mungkin anak besar, jadi kali ke 3 dia suruh teran se ...

kita pun bersalinkan anak ke 3 le yg paling teruk sebab susah nak bukak...betullah kitapun masa ngandung aritu asyik cakap yg ni last yg ni last...sudahnya susah nak kuar budak tu padahal baby kecik je 2.3kg jek

Originally posted by wassup at 4-10-2007 04:29 PM
I bersalin pada 28/08/2005... kenangan eemmm...bleh kate ngeri gak ....I kena tanggung sakit selama 27 hours, although baru 1 cm bukak tapi masyaallah sakit nyer macam nak bersalin ...

lamanya 27 hours

white bersalin masa 36 weeks.... awal sebulan dr due date... yg bestnye.. mak white siap gi sabah attend wedding kazen masa tu... mak susah hati gak nk pegi mula2 tu... tp white ckp kat mak...mak pegi ajela...white ok... x sakit ape2 pun... mak selalu ckp dgn baby dlm perut..jgn kluar sampai nenek balik dr sabah tau!
then elok aje mak call from sabah ckp dh selamat sampai..white pun start 1st contraction....  start  kul 9 mlm....kul 4.00 am nk terkencing...suwo hubby teman masuk toilet sbb x larat nk jalan...pehtu hubby nampak ade lendir berdarah kluar... so hubby terus suwo mandi & bersiap... white kejutkan ayah ckp nk gi spital bersalin.... kul 5.00 am gi spital.....doc cek2 dh bukak 2 cm... pehtu kene duk dlm wad buat CTG kt perut ...rimas btol pasang wayar2 kt perut tu...org dh le sakit.... bile nurse cek progress bukaan tu lambat tp white dh sakit nk terberak sgt2...doc pecahkan air ketuban tp bukaan lambat gak bukak.... nurse cek lg katanya white nye najis byk..sbb 2-3 hari before tu white sembelit...xleh nk buang air besar.. so dier pun bg ubat berak... lepas je dier cucuk ubat tu terus gi toilet.... nurse siap jaga depan pintu toilet takut white bersalin kt dalam tu.....
lepas 5 minit nurse cek lg....dh bukak 9cm... agaknye kalo dier cucuk ubat tu awal2 lg cepat aku bersalin...
kul 12 tghari masuk labour room...nasib hubby aku x gi solat jumaat lg.. ayah aku dh balik sbb nk gi solat jumaat...last2 hubby call ckp white dh masuk labour room...terus ayah dtg spital..... kul 12.36 selamat bersalin... my baby boy!! alhamduliilah sakit bersalin aku x rasa sgt sbb contraction punya sakit dh terlalu kuat.... jahit pun aku x rasa sakit dah...cuma rasa ngilu je tgk jarum turun naik....
ayah aku call mak kt sabah..ckp cucu kem salam...mak aku punye la terkejut... x sabo2 nak balik.... cucu sulong dier rupanya nk bg surprise kt nenek dier tu....
bile pikir balik Alhamdullah white dipermudahkan bersalin........ tp aku tetap takot nk bersalin buat kali kedua lagi...........takut nanti sakitpulak... ye la org kata lain anak lain rasa bersalin nye kan........ masa anak 1st ni x rasa takot sgt sbb haku pon xtau mcm mana rasa sakit bersalin tu....... kalo anak sorg je bole ke x ek?? tp xkan le hubby aku nk sorang jer!!!!!!!!!!!!
uiks.........dilema wanita btol la!!!!!!!

lilo punya story lak...

masa anak yg sulung xde sakit pun..dtg g check up pastu dr tahan..lpas pecah ketuban 2 jam pastu dah bersalin...tp ngantuk gila pastu sbb sedut oksigen byk sgt sangat...hehhehe

anak yg kedua lahir 27/5/07 yg lalu...lilo ada check up 26/5.xde rasa sakit, ctg ok..tp doktor kata beranak je la ari ni..lgpun dah 40 minggu n EDD pun ari tu gak..then lilo ckp kat doktor alang2 baik lilo bersalin esok sbb bole sama bday gan lilo...hehehe...so doktor kata ok la cam tu..esok pg masuk wad kul 7 sbb nk induce..then doktor check dah bukak 2cm masa tu..dia kata lmbt lg ni..boleh g mkn piza hut ni..
dgr je pizza hut rasa mcm sedap la plak...so lpas tu kitorg pun balik la umah amik mak lilo nk ajak dia mkn pizza..masa ni dah start rasa sakit2 tp doktor dah pesan kalu kuar lendir wane coklat tu biasa je so x risau lg la masa ni.
mlm tu plak ada pelancaran citra wane warni (ala x igt la plak) kat palace of justice-putrajaya..
gatai je nk g..hubby pun bwk la round2 tgk tp x turun dr keta pun...
esok pg kul 4.30 rasa mcm sakit perut tp layan tido lg..pastu kul5 bgn tgk jam contraction selang 5 minit..trus ajak hubby g hospital..
sampai hospital kul 5.30am..nurse suh tukar baju,gi membuang kat toilet..kul 6.10am masuk OT..6.20am ketuban pecah tp air kuar skit je...
6.30am doktor sampai..siap gelak2 ngan doktor sbb admit awal..doktor kata ni x sampai kul 7 dah beranak...pastu dia check dah 8cm...
tetiba je dia suruh push...kuar la anak lilo kul 6.45am...+ lebihan air ketuban yg melimpah ruah sampai doktor ngan nurse kata banjir kilat
maka lahir la sudah anakku yg bernama Ammar Hakeem seberat 3.6kg...
tu la citenye...

