CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: tongkatwaran75

[Tempatan] {10}Alhamdulillah: Elak disembur arak, Khairul Idham dipuji netizen!

sepitsiput replied at 6-4-2016 08:37 PM
Eh hello..budak masjid pun ada yg minum arak ya... join kariah sbb nk dpt projek2 komuniti spt kat ...

aku ckp bdk masjid mabok kang lagi kena hencap teruk.

kambeng_masam replied at 5-4-2016 10:55 PM
sungguh cetek experience ko tu. cuba berkawan dengan lebih ramai orang lagi yang bukan seperangai  ...

aley2sebelom ni ko pndg mat rempit penuh keji.ada hati sruh aku brgaul dgn rmai lg org

Edited by ajinomotonosuga at 7-4-2016 09:39 AM
caprut replied at 7-4-2016 09:09 AM
aku ckp bdk masjid mabok kang lagi kena hencap teruk.

kene hencap sebab isu tu BUKAN CUSTOMARY or bukan mende biasa

biasa kalo budak masjid musti alimmmmm, jauhi mungkarrrr..btui dak?

apa nama tu aaaa kemana tompah kuah kalo tak ke nasi? takkan kuah nak tumpah ke burger..kan?

mende cam ni ler boleh jadi masalah pada society,

tu aku kata islam tu rahmat, bukan agama ADAT..kalo di mesia, biasa nya quran tu kita letak kat bantal or letak kat peha, toklehhhhh main letak di lantai dan baca...kalo orang arab nampak ni depa kata ko kurang ajar , hina quran haaaa..pasai dekat peha tu makna dekat anu ko...tokleh , kalo ikut customs depa

tu cam kes pompuan jalan soang diri walo sopping kat market , kalo lelaki arab selisih awek tu dia terajang awek tu tolak jek ke...takkan sapa tolong pun pasei memang salah awek jalan soang diri dalam custom BEDOUIN, tu kire awek murahan di buang koge , kalo ko awek ko wajib jalan sama mahram or sejenis ko

tapi custom melayu sure lain, tak macam tu

apa jadi kesan social custom cam tu? bila mari isu PERGAULAN BEBAS OR ADAB BERGAUL BERLAINAN JANTINA misal nya ko agak apa jadi? mustahil ke terbawa bawak sampaikan adat manusia itu nanti di katakan sebagian syariat islam?

sama kes cam MALU , malu tu inbuiilt walo orang sakai or asli di amazon pun ada malu, tu sifat mandiri kemanuusian sedia ada, malu tu sebagian pekej memelihara nyawa or survival manusia..

now bila depa wujudkan term syariat agama, misal bab berpakaian so ko agak apa jadi??? ada yang tutup muka walo CUSTOM dia or adat puak dia tak penah cengitu dan untuk JUSTIFY or nak validify bahwa dia buat tu BETUL...dia pakai peralatkan agama...btui kan?

so mende2 cam ni ler jadi pada kes budak tu lari dari kene sembur arak...sama macam kes anjing...ada budaya takat SENTUH anjing tu tadak apa.tp ada budaya  depa dengo anjing menyalak sayuppp jauh pun dah jijik eeeeeeeeiii nate hanjeng...!!! dah takuttt, ni seme dari agama ke? ni seme akibat SALAH FAHAM AGAMA SENDIRI

yang kita sebut SOCIAL ENGINEERING di mesia esp dalam society melayu pada aku memang tak pernah suburrrr !!! maybe dengan berkat tuhan dengan ada nya porem milik kapir mesia nih orang melayu makinn sedar kekeliruan depa , antara ADAT or AGAMA

islam tu rahmat, sepatut nya negara cam mesia yang dakwa mesia negara islam contoh, penuhhhhh rahmat Allah di mesia ni

tapi apa sebalik bberlaku? wlo ko tgk so called islamik itu ini banyakkkk berlaku tapi kenapa kadar mungkar pun bertambah? apa yang silap ni

kalo kata islam ti obat segala penyakit individual dan social dia or masarakat dia...apa dah jadi??  salah satu ialah bab aku kata tu, bab adat yang di dakwa sebagian dari syariat, bukan nak kata haram...adat tu seme KE HARUSAN, itu ler bukti kebesaran tuhan cipta PELBAGAI KAUM MANUSIA, nak supaya manusia berkenalan, so kita kenal dia india misal pasal dia berbudaya india, adat orang india haa...bukan haram selagi tak syirik, contoh kuat makan kari

orang cina tu kuat makan bawang putih !! bagus laaa..tapi syariat ajar, mende kuat bau cam tu makruhhhh,  tenguk nabi tu, tiap masa bersih wangi salu sangkut kayu sugi di poket..so kalo budaya or adat kita bab makan kuat bawang putih , molek ler AGAMAKAN, molek di improvise dengan contoh rasul, make sure molot di cuci salu agar bau kuat bawang or petaiiii kalo melayu tak dok..ini ler cantik nya ajaran agama, dia bersihkan murnikan ADAT yakni AGAMA MANUSIA !

PADA SAYA adat tu ialah agama manusia, manusia cipta kepercayaan yang MUSTI di pegang oleh tiap unit or individual dalam society dia, tak boleh tidak

kalo anak ko lawan pun..bunuh dia, bior dia mati tapi adat tu ko mestiii pertahan !!! tapi adat tu cuma ciptaan manusia, keharusan dalam hidup je..buleh jadi baik buleh jadi tidak, dah tu kene tenguk KEADAAN SEMASA gak..lojik tak?

saya tak kisah sapa nak tutup muka walo kemana dia pegi tapi btui ke kamu dakwa itu sebagian dari agama or syariat Allah???

apa adat or kebiasaan or custom oang main gymnastic?? depa pakai baju labuh ke or pakai telekung? apa adat orang berenang? pakai jubah??

so macam mana nak agamakan custom macam tu kalo dah society nak sangat buat, yerlahhhh depa bukan nak pi merompakkk...nak riadahhhh hihihihihi

sapa boleh paksa sapa lain buat itu ini? tadak sapa boleh pun, dah tu kalo depa masuk satu situasi dan perlu custom macam apa budak farah pakai...kenapa nak bising? sapa suh tenguk? tuhan perintah tundukkan pandangan haaaaaaaa AGAMA dah nasiihat tundukkan pandangan so kamu dok menyalak itu ini kat dia pasai pa? OOoo agama de pesan kalo nampak maksiat kene cegah !!! ahahaha btui kan? macam macam alasan buleh buat last2  ktia tersimpul dalam belitan yang kita sendiri buat..keje bodoh tapi kita masih aku terasa benar hahaha...kan?

mustahil ke anak imam kaki arak? takkkk..anak nabi , isteri nabi pun ada ingkar..so tak mustahil

tapiiii BIASA nya kalo kaki masjid or anak imam musti orang itu salu amal soleh !!

so nak latih kepala otak supaya tak menipu diri sendiri or ur mind deceive urself tu adalah jihad gak pada saya

mbhcsf replied at 6-4-2016 10:33 PM
i rasa ada fatwa yg jelas berhubung hukum arak, alcohol yakni ethanol C5H5OH dalam minuman yg mema ...

Ofkoz sis....islam ajar haram halal tergantung pada sifat bahan tersebut... arak klau lama2 peram berubah sifat jd cuka, blh aje nk tonggak.... kalau berani la

Tahniah sebab menang...