Follow Us
Paling senang lahirkan anak ke 4.  PAgi tu pegi kerja lagi. Sebab ingat lama lagi, pukul 10 malam tu kami bertolak ke kampung.  Kami sampai kampung 12 tengah malam, terus ke hospital sebab aku rasa macam nak bersalin dah.  Tapi sampai hospital aje, aku nampak sihat walafiat tanpa contraction langsung, nurse pun pelik kenapa aku daftar nak masuk bersalin.  Tapi diaorang check jugak servik sebab aku paksa, dah 4 cm.  Pukul 1 pagi, masa nurse tengah tak peduli kat aku pun,  aku teran sekali je dan anak aku meluncur keluar.  Nasib baik sorang nurse yg tengah basuh tangan kat sinki  menoleh kat aku, dan sempat berlari nak sambut anak aku.  

Anak ke 5 paling sakit dan paling susah dilahirkan.  Seminggu sebelum tu aku dah masuk wad, sebab contraction yg kuat tak berhenti-henti, dan bayi tak bergerak.  Contraction yg kerap, seminit sekali, dan darah pun dah keluar,  tapi baru 1 cm.  Tunggu 2 hari baby tak lahir jugak tapi disahkan selamat, aku pun balik rumah.

Doktor suggest aku operate sebab bayi mungkin besar, tapi hubby aku insist nak normal.   Seminggu kemudian, aku rasa sakit lagi, masuk hospital baru 4 cm.   Masa dah 9 cm, bayi aku masih tinggi, tak turun lagi ke birth canal. Bila dah 10 cm, aku teran rasa macam berpuluh kali, sebab terlalu sakit, penat dan lama.  Anak aku masih tak mau keluar.  So many people around me, termasuklah nurse2 pelatih yg dok masih nak kira denyutan nadi aku dan baby masa aku tengah termengah2 meneran tu.  Rasa macam nak halau diaorang semua keluar.  Last2 lahirlah anak ke 5 yg memang besar, sebesar anak2 aku yg lain semasa mereka berusia hampir sebulan. Jahit pun banyak, nurse kata tak kira berapa jarum. Sakit masa berpantang pun paling lama dan paling banyak kerenah berbanding anak2 sebelum ni, mungkin sebab umur aku yg dah hampir 40.  Kalau boleh, aku tak mau beranak lagi.

Originally posted by shidahameera at 4-10-2007 04:59 PM

lamanya 27 hours

i sakit dlm 50 hrs...lebih drp 2 hari sebab irregular contractions ....selang 15 min, sampailah selang 3 min....naik balik selang 1/2 jam...recyle 2 hari 2 malam tak tidur, rupa2 nya my pelvic sgt narrow....last2 kena operate gak!

agaknya org nak bersalin nie ikut nasib gak, ada yg senang...memang senang sgt kann

pglman gorg....

feb 2000
yg sulong -- c-sec... bius penuh tak sedar paper...7 bulan... severe Pre-Eclampsia
darah tinggi

4 ramadhan thn lalu....
yg ke2... Dr. suruh c-sec...gorg nak biasa...so smpai masa...
Dr pakar suruh bius ...takut pecah parut ....
gorg masuk labor room kul 11.30 pg... Dr tu anggar dlm kul 4 ptg bersali

kul 1 pm - rasa bb nak keluar...
tp time nak push tu...gorg tertido.... siap ada sorang nurse kat tepi dgn semangkuk air.... tukang sembur kat muka gorg.... sbb tido

bb keluar pun ...tak menangis mana.... bb pun tido...

Originally posted by wassup at 4-10-2007 04:29 PM
Pasni...no more government hospital for me...Ngeri bersalin still on my mind...hope for miracle for next baby

Tak sume gov hospital macam tu kot.i deliver my first daughter kat Hospital Sultanah Aminah, JB.Service mmg not so good since ramai sangat patients masa tu.my second daughter was born at Hospital Batu Pahat. Service memang 5 star. i salute.even doctor pun memang baik.apatah lagi nurse dia.I cried when they repair my episiotomy.u guess what? the nurse apologize me.memang best gila la.tak payah buang duit kat hospital swasta.layanan memang kelasss!

hmm...mcm ragam org nk bersalin nih yek!

Ok..my turn lak.. (my 1st bay...)

actually i punyer due 9/7/2006...tp over due.. masa due date tuh..doc cek..tp still x bukak lg...so, dia bg date 19/7/2007..refer Hospital Besar...first day masuk, dh kena seluk 2x..katanya br 1cm.. esok pepagi kul 8.00 kena induce...peh...malu seh...masa kena seluk punyer ler ramai doc pelatih...tpaksa ler tebalkan muka...nasib baik la x kenal.. dia kata klu x der aper2 progress..dia org akan induce 2nd tme kul 2... olh kerana x der apa2 pkembangan... dia org terpaksa induce skali lg.. yg nih dlm kol 4 aku dh terasa sakit...tp leh tahan lg... blh lg jln2 jumpa parents...tetiba masa nk jln masuk wad balik..x leh nk gerak..sbb sakit sgt..perlahan2 aku jln utk masuk ke wad... sakit tol... dugaan sakit tu...ALLAH jer yg tahu..mmg dh x leh tahan.. doc cek lg.. dia ckp lambat lg..still 1cm...waaaaaa....dh nk mati rasanya....dlm kol 8 lbh..dia hantar aku masuk wad biasa balik..dia org ckp blom nk branak lg..aku dh x leh nk jln..sbb sakit sgt kt pnggang...mmg sakit giler...entah..nk kata pihak hospital bodoh..kejam sgt..tp mmg ngok ngek...aku siap ckp x leh tahan dh sakit..dia org buat x phm jer.. smpai akak katil sebelah tlg pangilkan doc lagik.. cek lagi skali...doc tu geleng kpala..then dia suruh nurse bawak aku masuk labour room..aku ingat dh bleh nk branak dh..rupa2nyer blom lg.. sib baik la ader sorg doc benggali nih baik...dia cuba tenang kan aku yg dh separuh nyawa..dia cek lg..then kata terpaksa pecahkan ketuban..sblm tuh doc scan kandungan..takot klu placenta kt bwh..but..everything ok..x der masalah..smpai aku dh nk angin setiap kali dia org nk buat CTG..ye la..tgh sakit..nk gerak pon susah..dh cuba pecahkan ketuban..still x der apa2..dh jadik bahan experimen rasanya...jam dh kol 10 lebih..namun still gini gak..nk nangis pon x kuar air mata...mulut nih dh mcm2 baca..x henti2 mengucap..mmg rasa btol2 di ambang maut...keadaan dh rasa x bermaya..lemah sgt..bibir dh pecah2..2-3 org nurse cuba support...layan sebaik mungkin..merayu nk mintak ceasar..tp phm jer la GH nih..klu bleh nk normal gak..rasa lambat sgt jam berputar... doc kata esok pagi jam 8..dia org nk induce sekali lg..mean 3rd time laa..waaa.... dh nk mati pon still nk tunggu esok pagi...esoknya jam 8 a.m...doc pakar dtg..dia ckp aku poor progress..so..x der pilihan..kena ceasar..hah! kan senang..klu dr smlm belah dh selamat .....so..dia org semua bersiap sedia nk masuk kan aku dlm bilik bedah...kebetulan hubby yg tunggu semalaman kt hsptal, br balik umah utk mandi & salin baju. so, pihak hsptl x dpt nk hubungi. sbb umah parents dia x der line.. nurse cuba tanya no lain yg aku ingat...mcm dh luper semua mender masa tuh..punya la seksa nk ingfat nombor2 keramat tu...last2 no umah mak sendiri yg terkeluar dr mulut..yg paling x leh luper masa depan pintu bilik bedah..dh nak rasa lega..tetiba dia org blh buat lawak antarabangsa..aku kena tolak labour room balik..sbb ader emergency case..mati la kali nih...doc cuba tenangkan dan bg semangat..dia ckp sekejap jer..dlm tempoh menunggu tu...SEKSAnya jgn ckp laa.. dekat2 kol 10 br aku dtolak masuk balik ke bilik bedah...mcm dh melayang kepala otak...ye la..sakit dh tahap cipan.. lps kena epidural..fuh..lega rasanya...mcm terlepas dr azab sakit tadi..tepat jam 10.21 pagi selamat la keluar my lovely baby NUR MARSYA QISTINA (3.1kg jer..ingatkan besar sgt) lps tuh dh x sedar..lama gak terlelap..sedar2 jer doc dtg jumpa n ckp baby kena masuk wad..tp dia kata jgn risau. cuma baby nangis x cantek...x risau??!! giler ker ape...nk menangis dh masa tuh..apapon...ALHAMDULILAH..segalagalanya selamat..seminggu gak ler dok spital sbb demam..sedey skit sbb x dpt nengok baby masa 1st day....org lain nengok dulu..dh nk masuk hr ketiga baru leh jumpa.

babygie This user has been deleted

Reply #52 shidahameera's post

Sory lambt reply sibuk sgt... My 1st baby dh 6 yrs +. Next year nak masuk darjah satu dah...sekaran kalau tukat baju dia nampak ade dua scar kat perut he will ask me what's that... So i my answer will be. tgkla nk kuar kan anak sorang pun susah ingat senang ke. Peur ibu dh mcm ikan dh potong sana sini... .. he wil end up smilling!